• +90 542 830 80 62
 • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
 • 9:30 - 17:30

 

 

 

Saç Ekimi

 


KALIŞ SÜRESİ
7 Gün

HASTANEDE KALMA
Yok

ÇALIŞMA SÜRESİ
4-8 Saat

ANESTEZİ
Lokal Anestezi

KURTARMA SÜRESİ
2-3 Hafta

TAKİP ZİYARETİ
5 Gün

 

Daha fazla bilgi için buraya tıklayın

 

 

Saç Ekimi Estetiği Nedir?

 

Saç ekimi estetiği, zamanla saçların köklerinde meydana gelen zayıflama ile dökülmesi sonucu saç bölgesinde açılmalar yaşamaya başlayan kişilere uygulanan medikal estetik bir uygulamadır. Saç dökülmelerinin yaşandığı bölgelere, saç kökleri ekilerek tekrar saç çıkmasının sağlanmasıdır. Kadın ve erkek, her iki cinsiyet için de uygulanabilir.

 

Saç Ekimi Estetiği Neden Yapılır?

Saç ekimi estetiği yapılması için öncelikle bize başvuran hastalarımızı detyalı şekilde muayene etmekteyiz. Çünkü saç dökülmesine neden olan temel sorunu belirleyerek yapılacak saç işlemleri ile birlikte uygulanacak destekleyici tedavilerle kesin sonuca ulaşabiliriz. Stres, hormonal ve genetik nedenlerden saç dökülmesi olabileceği gibi, zaman içinde meydana gelen bir yaralanma veya ağır hastalılar nedeni ile özel tedavi görmesi gereken kişilerde saç dökülmesi yaşanması mümkün olmaktadır. Sadece kafa derisinde yaşanan  dökülmeler için değil; kaş, bıyık ya da sakal gibi vücutta kıl olan tüm bölgelerdeki kayıplarda da ekim yöntemi başarılı sonuçlarla uygulanmaktadır.

 

Saç Ekimi Estetiği Kimler için Uygundur?

Saç ekimi hem kadın hem de erkekler için uygulanabilir. Erkekler kadar olmasa da kadınlarda da saçlarda kayıp yaşanma durumları söz konusu olabilir. Bu kayıplar erkeklerle aynı nedenler olabilir, tabii kadınlarda hormonal değişimler, hormonları olumsuz etkileyen metabolik rahatsızlıklar (tiroid, diyabet gibi)  ve menopoz çok daha fazla ön plana çıkmaktadır.

Temel olarak saç ekimi, saçsız kalan bölgeler için yapılması uygun bir işlemdir. Her hasta için farklı durumlar söz konusu olabilir, yöntemler de ona göre değişiklik gösterebilir. Kök neden bulunarak yapılan saç dökülmesinin sonuçları da çok daha başarılı olur.

Sadece genetik faktörlere bağlı saç dökülmesi yaşayan hastalarda da Saç Ekimi Estetiği yapılabilir. Ense bölgesinde ve kulakların arka kısmında bulunan alandaki saç kökleri daha kuvvetlidir. Buradaki saç kökleri yani donör saç kökleri, bu tip saç dökülmesinden etkilenmez. Saç dökülen alanlarda kullanılmak için çok uygundur. Genetik olan saç dökülmsi daha çok erkeklerde görülür. Ancak saç ekimi estetiği hem kadın hem de erkeklerde yapılabilir.

 

saç ekimi

 

 

Saç Ekimi Estetiği Çeşitleri Nelerdir?

 

 • DHI Saç Ekimi

DHI saç ekimi yöntemi, son dönemde çok tercih edilen ve başarılı sonuçlar elde edilen bir yöntemdir. Saç ekimi işleminde kaleme benzeyen ve  ‘’implanter’’ adı verilen alet kullanılır., bu yüzden bu yönteme “Kalem tekniği” de denir. Aslında bir uygulama şekli olan DHI saç ekimi yöntemi, yeni bir yöntem olmasına rağmen elde ettiğimiz başarılı sonuçları ile daha  çok tercih ediliyor. Ancak bu saç ekimi yönteminin tercih edilmesi için hastamız ile birlikte yapılacak ön görüşmede muayene ve saç analizi sonuçlarını görerek karar vermek daha doğru olmaktadır.

 

 • FUE Saç Ekimi

“Folicular Unite Extraction” kısaltması olan FUE Saç Ekimi yöntemi, foliküler ünite adı verilen ve saçların daha yoğun olduğu başın arka bölgesindeki donör alandan greft, yani saç kökü alınması ile yapılır. Donör bölgeden sağlıklı saç kökleri mikro motor silindir iğnelerle tek tek toplanır. Bu aşamada hassasiyet çok önemlidir, çünkü saç kökleri toplanması sonrasında donör bölgede herhangi bir iz kalmadan hızlı iyileşme sağlanması gereklidir.

 

 • Saffire FUE Saç Ekimi

Saffire saç ekimi yöntemi aslında bilinen FUE tekniğinin yeni nesil bir başlıkla yapılmasıdır. Safir uçlu özel aletler ile yapılan Saffire saç ekimi yönteminde işlemin hızlanması ve hastanın konforunun artması çok önemli olmaktadır. Saffire saç ekimi yönteminde kullanılan safir uçlar, saç derisine kullanılması açısından en uygun maddelerdendir. Safir uçlar mikro boyuttadır ve saç köklerinin yerleştirileceği kanallar da buna uygun şekilde çok daha küçük boyutta açılır ve işlem sonrası minimum seviyede kabuklanma olur.

Operasyon Süreci

Saç ekimi operasyonu öncesinde hastalarımızdan kan tahlilleri istenir. Ön görüşme, saç analizi ve muayene ile birlikte kan tahlili sonuçları incelenir. Mevcut hastalıklardan dolayı da sorun bulunmuyorsa, operasyona geçilir.

Operasyon için belirlenen ortalama süreye göre sabah veya öğlen başlanır. Saçların tamamı bir kaç mm kalacak şekilde traşlanır. Saç Ekimi işlemi sırasında ense kısmının mutlaka traşlanması gerekmektedir çünkü buradan saç kökleri toplanır. Saç köklerinin, yani greftlerin toplanmasından önce, bu bölgeye lokal anestezi uygulanır ve operasyonda hastanın ağrı ya da acı hissetmesi durumu önceden kontrol altına alınır.

Saç ekimi sırasında hasta hiç bir acı ya da ağrı hissetmeden, iletişim halinde kalabilir. Hasta bu aşamada müzik dinleyebilir ya da TV yayını izleyebilir. Tüm ortam hazırlandığında da saç kökleri alınmaya başlanır ve özel ortamlarda yerleştirilene kadar muhafaza edilir. Saç kökü toplama kısmı tamamlandıktan sonra saç kökleri ekimi işlemine geçilir. Tercih edilen saç ekimi yöntemine göre uygun başlıklarla işlem tamamlanır.

 

saç ekimi ameliyatı

İyileşme Süreci

Saç ekimi operasyonu sonrasında hastanede kalmanız gerekmez. Operasyon sonrası gözlem süreci ardından eve gidebilirsiniz. Ancak araba kullanmamanız gerekir, size mutlaka bir refakatçi eşlik etmelidir. Operasyonun ardından ilk 48 saat süre içinde operasyon bölgesine çok dikkat edilmelidir. Bu bölgeye hiç el değmemeli ve de yüksek bir yastıkta yatarak dinlenmeye özen gösterilmelidir.

 

 • Alkol ve sigara tüketimi operasyon sonrasında ilk 3 gün kesinlikle yasaktır.
 • Kan sulandırıcı ilaç kullanılmamalıdır.
 • Hafif yüksek bir yastıkta sırt üstü uzanarak dinlenme önerilir.
 • Saç ekim alanına asla su değmemelidir
 • Size reçete edilen ilaçlarınızı düzenli şekilde aksatmadan kullanılmalıdır.
 • Operasyon sonrasında direk güneş ışığına maruz kalınmamalıdır.
 • Spor ve aşırı hareketler asla yapılmamalıdır.

Riskler Nelerdir?

Saç ekimi estetiği sonrasında, sonuç olarak bir operasyon olması nedeniyle, olası riskler gelişmesi söz konusu olabilir.

 

 • Saç köklerinin toplandığı bölgelerde lokal anestezi etkisi bitmesi beklenen zamandan sonra hissizleşme kalması,
 • Doğal bir görünümün elde edilememesi,
 • Operasyon sonrası kanama,
 • Enfeksiyon oluşumu,
 • Operasyon sırasında canlı saçların zarar görmesi,
 • Dermoid kist gelişmesi

Saç ekimi estetiği operasyonlarında bu tip durumların yaşanmaması için öncelikle hastalarımıza operasyon öncesi ve sonrasında neler yapılması ve yapılmaması gerektiği detaylı olarak aktarılır ve hastalarımız yakın takibe alınır.

Yaş Sınırlaması

Saç ekimi estetiği için teknik anlamda bir yaş sınırı bulunmaz. Erken yaşlarda geçirilen yanık, derin iz bırakan kazalar gibi durumlarda yaşa bakılmaksızın, hastanın fiziki durumu uygunsa oğerasyon yapılabilir. Ancak estetik anlamda dökülen saçlar için yaş konusu mutlaka değerlendirilmelidir.

30 yaş öncesi için saç ekimi uygun görülmez ve saç dökülmesi halen devam eden durumlarda da özellikle hastanın beklenmesi ve izlenmesi önerilir. Saç dökülmesi yavaşladığında ve saç kaybı yaşanan alan kesinleştiğinde saç ekimi için planlama yapılmaya başlanmalıdır. Yoksa henüz saç dökülmesi devam ederken yapılacak saç işlemi maalesef tekrar dökülme ile sonlanabilir.

Saç Ekimi Merkezleri

En iyi saç ekim merkezi hangisi sorusu ile çok sık karşılaşıyoruz. Bu sorunun cevabı sizlerin araştırması ile yakından ilişkilidir. Bu konuda deneyimli ve uzmanlık alanına sahip doktorların bulunduğu hastaneler ve klinikler tercih edilmelidir.  Sonuç olarak bir operasyon yaşayacaksınız ve tam teşekküllü şekilde size müdahale edebilecek bir ortam ve bu ortama hakim ekiple bir arada olmalısınız. İstanbul saç ekimi konusunda çok daha deneyimli doktorlara ve kliniklere sahiptir. Op. Dr. Evren Tevfik İşçi bu alanda kendini kanıtlamış, yaptığı çalışmalarla adından söz ettirmiştir. Ücretsiz saç ekimi yapılması konusu kullanılan teknoloji ve emek açısından mümkün değildir. Bu tip işlemleri araştırırken yanlış kişilere ulaşmamanız sağlığınız için önemlidir.

Şok Dökülme Nedir?

Şok dökülme, saç kaybının olduğu alanlara nakledilen saç köklerinin üzerinde bulunan saç tellerinin saç ekimi operasyonunun ardından geçici olarak dökülmesi olarak tanımlanabilir. Her ekim operasyonunun ardından yaşanan bu doğal süreç kişide endişeye ve hayal kırıklığına neden olmamalıdır.

Saç Ekimi Yaptıran Herkes Şok Dökülme Yaşar mı?

Saç ekimi işlemi yapılan kişilerin çok büyük bir kısmı şok dökülme sürecini yaşarlar. Şok dökülme bazı kişilerde %10 bazı kişilerdeyse %90 oranında görülebilir. Dökülmenin şiddeti kişiden kişiye değişebileceği gibi bazı kişiler hiç şok dökülme yaşamaz. Geçici bir dökülme olan şok dökülme, saç ekimi işleminin başarısız olacağı şeklinde değerlendirilmemelidir. Tam aksine kaliteli ve yeni saç tellerinin çıkacağının bir habercisi olarak kabul edilmelidir.

Şok dökülme sürecinin konforlu bir şekilde atlatılması ve yeni saç tellerinin sağlıkla büyümesinin garanti edilmesi adına bu süreçte belirli noktalarda titizlikle davranılmalıdır. Operasyonu izleyen erken dönemde ve şok dökülme süreci boyunca besin değeri açısından zengin gıdaların tüketildiği sağlıklı bir beslenme programı uygulanmalıdır. Tüketile gıdalar hem vücudun hem saçların ihtiyaç duyduğu vitaminlerin ve proteinlerin takviye edilmesinde etkilidir. Bu sayede üretilecek olan yeni saç köklerinin kaliteli ve sağlıklı olması sağlanabilir.

 

Saç Ekimi Hakkında Sıkça Sorulan SorularSaç Ekimi Nasıl Uygulanır?

Saç ekimi temelde vücudun uygun bölgesinden alınan kıl köklerinin hedef bölgeye nakledilmesi şekliyle gerçekleştirilen bir prosedürdür. Saç ekimi saçların seyrek ya da tamamen dökülmüş olması, donör ve hedef bölgenin özellikleri, elde edilmek istenilen sonuç ve benzer etkenlere göre belirlenen farklı yöntemlerle uygulanabilir. Saç ekimi uygulaması kapsamında temelde donör bölgeden çeşitli tekniklerle saç kökleri alınır. İşlem lokal anestezi altında yapıldığından hasta acı ya da ağrı hissetmez. Alınan saç kökleri hedef bölgeye yine belirlenen tekniğe göre nakledilerek saç ekimi tamamlanır.

Saç Ekimi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Hastalar saç ekiminden sonraki ilk 3 gün boyunca alkol ve sigara tüketmemelidir. Kanama riskini artırma riskinden dolayı kan sulandırıcı ilaç kullanımından kaçınılmalıdır. Erken iyileşme döneminde hastanın başı hafif yüksekte kalacak şekilde yatması gerekir. Ancak saç ekimi yapılan bölge yastıkla temas etmemelidir. Aynı şekilde saç ekimi bölgesine su değdirilmemesi gerekir. Saç ekiminden sonra doktorun reçete ettiği ilaçlar düzenli olarak kullanılmalı, doğrudan güneş ışığına maruz kalınmamalı, zorlanmaya neden olacak hareketler yapılamamalı ve spora belirli bir süre ara verilmelidir.

Saç Ekimi Avantajları Nelerdir?

Saç dökülmesine yönelik diğer tedavilerin başarılı olmadığı durumlarda saç ekimi yöntemi ile başarılı sonuçlar alınabilir. Geniş bölgelerde ortaya çıkan saç dökülmesi sorununun tedavisinde saç ekimi uygulamaları ile istenilen görünüme erişmek mümkündür. Kişi özelinde planlanan ve doğru tekniklerle uygulanan saç ekimi tedavileri sonucunda doğal görünümlü saçlara kavuşulabilir. Hem erkeklere hm kadınlara saç ekimi tedavilerinin uygulanması söz konusu olabilir. Saç ekimi tedavisinden sonra uygulanan şok dökülme sonrası yeniden saçların dökülmesi gibi bir sorunla karşı karşıya kalınmaz.

Saç Ekimi Ne Kadar Kalıcı?

Saç ekimi uygulamasında hedef bölgeye nakledilecek olan donör saç kökleri başın arka kısmında yer alan ve genetik olarak saç dökülmesine direnç gösteren bölgeden alınır. Bu bölgedeki saçlar, genetik özellikleri sayesinde yeni konumlarında da iyi bir şekilde büyür ve doğal bir görünüm sergilenmesinde rol oynarlar. Bu yüzden nakledilen saçlar genellikle ömür oyu kalıcı olurlar. Nakledilen saçlar zaman içinde incelebilse de dökülmez. Ancak başın arkasından değil vücudun farklı bölgelerinden alınan kıl kökleri hedef bölgeye nakledildiyse genetik yapıları dolayısıyla korunabilirler.

Saç Ekimi Yaş Sınırı Nedir?

Saç ekimi işlemi yapılacak hastalarda genellikle 18 ila 65 yaş aralığından bahsedilmekle birlikte saç ekimi konusunda kesin bir yaş sınırından bahsetmek söz konusu değildir. Saç ekimi yapılıp yapılmaması konusundaki karar yapılan değerlendirmelerden sonra kişi özelinde verilir. 20 yaşın altındaki hastalarda saç dökülme şekli tam olarak belli olmayabileceği için saç ekimi kararı verilmeden önce belirli bir süre beklenmesi gerekebilir. Saç ekimi sonuçları kalıcı olduğundan saç ekimi yaptırmadan önce beklenmesi fayda sağlayan bir durum değildir.

Randevu Saatlerimiz

Pazartesi: 9:30 – 17:30
Salı: 9:30 – 17:30
Çarşamba: 9:30 – 17:30
Perşembe: 9:30 – 17:30
Cuma: 9:30 – 17:30
Cumartesi: 9:30 – 14:30
Pazar: KAPALI

Hasta Yorumları

Doktor – Hasta gizliliği sebebiyle yorumlarda isim ve fotoğraf alanları gizlenmiştir. Google haritalar üzerinden yorumların devamını kontrol edebilirsiniz.

Bülent Kıymet
Bülent Kıymet
2023-11-02
Mukemmel ilgili, bilgili ve deneyimli bi doktor. Meme buyutme ve liposuctionda bir numara. Cok memnunum iyi ki evren bey i tercih etmisim, ekibi de ilgili ve cana yakın bir ekip.
Ilayda Bastug
Ilayda Bastug
2023-11-02
Evren hocam bu işin duayeni.. şiir gibi botoksuzumun şairiyle tanışmak aile boyu bizim şansımız :))) ❤️
Aysel Sahin
Aysel Sahin
2023-11-02
Der Beste Arzt den ich in Istanbul kenne. Vor 2 Jahren hatte ich meine Bauchdeckenstraffung, Lipo und Double chin bei Ihm machen lassen. War die beste entscheidung meines lebens. Er hat mich nach der OP auch lange begleitet das Kankenhaus und sein Personal er selber natürlich auch sehr nett und gefühlvolle Menschen. Vielen Dank Dr. Evren Tevfik Isci
Sudenur Ak
Sudenur Ak
2023-10-30
Evren beyle 6 ay önce bir ameliyat süreci geçirdik. Güler yüzü ve işini iyi yapması dolayısıyla çok memnun kaldım. Gönül rahatlığıyla gidebilirsiniz asla pişman olmayacağınız bir doktor 💫💫
Olena Celik
Olena Celik
2023-10-30
2 місяці тому зробила маммопластику, залишилася дуже задоволена!!! Також зробила операцію з видалення врослого нігтя, лікар Эврен професіонал своєї справи. Всім раджу!!!
Aysel Tosun
Aysel Tosun
2023-10-14
Ich habe Doktor Evren in Google ausgesucht und habe eine sehr gute Auswahl getroffen, ich habe H100 und Nasolabial Unterspritzung machen lassen ,er hat Federhände /Finger ,ich habe kein Schmerz gefühlt. Einfach Sensational! Außerdem sind alle Mitarbeiter +Doktor sehr freundlich und Hilfsbereit.
I Am (IlyaFallUp)
I Am (IlyaFallUp)
2023-05-20
Not reasonable prices
Dejb Ddlj
Dejb Ddlj
2023-05-18
Opération 10/05/2023 Il est le meilleur chirurgien: professionnel, aimable et surtout très humain! Merci Dr Evren Tevfik Sarah N
H***** E**
H***** E**
2023-05-03
2 ay önce meme büyütme estetiği yaptırdım. Evren beyin tecrübesi ve bilgisi sayesinde çok kısa sürede toparlandım. Ağrılarım yok denecek kadar azdı ve sonuçtan çok memnun kaldım kesinlikle tavsiye ediyorum.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?