• +90 542 830 80 62
  • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
  • 9:30 - 17:30
meme büyütme ameliyatı nedir nasıl uygulanır
  • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
  • 522
  • 0
meme büyütme ameliyatı nedir nasıl uygulanır

Normal olarak kabul edilenden ya da istediğinden daha küçük göğüslere sahip olan kadınların sıklıkla tercih ettiği meme büyütme ameliyatında içi silikon jel dolu olan protez implantlar kullanılır. Meme dokusunun ya da meme kasının altına yerleştirilen protezler sayesinde meme hacmi olduğundan daha büyük bir hale getirilir. Eğer memede sarkma ve gevşeme de görülüyorsa meme büyütme ameliyatı ile birlikte meme dokusunun toparlanması için meme dikleştirme ameliyatı da uygulanır.

Meme büyütme ameliyatının uygulanmasındaki en büyük neden memelerinin boyutlarından memnun olmayan kadınların memelerinin boyutunun büyütülmesidir. Buna ek olarak emzirmeye ya da dramatik kilo kaybına bağlı olarak sarkan ve hacim kaybeden memelerin toparlanması için meme büyütme ameliyatı yapılabilir. Göğüs duvarındaki anomaliye bağlı olarak meme yapısı gelişmemiş olan kadınlarda meme hacminin sağlanması ya da cinsiyet değişimi süreci yaşayan kişilerde meme oluşturulması için meme büyütme estetiği ameliyatı uygulanabilir.

Silikon Protez Hasta Özelinde Belirlenmelidir

Hastanın operasyondan sonra sahip olacağı memelerin boyutu hasta ve doktor tarafından ortak bir karara bağlanmalıdır. Bu karar verilirken hastanın göğüs duvarı özellikleri, memenin göğüs duvarındaki yerleşimi, meme tabanının ebatları, meme dokusunun kalınlığı, memeler arasında asimetri gibi faktörler titizlikle değerlendirilmelidir. Hastanın ameliyattan beklentisi de kullanılacak olan protezin şekli ve ebatları konusunda önemli faktörler arasında bulunmaktadır.

Silikon protezler genel anestezi altında yapılan meme büyütme ameliyatında farklı yöntemlerle yerleştirilebilirler. Göğsün altındaki kıvrımda, meme ucunun etrafında ya da kolun altında yapılan kesiler ile silikon protezler yerleştirilebilir. Kesi yapıldıktan sonra hastanın göğüs dokusu göğüs kaslarından ve bağ dokudan ayrılır. Böylece göğüs duvarının en dıştaki kası olan pektoral kasın önünde ya da arkasında bir cep oluşturulması mümkün olur. Bu cebe implant yerleştirildikten sonra göğüs ucunun arkasında ortalanır. Salin implantlar yapıları gereği boş olarak yerleştirilmekte olup daha sonra tuzlu su ile doldurulurlar. İmplant yerleştirildikten sonra insizyon cerrah tarafından kapatılır. 

Silikon protezin kas altına yerleştirilmesi durumunda protezin üzeri daha kalın bir doku tabakasıyla örtülür. Buna bağlı olarak daha doğal bir sonuç elde edilmesi mümkün olur. Ayrıca meme büyütme ameliyatlarından sonra görülebilen kapsül kontraktürü olarak bilinen deformasyonun gelişmesi olasılığı daha azdır. Silikon protez kas altına yerleştirildiğinde protezin üzerini örten doku tabakası daha ince olur. Ayrıca kapsül kontraktürü gelişmesi olasılığı bu yöntemde daha fazladır.

Meme Büyütme Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Meme büyütme ameliyatından önce kan sulandırıcı etkiye sahip olan aspirin ve türevi ilaçların kullanımı bırakılmalıdır. Kırk yaşın üzerinde olan özellikle ailesinde meme kanseri hikayesi bulunan hastalarda mamografik inceleme mutlaka yapılmalıdır. Sigara kullanan hastalar ameliyattan en az on gün önce sigara kullanımını kesmelidir. Aynı şekilde ameliyattan sonra da sigara içilmemelidir. Bunun nedeni sigaranın iyileşme süreci üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olmasıdır. 

meme büyütme ameliyatı nedir

Meme büyütme ameliyatından sonra görülebilecek komplikasyonlar arasında enfeksiyon gelişimi, kanama ve kapsül kontraktürü oluşumu sayılabilir. Protez yuvasında nadiren enfeksiyon gelişebilir. Böyle bir durumda antibiyotik tedavisi uygulanır. Tedavinin etkili olmaması ve enfeksiyonun devamı durumunda silikon protezin çıkarılması ve değiştirilmesi gerekebilir. Bununla birlikte operasyonu deneyimli bir cerrahın yapması, cerrahın ameliyat öncesi ve sonrası önerilerine eksiksiz uyulması herhangi bir komplikasyon gelişmesi olasılığını azaltmaktadır.

Meme büyütme ameliyatının diğer bir deyişle silikon protezlerin hamile kalmayı ve emzirmeyi engellemesi söz konusu değildir. Protezin yerleştirilmesi için yapılan kesi izlerinin minimize edilmesi için çok ince dikişlerin kullanılmasına özen gösterilir. Renk değişimi bölgesine denk geldiği için meme başı etrafından yapılan kesilerde çok daha belirsiz bir iz kalır. 

Meme büyütme ameliyatından sonra ağrı, şişlik ve morarma görülmesi mümkündür. Şişlik ve morarma belirli bir süre içerisinde kendiliğinden geçerken oluşan ağrı, ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilecek düzeydedir. Yapılan kesi yerlerindeki izler başlangıçta çok belirginken zamanla solar ve giderek belirsizleşir. Kesinin ne kadar iyileşeceği ve izin ne kadar belirsizleşeceği konusunda kesi yeri ve hastanın cilt kalitesi gibi bazı faktörler etkili olmaktadır.

İyileşme sürecinde implantlara ekstra destek sağlanması, konumlandırmanın korunması ve operasyon sonucunun başarısının artırılabilmesi için cerrahın belirttiği süre boyunca sporcu sutyeni kullanılmalıdır. Hastalar operasyondan sonra en az iki hafta süreyle kan basınçlarının ya da nabızlarının yükselmesine neden olabilecek yorucu aktivitelerden uzak durmalıdırlar. İyileşme sürecinde göğüslerin fiziksel temasa ve sarsıntı yaratabilecek hareketlere karşı duyarlı olacağı göz ardı edilmemelidir. Hastanın belirli bir süre kollarını yukarı kaldırmakta zorlanması normal olarak kabul edilir. Operasyonu izleyen bir ay boyunca ağır ev işinden, aşırı fiziksel aktiviteden ve yorucu sporlardan kaçınılmalıdır. Meme büyütme estetiği ameliyatından sonraki birkaç hafta sırtüstü yatılmaya özen gösterilmelidir. 6 hafta hamam, sauna ve buhar banyosu gibi ortamlarda bulunulmamalıdır. Yüzme, tenis gibi sporlara başlanmadan önce mutlaka doktor onayı alınmalıdır. İyileşme sürecinde kontrol muayeneleri aksatılmamalıdır. Bu sayede herhangi bir sorun oluşması durumunda erken teşhis edilebilir ve gerekli önlemler alınabilir. 

Author

Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?