• +90 542 830 80 62
  • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
  • 9:30 - 17:30
meme büyütme ameliyatı nedir nasıl yapılır
  • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
  • 107
  • 0

meme büyütme ameliyatı nedir nasıl yapılır

Kadın fiziğinin estetik bir görünüme sahip olmasında memelerin rolü yadsınamaz. Temel işlevi emzirmek olan memeler, aynı zamanda kadınlığın simgesi ve dişiliğin sembolü olarak kabul edilirler. Yaygın olarak kabul gören güzellik anlayışına göre memelerinin şekli, büyüklüğü ve görünümü ile ilgili memnuniyetsizlik yaşayan kadın sayısı son derece fazladır. Bu durum, kadınlarda öz güven eksikliğine neden olan unsurların başında gelir.

Meme büyütme ameliyatı ise memelerinin daha estetik bir görünüme sahip olmasını isteyen kadınların sıklıkla tercih ettiği bir estetik cerrahi prosedürüdür. Meme büyütme estetiği ameliyatları hamilelik ve emzirme süreçlerine bağlı olarak meme hacminin azalması, memeler arasında şekil ve hacim farklılıkları olması, ayrıca kanser cerrahisi sonrası gündeme gelen meme rekonstrüksiyonu durumunda da uygulanabilir.

Meme büyütme estetiği ameliyatı sayesinde memeleri normal kabul edilenden ya da istediğinden daha küçük boyutlarda olan kadınların daha büyük, şekilli ve vücut hatlarıyla uyumlu bir görünüme erişmesi sağlanabilir. Meme büyütme dünya genelinde en çok uygulanan estetik cerrahi prosedürlerinden biridir. Ameliyattan estetik açıdan tatmin edici ve doğal sonuçların sağlanması için alanında uzman ve deneyimli estetik cerrahlardan hizmet alınması gerekir.

Meme Büyütme Nasıl Yapılır?

Meme büyütme ameliyatı genel anestezi altında uygulanan bir estetik cerrahi prosedürüdür. Ameliyat kapsamında hasta özelinde belirlenen silikon protezler memelere yerleştirilir. Silikon protezlerin yerleştirilebilmesi için koltuk altından, meme altından, meme başı çevresinden ya da göbekten kesi yapılabilir.

Meme büyütme estetiği ameliyatı kapsamında meme başı çevresi kesi tekniği kullanıldığında, “Areola” olarak adlandırılan memenin kahverengi bölgesinde çok küçük bir kesi yapılır. Bu yöntemde süt kanalları kesilmez.

Meme altı kesi tekniğinde meme bezi ve süt kanalları herhangi bir zarar görmez. Meme altı katlantı çizgisinde çok silik bir yara izi kalabilir. Ameliyat sırasında hastanın memesinin göğüs duvarına yapışma noktasında anormal bir durum tespit edilirse düzeltme işlemi yapılabilir.

Koltuk altı ve göbek bölgesi kesi tekniklerinde meme üzerinde kesi yapılmadığı için bu bölgede kesi izi kalmaz. Meme büyütme ameliyatı sırasında kullanılan her kesi tekniğinin kendine özgü avantajları ve dezavantajları vardır. Bununla birlikte bakteri oluşma riski, meme başı ve koltuk altı kesi tekniğinde diğer kesi bölgelerine oranla daha yükseltir.

Meme büyütme ameliyatı sırasında hangi kesi tekniğinin kullanılacağı hasta özelinde yapılan değerlendirmeler sonucu belirlenir. Ayrıca meme büyütme ameliyatında kullanılacak olan silikonların göğüs bezinin ya da göğüs kasının altına yerleştirilmesi kararı da hasta özelinde verilir. Silikonun yerleştirilebilmesi için implantın yerleştirileceği alana, protezin yerleştirilmesi için uygun büyüklükte bir cep açılır, açılan cebin için silikon protez yerleştirilerek meme büyütme estetiği ameliyatı tamamlanır.

Meme büyütme ameliyatı sırasında damla ya da yuvarlak silikon protezlerin kullanılması mümkündür. Protezlerin yüzey yapısı pürtüklü ve düz olabilir. Kullanılacak olan protezin büyüklüğü belirlenirken hastanın beklentilerinin yanı sıra hastanın boyu, göğüslerinde sarkma olup olmadığı, omuz ve göğüs kafesinin genişliği gibi farklı unsurlar değerlendirilir.

Meme Büyütme Ameliyatı Neden Yapılır?

Meme büyütme ameliyatı, memelere hacim ve daha estetik bir görünüm kazandırmak için silikon implantlar kullanılarak yapılır. Kadınların memelerinin boyutu genetik etkenlere bağlı olarak doğuştan küçük olabilir. Bunun yanı sıra emzirme, hamilelik ya da ani kilo kaybı gibi etkenlere bağlı olarak zaman içi memelerin hacmi azalabilir. Bu tür durumlar kadınların memelerinin görünümünden memnun olmamasına ve öz güven kaybı yaşamasına neden olabilir. Meme büyütme ameliyatı sırasında kullanılan implantlar her hastanın beklentileri ve ihtiyaçları başta olmak üzere farklı unsurların değerlendirilmesi yoluyla belirlenir.

Meme büyütme ameliyatı sayesinde hastanın doğal vücut bütünlüğü korunabilir, hastanın daha estetik görünümlü ve daha hacimli memelere sahip olması sağlanabilir. Meme büyütme estetiği meme asimetrisini ve tüberöz meme deformitelerini gidermek için uygulanabilir.

Meme büyütme kişiselleştirilebilen bir estetik cerrahi prosedürü olduğu için çeşitli nedenlerle memelerin kaybedilmesi ya da daha iri, dolgun ve estetik görünümlere sahip olmak istenmesi durumunda işlevsel çözümler olarak öne çıkar.

Meme Büyütme Ameliyatında Hangi İmplantlar Kullanılır?

Meme büyütme estetiği daha büyük, dolgun ve şekilli göğüslere sahip olmak isteyen kadınlara kozmetik amaçlarla uygulanabildiği gibi meme kanseri olan kadınlarda mastektomiden sonra rekonstrüktif amaçlarla da yapılabilir.

Meme büyütme ameliyatı kapsamında salin ve silikon jel meme implantları kullanılabilir. Steril tuzlu suyla doldurulan silikon kabuklar olan salin implantlar önceden ya da operasyon sırasında doldurulabilir. Salin implantlar memeye doldurulmadan yerleştirilebildiği için silikon implantlara göre daha küçük kesiler yapılması yeterli olur. İmplantı dolduran salin solüsyon, herhangi bir kopma ya da sızıntı durumunda vücut tarafından güvenli bir şekilde emilir.

Plastik jelle yani silikonla doldurulan silikon kabuklar olan silikon jel implantların salin implantlara göre daha doğal bir görünüm sağladığı düşünülür. Silikon implant yırtıldığında görünümde ani bir farklılık oluşmayabilir ya da bir semptom gelişmeyebilir. Bununla birlikte uzun vadeli sağlığı, rahatlığı ve simetrik konturu sağlamak için implant değiştirilmelidir.

meme büyütme ameliyatı nedir nasıl yapılır

Meme Büyütme Ameliyatından Sonra İz Kalır mı?

Meme büyütme ameliyatı sırasında ciltte kesi yapılmakta olup tüm kesilerden sonra ciltte kalıcı izler oluşur. Başlangıçta kırmızı olan izlerin rengi birkaç ay içinde tamamen açılır ve zaman içinde cilt rengini alır. Sağlıklı bir iyileşme sürecinin sonunda ve belirli bir süre sonra yalnızca dikkatlice bakıldığında görülebilir hale gelir. Meme büyütme ameliyatında izin kalacağı bölge ve izin boyutu, ameliyat sırasında uygulanan tekniğe bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Diğer yandan kişisel özellikler, cilt yapısı, iz bölgesinde enfeksiyon oluşup oluşmaması, kişinin sigara kullanıp kullanmaması gibi etkenler yara izlerinin iyileşme süreci ve belirginliği üzerinde belirleyici etkiye sahiptir.

Meme Büyütme Ameliyatından Sonra His Kaybı Olur mu?

Meme büyütme ameliyatından sonra memelerde aşırı hassasiyet ve nadir de olsa his kaybı görülebilir. Ancak bu tür durumlar genellikle birkaç ay içerisinde, herhangi bir şey yapılması gerekmeden kendiliğinden düzelir. Meme büyütme ameliyatından sonra kalıcı his kaybı olması oldukça nadir görülen bir durumdur. Aşırı büyük implant kullanılması kalıcı his kaybı yaşanmasına neden olabilir. Bu tür istenmeyen durumlarla karşılaşmamak için silikon implantlar doğal bir görünüm sağlayacak ve kişinin anatomik yapısıyla uyumlu olacak şekilde belirlenmelidir.

Meme Silikonu Alerji Yapar mı?

Meme büyütme ameliyatı kapsamında kullanılan silikon meme protezleri vücuda dışarıdan yerleştirilen yabancı maddelerdir. Bu nedenle vücudun silikon meme protezlerine karşı alerjik reaksiyon geliştirme riski vardır. Ancak meme protezlerinin üretiminde tıbbi sınıf silikonlar kullanılmakta olup bu silikonların alerjik reaksiyona neden olma riski yok denilecek kadar azdır.

Meme Büyütme Emzirmeye Engel mi?

Meme büyütme ameliyatı sırasında süt bezlerine ve süt kanallarına dokunulmadığı için emzirme fonksiyonu kaybolmaz. Diğer yandan kasın arkasına yerleştirilen silikonların meme bezini öne doğru itmesi sonucunda, bebeğin meme başını daha rahat bir şekilde alması mümkün olur. Böylece emzirme fonksiyonu çok daha etkin bir şekilde gerçekleşir. Elbette bu aşamada da ameliyatı gerçekleştiren doktorun uzmanlığının ve deneyiminin öne çıktığını göz ardı etmemek gerekir.

Author

Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?