• +90 542 830 80 62
  • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
  • 9:30 - 17:30
meme ucu problemleri
  • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
  • 1

meme ucu problemleri

Meme Ucu Problemleri Çözümsüz Değil !

Meme ucu çöküklüğü ve ters meme ucu kadınlarda sıklıkla karşılaşılabilen ve cerrahi müdahale ile düzeltilmesi olası problemler arasında yer alıyor. Meme çöküklüğünün temel nedeninin süt kanallarının boyunun kısa olması olduğu kabul ediliyor. Süt kanallarının boyunun kısa olması doğuştan olabileceği gibi gelişimsel olarak da ortaya çıkabiliyor. Ayrıca süt kanallarında oluşan enfeksiyon da kanalların küçülmesine neden olarak göğüs ucunun içeri doğru çekilmesine yol açabiliyor. Nadir karşılaşılan bir durum olmakla birlikte süt kanallarındaki tümoral lezyonlar da meme ucunun içe doğru çökmesine neden olabiliyor.

Meme sağlığı ve görünümü değerlendirilirken bir bütün olarak ele alınması, meme ucu ya da şekli ve oransal uyumlarının göz önünde bulundurularak değerlendirilmesi gerekiyor. Ancak bazı durumlarda kişiler yalnızca bir bölgeden ya da yalnızca meme ucunun görünümünden dolayı rahatsızlık duyabiliyorlar. Bu aslında sık karşılaşılan bir durum olmakla birlikte plastik cerraha başvurma sıklığının daha az olduğu biliniyor. Meme ucu problemleri farklı şekillerde ortaya çıkmakla birlikte inversiyon olarak adlandırılan meme uçlarının içeriye dönük çökük olması en sık görülüyor. İnversiyon yaygın olarak doğum yapmış ya da küçük memeli kadınlarda görülüyor.

Meme ucu çökük olan hastaların tedavisinde eğer meme küçüklüğü söz konusu ise meme büyütme ameliyatı yapılması çoğunlukla meme uçlarının düzeltilmesi için yeterli oluyor. Çünkü silikon implant meme dokusunu dışarı doğru itiyor ve bu sayede çökmüş meme ucu tekrar dışarı çıkıyor ve doğal bir görünüme kavuşuyor. Burada temel kriter meme başının elle muayenesi sırasında sıkıldığında dışarı doğru belirginleşmesi olarak kabul ediliyor. Eğer meme zaten büyükse ya da estetik meme ameliyatı uygulanmayacaksa meme ucunu belirginleştiren ve dik durmasını sağlayan, lokal anestezi altında gerçekleşen basit bir operasyon uygulanıyor. Genelde memenin kahverengi alanından hazırlanan flepler ile meme başının dışarı çıkarılmasına ve belirginleştirilmesine dayanan bir teknik uygulanıyor. Bu uygulama başarılı sonuç vermekle birlikte memedeki kahverengi alanın küçülmesine neden olup emzirmeyi engelleyebiliyor. Bu nedenle henüz doğum yapmamış genç kızlara veya areolası küçük olan hastalara uygulanmadan önce hastanın net bir şekilde bilgilendirilmesi gerekiyor. Bununla birlikte çocuk sahibi olmayı düşünmeyen orta yaşlı kadın hastalar için ideal yöntemlerden biri olarak kabul ediliyor. Genç yaştaki kadınlar için de yağ ya da dolgu enjeksiyonları yapılması alternatif olarak değerlendiriliyor.

Meme Ucu Estetiği Operasyonları Nasıl Yapılır?

Meme ucu problemleri arasında meme uçlarındaki asimetri de yer alıyor. Meme başının birinin büyük birinin küçük olması durumlarında genellikle büyük olan meme ucunun küçültülmesi tercih ediliyor. Meme ucunun etrafındaki koyu renkli kısım normalden genişse ya da iki meme arasında asimetri durumu söz konusuysa geniş olan tarafın küçültülmesi ile sorun ortadan kaldırılabiliyor.

Yine meme uçlarının aşırı derecede büyük olması kişinin giyiminde ya da özel yaşamında rahatsızlık verici bir hal alabiliyor. Bu sorun da meme uçlarının küçültülmesi ile çözülebiliyor.

Nadir görülen sorunlardan olsa da kimi zaman çift meme başının olduğu durumlarla da karşılaşılabiliyor. Bu durumda bireyin ve cinsel partnerinin estetik anlamda rahatsızlığı söz konusu olabileceğinden ikinci meme ucunun alınması gerekiyor. Çift meme başının olması genetik olarak meydana gelen bir anomali olarak kabul ediliyor. Ancak lokal anestezi altında oldukça hızlı ve pratik bir şekilde çözümlenebilen bir sorun olduğu biliniyor.

Meme ucu düzensizlikleri ya da meme ucu çatlakları da cerrahi uygulamalar ile düzeltilebilen meme ucu problemleri arasında yer alıyor. Meme ucunun doğumsal ya da meme kanseri sonrasında olmadığı durumlarla da zaman zaman karşılaşılabiliyor. Bu durum hem meme başını hem de memenin kahverengi kısmını kapsayabiliyor. Bu problemin tedavisi için etraf dokulardan meme başı yapılıyor. Meme başının çevresindeki kahverengi alan kasık ile vajina dış dudak derisinin arasındaki bölgeden alınan deri yaması ile oluşturulabiliyor. Bu bölgenin derisinin rengi memenin kahverengi alanındaki deri rengine çok yakın olduğundan orijinale yakın bir renk tonu yakalanmış oluyor. Alternatif olarak kimi zaman da medikal dövme uygulanabiliyor. Meme ucu problemleri cerrahi yöntemler ile düzeltilebilmekle birlikte en önemli kriter hasta için en uygun yöntemin seçilmesi olarak kabul ediliyor. meme ucu problemleri erkeklerde de oluşabiliyor

Meme Ucu Problemleri Erkeklerde de Oluşabiliyor

Meme ucu problemleri ve estetiği hem erkeklerde hem de kadınlarda işlem yapılan bir alan olarak ön plana çıkıyor. Her iki cins arasında uygulama ve problemler bakımından çok ciddi farklılıklar bulunmuyor. Yine meme kanseri de hem erkekleri hem kadınları etkileyen bir problem olup meme ucundaki değişimler, doktorlar tarafından her iki cinste de kanser ihtimali açısından değerlendiriliyor.

Meme ucundaki şekil ve yapı problemleri kolaylıkla çözülebilse de kadınların bu operasyonları anne olup emzirme dönemlerini tamamladıktan sonra yaptırmaları tercih edilebiliyor. Bunun nedeni bazı meme ucu problemlerinde uygulanan operasyonlar esnasında süt kanallarının zarar görebilme ihtimali olsa da bu risk her operasyon için söz konusu olmuyor.

Author

Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?