• +90 542 830 80 62
  • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
  • 9:30 - 17:30
alın germe ameliyatı neden ve hangi durumlarda yapılmalıdır
  • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
  • 675
  • 0
alın germe ameliyatı neden ve hangi durumlarda yapılmalıdır

Alın bölgesinde derinliği herkeste farklı olan enine çizgiler bulunmakta olup bu çizgiler kaşlar arasında dikey bir hal alır. Alın bölgesinde de cilt tıpkı yüz bölgesinde olduğu gibi zamanla gevşer, sarkar ve mevcuttaki çizgilerin derinleştiği görülür. Sigara, kötü beslenme, düzensiz yaşam tarzı, hava kirliliği, stres, yer çekiminin etkisi, mimikler ve cilt bakımının yetersiz yapılması ya da hiç yapılmaması gibi nedenler bu durum üzerinde oldukça etkilidir.

Alın bölgesinin gerdirilmesi, kaşların kaldırılıp alın bölgesinde genç bir görünüm elde edilmesi amacına yönelik olarak uygulanan cerrahi yönteme alın germe estetiği denilir. Kaş çevresindeki deride, alın ve şakak bölgelerinde yaşlanmaya bağlı olarak elastikiyet kaybı görülebilir. Yaşlanmanın en erken belirtileri kaş düşmesi, yatay kırışıklıklar ve kaşlar arasında bulunan dikey kaş çatma çizgileri şeklinde ortaya çıkmaktadır. Bu belirtiler sonucunda kişinin yüzünde kızgın, üzgün ya da yorgun bir ifade oluşabilmektedir. Alın germe estetiği operasyonu sayesinde bu sorunlar cerrahi olarak ortadan kaldırılabilmektedir.

Alın germe estetiği genellikle kaşların kaldırılması ve yaşlanmaya bağlı oluşan kırışıklıkların giderilmesi için uygulanır. Alın germe estetiği ameliyatının diğer estetik operasyonlar ile kombine edilmesi sonucunda daha uyumlu bir görüntüye ulaşılması da mümkün olabilir. Bu kapsamda genellikle gözlerin ve yüzün diğer bölgelerinin görünümünün iyileştirilmesine yönelik yüz germe ya da üst göz kapağı gibi operasyonlarla birlikte uygulanabilir.

Alın germe ameliyatı ile alında yer alan çizgiler minimal hale getirildiği gibi gözün üzerine doğru sarkmış durumdaki kaşlar kaldırılarak olması gereken yere getirilir. Bu sayede kişiye canlı bir bakış kazandırılması söz konusu olur. Aynı zamanda gözlerin yanındaki çizgiler de bir ölçüde giderilebilir. 

Alın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Alın germe estetiği operasyonu sarkık ya da derin çizgili alın görünümünün canlandırılması ve üzgün, kızgın ya da yorgun ifadenin engellenmesi için minimal invaziv ya da geleneksel açık teknik yöntemleri ile yapılabilmektedir.

Alın germe estetiği operasyonlarında uygulanan klasik yöntemde; alnın ve kaşların kaldırılması için saç çizgilerinin birkaç cm gerisinde kesi yapılır. Böylece izler saçlı derinin içerisinde kalır ve görülmez. Fazla miktarda sarkıklığın olduğu ve deri çıkarılmasının gerektiği durumlarda klasik alın germe yöntemi tercih edilir. Bu yöntemde saçlı deride uzun süreli ancak geçici bir his kaybı görülür.

Endoskopik yöntemde ise saçların arasından kesi açılarak ameliyatı asiste etmek için mikroskop kullanılır. Klasik yönteme göre daha az iz bırakan endoskopik yöntemde iyileşme süreci de daha hızlı gerçekleşir. Hangi yöntemin uygulanacağı ve kesi bölgelerinin yeri muayene esnasında belirlenerek hasta detaylı bir şekilde bilgilendirilir. Endoskopik yöntem fazla doku çıkarılması gerekliliği bulunmayan hastalarda tercih edilir. Endoskopik yöntemle alın germe ameliyatı alnı çok geniş, saç çizgisi çok geride, alın bölgesi bombeli ve öne doğru çok çıkık olan hastalara uygulanamaz.

Kullanılan yöntem hangisi olursa olsun alın germe estetiği ameliyatı ile alın gerilerek ince çizgilerin yok edilmesi ve yüz orantısının estetik bir şekilde yeniden oluşması sağlanır. Genellikle 1.5-2 saat kadar süren operasyonda hasta özelinde yapılan değerlendirme sonucunda genel anestezi ya da sedasyon yöntemi ile gerçekleştirilebilmektedir.

Alın Germe Estetiği Kimlere Uygulanır?

alın germe estetiği kimlere uygulanır

Alın germe estetiği operasyonu; alın bölgesinde derin alın kırışıklıkları ve kaşlarında ya da şakak bölgesinde düşme olan kişilere uygulanabilir. Aynı zamanda alın bölgesindeki çizgi ve kırışıklığa ek olarak kaşlarının arasında kırışıklık oluşan kişiler de alın germe estetiği için uygun adaylar olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte; alın germe ameliyatı genellikle 40 yaşın üzerinde olup herhangi bir sağlık problemi bulunmayan kadın ve erkek hastalara uygulanmaktadır. 

Alın germe ameliyatından sonra uygulamanın yapıldığı bölgede hafif morluk, şişlik ve ödem oluşabilmektedir. Bu durum 4-5 gün içerisinde kendiliğinden düzelmekte olup minimal ağrılar hissedildiği durumda ağrı kesici ilaçlar kullanılabilmektedir. Aynı zamanda doktorun önerdiği ilaçlar ve özel kremler de düzenli olarak kullanılmalıdır. Ameliyatı izleyen birkaç gün bölgeye soğuk kompres uygulanması ve başın yukarıda tutulması yarar sağlamaktadır. Dikişler hastanın iyileşme sürecine bağlı olarak genellikle 7-10 gün arasında alınmaktadır. Bununla birlikte hastaların operasyondan sonra 3 hafta süreyle yorucu ve ağır aktivitelerden kaçınması önerilir.

Operasyondan sonra cildin iyileşme sürecinde gerekli yerde kalmasının ve oluşabilecek ödemin azaltılmasının sağlanması için sargı ve bandaj uygulanır. Hastanın ameliyattan sonraki 3-4 gün bu sargı ve elastik bandajla kalması önerilmektedir. Sonrasında ise hastanın birkaç hafta süreyle bandajı gece yatarken kullanması gerekmektedir. 

Alın germe estetiği ameliyatları riskli ameliyatlar arasında yer almaz. Kişinin sağlığı açısından herhangi bir zararı ya da yan etkisi bulunmaz. Alın germe estetiği ameliyatları kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte genellikle 5-10 yıl süreyle kalıcılığını korumaktadır. Aynı zamanda operasyon sonunda hastanın en az 5 yaş daha genç görünmesi mümkün olmaktadır.

Author

Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?