• +90 542 830 80 62
  • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
  • 9:30 - 17:30
Kök Hücre Tedavisi

KALIŞ SÜRESİ
1 Gün

HASTANEDE KALMA
Yok

ÇALIŞMA SÜRESİ
1-2 Saat

ANESTEZİ
Lokal Anestezi

KURTARMA SÜRESİ
3-7 Gün

TAKİP ZİYARETİ
Yok
Daha fazla bilgi için buraya tıklayın

 

Kök Hücre Tedavisi Nedir?

 

Kişinin yaşamına sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için insan vücudunda birçok farklı göreve sahip hücre tipleri vardır. Vücuttaki tüm dokuların ve organların yapısını oluşturan hücrelere ise kök hücreler denilir. Ana hücre olarak adlandırılan kök hücreler organizma içinde yer alan tüm hücrelere dönüşebilirler. Bu sayede ihtiyaç duyulan hücre tipine dönüşerek yaralanma, hastalık ya da diğer sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan organ ve doku hasarını ya da kaybını onarabilirler.

 

 

kök hücre nedir

Normal işlevlerini yerine getirmeleri amacına yönelik olarak hücrelerin, dokuların ya da organların değiştirilmesi ya da yenilenmesi süreci rejeneratif tıp olarak adlandırılır. Onarılamaz dokuların ve organların iyileştirilmesi için vücudun kendi onarım mekanizmasını uyarma temelinde çalışan hücre tedavisi; omurilik hasarı, kas distrofisi, Alzheimer, beyin felci, cerebral palsi, Multipl Skleroz, otizm gibi henüz kanıtlanmış tedavisi ya da tedavileri olmayan hastalıkların tedavi edilmesinde kullanılabilir.

 

Kök Hücre Tedavisi Neden Yapılır?

Kök hücre tedavisi kişideki hasarlı olan ya da eksilen hücrelerin yenilenmesi, dokuların ya da organların onarılması için kök hücrelerden yararlanılması temeline dayanır. Organlarda çeşitli hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan hasarın giderilmesi ve erken yaşlanmanın engellenmesi gibi farklı hedeflere yönelik olarak uygulanabilen bir tedavidir.

Bağ dokuları ve kolajeni üreten fibroblast hücrelerinin her yıl %2 oranında ölmeye başlaması sonucunda 28-30’lu yaşlarda ciltte yaşlanmasın etkileri görülür. Bunun sonucunda ciltte çizgiler ve sarkmalar oluşur. Birbirine çapraz şekilde bağlı olan fibroblast hücrelerinin ölmeye başlaması filenin kopmasına ve bağ dokusunun aşağı doğru inmesine neden olur. Zamanla kolajen üreten dokuların şekilleri de bozulu ve cilt kırışıp yaşlı görünüm kazanır. Yaş ilerledikçe hücre ölümü devam ettiğinden cilt giderek daha yaşlı görünmeye başlar.

Kök hücre ile cilt gençleştirme yüz, el, gıdı, boyun ve dekolte bölgelerine uygulanabilir. Yüze yapılan kök hücre tedavisi; yaş almaya bağlı olarak kolajen ve elastin liflerinin neden olduğu kırışıklıklar ve çizgiler, ciltteki gevşemeler, lekeler ve akne izleri giderilir. Böylece ciltte gençleşme sağlanır.

Boyun, gıdı ve dekolte bölgesinde yaş almaya bağlı olarak oluşan cilt ve deri altı dokusu kaybının yol açtığı sarkama, kırışıklık ve lekeler kök hücre tedavisi ile giderilebilir.

Ellerdeki cilt dokusunda zaman içinde meydana gelen azalma ve deride gevşeme sonucunda oluşan damarlı görüntü ve lekelenmeler için de kök hücre tedavisinden yararlanılabilir.

 

Kök Hücre Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

Cilde kök hücre tedavisi cildinde istenmeyen gevşeme, leke, kırışıklık, sarkma ve iz bulunan kişilere uygulanabilir. Kişinin kendisinden alınan kök hücreler tedavide kullanıldığı için herhangi bir alerjik tepkiyle ya da yan etkiyle karşılaşılması olası bir durum değildir.

 

Kök Hücre Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Cildin genç görüntüsü; cildi dik tutan, bağ dokuları ve cilt kalitesini sağlayan, kolajen üreten  ve fibroblast denilen hücrelerden oluşan dokulardan kaynaklanır. Cildin genç kalmasını sağlayan fibroblast hücreleri zamanla azalmakla birlikte kök hücre laboratuvarlarında yeniden üretilip cilde geri verilmesi sonucunda cilt gençliği geri kazanılabilmektedir. Kök hücre tedavisi ile cilt gençleştirme yönteminde öncelikle ciltten fibroblast hücreleri alınır. Kulak arkasından estetiği bozmayacak şekilde alınan küçük bir biyopsi parçasından fibroblast kök hücreler çoğaltılır. Hücrelerin öldüğü bölgelere enjeksiyon yöntemiyle yeni hücreler nakledilir. Bu işlem kök hücreler üretildikten sonra 30 ile 45 gün aralıklı olacak şekilde 3 kez tekrarlanmalıdır.

Üretime gönderilmek üzere doku alınması işlemi yaklaşık 15 dakika sürer. Sağlık Bakanlığı onaylı kök hücre laboratuvarlarında hücrelerin üremesi için 30 ile 45 güne gereksinim duyulur. İlk uygulama parçanın alınmasından 30 ile 45 gün sonra yapılırken diğer 2 uygulamanın arasında ortalama 30 gün olması tercih edilir. Uygulama süresi 1.5-2 saat arasında değişiklik gösterebilir.

Kök Hücre Tedavisi Kullanım Alanları Nelerdir?


kök hücre kullanım alanları

Kemik iliği tedavisi alanında her geçen gün yaşanan gelişmelere bağlı olarak kök hücre tedavisinden birçok farklı hastalığın iyileştirilmesi amacına yönelik olarak yararlanılabilmektedir. Kök hücre tedavisi özellikle nöroloji, travmatoloji, ortopedi ve göz alanında giderek daha sık kullanılmaktadır. Uygun yaş ve fiziksel özellikte olan kişilerdeki; kemik iliği kanserleri, Hodgkin lenfoma, anemi, organ kanserleri, kemik iliği yetmezliği, kalıtsal ve doğumsal kan hastalıkları, kalıtsal metabolik hastalıklar, lenfoma, lösemi, Akdeniz anemisi, plazma hücre hastalıkları, immün yetersizliğine bağlı olarak gelişen hastalıklar ve Multiple myeloma gibi hastalıkların tedavisinde kök hücre tedavisinden yararlanılabilir. Ayrıca kök hücre ile cilt gençleştirme tedavisi de sıklıkla uygulanmaktadır.

Cilde uygulanan kök hücre tedavisinin en büyük avantajı eksilenin yerine koyulmasını ve dokunun onarılmasını sağlamasıdır. Gençlikte vücutta yeterli sayıda hücre bulunmakla birlikte hücre sayısı zamanla bölgesel olarak azalır. Kök hücre tedavisi ile hedeflenen bölgedeki kök hücre sayısının yeniden çoğaltılması sağlanır.


Kök Hücre Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tıp ve teknoloji alanında yaşanan gelişmeler sonucunda kişinin kendi vücudundan elde edilen kök hücreler ve dokular laboratuvar ortamında çoğaltılabilmektedir. Bu sayede kök hücreler birçok hastalığın tedavisinin yanı sıra estetik ve gençleşme uygulamalarında da kullanılmaya başlanmıştır. Kök hücre ile hastalık tedavisinde hangi tip hücrenin hangi hastalıkta kullanılabileceği, kullanım protokolü ve başarı oranı kişiye özel olarak değişmektedir.

Günümüzde kök hücre genellikle periferik kan, kemik iliği ve kordon kanından alınarak kullanılmakta olup kişinin kendisinden alınan kök hücrenin yine kendisinde bulunan hasarlı bölgeye nakledilmesi otolog nakil; farklı bir donörden alınan kök hücrenin hastaya nakledilmesi ise allojenik nakil olarak adlandırılır. Kök hücrenin kişinin kendisinden alınamadığı ve uygun bir donör bulunamadığı bazı durumlarda ise yarı uyumlu donörden alınan kök hücre ile haploidentik nakil olarak adlandırılan kök hücre tedavisi uygulanabilir.

Kök hücrenin fetüsten ve bebek kordon bağından elde edilmesinin haricinde kişinin kendi vücudundan elde edilmesi durumunda alınış şekli bölgeye ve kullanılacağı tedaviye göre değişiklik gösterebilir.

Cerrahi yöntemle küçük bir doku parçasının alınmasıyla, karından liposuction yöntemiyle az miktarda yağ alınmasıyla, cerrahi yöntemle kalça kemiğinden ilik alınmasıyla ya da damardan kan alınması yoluyla elde edilebilir. Uygun kök hücre bulunduktan sonra hastanın damar yolundan ya da hasarlı bölgenin doğrudan üzerine enjekte edilebilir. Kök hücre tedavisinin başarı oranı; hastalığın türüne, dönemine ve yaşanan komplikasyonlara göre değişiklik gösterebilmekle birlikte bazı durumlarda kök hücre tutunmasının gerçekleşmemesi söz konusu olabilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında kök hücre naklinin tekrarlanması gerekir.

Adinizer

Destekleyici (stromal) hücre tedavisi sayesinde yıpranmış ve yaşlanmış dokuların yeniden canlandırılması mümkün olmaktadır. Adinizer yönteminde hasta kendi sağlıklı destek hücrelerinin kullanılması yoluyla tedavi edilir. Bu kapsamda yağ dokusundan herhangi bir enzim kullanılması söz konusu olmaksızın tamamen mekanik yollarla ayrıştırılan onarıcı ve yenileyici stromal hücreler tedavi edilerek iyileştirilmesi amaçlanan bölgeye uygulanır. Bunun sonucunda bölgedeki dokuların tamiri sağlanır.

Adinizer Nedir?

Adinizer hastalardan kolay ve pratik bir şekilde alınan yağ dokusunu hızlı ve kolay bir şekilde işleme imkanı sunan, dünyadaki ilk ve tek FDA, CE, TGA, KFDA sertifikalarına sahip olan patentli ve ultra keskin bıçak sistemi olarak tanımlanabilir. Söz konusu sistem kullanılarak uygulanan Adinize  yönteminde kapalı ve steril bir sistemden faydalanılarak canlı yağ dokusunu izole etme, rejneratif hücreler içeren stromal vasküler fraksiyona erişilebilir. Böylece aynı zamanda farklı çaplardaki rejeneratif yağ doku transferi yapılabilir.

Mekanik SVF yani stromal vasküler fraksiyon; mezenkimal kök hücrelerinin de dahil olduğu, büyüm faktörleri açısından zengin, fibroblatlar, yağ hücresi öncü hücreleri, endotel hücreleri, endotel öncü hücreleri ve ağırlıklı olarak stromal hücreler içeren bir kokteyl olmak olma özelliğine sahiptir. Stromal hücreler hastalık, yaralanma ya da haşlanma gibi içsel ve dışsal nedenlerden kaynaklanan hasarların söz konusu olduğu dokuları onararak yenilenme sağlamaktadır.

Adinizer Neden Yapılır?

Organların içerisinde parankimal ve stromal olarak adlandırılmakta olan iki tüp hücre yer alır. Parankimal hücreler organların fonksiyonlarının gerçekleşmesini sağlar. Stromal hücreler ise söz konusu işleyişin devamlılığını sağlamak için hücre yenilenmesi ve onarımı görevini üstlenirler. Ancak yaşlanma, hastalık ya da yaralanma sonucu parankimal hücrelerin işlevlerini kaybetmesi mümkündür. Bu hücrelere destekleyici hücreler uygulanması halinde olumsuz durumlar ortadan kaldırılabilmektedir. 

Bazı dokularda rejenerasyon yeteneği hemen hemen hiç yoktur. Başka bir hücrede bulunan stromal hücreler toplanıp ilgili alana verildiğinde tedavi imkanı elde edilir. Stromal hücrelerin en büyük kaynağı da yağ dokulardır. Yağ dokusunda diğer dokulardan ortalama 100 kat, kemik iliğinden ise 40 kat fazla rejeneratif hücre bulunur. Yağ dokusu hastalardan konforlu bir şekilde alındıktan sonra patentli ultra keskin titanyum bıçakları olan Adinizer cihazıyla kesilir. Bu sayede doku içinde bulunan ancak aktif olmayan iyileştirici hücreler açığa çıkarılmaktadır.

Tamamen mekanik yani doğal olan bu işlemde herhangi bir enzim kullanılmaz. Daha sonra istenilen bölgeye uygulanma yoluyla hücrelerde gençleşme sağlanır. Ve bu süreçte hastanın kendi kendini iyileştirme kapasitesinden faydalanılmış our.

Adinizer Nasıl Uygulanır?

Adinizer uygulamasının ilk adımı otolog yağ alımıdır. Smart Kit’in içinde yer alan özel olarak tasarlanmış yağ alma kanülü ile negatif basınç sağlayan snapper kullanılarak uygun ve steril şartlarda güvenli bir şekilde otolog yağ alımı yapılır.

Hastadan alınan yağ dokusu ilk santrifüj işleminin ardından iki enjektör arasında yer alan farklı Adinizer bıçaklarından geçirilmektedir. Kesme işleminden sonra yağ dokusunda bulunan parankimal hücreler ve stromal hücreler ayrıştırılır.

Ayrıştırma işleminden sonra Smartfuge’de 5 dk boyunca 1200 G’de santrifüjlenen yağ dokusundan %99 oranına varan canlı hücreye sahip mekanik SVF elde edilmektedir. Vibrasyonun önlenmesi amacıyla optimum ağırlıkta dizayn edilmiş ve istenilen dönüş hızına çok hızlı bir şekilde ulaşan Smartfuge 90 derecelik radius açısıyla dönmekte, iç basıncın eşit bir şekilde dağılmasını sağlamaktadır.

Adinizer Kimler İçin Uygundur?

Adinizer yani destekleyici hücre tedavisi yüz bölgesinde estetik amaçlarla uygulanır. Ayrıca iyileşmeyen yaraların tedavi edilmesi, damarsal problemler ve radyasyon yaralanması gibi durumlarda adinizer tedavisi kullanılabilir.

Adinizer Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Adinizer Smart Kit içinde yer alan ultra keskin patentli bıçaklar yağ dokuda yer alan parankimal ve stromal hücreler arasındaki güçlü bağları keser.  Bu sayede rejeneratif hücreler tamamen serbest kalır. Rejenerasyon yaşlanmış dokunun gençleşmesine, yaralanmış dokunun tamirini yapma yoluyla hastanın cildinde yenilenmenin ve kırışıklıklarına azalmasına yardımcı olur. Böylece daha genç bir görünüm elde edilir.

Kit sayesinde künt basınç yaratılması söz konusu olmadan dokunun sağ kalım oranı artırılır. Ayrıca farklı çaplarda kesilmiş yağ dokusuyla farklı anatomik alanlarda ve derinliklerde yağ enjeksiyonu yapılması mümkündür. Uyku modundaki stromal hücreler aktif moda geçerek rejenerasyonu başlatabildiğinden stromal hücrelerin ayrılmış olması devrimsel bir yaklaşım olarak kabul edilir.

Yapılan bu işleme ARAT diğer bir deyişle Ayarlanabilir Rejeneratif Adipoz Transfer adı verilir. ARAT ile yapılan uygulamalar hastaların yüm dolgu ihtiyacını gidermesinin yanı sıra ince deride greftlenen yağın görünür olmasını da önlemektedir. 

Adinizer Etkisi Ne Zaman Görülür?

Adinizer etkisi elde edilmek istenilen sonuca ve tedavi edilmek istenilen sorunun derecesine göre farklı sürelerde gerçekleşebilir. Bu kapsamda hasta özelinde doktordan bilgi alınması sürecin daha iyi anlaşılması ve tedavi sonrası de edilecek sonuçlarla ilgili beklentilerin gerçeğe uygunluğunun sağlanması noktasında çok önemlidir.

Kök Hücre Tedavisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kök Hücre Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Kök hücre tedavisi cildin genç kalmasını sağlayan ancak zaman içinde azalan fibroblast hücrelerinin kök hücre laboratuvarlarında yeniden üretilerek cilde geri verilmesi yoluyla uygulanır. Fibroblast hücreleri kulak arkasından estetiği bozmayacak şekilde küçük bir biyopsi parçası halinde alınır. Alınan fibroblast kök hücreler çoğaltılır. Yeni hücreler hücrelerin öldüğü bölgelere enjeksiyon yöntemiyle nakledilir. Bu prosedürün kök hücrelerin üretilmesinden sonra 30 ila 45 günlük aralıklarla 3 kez tekrarlanmalıdır. Uygulama ortalama 1.5 ila 2 saat içinde tamamlanabilir.

Kök Hücre Tedavisi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Kök hücre tedavisinden sonra belirli noktalara dikkat edilmesi şartıyla hastalar günlük yaşantılarına kaldıkları yerden devam edebilirler. Bu nedenle kök hücre tedavisinin, kişinin günlük yaşantısında kesintiye neden olmadığı açıkça ifade edilebilir. Kök hücre tedavisini izleyen ilk 24 saat boyunca yoğun güneş ışınlarından ve solaryumdan kaçınmak gerekir. Ayrıca sıcak suyla duş alınmamalı, hamama gidilmemeli ve makyaj yapılmamalıdır. Yine bu sürede yüzü yıkamamaya ve yorucu egzersizler yapmamaya özen gösterilmelidir. Bu sayede tedaviden optimum fayda sağlanması mümkün olmaktadır.

Kök Hücre Tedavisi Avantajları Nelerdir?

Kök hücreler kandaki birtakım büyüme faktörlerini uyarır, fibroblast hücrelerinden kollajen yapımına artırarak yüze parlaklık, dolgunluk ve canlılık kazandırır. Derinin dermal kalınlığını ve yoğunluğunu artırır. Böylece kırışıklıklar azalabilir. Kök hücreler büyüme faktörlerini modüle ederek ciltteki onarım faaliyetlerini başlatır, lekeleri azaltır ve derideki düzensizliklerin giderilmesine yardımcı olur. Yüzün gençliğinin korunmasına katkıda bulunur. Büyüme faktörleri aracılığıyla cilt kalitesini ve doku pürüzsüzlüğünü artırarak ciltteki kırışıklıkların azaltılmasına yardımcı olur. Kök hücre tedavisiyle cildin genç konturü ve şekli düzeltildiği gibi cilt sıkılığı da sağlanır.

Kök Hücre Tedavisi Ne Kadar Kalıcı?

Kök hücre tedavisi bir anti aging tedavisidir. Anti aging yani cilt gençleştirme amacıyla yapılan tedavilerden hiçbirinin ömür boyu kalıcı olması söz konusu değildir. Çünkü cilt yaşlanması durdurulması mümkün olmayan doğal bir süreçtir. Ancak kök hücre tedavisi kişinin yaşına ve mevcut durumuna bağlı olarak 3 ila 5 yıl boyunca etkisini sürdürebilir. Bu süre içerisinde ciltteki kollajen üretimi devam eder. Diğer yandan kök hücre tedavisinin ne kadar kalıcı olacağı kişi özelinde değişiklik gösterebilmekle birlikte bu süreçte tedavinin uygulandığı kişinin yaşı çok önemli bir unsurdur.

Kök Hücre Tedavisi Yaş Sınırı Nedir?

Kök hücre tedavisinin uygulanması konusunda herhangi bir yaş sınırı bulunmaz. Kişiler ciltlerinde yaş almanın etkilerini görmeye başladıklarında ya da henüz 30’lu yaşlara gelmeden ve bu etkileri görmeye başlamadan önce kök hücre tedavisine başvurabilirler. Bir yaş sınırı olmayan kök hücre tedavisi sağladığı faydalar nedeniyle hem erkekler hem kadınlar arasında son yıllarda popülerliği giderek artan bir tedavi yöntemidir. Kök hücre tedavisi yalnızca cilt gençleştirme amacıyla değil yanık izlerinin tedavisi gibi amaçlara yönelik olarak da uygulanabilir.

Randevu Saatlerimiz

Pazartesi: 9:30 – 17:30
Salı: 9:30 – 17:30
Çarşamba: 9:30 – 17:30
Perşembe: 9:30 – 17:30
Cuma: 9:30 – 17:30
Cumartesi: 9:30 – 14:30
Pazar: KAPALI

Hasta Yorumları

Doktor – Hasta gizliliği sebebiyle yorumlarda isim ve fotoğraf alanları gizlenmiştir. Google haritalar üzerinden yorumların devamını kontrol edebilirsiniz.

Bülent Kıymet
Bülent Kıymet
2023-11-02
Mukemmel ilgili, bilgili ve deneyimli bi doktor. Meme buyutme ve liposuctionda bir numara. Cok memnunum iyi ki evren bey i tercih etmisim, ekibi de ilgili ve cana yakın bir ekip.
Ilayda Bastug
Ilayda Bastug
2023-11-02
Evren hocam bu işin duayeni.. şiir gibi botoksuzumun şairiyle tanışmak aile boyu bizim şansımız :))) ❤️
Aysel Sahin
Aysel Sahin
2023-11-02
Der Beste Arzt den ich in Istanbul kenne. Vor 2 Jahren hatte ich meine Bauchdeckenstraffung, Lipo und Double chin bei Ihm machen lassen. War die beste entscheidung meines lebens. Er hat mich nach der OP auch lange begleitet das Kankenhaus und sein Personal er selber natürlich auch sehr nett und gefühlvolle Menschen. Vielen Dank Dr. Evren Tevfik Isci
Sudenur Ak
Sudenur Ak
2023-10-30
Evren beyle 6 ay önce bir ameliyat süreci geçirdik. Güler yüzü ve işini iyi yapması dolayısıyla çok memnun kaldım. Gönül rahatlığıyla gidebilirsiniz asla pişman olmayacağınız bir doktor 💫💫
Olena Celik
Olena Celik
2023-10-30
2 місяці тому зробила маммопластику, залишилася дуже задоволена!!! Також зробила операцію з видалення врослого нігтя, лікар Эврен професіонал своєї справи. Всім раджу!!!
Aysel Tosun
Aysel Tosun
2023-10-14
Ich habe Doktor Evren in Google ausgesucht und habe eine sehr gute Auswahl getroffen, ich habe H100 und Nasolabial Unterspritzung machen lassen ,er hat Federhände /Finger ,ich habe kein Schmerz gefühlt. Einfach Sensational! Außerdem sind alle Mitarbeiter +Doktor sehr freundlich und Hilfsbereit.
I Am (IlyaFallUp)
I Am (IlyaFallUp)
2023-05-20
Not reasonable prices
Dejb Ddlj
Dejb Ddlj
2023-05-18
Opération 10/05/2023 Il est le meilleur chirurgien: professionnel, aimable et surtout très humain! Merci Dr Evren Tevfik Sarah N
H***** E**
H***** E**
2023-05-03
2 ay önce meme büyütme estetiği yaptırdım. Evren beyin tecrübesi ve bilgisi sayesinde çok kısa sürede toparlandım. Ağrılarım yok denecek kadar azdı ve sonuçtan çok memnun kaldım kesinlikle tavsiye ediyorum.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?