• +90 542 830 80 62
  • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
  • 9:30 - 17:30
annelik estetiği işlemleri kalıcı mıdır
  • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
  • 349
  • 0

Annelik estetiği hasta özelinde ihtiyaçlara ve beklentilere göre planlanan ve uygulanan kombine estetik cerrahi prosedürleridir. Alanında uzman ve deneyimli estetik cerrahlar tarafından uygulanan prosedürler etkili ve kalıcı sonuçlar alınmasını sağlar. Ameliyatların ardından hastanın kilo kontrolünü sağlaması halinde annelik estetiği sonuçları kalıcıdır. Yeni bir hamilelik ve emzirme süreci yaşanması durumunda, yeniden deformasyonlar oluşması riski bulunur. Ayrıca doğal yaş alma sürecinin neden olduğu değişiklikler de annelik estetiği sonuçları üzerinde bazı değişikliklere yol açabilir.

Annelik Estetiği Neden Yapılır?

Doğum, kadınların fiziksel pek çok değişiklik yaşamasına neden olan bir süreçtir. Genellikle meme, karın, kol ve bacak bölgelerinin genel görünümünde ve fizyolojisinde değişiklikler meydana gelir. Doğumdan sonra kol, bacak ve karında sarkmalar, kilo alımıyla vücuttaki yağ oranında sarkma, meme dokusunda değişiklikler gibi sorunlarla sıklıkla karşılaşılır. Yaşanan fiziksel değişimler kadınların estetik kaygılar yaşamasına neden olabilir. Annelik estetiği tek bir prosedür olmayıp hasta özelinde duyulan ihtiyaca göre değişebilen bir ya da birkaç işlemi kapsayabilir.

Annelik estetiği prosedürleri, doğumun vücutta neden olduğu olumsuz değişikliklerin giderilmesine yardımcı olur. Vücuttaki iyileştirmeler kadının öz güveninin de artmasını sağlar. Sarkmış kol, bacak ve karın bölgelerini gidermek, fazla yağ dokularını almak ve meme şeklini istenen şekilde düzeltmek sık karşılaşılan uygulamalar arasında sıralanabilir.

Annelik Estetiği Kimlere ve Hangi Durumlarda Uygulanır?

Annelik estetiği, doğumdan sonra ortaya çıkan vücut görünümünden memnun olmayan kadınlar için en iyi ve en kapsamlı çözüm olarak kabul edilir. Bununla birlikte doğumun ardından iyileşme süreci ve emzirme dönemi tamamlanmamış kadınlar annelik estetiği için aday kabul edilmezler.

Gebelik süresince artan kilolar doğumun ardından diyet ve egzersizle kontrol edilemezse yağ dokusunun biriktiği bölgelere liposuction uygulanabilir. Hamilelik sırasında karın bölgesinde meydana gelen sarkma ve çatlaklar doğumdan sonra can sıkıcı bir hal alabilir. Hamilelik sürecinin beraberinde getirdiği sarkmalar kişi özelinde değişiklik gösterebildiği gibi bu sarkmalar giderilebilir.

Meme dokusunun büyümesi ve emzirme nedeniyle sarkması durumunda meme dikleştirme işleminin yanı sıra hastanın ihtiyaçlarına ve beklentilerine göre meme küçültme ve meme büyütme işlemlerinin uygulanması da söz konusu olabilir.

Meme Estetiği

Doğumdan sonra en çok tercih edilen estetik cerrahi prosedürlerinin başında meme estetiği gelir. Hamilelik sırasında vücuttaki östrojen miktarı artışı, meme dokusunun büyümesine neden olur. Bu sayede meme, emzirme sürecine hazırlanmış olur. Emzirme süreci tamamlanınca meme dokuları küçülür, memeyi çevreleyen deri memenin boş ya da sönük görünmesine, sarkmaya meyilli olmasına yol açar. Bu tür durumlarda meme dikleştirme ya da hasta özelinde ihtiyaç duyulan diğer meme estetiği prosedürleri tercih edilebilir.

Meme estetiği ameliyatında yapılacak olan kesiler; uygulanacak prosedürün kapsamına, hastanın anatomik yapısına, kullanılacak implantın tipine, büyüklüğüne, hastanın ve cerrahın tercihine göre değişiklik gösterebilir. Bu kapsamda; peri-areolar kesi, meme altı kıvrımı kesisi, transumbilikal kesi ve trans-aksiller kesi uygulanması tercih edilebilir.

Karın Germe Estetiği

Hamilelik döneminde alt karın bölgesinde ortaya çıkan deri sarkması düzenli diyet ve egzersiz yapılsa da eski halini geri kazanmayabilir. Bu durumda en iyi çözüm karın germe estetiğidir. Hamilelikten sonra kadınların sıklıkla yaşadığı sorunlardan biri olan diyastazis rekti de karın germe estetiği ile düzeltilebilir.

Hamilelik sırasında rahimde yaşanan genişleme karın kaslarında gerilmeye yol açabilir. Hamilelik hormonları dolayısıyla doku esneyip yumuşayabilir. Bu bölgede bir miktar genişleme olması doğal sayılsa da 2 cm’den fazla ayrılma olması bir sorun olarak değerlendirilir. Diyastaz rektinin giderilmesi için karın kaslarını sıkılaştırmak, bölgedeki fazla deriyi çıkarmak ve alt karın bölgesini yeniden şekillendirmek gerekir.

Doğumdan yaklaşık 6 hafta sonra uterus normal boyutuna göre, vücut ise ortalama 6 ila 12 ay içinde orijinal ağırlığına geri döner. Bu süreçte sağlıklı beslenme programları uygulamak ve düzenli egzersiz yağmak önemlidir. Vücut şekillendirme prosedürlerinin ideal vücut ağırlığına yakın olan kişilere uygulanması daha etkili sonuçlar alınmasını sağlar.

Karın germe ameliyatı, kadınların emzirme süreci sona erdikten sonra en az 6 ay yapılabilir. Böylece ameliyat sırasında kullanılan ağrı kesicilerin emzirme yoluyla bebeğe geçmesi riski ortadan kalkmış olur. Ayrıca dokuların yumuşamasına yol açan gebelik hormonları vücutta bulunmadığı için ameliyattan sonra doku kaynaması çok daha iyi bir şekilde gerçekleşir.

Liposuction

Liposuction vücudun belirli bölgelerinde ortaya çıkan, düzenli diyete ve egzersize dirençli yağ birikintilerini giderme amacıyla uygulanır. Hasta özelinde yağ alınacak  bölgenin özellikleri, uygulama bölgesinin genişliği, alınacak yağ miktarı ve farklı bir prosedürle kombine edilip edilmeyeceği gibi etkenlere bağlı olarak liposuction prosedürünün lokal ya da genel anestezi altında uygulanması mümkündür.

BBL

BBL estetiği liposuction ile kombine bir şekilde uygulanır. Hastanın vücudundaki bölgesel yağ birikintilerinin alınması ve bu yağların kalça bölgesinin şekillendirilmesi için enjekte edilmesi sürecinden oluşan BBL prosedürü sayesinde daha yuvarlak, dolgun ve kontürlü kalçalara sahip olmak mümkündür.

Author

Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?