• +90 542 830 80 62
 • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
 • 9:30 - 17:30
meme büyütme ameliyatı sonrası bu noktaları gözden kaçırmayın
 • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
 • 1
 • 0

 

meme büyütme ameliyatı sonrası bu noktaları gözden kaçırmayın

En çok tercih edilen estetik operasyonların başında gelen meme büyütme ameliyatlarının, doktor seçiminin doğru bir şekilde yapıldığı durumlarda genel olarak rahat ve ağrısız ameliyatlar olduğu biliniyor. Bununla birlikte meme büyütme ameliyatlarında hastanın göğüs dokusunda önemli ölçüde değişiklikler meydana getiriliyor ve kesiler oluşturuluyor. Bu nedenle meme büyütme ameliyatı sonrasındaki bir kaç hafta hastanın dikkatli davranması bir zorunluluk haline gelebiliyor.

Meme büyütme ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirilen operasyonlardan olup ameliyattan sonra hastalar bir ya da iki gün hastanede gözetim altında tutulabiliyor. Meme büyütme operasyonundan sonra silikon dolgulara uyumun sağlanması ve iyileşme sürecinin en hızlı ve en sorunsuz şekilde atlatılması hedefleniyor. Bunun için de hem meme büyütme ameliyatında doktorun izleyeceği teknikler hem de ameliyat sonrasında hastanın vücuduna göstereceği hassasiyet önemli noktalar haline geliyor. Ameliyat sonrası hastanın, doktorunun tavsiyelerine eksiksiz uyması daha ağrısız ve sağlıklı bir iyileşme süreci yaşamasında büyük bir rol oynuyor. 

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası İyileşme Sürecinizi Hızlandırabilirsiniz

Meme büyütme operasyonundan sonra hastaların doktorlarının vermiş olduğu ilaçları eksiksiz ve tam zamanında kullanması gerekiyor. Verilen ilaçlar ameliyat esnasında oluşan kesi noktalarındaki iltihaplanmaların yanı sıra iç dokularda oluşabilecek komplikasyonları da önleyebiliyorlar. Özellikle doktorunuzun antibiyotik gibi ilaçlar vermesi durumunda bunların mutlaka kullanılması gerekiyor. Ayrıca meme büyütme ameliyatlarından sonra ağrı kesici kullanmanın da herhangi bir zararı olmadığı biliniyor. 

Meme büyütme ameliyatından sonra sağlıklı bir iyileşme sürecinin yaşanabilmesi için hastanın aktif bir dinlenme dönemi geçirmesi gerekiyor. Daha hızlı iyileşebilmek için hastalara spor aktivitelerinden bir süreliğine uzak durmaları öneriliyor. Ancak sırt ve bel ağrısı oluşma riski söz konusu olduğundan sürekli yatarak dinlenme pozisyonu da tavsiye edilmiyor. Kısa yürüyüşler veya oturarak dinlenmenin en ideal dinlenme sürecinin birer parçası olduğu kabul ediliyor.

Meme büyütme ameliyatlarından sonra sauna ve solaryum gibi aktivitelerden bir süre uzak durmak da iyileşme sürecinin sağlıklı ve hızlı bir şekilde tamamlanmasında rol oynuyor. Bu tür aktiviteler ameliyat esnasında oluşan kesi izlerinin daha geç iyileşmesine hatta bu bölgelerde leke kalmasına neden olabileceğinden bu tür aktivitelerin operasyondan sonra yaklaşıl bir ay ertelenmesi gerekiyor.

Meme Büyütme Operasyonlarından Sonra Doktorunuzun Tavsiyelerini Göz Ardı Etmeyin

Doktorlar meme büyütme operasyonundan sonra hastalarına özel sutyenler kullanmalarını tavsiye ediyorlar. Bu tür özel sutyenler hem dokuların birbirine daha kolay bir şekilde uyuşmasını sağlıyor hem de hastanın ameliyat sonrası ağrılarının azaltılmasında etkili oluyor. Ancak doktor tavsiyesi olmadan spor sutyenlerinin kullanılmaması gerekiyor.

Meme büyütme operasyonlarından sonra masaj yapılıp yapılmayacağı konusunda fikir ayrılıkları bulunuyor. Operasyondan sonra masaj hastanın ihtiyacına göre tavsiye edilebiliyor ya da edilmeyebiliyor. Bu nedenle meme büyütme operasyonundan sonra eğer doktorunuz tavsiye ettiyse masaj uygulamasını yapmanız doğru bir adım olarak kabul ediliyor. 

  Aynı şekilde operasyonun ardından hastaların kol ve göğüs kaslarını aşırı derecede zorlayacak hareketlerden kaçınması gerekiyor. Bu hareketler göğüs bölgesinde travmaya yol açıp ilk bir aylık sürede silikon çevresinde oluşan kapsülü negatif yönde etkileyen bir duruma dönüşebiliyor. Ayrıca kesi izlerinde gelişmeye de neden olabiliyor. 

  Kişiden kişiye bazı farklılıklar söz konusu olmakla birlikte meme büyütme ameliyatından sonra hastalar ortalama 3 – 4 hafta sonra yavaş yavaş fiziksel aktivitelerini yerine getirmeye başlayabiliyorlar. Günlük yaşamlarında sporla ilgilenenler operasyondan 2 – 3 hafta sonra yürüyüş ve bisiklet gibi düşük yoğunluktaki sporlara, 4 – 6 hafta sonra ise tenis ve yüzme gibi daha aktif sporlara başlayabiliyorlar. Meme büyütme operasyonundan sonra ortalama bir hafta içerisinde hastalar araba kullanmaya başlayabiliyorlar. 

  Meme büyütme operasyonu geçiren hastaların rutin Mamografi teknikleri esnasında işlemi yapacak kişiye geçirdiği operasyon hakkında bilgi vermesi gerekiyor. Protezli göğüsler için tetkikler özel bir pozisyonda yapılıyor. Böylece daha fazla meme dokusu görüntüleniyor ve protezin neden olabileceği gölgelenmenin önüne geçiliyor.

  Operasyondan sonra uzun dönemde hastanın göğsünde ağrı, şekil bozukluğu ya da sertlik ortaya çıkması durumunda doktora başvurulması gerekiyor. Bu durumda kapsül kontraktürü denilen durum oluşmuş olabiliyor. Diğer bir deyişle protezin etrafında doğal olarak oluşmuş kabuk dokusu bilinmeyen nedenlerle sertleşip deformasyon yapmaya başlayabiliyor. Eğer bu durum hastayı ciddi boyutlarda rahatsız ediyorsa yeniden ameliyat olması durumu söz konusu olabiliyor. Ameliyat ile sertleşmiş olan kapsül dokusu çıkarılıyor gerekli görülürse protez de değiştirilebiliyor ya da protez başka bir cebe yerleştirilebiliyor.

  Dr. Evren İşçi Kliniği İstanbul ve çevresinde meme büyütme operasyonu geçirmek isteyen kişiler tarafından kanıtlanmış başarısı nedeni ile sıklıkla tercih ediliyor. Uzman ekibi ile Dr. Evren İşçi Kliniği her hastaya özel çözümler üretiyor ve hastaların memnuniyetini sağlarken vücut yapıları ile en uyumlu sonucun alınmasını sağlıyor. Siz de meme büyütme ameliyatı olmayı düşünüyorsanız Dr. Evren İşçi Kliniği ile iletişime geçebilir, gerekli tetkiklerden sonra size en uygun çözümler ile gerçekleştirilen bir operasyonun konforunu yaşayabilirsiniz.

  Author

  Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

  Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

  Yorum Ekle

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

  Gönder & Send
  TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
  EN: Hello, How may I help you?