• +90 542 830 80 62
 • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
 • 9:30 - 17:30
ameliyatsız göğüs dikleştirme mümkün müdür
 • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
 • 341
 • 0

Meme dikleştirme; doğum, emzirme, yaş alma, yer çekiminin etkisi ve kilodaki ani değişiklikler gibi etkenlere sonucu memede meydana gelen sarkmaları giderme amacıyla sıklıkla uygulanan bir yöntemdir. 

Ameliyatsız göğüs dikleştirme için spor yapılarak göğüs kaslarının harekete geçirilmesi gerekir. Ağırlık çalışmaları yapmak ve bisiklet sürmek gibi çeşitli göğüs güçlendirme tekniklerini uygulamak, ameliyatsız göğüs dikleştirme amacıyla uygulanabilir. 

Ameliyatsız göğüs dikleştirme etkisi sağlamak için beslenmeye de dikkat edilmeli, fazla yağlı besinleri tüketmemeye özen gösterilmelidir. Göğüsler, içindeki yağdan dolayı şekil almaya müsait bir yapıya sahiptir. Bu nedenle göğüsler serbest bırakıldığında sarkık bir şekil alır ve bu şekil kalıcı olur. Bu tür bir durumu önlemek için, göğüslerin dik durmasını ve şeklini korumasını sağlayacak destekli sutyenler kullanılmalıdır.

Kilo almak memedeki yağ oranını artırdığından meme yapısının daha sarkık görünmesine neden olabilir. Bu nedenle, sağlıklı beslenmeye ve düzenli spor yapmaya özen gösterilmesi önerilir. Unutulmaması gereken, insan vücudunun spor sonrası hemen yeni şeklini almasının söz konusu olmadığıdır. Bu nedenle etkili bir spor programı düzenli olarak uygulanmalı ve elde edilen sonuçlar kontrol altında tutulmalıdır. 

Göğüsler Neden Sarkar?

Kadınlarda göğüs sarkması pek çok farklı nedene bağlı olarak gelişebilir. Meme sarkmasına neden olan başlıca etkenleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Memelerde sarkma problemi yaşanmasının en önemli nedenlerinden biri hamilelik sürecidir.
 • Aynı şekilde kiloda yaşanan sık ve hızlı değişim de memelerde sarkmaya neden olabilir. Kilodaki hızlı ve sık değişimin temel nedeni, sağlıksız yaşam tarzı alışkanlıklarıdır. Bu alışkanlıklar tüm vücudu etkilediği gibi memelerin yapısını da etkiler. Hızlı ve sık kilo alındığında meme derisi genişler, zayıflamaya başlandığında ise sarkma meydana gelir.
 • Göğüslerde sarkmaya neden olan unsurlardan biri diğeri, sigara kullanımıdır. Sigara kullanmaya bağlı olarak ortaya çıkan erken yaşlanma, göğüslerin formunu olumsuz yönde etkiler.
 • Göğüslerde sarkmaya neden olan diğer bir etken, güneş ışınlarına fazla maruziyettir. Ultraviyole ışınları derinin esnemesine, buna bağlı olarak göğüslerin sarkmasına neden olabilir.
 • Emzirme döneminde memelerin hacminde meydana gelen değişiklikler sarkma problemlerine yol açabilir.
 • Göğüslerdeki sarkmanın en sık görülen nedenlerinden bir diğeri ise kaçınılmaz olan yaşlanma sürecidir. 

Meme Dikleştirme Ameliyatı İle Estetik Kaygıları Gidermek Mümkün

Yaş alma ve yer çekiminin etkisi başta olmak üzere pek çok farklı nedene bağlı olarak zaman içinde deri elastikiyetini kaybeder. Buna bağlı olarak göğüslerde sarkma meydana gelir, göğüsler eski diri ve dik görünümünü yitirir. Saydığımız etkenlere bağlı olarak hızlı ve sık kilo alıp verme, yanlış sutyen kullanımı, hamilelik ve emzirme süreci de göğüslerin yumuşamasına ve deforme olmasına yol açabilir. 

Meme dikleştirme estetiği ameliyatı çeşitli nedenlere bağlı olarak sarkan ve deforme olan göğüslerin daha dik, diri ve genç bir profile kavuşmasını sağlama amacıyla uygulanan bir estetik cerrahi prosedürüdür. Meme dikleştirme estetiği kapsamında göğüslerde bulunan deri fazlalıkları alınır, göğüs konturunu çevreleyen doku sıkılaştırılır, göğüsler yeniden şekillendirilerek dikleştirilir. 

Meme Dikleştirme Ameliyatı Konforlu Bir Prosedürdür

Meme dikleştirme estetiği ameliyatı, farklı yaş gruplarındaki kadınların göğüslerine daha iyi bir form kazandırma amacıyla uygulanır. Genellikle göğüslerin küçük, büyük ya da sarkık olması durumunda gündeme gelir. Göğüslerinin yapısıyla ilgili memnuniyetsizlikleri olan ve göğüslerinin daha diri görünmesini isteyen kadınlar arasında son derece popüler bir estetik cerrahi prosedürüdür. 

Hastanın meme dokusunun yetersiz olduğu durumlarda, meme protezi kullanılarak meme dikleştirme estetiği yapılabilir. Bu süreçte alanında uzman ve deneyimli bir estetik cerrah seçmeye, prosedürün öncesine ve sonrasına ilişkin tüm detayları netleştirmeye özen gösterilmelidir. Bu aşamada estetik cerrah, hastanın operasyonun sonucuyla ilgili beklentilerinin gerçeğe uygunluğundan emin olmalıdır. Gerekli görmesi halinde hastayı vücut hatlarıyla uyumlu ve orantılı bir sonuç alınmasını sağlayacak şekilde yönlendirmekten kaçınmamalıdır.

Meme Dikleştirme Sonrası Göğüsler Tekrar Sarkar mı?

Memelerin zaman içerisinde çeşitli nedenlere bağlı olarak formunu ve diriliğini kaybetmesi, kadınlar için estetik açıdan rahatsız edici bir görünüme yol açabilir. Meme dikleştirme bu nedenle kadınların en çok ilgi gösterdiği estetik cerrahi prosedürlerin başında gelir. Meme dikleştirme estetiğinden sonra memeler eski haline dönmese de, zaman içinde bir miktar sarkma meydana gelmesi olağan bir durum olarak kabul edilir. Sarkmanın derecesi hastanın meme dokusunun özelliklerine, cilt yapısına ve operasyon sonrası şartlarına bağlı olarak kişi özelinde değişiklik gösterebilir. 

Meme dikleştirme ameliyatından sonra yeni bir hamilelik ve emzirme süreci yaşandığında, sarkma miktarı daha fazla olabilir. Bu nedenle yeni bir  gebelik planlayan kişilerin, meme dikleştirme estetiğini doğum ve emzirme süreci tamamlanana dek ertelemesi daha doğru bir karar olacaktır. Meme dikleştirme estetiğinden sonra hasta kilo kontrolünü sağladığı ve yeni bir hamilelik meydana gelmediği takdirde, doğal yaşlanma sürecine bağlı olarak hafif düzeyde sarkma yaşanması söz konusu olabilir.

Meme Dikleştirme Emzirmeye Engel mi?

Meme dikleştirme ameliyatı kapsamında hastanın meme dokusu yeniden şekillendirilir, memelerdeki fazla cilt çıkarılır ve memelere form kazandırılır. Meme dikleştirme estetiği sırasında meme dokusu ve meme başı arasındaki bağlantı kesilmediği için, hastalar meme dikleştirme estetiğinden sonra emzirebilirler.

Meme dikleştirme ameliyatı ihtiyaç olması ve estetik cerrahın uygun görmesi halinde, meme küçültme ve meme büyütme estetiği ameliyatları ile kombine edilebilir. 

Meme Dikleştirme Sonrası İz Kalır mı?

Yalnızca meme dikleştirme estetiği ameliyatından sonra değil, vücutta yapılan her cerrahi kesiden sonra iz kalması olağan bir durumdur. Meme dikleştirme estetiği gibi cerrahi prosedürler sırasında estetik cerrahlar genellikle kesi izlerini doğal kıvrımlara saklamaya özen gösterirler. Ameliyattan sonra hızlı ve sağlıklı bir iyileşme süreci yaşanması ile birlikte, kesi izleri zaman içinde belirginliğini kaybedecektir. Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında hastada kalacak izlerin yerleri, kullanılan tekniğe ve yapılan kesilere bağlı olarak kişi özelinde değişebilir. Meme dikleştirme ameliyatında yapılan kesiler genellikle bikini içerisinde kalır ve zaman içinde belirginliğini kaybeder. 

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası His Kaybı Yaşanır mı?

Meme dikleştirme ameliyatından sonra hastalar geçici bir his kaybı yaşayabilirler. Bu durum olağandır. Memede ve meme başında görülebilen his kaybı, meme dikleştirme ameliyatından sonraki iyileşme süreciyle birlikte ortadan kalkar. Böylece memelerdeki eski duyarlılık geri gelir.

Bununla birlikte meme dikleştirme ameliyatı yapılırken meme başı yeniden konumlandırılıyorsa, nadir olmakla birlikte duyu kaybı yaşanması söz konusu olabilir. Meme dikleştirme ameliyatı alanında uzman ve deneyimli bir estetik cerrah tarafından, hasta özelinde belirlenen doğru tekniklerle uygulandığı takdirde his kaybı oluşması riski minimize edilebilir.

Meme Dikleştirme Sonrası Nelere Dikkat Etmeli?

Ameliyattan sonra hızlı ve sağlıklı bir iyileşme süreci yaşanması için doktorun tavsiyelerine eksiksiz bir şekilde uyulmalıdır. Ameliyatı izleyen yaklaşık 8 hafta, hastaların sporcu sutyeni giymesi gerekir. Erken dönemde hissedilmesi olası ağrıları ortadan kaldırmak için doktorun reçete ettiği basit ağrı kesiciler kullanılabilir. 

Ameliyattan sonraki ilk 5 hafta boyunca kol bölgesinde ağrı meydana gelebilir. Operasyonu izleyen ilk hafta ağır kaldırmamak, ani ve sert hareketler yapmamak gerekir. İlk 10 gün sigara ve alkol tüketiminden de uzak durulmalıdır. İlk 2 hafta yüz üstü yatmamaya özen gösterilmelidir. En az 4 hafta önce spor yapılmaması ve spora başlanmadan önce mutlaka doktor onayı alınması önerilir.

Author

Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?