• +90 542 830 80 62
  • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
  • 9:30 - 17:30
meme protezi ne için yapılır
  • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
  • 615
  • 0
meme protezi ne için yapılır

“Meme protezi ne için yapılır” sorusunun yanıtı daha iri, dolgun, büyük ve estetik görünümlü memelere sahip olmak olarak verilebilir. Meme protezinin kullanıldığı meme büyütme büyütme estetiği ameliyatları ile istenilen görünümde memelere sahip olmak mümkündür. Dişiliğin ve doğurganlığın sembolü olarak kabul edilen memeler genetik yapı, coğrafi dağılım ve insan yapısına göre farklılıklar gösterebilmektedir. Memeler kadın vücudunda ön planda olduğundan ve kadınlığın simgesi olarak kabul edildiğinden her kadın için güzel memelere sahip olmak önemlidir. Bununla birlikte her kadının doğuştan güzel memelere sahip olmak mümkün olmadığı gibi doğum, emzirme, kilo alıp verme gibi nedenlerden dolayı da memelerde deformasyon oluşması mümkündür.

En Sık Uygulanan Estetik Cerrahi Ameliyatlardan Biri: Meme Büyütme Ameliyatı 

Bazı durumlarda kadınların her iki memesi arasında ciddi ölçüde asimetrik farklılıklar bulunabilir. Bu durum meme büyütme ameliyatlarının günümüzde farklı yaş gruplarında sıklıkla tescil edilmesinin en önemli nedenlerinden biridir. 

Meme büyütme estetiği yapılacak olan kadınların ameliyat sonucu ile ilgili gerçekçi beklentilere sahip olması ve ameliyatı tercih etme nedenlerinin vücutlarının daha iyi bir görünüme kavuşması olması çok önemlidir. Meme büyütme estetiği kadınların görünüşlerini daha güzel hale getirmekte, özgüvenini artırmakta, daha iyi görünmelerini ve daha iyi hissetmelerini sağlamaktadır.

Meme estetiğinde hedef hastanın beklentilerinin yanı sıra vücut oranlarına en uygun sonucun elde edilmesidir. Memeleri normalden küçük olan kadınlar meme büyütme estetiği ameliyatı için en uygun adaylar olarak kabul edilirler. Bu tür durumlarda memenin büyütülmesine ve dolgunlaştırılmasına yönelik olarak yapılan girişimler sayesinde daha iri, dolgun ve estetik açıdan güzel görünen memelere sahip olmak mümkündür. 

Meme Boyutuna Nasıl Karar Verilir?

Meme protezi ile elde edilecek olan yeni meme boyutu hastanın istekleri, vücut ölçüleri ve memenin mevcut durumu göz önünde bulundurularak cerrahın ve hastanın ortak kararı ile belirlenir. Bu aşamada cerrah hastanın beklentilerinin gerçeğe uygunluğu konusunda dikkatli olmalı ve gerekli durumlarda doğru yönlendirmelerde bulunmalıdır. 

Dolgunluğunu yitirmiş, ileri derecede sarkmış ve gevşemiş memelere yalnızca protez dikleştirme ameliyatının yapılması durumunda tatmin edici sonuçlar alınması mümkün değildir. Bu tür durumlarda protez yerleştirmenin yanı sıra meme dikleştirme ameliyatına da ihtiyaç duyulmaktadır. 

Meme büyütme ameliyatlarında silikon protezler kullanılmakta olup silikon protezlerin insan vücuduna herhangi bir zararı yoktur. Yıllardır farklı tıp ameliyatlarında kullanılmakta olan silikondan yapılan meme protezleri teknolojik gelişmeler sonucunda kohesiv yapıda üretilmeye başlanmıştır. Bundan dolayı protez delinse dahi silikonun dışarı akması söz konusu değildir. 

Meme büyütme estetiği ameliyatı olmak isteyen bir kadın öncelikle alanında uzman, deneyimli ve doğru iletişim kurabileceği bir estetik cerrah seçip muayene olmalıdır. Meme büyüme ameliyatından doğal ve başarılı bir sonuç alınabilmesi için cerrahın doğru seçimi çok önemlidir. Aksi takdirde düzeltilmesi ve telafisi zor sonuçlarla karşı karşıya kalınması söz konusu olabilir. Muayene sırasında hastanın kilosu, boyu, göğüs kafesinin yapısı, vücut ölçüleri, memelerinin boyutu, yapısı ve derinin durumu değerlendirilir. Memenin elde edilecek büyüklüğü, uygulanacak teknik ve ameliyat sonucu bu faktörlerden doğrudan etkilenir. 

Memede bariz bir sarkıklık olduğu durumlarda meme büyütme ameliyatına ek olarak memedeki deri miktarını azaltacak ve yeniden şekillendirilmesini sağlayacak bir prosedür uygulanabilir. Estetik açıdan ideal bir meme büyüklüğü ölçüsünden bahsedilmesi mümkün değildir. Bunun nedeni her kadının meme ve vücut ölçülerinin farklı olmasıdır. Memenin hangi büyüklükte olacağına memelerin mevcut büyüklükleri ve hastanın vücut ölçüleri değerlendirilerek karar verilir. İdeal meme büyüklüğü bu aşamada varlığını hissettirecek kadar büyük, doğal görünümlü ve vücudun alanı ile orantılı olmalıdır.

meme protezi nasıl seçilir

Meme Protezinin Tipi Titizlikle Seçilmelidir

Silikon kullanılarak yapılan meme büyütme ameliyatından elde edilecek sonuç kullanılan meme protezinin tipi ile bağlantılıdır. Protez teknolojileri zaman içerisinde oldukça gelişmiş olup damla protez genellikle daha çok tercih edilmektedir. Doğal meme yuvarlak değildir. Yukarıdan hafif bir eğimle meme başına doğru yükseldikten sonra meme başından sonra keskin bir yay yapıp meme altına doğru dönmektedir. Bu durum anatomik protezler üretilmesi ihtiyacını doğurmuştur. 

Kullanılacak olan meme protezinin tipi, yapısı ve büyüklüğü hastanın muayenesine göre belirlenir. Bu aşamada hastanın göğüs kafesi, memelerinin şekli, boyu, vücut yapısı ve tabii ki beklentileri önemlidir. Memesinin üst kısmı dolgun olmayan kadınlarda damla şekilli protezler kullanıldığında bu alanda istenilen dolgunluk tam olarak sağlanamaz. Bu nedenle kişi özelinde doğru protez seçimi yapılmalıdır.

Meme büyütme estetiği göğüsleri küçük olan, çeşitli nedenlerle göğüslerinde küçülme olan ya da mastektomi sonrası rekostrüksiyona bağlı olarak asimetri oluşan kadınlarda uygulanabilir. Ameliyatın kapsamı ve hangi yöntemin uygulanacağı yapılmak istenilen değişikliklere göre cerrah tarafından belirlenir. Operasyon genel anestezi ya da sedasyonla desteklenen lokal anestezi altında uygulanabilir. Ameliyat süresi genelde 1-2 saat sürmekle birlikte ameliyatın kapsamına göre değişiklik gösterebilir. Hasta ameliyattan sonra doktorunun tavsiyelerine uyduğu ölçüde hızlı ve sağlıklı bir iyileşme süreci yaşayabilir.

Author

Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?