• +90 542 830 80 62
 • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
 • 9:30 - 17:30
meme büyütme ameliyatı sonrası neler yapılmalı
 • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
 • 1
 • 0
meme büyütme ameliyatı sonrası neler yapılmalı

Meme büyütme ameliyatı sonrası çok ağrılı bir süreç yaşanmaz. Göğüslerdeki büyüme hemen görülüp hissedilebilmekle birlikte operasyondan sonra bir miktar gerginlik hissedilmesi normaldir. Operasyonun ardından göğsün üzerinde gerekli baskının oluşturulabilmesi ve sağlıklı bir iyileşme sürecine katkıda bulunulabilmesi için özel bir sargı uygulanır. Ameliyat sırasında uygulanan tekniğe göre protezin yerleştirildiği yerlerde ortaya çıkabilecek sızıntıların dışarı atılması için dren koyulması tercih edildiyse operasyondan birkaç gün sonra çıkarılması gerekir. Ameliyatı izleyen erken dönemde memelerde aşırı hassasiyet ya da hissizlik yaşanması söz konusu olabilir. 

Kişi özelinde değişmekle birlikte hastalar çoğunlukla ameliyattan 6 saat kadar sonra sıvı almaya başlar ve normal şartlar altında ameliyattan sonraki gün taburcu edilirler. Bununla birlikte taburcu edildikten sonra ilk bir haftalık süre içerisinde sırtüstü yatmaya özen gösterilmeli, yana dönüşler kısıtlanmalı ve doktor tavsiyeleri eksiksiz bir şekilde yerine getirilmelidir.

Hastalara genellikle ameliyattan 2 gün sonra duş alma izni verilir. Ameliyattan sonra yapılan sargı 2.gün açılarak pansumanı yapılır ve hasta sporcu sutyeni giymeye başlar. Sporcu sutyeninin ameliyattan sonra en az 3 hafta boyunca sürekli olarak kullanılması gerekmektedir.

Ameliyattan sonraki ilk 4 gün daha yoğun komplikasyon görülmesi mümkündür. Bu dönemde ödem, gerginlik ve olası renk değişiklikleri yaşanabilmektedir. Bu dönemde hastanın istirahat etmesi sağlıklı ve hızlı bir iyileşme süreci yaşanması açısından çok önemlidir. Genellikle bir haftanın sonunda komplikasyonlar hafifleyerek kaybolmaya başlar. Normal şartlar altında hastanın ameliyattan birkaç gün sonra araç kullanmaya başlaması, iş hayatına ve sosyal yaşantısına geri dönmesi söz konusu olabilmektedir. Tenis, yüzme ve fitness gibi sporlara başlanması için ameliyattan sonra 8 hafta beklenmesi gerekmekle birlikte kişi özelinde farklılıklar söz konusu olabileceğinden mutlaka doktor onayı alınmalıdır.

Zaman içerisinde ödemler çözüldükçe meme son halini alarak doğal bir görünüm sergilemeye başlar. Memenin son haline gelmesi ortalama 4 ile 6 ay sürse de bazı durumlarda bu sürenin 12 aya kadar uzaması mümkündür.

Meme büyütme ameliyatı sırasında meme dokusunun çıkartılmadığı için süt kanallarının zarar görmesi söz konusu değildir Buna bağlı olarak meme büyütme ameliyatından sonra emzirme ile ilgili bir sorun yaşanmaz.

Meme Büyütme Ameliyatında Uygulanan Teknik Ve Doktor Deneyimi Çok Önemli

Bir kadının kendisini iyi hissetmesinde ve özgüveninin tam olmasında rol oynayan konuların başında şüphesiz görünümü gelir. Bununla birlikte birçok kadın memelerinin görüntüsünden, şeklinden ya da büyüklüğünden memnun değildir. Bu durumda meme büyütme estetiği kadınların diledikleri görünüme sahip olmasında son derece etkili bir yöntem olarak ön plana çıkmaktadır. 

Günümüzde en sık uygulanan estetik operasyonlardan biri olan göğüs büyütme ameliyatı sırasında; implant ya da protez olarak adlandırılan silikondan yapılan doğal malzemeler meme dokusunun altına yerleştirilerek meme hacmi artırılır. Meme büyütme estetiği operasyonları ile küçük göğüslerin daha iri, dolgun ve estetik açıdan çok daha güzel bir görünüme sahip olması sağlanmaktadır.

Tıp alanında yaşanan gelişimlerin ve değişimlerin etkisiyle meme büyütme ameliyatı uygulanması son derece kolay ve iyileşme süreci hızlı bir operasyon olup uygulanma sıklığı giderek artmaktadır. Bununla birlikte operasyonu gerçekleştirecek olan doktorun deneyimi, uzmanlığı ve hasta özelinde en doğru teknikleri belirlemesi çok önemlidir. Bu noktalarda bir aksaklık olması operasyon süreci ve sonrası ile ilgili olumsuzluklara neden olabilir. 

meme büyütme ameliyatı sonrası

Silikon Protezler İle Kalıcı Sonuçlar Elde Edebilirsiniz

Teknolojide ve tıpta yaşanan gelişmeler sonucunda meme büyütme ameliyatı en çok tercih edilen ve en iyi sonuç alınan estetik operasyonlardan biri haline gelmiştir. Meme büyütme operasyonunda damla ya da yuvarlak silikon meme protezleri kullanılmaktadır. Meme protezleri arasında en, boy ve yükseklik bakımından da farklılıklar bulunmaktadır. Son teknolojinin ürünü olan silikon meme protezleri yaşam boyu hastada kalabilmekte ve bu sayede kalıcı sonuçlar elde edilmesi mümkün olmaktadır. 

  Göğüs büyütme ameliyatında kullanılacak olan teknikler; hastanın kilosu, boyu, gövde uzunluğu, göğüs kafesi genişliği, kalça ve omuz genişliğine göre belirlenmektedir. Ameliyattan önceki muayenede bu bilgiler değerlendirilmekte ve hasta özelinde en uygun teknik belirlenerek ameliyat planlanmaktadır.

  Meme büyütme estetiği ameliyatlarında en çok tercih edilen protezler, damla silikon protezlerdir. Damla silikon protezler ile doğal göğüs şekline en yakın görünümün elde edilmesi mümkündür. Yandan bakıldığında aşağı doğru daha büyük ve dolgun gözükürken önden bakıldığında yuvarlak ve estetik bir görünüme sahiptirler. Damla silikon protez kullanımı özellikle üst meme yapısı dolgun olan hastalarda çok daha iyi sonuçlar alınmasını sağlar. 

  Yuvarlak silikon protezler kullanıldığında meme her açıdan eşit bir görünüme sahip olur. Dik durmaları nedeniyle genelde göğüs dekoltesini seven kadınlar tarafından tercih edilmektedirler. Yuvarlak silikon protezler, memenin altında bir miktar meme dokusu bulunan kişilere uygulandığında tıpkı damla silikon protezler gibi doğal bir görünüm elde edilmesi mümkün olmaktadır. Memenin daha üst kısmı da tamamen doldurulduğu için memenin tamamında eşit bir görünüm elde edilebilmektedir.

  Author

  Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

  Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

  Yorum Ekle

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

  Gönder & Send
  TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
  EN: Hello, How may I help you?