• +90 542 830 80 62
  • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
  • 9:30 - 17:30

Kolun üst bölgesi yani pazu derisi olarak adlandırılan kısımda yaşın ilerlemesinin yanı sıra çok kilo alıp verme sonucunda da sarkmalar meydana geliyor. Bu durum kolun yukarıya doğru kaldırılması ya da kısa kollu giysiler giyilmesi durumunda kişide rahatsızlık hissine neden olabiliyor. Vücut güzelliği açısından kol estetiğinin de öneminin artması ile birlikte bu tür durumlardan rahatsız olan kişiler kol germe estetiği yoluna başvurabiliyorlar.

 

kol germe

 

Kol Germe Estetiği Nedir?

 

Yaşlanmaya ya da kilo alıp vermeye bağlı olarak kollarda oluşan sarkık ve yağlı görüntünün düzeltilmesi için yapılan estetik müdahale kol germe estetiği olarak adlandırılıyor. Üst kol bölgesinde derinin ve deri altı dokusunun daha gevşek olması nedeniyle ağır derecede sarkmalar meydana gelebiliyor. Bu düzeydeki sarkmaların tek çözümünün ise cerrahi yöntemler olduğu biliniyor. Kol germe ameliyatı ile de söz konusu bölgede oluşmuş istenmeyen deri altı yağ dokusu ile sarkan deri giderilip gerginliğin yeniden sağlanması amaçlanıyor.

 

Kol Germe Estetiği Neden Yapılır?

Kilo kaybına, ilerleyen yaşa ve yer çekiminin etkisine bağlı olarak kollarda sarkmalar meydana gelebiliyor. Kadınlarda ve erkeklerde kilo kaybı ve yaşlanma nedeniyle kollarda sarkma sıklıkla görülmekle birlikte sporu bırakan kişilerin kollarında da sarkma görülebiliyor. Yapılan sportif aktivitelere bağlı olan kaslardaki gelişmenin durmasına ve kas oranının zamanla azalmasına bağlı olarak kollarda sarkmalar meydana gelebiliyor. Kol bölgesindeki sarkmalara mide küçültme ameliyatı olan kişilerde de rastlanmakta olup bu görsel deformasyon kişileri psikolojik olarak da etkiliyor. Bu rahatsızlığı gidermek isteyen kişiler kol germe ameliyatı yöntemine başvurup sarkan derilerinden kurtulabiliyor ve daha sıkı, daha gergin bir kol yapısına sahip olabiliyorlar.

 

 

Kol Germe Estetiği Kimler İçin Uygundur?

Kol germe estetiği operasyonu sarkma problemi yaşayan, yumuşak doku ve fazla deri görünümünden dolayı estetik kaygılar taşıyan tüm erkek ve kadın hastalara uygulanabiliyor.

 

Kol Germe Estetiği Çeşitleri Nelerdir?

Kol germe estetiği ameliyatları kolun iç ve arka kısmından sarkık derinin ve fazla yağ dokusunun çıkarılması ile yapılıyor. Gerekli görüldüğü takdirde ameliyat esnasında kolun diğer bölgelerine liposuction uygulaması yapılabiliyor. Kol germe estetiği operasyonları ile hem ince yapılı hem de hareket ile birlikte sallanmayan zarif bir kol görünümüne erişilmesi hedefleniyor. Kol bölgesi vücudun diğer bölgeleri ile karşılaştırıldığında daha hareketli bir bölge olduğundan genellikle yağlanmaya daha az meyilli bir bölge olduğu biliniyor. Hastanın ideal kilosunun üzerinde olmadığı durumlarda genellikle kol bölgesinde yağlanma da oluşmuyor. Bununla birlikte kolların sarkıklığa ve deri gevşemesine yatkın bölgelerden olduğu kabul ediliyor.

 

kol germe operasyon süreci

 

Operasyon Süreci

Kol germe ameliyatından önce hastaya birtakım tetkikler uygulanıyor. Bu tetkiklerin sonuçları değerlendiriliyor ve sarkmanın nedenleri belirleniyor. Hasta için en uygun olacak yöntem seçiliyor. Kol germe estetiği ameliyatı genel anestezi ya da sedasyon altında yapılabiliyor. Liposuction yönteminin en faydalı olduğu işlemlerden biri kol bölgesinden yağ alınması olup bu işlem ile kolun iç bölgesinden, dış bölgesinden ve omuz bölgesinden yağ alınabiliyor. Ancak işlemin başarılı bir sonuç vermesi için kol derisinin sıkılığının iyi olması önem taşıyor. Deride bir miktar gevşeklik olduğu durumlarda lazer lipofiz plus işleminin uygulanması yolu ile kol derisinde sıkılaşma sağlanabiliyor. Bu işlemler tek başına ya da vücudun diğer bölgelerinden yağ alınması işlemleri ile kombine bir şekilde uygulanabiliyor. Kol derisindeki gevşekliğin çok fazla olduğu ve deri sarkıklığının da bulunduğu durumlarda sarkık olan deri çıkarılmadan, yeterli incelmenin ve gerginliğin sağlanması söz konusu olamıyor. Bu aşamada kol germe estetiği operasyonuna ihtiyaç duyuluyor.

Kol germe estetiği operasyonu genel anestezi altında yaklaşık 2 saat kadar sürüyor. Ameliyat süresi, operasyonun uygulanacağı bölgenin durumuna ve uygulanacak olan yönteme göre değişiklik gösterebiliyor. Ameliyatta önce hasta ayaktayken kollar omuz hizasından kaldırılıyor, sarkık olan deri miktarı belirleniyor ve gerekli çizimler yapılıyor. Ameliyat esnasında bu plana göre fazla olduğu tespit edilen kol derisi çıkarılıyor. Fazla yağ birikimi varsa, gerekli görüldüğü takdirde yağ dokuları da alınıyor.

Uygulanacak olan operasyonun tekniğine kol derisindeki sarkma oranı ve deri altı yağ dokusunun kalınlığı göz önünde bulundurularak karar veriliyor. Sık kilo alıp vermekten dolayı sarkan deri gevşemesi durumlarında genellikle derinin kalınlığının fazla olduğu biliniyor. Bu durumda ilk olarak liposuction uygulaması yapılabiliyor. Liposuction uygulamasının ardından boşalan deri, cerrahi olarak alınıyor ve geriliyor. Bazı hastalarda deri boşalması yalnızca koltuk altında görülmekte olup bu tür hastalarda minimal dikişlerle koltuk altındaki fazla deri alınabiliyor. Derideki boşluğun dirseğe kadar devam ettiği durumlarda dirsekten koltuk altına doğru uzanan bir kol germe estetiği operasyonu yapılıyor. Hastalar operasyondan sonra genellikle bir gece hastanede kalıyor ve ertesi gün taburcu ediliyorlar.

İyileşme Süreci

Kol germe estetiği ameliyatı sonrası hastalar genellikle bir gün hastanede kaldıkta sonra taburcu ediliyorlar. Ameliyattan sonra kanamanın ve sıvı birikiminin oluşmasının engellenmesi için bölgeye 2-3 gün boyunca kalacak lastik boru drenler koyulabiliyor. Kol germe estetiği operasyonundan sonra oluşması söz konusu olan ödem, şişme ve kanama durumlarının önlenmesi için baskılı bandaj uygulanıyor. Ameliyattan sonra 7-10 gün boyunca kol korsesi takılması sayesinde daha az şişlik oluşması ve derinin altta kalan dokulara yapışıp küçülmesi sağlanmış oluyor. Ameliyat sonrası dikişler 8-10 gün sonra tamamen iyileşiyor. Hasta ameliyattan 4-5 gün sonra günlük aktivitelerine geri dönebiliyor. Kol germe estetiği ameliyatından sonra uygulamanın yapıldığı bölgede ağrı ve acı hissi olabilse de doktorun reçete ettiği ağrı kesiciler ile bu ağrıların önüne geçilebiliyor. Ameliyatın uygulandığı bölgede şişlik ve ödemler görüldüğü takdirde bu şişlikler de 2-3 hafta içerisinde tamamen geçiyor.

 

Riskler Nelerdir?

Estetik ve plastik cerrahi uzmanlarının alanında olan kol germe İstanbul başta olmak üzere tüm şehirlerimizde uygulanan estetik operasyonlar arasında yer alıyor. Her cerrahi işlemin bir miktar risk içerdiği gibi kol germe estetiği operasyonları da bazı riskler içeriyor. Hastalar son derece seyrek olmakla birlikte; operasyon esnasında ya da sonrasında kanama problemi le karşı karşıya kalabiliyorlar. Kanama riskinin azaltılması için operasyondan önce aspirin ve benzeri kan sulandırıcı ilaçların kullanımının bırakılması gerekiyor. Ameliyatın doğru bir şekilde uygulanmaması durumunda yara izinin çok kötü yerleşmesi ya da çok kötü bir görünüme yol açması söz konusu olabiliyor. Yine yarada ve dikişlerde açılma ya da kötü iyileşme durumları ile de karşı karşıya kalınabiliyor. Ayrıca; enfeksiyon, kötü iz kalması, kronik ağrı, damarlarda ya da sinirlerde geçici ya da kalıcı hasar, deri düzensizlikleri, görünür deformiteler, yara bozulması, duyu kaybı gibi bazı riskler de söz konusu olabiliyor.

Yaş Sınırlaması

Kol germe estetiği ameliyatlarının yapılması konusunda kesin bir yaş sınırı bulunmamakla birlikte çok genç yaşlarda böyle bir operasyona ihtiyaç duyulması olasısının da sıfıra yakın olduğu biliniyor. İlerleyen yaş ile birlikte bu operasyona ihtiyaç duyan her yaştan hastaya, genel sağlık durumları elverişli olduğu takdirde kol germe estetiği ameliyatı uygulanabiliyor.

Kol Germe  Estetiği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Ameliyat Ne Kadar Sürer?

Kol germe İstanbul ve diğer illerimizde uygulanan son derece basit bir operasyon olup; genel ya da lokal anestezi altında, hastane koşullarında gerçekleştirilen kol germe ameliyatları yaklaşık olarak 1.5-2 saat kadar sürüyor. Hastalar genellikle operasyondan sonra aynı gün içerisinde taburcu ediliyorlar.

Ağrı ya da Acı Hissedilir Mi?

Operasyon esnasında anestezinin etkisi ile hastaların herhangi bir acı ya da ağrı hissetmesi söz konusu olmuyor. Ameliyattan sonraki bir haftalık süreçte ağrı hissedilmekle birlikte doktor tarafından reçete edilen ağrı kesicilerin kullanılması ile bu ağrılar ortadan kaldırılabiliyor.

Operasyon Sonrasında İz Kalır Mı?

Operasyon sonrasında koltuk altından dirseğe doğru uzanıp kolun iç tarafında kalan ince bir iz görünüyor. Erken dönemlerde kızarık ve kabarık olan iz çoğunlukla 6.aydan itibaren silikleşip belirginliğini kaybetmeye başlıyor. Ancak, hastanın cilt yapısı da izlerin kalıcılığı üzerinde etkili bir rol oynuyor.

Kol Germe Estetiği Fiyatları Ne Kadar?

Sağlık Bakanlığı onaylı olarak faaliyet gösteren merkezlerin internet siteleri üzerinde fiyat belirtmeleri yasal olarak kabul edilmiyor. Bu nedenle +90 542 830 80 62 no’lu telefondan kliniğimizi arayıp kol germe estetiği fiyatları ve kol germe estetiği ameliyatları ile ilgili olarak bilgi alabilirsiniz.

Kol Germe Ameliyatı Geçici Mi?

Kol germe ameliyatı sonrasında yaşlanma süreci devam ettiğinden kollarda bir miktar gevşeme yaşanabiliyor. Kilo alıp verme gibi durumlar da bu süreci hızlandıran etkenler arasında yer alıyor. Ancak, hastanın kollarının ameliyattan önceki duruma dönmesi söz konusu olmuyor.

Ne Zaman Normal Hayata Dönebilirim?

Kol germe ameliyatının ardından hastalar 1 hafta sonunda hareket kabiliyetlerini yeniden kazanıyor ve yaklaşık 2 hafta sonunda günlük aktivitelerini yapabilecek duruma geliyorlar. Ağır spor aktiviteleri için 4 ile 6 haftalık bir sürecin tamamlanması gerekiyor.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?