• +90 542 830 80 62
  • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
  • 9:30 - 17:30
meme estetiği ameliyayından sonra ödemden nasıl kurtulabilirsiniz.
  • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
  • 1

meme estetiği ameliyayından sonra ödemden nasıl kurtulabilirsiniz.

Estetik cerrahideki gelişmeler sonucunda artık büyük, küçük ya da sarkık meme sorunlarının hiç biri çözümsüz kalmıyor.

Meme estetiği ameliyatları tam teşekküllü hastanelerde genel anestezi altında gerçekleştiriliyor. Hastalar genellikle ameliyattan sonra bir gece hastanede kontrol altında tutulup ardından taburcu ediliyorlar. Ameliyat esnasında meme dokusunun şekli değiştirildiğinden dokunun verdiği doğal reaksiyon ve yapılan ince kesiler için belirli bir iyileşme süresine ihtiyaç duyuluyor. Meme estetiği ameliyatlarından sonra hastalar genelde ilk üç gün kol hareketlerinde zorlanma yaşayabiliyorlar. Üçüncü günden sonra olağan dışı durumlar dışında hastalar normal hareketlerini yerine getirebiliyorlar. Herhangi bir problem oluşmadığı takdirde yara iyileşmesi yedinci günün sonunda gerçekleşiyor. Meme estetiği operasyonlarından sonra vücudun geliştirdiği doğal reaksiyon sonucunda ödem denilen şişlikler ve hafif morluklar meydana gelebiliyor. Operasyondan sonraki ilk 1,5 – 2 aylık süreçte hızlı bir iyileşme dönemi yaşanıyor, memeler vücut yapısına alışıp iyice oturuyor yumuşayıp şekil almaya başlıyor. Geri kalan kısımdaki düzelmeler de operasyonu izleyen 6 ay ile 1 yıl içerisinde gerçekleşiyor. Bir yılın sonunda memeler tamamen iyileşip normal yapısına ulaşıyor, ödemler geriliyor, yaralar tamamen kaynıyor hatta yara izleri cilt rengine dönüp ince çizgi ortadan kaybolmuş oluyor. 

meme estetiği amaliyatından sonra iyileşme sürecini hızlandıracak tavsiyeler

Meme Estetiği Ameliyatından Sonra İyileşme Sürecini Hızlandıracak Tavsiyeler

Meme estetiği ameliyatlarında iyileşme süresi hastadan hastaya değişmekle birlikte bazı noktalara dikkat edilerek bu sürecin hızlandırılması mümkün olabiliyor. Meme estetiği için kullanılan implantın boyutu hastaların iyileşme süresini etkiliyor. Implant boyutu ne kadar büyük olursa alınması gereken göğüs dokusu da o kadar büyük oluyor. Bu nedenle uygun boyutlarda implant kullanılması önem verilmesi gereken noktalar arasında yer alıyor. 

Meme estetiği ameliyatlarından sonra oluşan ağrıların giderilmesi için hastalar ağrı kesici alabiliyorlar. Ancak Ibuprofen türündeki anti-enflamatuar ilaçlar vücudun doğal iyileşme sürecini yavaşlatabiliyor. Bu nedenle gereğinden fazla ağrı kesici kullanılmaması öneriliyor. 

Operasyondan sonraki günlerde oluşan şişlikler için göğüslere gerekli desteğin sağlanması gerekiyor. Bunun için sporcu sutyenlerinin kullanılması kimi doktorlarca önerilebiliyor. Meme estetiği operasyonlarından sonra iyileşme sürecini hızlandırmanın en etkili yolunun operasyon öncesinde hastanın sağlıklı olması ve operasyondan sonra yeterince dinlenmesi olduğu kabul ediliyor. Meme estetiği operasyonlarından sonra yapılan hafif egzersizler iyileşmeye yardımcı olmakla birlikte operasyondan sonraki ilk 3 hafta içerisinde özellikle ağır objeler kaldırmaktan kaçınılması gerekiyor. 

Operasyondan sonra hastanın vücudundaki değişikliklerin farkında olması önemli bir nokta olarak kabul ediliyor. Böylece, yanlış giden bir şeyler olduğu takdirde bunu kolaylıkla fark edebiliyor. İyileşme sürecinde yapılması ya da yapılmaması gereken şeyler ile ilgili soru olduğunda da mutlaka  operasyonu gerçekleştiren doktor ile iletişime geçilmesi gerekiyor. 

Meme estetiği ameliyatlarından sonra hastaların vücutlarında oluşan ödem ortalama 6 ile 8 hafta arasında inmiş oluyor. İltihabın ve sertliğin azaltılabilmesi için hastalara, günde en az bir kez göğüslerine buz torbası uygulamaları öneriliyor. Ayrıca; yeterli su içilmesinin yanı sıra yemeklik tuz, peynir, patates cipsi gibi sodyum bakımından zengin besinlerden uzak durulması da ödemin atılmasına büyük fayda sağlıyor.

Meme estetiğinden sonra hastanın hareket etmesi de iyileşme sürecini olumlu yönde etkiliyor. Operasyondan sonra yürüyüş türü hafif egzersizler şişkinliğin inmesine de yardımcı oluyor. Besin değerleri bakımından zengin bir diyet uygulamak sağlıklı bir vücuda sahip olmanın ön koşulu olarak kabul ediliyor. Bu yüzden vücut sisteminin dengesini geçici de olsa bozan bir operasyon sonrasında vücut hızlı bir şekilde iyileşebilmek için ek desteğe ihtiyaç duyabiliyor. Hastanın yediği yemeklerden aldığı vitamin ve mineraller bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonu gidermeye yardımcı oluyor. Bu sayede hasar gören dokular hızlı bir şekilde iyileşebiliyor. Operasyondan sonra bir kaç gün bulantı ya da iştah azalması sorunu yaşayan hastalara kraker ve çorba içeren hafif bir diyet uygulamaları tavsiye ediliyor. 

Hastaların meme estetiği operasyonlarından bir kaç gün önce su tüketimini artırmaları vücuda ihtiyacı olan sıvıyı veriyor ve operasyondan sonra daha az bulantı yaşanmasında rol oynuyor. Operasyon sonrasında, meme estetiği ameliyatı esnasında uygulanan anestezi ya da iyileşme sürecinde kullanılan ilaçlar dolayısıyla bulantı yaşanması doğal bir durum olarak kabul ediliyor. Yeterli su tüketilmesinin, hastaya damar yolu ile yapılacak enjeksiyonları da kolaylaştırdığı biliniyor. 

Meme estetiği operasyonlarından sonra kimi hastalarda kapsül kontraktürü de denilen ve genelde implant çevresinde oluşan sert yara dokusu formasyonu olarak tanımlanan bir komplikasyon oluşabiliyor. Bu durumu önlemek için silikon implantın kullanıldığı durumlarda göğüslere operasyondan sonra her gün hafif bir masaj uygulanabiliyor. Bu sayede göğüslerin yumuşak kalması da sağlanabiliyor. 

Sigaranın içerisinde bulunan nikotin kan damarlarını daraltıp kan dolaşımını zayıflatan potansiyel bir vazokonstriktör olarak kabul ediliyor. Meme estetiği operasyonundan sonra hastanın daha hızlı iyileşebilmesi için göğüslere giden kan dolaşımının normal seviyede olması gerekiyor. Bu nedenle meme estetiği operasyonu yaptıracak olan kişilerin operasyondan en az 6 hafta öncesinde ve sonrasında sigara kullanmayı bırakması öneriliyor

 

 

Author

Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?