• +90 542 830 80 62
  • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
  • 9:30 - 17:30
burun dolgusu

Burun, yüzün tam ortasında konumlanması nedeniyle yüz güzelliğinin ve bütünlüğünün tartışmasız en önemli unsurları arasında yer alır. Burun yapısında herhangi bir bozukluk olması yalnızca estetik görünümün bozulmasına neden olmakla kalmaz. Aynı zamanda kişide ciddi düzeyde öz güven eksikliğine de yol açabilir. Burnun kişinin yüz hatlarıyla uyumlu ve orantılı olması anlamlı bir yüz ifadesine sahip olmanın en önemli gerekliliklerinden biridir. Ancak herkesin estetik bir görünümün temelini oluşturacak özellikte burun yapısı yoktur. Bu aşamada devreye giren burun estetiği ameliyatı yani Rinoplasti, istenilen burun yapısına sahip olmayı sağlayan bir yöntem olarak sıklıkla tercih edilir. Ancak bazı kişiler her ne kadar burunlarının görünümünden memnun olmamasına ve daha estetik görünümlü bir burun arzu etmesine rağmen cerrahi prosedür gerekliliğinden dolayı burun estetiği ameliyatını tercih etmezler.  Burun dolgusu cerrahi bir müdahale gerektirmemesi, yalnızca dolgu maddesinin cilt altına enjeksiyonuyla gerçekleştirilmesi, hızlı ve konforlu bir prosedür olması nedeniyle bazı kişilerde burun estetiği ameliyatına karşı etkili bir alternatif haline gelmektedir.

 

Burun Dolgusu Nedir?

Burnun genel görünümünün düzeltilmesi yoluyla daha estetik bir görünüm elde edilmesi amacıyla uygulanan medikal estetik prosedüre burun dolgusu adı verilir. Tedavi edilmek istenilen bölgeye belirli dozlarda dolgu maddesi enjeksiyonu yapılan burun dolgusu prosedürü sayesinde herhangi bir kesi ya da dikişe ihtiyaç duyulmadan burun bölgesinde düzeltme yapılabilir. Genellikle hyaluronik asit içerikli dolgu maddeleri burun dolgusu yönteminde tercih edilir. Diğer yandan burun dolgusu yapılacak hastaların burunları, burun derileri, kemikleri ve kıkırdak yapıları burun dolgusu enjeksiyonuna ve burun dolgusu enjeksiyonu ile istenilen sonuçların elde edilmesine uygun bir yapıda olmalıdır.

Bazı hastaların burun yapısı, burun dolgusu enjeksiyonu yöntemine uygun değildir. Eğer burunda aşırı düzeyde şekil bozukluğu varsa ya da burun hacminde küçülme hedefleniyorsa burun dolgusu yöntemi ile istenilen sonuçların elde edilmesi mümkün olmaz. Bunların yanı sıra nefes alma problemi ya da valv yetmezliği gibi anatomik sorunlar bulunuyorsa burun dolgusu yöntemi ile etkili sonuçlar alınması olası değildir.

 

Burun Dolgusunun Yaşı Var mıdır?

Burun dolgusu, burun ve kıkırdak gelişimi tamamlanan hastalara yapılabilir. Bu genellikle kızlarda 17, erkeklerde 18 yaşına gelmekle birlikte kişisel gelişim özellikleri farklılaşabilir. Bu nedenle burun dolgusu 18 yaşını tamamlamış kişilere uygulanmakta ancak prosedüre uygunluk kararı kişi özelinde değerlendirme yapılarak verilmektedir.

 

Burun Dolgusu Kimler İçin Uygundur?

18 yaşının üzerinde, fiziksel gelişimi tamamlanmış, burnunda hafif eğrilik, hafif kemer ya da hafif burun ucu düşüklüğü gibi sorunlar olan kişilere burun dolgusu uygulanabilir.

Hamilelik ve emzirme döneminde olan, kan pıhtılaşma sorunu yaşayan, enjekte edilecek dolgu maddesine karşı aşırı duyarlılık sahibi, Behçet, SLE ya da Hashimoto gibi otoimmün hastalıklarının aktif dönemlerini yaşayan kişilere burun dolgusu yapılamaz.

Bunun yanı sıra nefes alma sorunları yaşayan, burnu ayıran kemik ve kıkırdaklarda yapısal bozukluklar olan, burundaki eğriliğin ya da çöküntünün nefes alma sorunlarına neden olduğu kişilerde burun dolgusu ile söz konusu problemlerin çözülmesi mümkün değildir.

 

Burun Dolgusu Nasıl Yapılır?

Tüm medikal estetik prosedürlerde olduğu gibi burun dolgusu enjeksiyonu yapılacak hastaların beklentilerinin dinlenmesi ve ihtiyaçlarının belirlenmesi, uygulamanın ilk ve en önemli adımıdır. Hastanın burun bölgesinin dijital fotoğrafları alınır ve hangi bölgeye, hangi miktarda dolgu maddesi enjekte edileceği belirlenir.

Uygulama yapılacak olan bölgeye lokal anestezik etkili krem sürülür. Uyuşma etkisi sağlanınca kişi özelinde belirlenmiş noktalara çok ince uçlu iğneler kullanılarak belirlenen dozda dolgu maddesi enjekte edilir. Enjeksiyon sonrası hafif dokunuşlarla şekillendirme yapılarak burnun mümkün olan en doğal ve güzel görünüme kavuşması sağlanır.

Burun dolgusu enjeksiyonundan sonra tedavi bölgesinde geçici kızarıklık, ağrı ve şişkinlik ortaya çıkabilir. Burun dolgusu enjeksiyonunu izleyen ilk 24 saat boyunca burun bölgesinin ovuşturulmaması burun dolgusu enjeksiyonunun başarısı açısından çok önemlidir. Aynı şekilde bölgeye masaj da uygulanmamalıdır. Burun dolgusu enjeksiyonundan sonraki 3 gün boyunca sıcak duş, sauna, hamam, ağır fiziksel aktivite ve güneş ışınlarından uzak kalma konusunda titiz bir tavır sergilenmelidir.

Burun dolgusu genellikle hyaluronik asit içerikli dolguların enjeksiyonuyla gerçekleştirilir.  Hyaluronik asit içerikli dolgu maddeleri, hyaluronik asitin insan vücudunda doğal olarak bulunan bir madde olması nedeniyle daha sağlıklı ve uygulaması kolay olarak kabul edilirler. Ayrıca herhangi bir alerjiye neden olma riskleri yok denilecek kadar azdır. Burun dolgusu yöntemiyle elde edilen sonuçların kalıcılığı ortalama 18 ila 24 ay arasında değişmekle birlikte bu süre uygulama yapılan her kişide farklı olabilir.

 

Burun Dolgusu Fiyatları

Burun dolgusu fiyatları burun estetiği ameliyatına göre çok daha uygun maliyetli olmakla birlikte hastanın burnunun mevcut durumu, tedavi edilmek istenen sorunun düzeyi, ne kadar dolgu maddesi enjekte edileceği ve hangi dolgu maddesinin kullanılacağı gibi etkenlere göre değişiklik gösterebilir.

 

Burun Dolgusu Ne Zaman Yapılır?

Burun dolgusu kişinin burnunun şeklinden, boyutundan ya da görünümünden memnuniyetsizlik duyması halinde uygulanabilen bir medikal estetik prosedür olma özelliğine sahiptir. Bununla birlikte burun dolgusu ciddi düzeydeki burun şekil ve boyut sorunlarının çözümünde etkili olmayıp küçük kusurların giderilmesi noktasında tercih edilebilmektedir.

 

Burun Dolgusunun Avantajları Nelerdir?

 

burun dolgusu avantajları

Burun şeklinin değiştirilmesini istemekle birilikte cerrahi prosedüre sıcak bakmayan hastalar için burun dolgusu hızlı, konforlu ve uygun maliyetli bir yöntemdir. Genel anestezi uygulanması gerekmediği gibi uzun bir iyileşme süresi de yoktur. Hastalar günlük rutinlerine kesintisiz devam edebilirler.

Burun dolgusu kişi özelinde tasarlanan bir prosedürdür. Bu nedenle kişinin yüzüyle en uyumlu ve doğal görünümlü bir burna sahip olmasının en zahmetsiz yolu olarak kabul edilir.

Burun Dolgusu Kaç Ay Kalır?

Cildin yaşlanmasıyla birlikte dermisteki ana elementler yavaş yavaş kaybolmaya başlar. Bunlar arasında elastin, kolajen ve hyaluronik asit vardır. Cildi destekleyen proteinlerin başında kolajen gelir. Cildin şekil ve hacim kazanmasında ise hyaluronik asit önemli bir rol oynar. Bu maddelerin cilt sarkmasını önleme özelliği vardır. Diğer yandan vücutta yavaş yavaş azalmalarına bağlı olarak cildin inceldiği ve derinin kırışıklıklarla kaplandığı görülebilir. Dermal dolgu malzemeleri bu tür hacim kayıplarının geri kazandırılmasını sağlayarak soruna etkili bir çözüm olur.

Dermal dolgu malzemeleri geniş bir ürün yelpazesini kapsadığı gibi yüze hacim ve yapı kazandıran bir tedavinin parçasıdır. Dermal dolgu malzemeleri ciltteki çizgilerin ve kırışıklıkların yumuşatılması, geçici olarak pürüzsüz, daha genç ve iyileştirilmiş bir görünüm kazandırılması amacıyla uygulanabilen hem etkili hem de hızlı tedavilerdir.

Dermal dolgu prosedürü ilgili hattın ya da alanın fiziksel olarak doldurulması ve dolgunlaştırılması amacıyla dermal dolgu malzemesinin enjeksiyonuyla uygulanır. Dermal dolgu malzemeleri, cilt altında bir yapı iskelesi görevi üstlenerek yapılanma sağlar. Cildin kolajen üretimini teşvik eder. Sonuç itibarıyla vücut dermal dolgu malzemesini emdikten sonra uzun süreli sonuçlar elde edilmesi için doğal kolajeni geride bırakarak katkıda bulunur.

Burun Dolgusunda Neden Hyaluronik Asit Dolgu Maddeleri Kullanılır?

Günümüzde kullanılmakta olan birçok farklı tür dermal dolgu maddesi vardır. Bunlar arasında en popüler olanı hyaluronik asit içerikli dolgu maddeleridir. Hyaluronik asit insan vücudunda doğal olarak bulunur. Gözler, cilt ve bağ dokuları gibi bölgelerin korunmasına yardımcı olur.

Hyaluronik asidi bu kadar etkili yapan özelliklerin başında kendi ağırlığının 1000 katına kadar suyu çekmesi ve tutması bu sayede gerekli hidrasyonu ve hacimi oluşturması gelir. Vücudun kendi hidrasyon kaynaklarının çoğunun burunda doğal görünümlü değişiklikler yaratmasına izin vermek için burun dolgusu enjeksiyonunda genellikle hyaluronik asit dolgu maddeleri kullanılır. Burun dolgusu burun estetiğindeki sorunlar için kalıcı bir çözüm değildir. Ancak burun dolgusunun bu özelliği kalıcı yeni bir burun ya da burun estetiği ameliyatı için henüz hazır olmayan hastalar açısından önemli bir avantajdır.

Burun dolgusundan sonra hastalar sonuçları hemen fark ederler. Ayrıca geleneksel burun estetiği ameliyatında söz konusu olduğu gibi gülük hayatın kesintiye uğraması ve zaman zaman uzun iyileşme sürelerine ihtiyaç duyulması gibi durumlar yaşamadan yeni görünümlerinin keyfini çıkarabilirler. Burun dolgusu daha az invaziv bir prosedür olduğundan maliyeti de burun estetiği ameliyatına oranla önemli ölçüde daha düşüktür.

Bazı hastalar için geçici bir burun estetiği sağlayan burun dolgusu ideal bir çözüm olabilirken bazı hastalar içinse cerrahi prosedürler daha uygundur. Burun dolgusu ile burun boyutunun küçültülmesi mümkün değildir. Travma veya hastalık, burun rekonstrüksiyon cerrahisi ile onarılması gerekebilecek iç burun kıkırdağı ve kemiğinde önemli hasara neden olabilir. Septum eğriliği olan hastalarda, burnun iki ana işlevi olan burun solunumu ve drenajını iyileştirmek için cerrahi bir düzeltme gereklidir.

Burun dolgusu yöntemi için en uygun adaylar; burunlarının görünümünde küçük iyileştirmeler arayan sağlıklı erkek ve kadınlardır. Dermal enjeksiyonlar, hafif çarpık veya asimetrik görünen, görünür bir dorsal kambur veya burun ucunda belirgin oyuklar bulunan bir burunda homojenlik yaratabilir.

Burun Dolgusunun Burun Estetiği Ameliyatına Göre Avantajları Nelerdir?

Burun estetiği ameliyatı cerrahi prosedür ile gerçekleştirildiğinden daha ciddi düzeyde değişiklikler yapma imkanı verir. Burundaki simetrilerin giderilmesi, burun ucunun yeniden şekillendirilmesi gibi amaçlara yönelik olarak burun estetiği ameliyatı da burun dolgusu enjeksiyonu da uygulanabilir. Ancak burun dolgusu enjeksiyonu ile düzeltilmesi mümkün olan sorunlar burun estetiği ameliyatına göre daha sınırlıdır. Burun dolgusu burundaki tümseklerin görünümünü ortadan kaldırabilse de tamamen ortadan kaldıramaz ya da burnun boyutunu tamamen küçültemez. Cerrahi prosedürler ise burun boyutunun ve şeklinin değiştirilmesini sağlayabilir. Burun deliklerinin yeniden şekillendirilmesinde, nefes alma zorluklarının iyileştirilmesinde ve yaralanmaların onarılmasında burun estetiği ameliyatından yararlanılabilir.

Diğer yandan burun estetiği ameliyatı sonrası iyileşme süreci daha fazla ağrı ve acı vericidir. Daha fazla risk barındırdığı gibi daha uzun bir iyileşme süresini gerektirir. Burun dolgusu iyileşme süresi gerektirmeyen, acısız ve ağrısız bir medikal estetik prosedürdür. Ayrıca kalıcı bir etki sağlamadığı için bazı durumlarda hastalar burunlarında istedikleri değişiklikleri cerrahi yolla gerçekleştirme kararı almadan önce burun dolgusu enjeksiyonu ile sonucu görmeyi tercih edebilirler. Ancak burun dolgusu, burunda düzeltilmek istenilen her türlü probleme yönelik olarak uygulanabilecek bir tedavi değildir. Bu nedenle öncelikle hastanın ihtiyaçları ve beklentileri değerlendirilmeli, burun estetiği ameliyatının mı burun dolgusunun mu tercih edilmesi gerektiği kararı bu doğrultuda verilmelidir.

Randevu Saatlerimiz

Pazartesi: 9:30 – 17:30
Salı: 9:30 – 17:30
Çarşamba: 9:30 – 17:30
Perşembe: 9:30 – 17:30
Cuma: 9:30 – 17:30
Cumartesi: 9:30 – 14:30
Pazar: KAPALI

Hasta Yorumları

Doktor – Hasta gizliliği sebebiyle yorumlarda isim ve fotoğraf alanları gizlenmiştir. Google haritalar üzerinden yorumların devamını kontrol edebilirsiniz.

Bülent Kıymet
Bülent Kıymet
2023-11-02
Mukemmel ilgili, bilgili ve deneyimli bi doktor. Meme buyutme ve liposuctionda bir numara. Cok memnunum iyi ki evren bey i tercih etmisim, ekibi de ilgili ve cana yakın bir ekip.
Ilayda Bastug
Ilayda Bastug
2023-11-02
Evren hocam bu işin duayeni.. şiir gibi botoksuzumun şairiyle tanışmak aile boyu bizim şansımız :))) ❤️
Aysel Sahin
Aysel Sahin
2023-11-02
Der Beste Arzt den ich in Istanbul kenne. Vor 2 Jahren hatte ich meine Bauchdeckenstraffung, Lipo und Double chin bei Ihm machen lassen. War die beste entscheidung meines lebens. Er hat mich nach der OP auch lange begleitet das Kankenhaus und sein Personal er selber natürlich auch sehr nett und gefühlvolle Menschen. Vielen Dank Dr. Evren Tevfik Isci
Sudenur Ak
Sudenur Ak
2023-10-30
Evren beyle 6 ay önce bir ameliyat süreci geçirdik. Güler yüzü ve işini iyi yapması dolayısıyla çok memnun kaldım. Gönül rahatlığıyla gidebilirsiniz asla pişman olmayacağınız bir doktor 💫💫
Olena Celik
Olena Celik
2023-10-30
2 місяці тому зробила маммопластику, залишилася дуже задоволена!!! Також зробила операцію з видалення врослого нігтя, лікар Эврен професіонал своєї справи. Всім раджу!!!
Aysel Tosun
Aysel Tosun
2023-10-14
Ich habe Doktor Evren in Google ausgesucht und habe eine sehr gute Auswahl getroffen, ich habe H100 und Nasolabial Unterspritzung machen lassen ,er hat Federhände /Finger ,ich habe kein Schmerz gefühlt. Einfach Sensational! Außerdem sind alle Mitarbeiter +Doktor sehr freundlich und Hilfsbereit.
I Am (IlyaFallUp)
I Am (IlyaFallUp)
2023-05-20
Not reasonable prices
Dejb Ddlj
Dejb Ddlj
2023-05-18
Opération 10/05/2023 Il est le meilleur chirurgien: professionnel, aimable et surtout très humain! Merci Dr Evren Tevfik Sarah N
H***** E**
H***** E**
2023-05-03
2 ay önce meme büyütme estetiği yaptırdım. Evren beyin tecrübesi ve bilgisi sayesinde çok kısa sürede toparlandım. Ağrılarım yok denecek kadar azdı ve sonuçtan çok memnun kaldım kesinlikle tavsiye ediyorum.
Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı

Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?