• +90 542 830 80 62
  • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
  • 9:30 - 17:30
annelik estetiği kimler için uygundur
  • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
  • 356
  • 0

Annelik estetiği çocuk sahibi olduktan sonra vücudunun gençleşmesini isteyen anneler için etkili çözümler sunan estetik cerrahi uygulamalarıdır. Hamilelik ve doğum süreci kadınların vücudunun pek çok bölgesinde estetik kaygılara neden olan değişikliklere yol açar. Bu kapsamda en sık karşılaşılan değişiklikler arasında; göğüslerdeki hacim kaybı ve sarkma, karın kaslarının gerilmesi sonucu karın bölgesi derisinde sarkma ile kalça, uyluk ve karın bölgesinde fazla kilo birikimi görülebilir. Hamilelik ve emzirme döneminden sonra ortaya çıkan bu tür sorunların giderilmesini sağlamak amacıyla uygulanan annelik estetiği hasta özelinde ihtiyaç duyulabilen farklı estetik cerrahi prosedürlerin kombinasyonu şeklinde tanımlanabilir.

Kişiselleştirilmiş bir cerrahi prosedür olan annelik estetiği ile hamilelik ve emzirme sonrası kadın vücudunun şeklini ve görünümünü eski haline getirmek amaçlanır. Annelik estetiği;

  • Doğumdan sonraki iyileşme sürecinin tamamlanmış ve doğumun üzerinden en az 6 ay geçmiş olması,
  • Emzirme sürecinin tamamlanmış ve üzerinden en az 3 ay geçmiş olması,
  • Ameliyata engel bir sağlık sorununun olmaması,
  • Hastanın tercihen sigara kullanmaması eğer sigara kullanıyorsa operasyondan en az 3 hafta önce sigara kullanımına ara vermiş olması,
  • Hastanın ideal kilosunda ya da ideal kilosuna yakın bir kiloda olması.

Annelik estetiği uygulanacak hastaların emzirme sürecini en az 3 ay önce tamamlamış olması istenmekle birlikte bunun nedeni; bu süre içinde kadının vücudunun özellikle meme büyüklüğünün ve hormon seviyelerinin doğal haline dönüyor olmasıdır. Annelik estetiği yaptırmak isteyen ancak fazla kilosu bulunan kadınların da ideal kilosundan en çok 25 kilo fazlasına inene kadar beklenmesi ameliyatın yapılabilmesi için gereklidir.

Annelik Estetiği Nasıl Yapılır?

Torsoplasti ya da mommy makeover olarak da adlandırılan annelik estetiği, çocuk sahibi olduktan sonra vücudunu gençleştirmek, daha fit ve şekilli bir vücuda sahip olmak isteyen kadınlar için en etkili sonuçları sunan çözümdür.

Hamilelik ve emzirme döneminin ardından kadın vücudunda meydana gelen değişiklikleri topluca ele alan annelik estetiği kapsamında en çok tercih edilen prosedürler; meme dikleştirme, karın germe ve liposuction prosedürleridir.

Annelik estetiği prosedürlerinin sağladığı en önemli avantajlardan biri, kadınların istedikleri vücut görünümüne tek seferde ulaşması ve birden fazla sayıda prosedürün iyileşme sürecini birleştirmesidir. Bu aşamada göz önünde bulundurulması gereken en önemli nokta, annelik estetiği kapsamında gerçekleştirilecek uygulamaların hasta özelinde ihtiyaçlara ve beklentilere göre planlanmasıdır. Diğer bir deyişle annelik estetiği özelleştirilebilir bir prosedürdür.

Annelik estetiği kapsamında, kadınların hamilelik ve emzirme sürecinden önceki vücut şekillerini geri kazanmasını sağlayacak prosedürler uygulanır. Hamilelik ve emzirme dönemi; kadınların memelerinde hacim kaybına ve sarkmaya, mide çevresinde kilo fazlalığına, formda olan bölgelerinde çeşitli şekil değişiklikleri oluşması gibi sorunlar yaşanmasına neden olabilir.

Özellikle 30’lu ve 40’lı yaşlarındaki kadınlar genellikle doğum ve emzirme sonrası meme dikleştirme ameliyatı yaptırma ihtiyacı duyarlar. Bunun nedeni emzirme döneminde memelerin sütle dolması ve genişlemesidir. Emzirme döneminin sona ermesiyle birlikte memeler, hamilelikten önceki boyutunu alır ancak büzülme nedeniyle fazla derinin sarkması söz konusu olabilir. Ayrıca doğumdan önce memelerinin boyutunun küçük olmasından şikayetçi olan kadınlara meme dikleştirme ameliyatı ile kombine olarak meme büyütme ameliyatı uygulanabilir.

Hamilelik döneminde kadın vücudundaki en önemli değişiklik karın bölgesinde meydana gelir. Karın büyüdükçe gerilen karın derisi doğumdan sonra, hamilelik öncesindeki formunu ve düz görünümünü geri kazanamayabilir. Gerilmiş kaslar düzenli egzersizlerle gergin hallerine geri dönemeyebilir. Bu durumda annelik estetiği kapsamında karın estetiği prosedürüne başvurulabilir.

Kadın vücudu doğuma hazırlanırken kalça, karın ve uyluk bölümünde biriken fazla yağlar genellikle yalnızca diyet ve egzersiz ile giderilemez. Karın germe ve liposuction prosedürüne ihtiyaç duyan hastalarda ilk aşama liposuction yapılmasıdır. Uygulama bölgesindeki fazla yağlar liposuction ile bölgeden uzaklaştırıldıktan sonra karın germe estetiği ile gerçek deri fazlalığı giderilebilir.

Memelerin yanı sıra doğumdan sonra kalçalarda sarkma görülmesi de söz konusu olabilir. Hamilelik sırasında kalçalarında fazla kilo birikimi olan kadınlarda doğumdan sonra sarkma görülmesi riski daha fazladır. Bu kapsamda karın ve uyluk bölgelerinden alınan fazla yağların popoya enjekte edilmesi yoluyla daha dik ve estetik görünümlü bir popoya ulaşılması imkanı elde edilebilir. BBL prosedürü liposuction ile birlikte uygulandığı için kalçaların şekillendirilmesinin yanı sıra yağ fazlalığı olan bölgelerde kontür düzeltme konusunda da avantaj sağlar.

Annelik Estetiğinin Amacı Nedir?

Annelik estetiği; hamilelik ve doğum sürecinin ardından ortaya çıkan, kadının görünümüyle ilgili estetik kaygılar duymasına yol açan sorunların giderilmesi için uygulanmaktadır. Annelik estetiği kapsamında, her hasta özelinde belirlenen prosedürler uygulandığından her hastanın arzu ettiği vücut şekline erişmesi mümkün olabilir. Annelik estetiği sonrası elde edilen görünüm aynı zamanda hastanın öz güvenini de olumlu yönde etkileyen bir faktör olarak öne çıkar.

Kadınların vücut yapıları ve beklentileri gibi hamilelik ve emzirce sürecinde yaşadıkları değişiklikler de farklıdır. Bu nedenle annelik estetiği kapsamında yer alan prosedürlerin her biri, tüm hastalara uygulanmaz.

Author

Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?