• +90 542 830 80 62
  • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
  • 9:30 - 17:30
annelik estetistiği nedir hangi operasyonları içerir
  • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
  • 384
  • 0

Hamilelik ve doğum pek çok kadın tarafından yaşamlarının en özel zamanları olarak tanımlanır. Bununla birlikte hamilelik döneminde anne adayları pek çok fiziksel değişiklik yaşarlar. Hamilelik ve doğum süreçlerinin tamamlanmasının ardından memelerde sarkma ve hacim kaybı, karın bölgesi derisinde sarkma, karın ve kalça bölgesinde kilo artışı gibi estetik açıdan kaygılara neden olabilen durumlarla karşılaşılması olasıdır. 

Hamilelik ve emzirme dönemine bağlı olarak vücudun farklı bölgelerinde ortaya çıkan deformasyonların gidermek ve vücuda eski formunu geri kazandırmak için genellikle fazla kiloları vermek yeterli gelmez. Yaşanan değişimlerin ardından vücudunun görünümü nedeniyle hoşnutsuz olan kadınlar için annelik estetiği etkili çözümler sunar. Hasta özelinde ihtiyaçlara ve beklentilere göre planlanan annelik estetiği prosedürleri sonucunda çok daha iyi görünen vücut hatlarına sahip olmak mümkündür.

Annelik Estetiği Nasıl Yapılır?

Hasta özelinde yapılan konsültasyonun ardından ihtiyaçlara göre planlanan yani kişiselleştirilen bir cerrahi prosedür olan annelik estetiği prosedürleri arasında meme estetiği, karın germe estetiği, BBL ve liposuction başta olmak üzere farklı uygulamalar yer alır.

Annelik estetiği kapsamında en çok uygulanan prosedürlerin başında meme estetiği gelir. Hamilelik sırasında büyüyen meme dokusu emzirme süreci sona erince hacim kaybeder ve sarkar. Bu durumda memeler eski formunu kazandırmanın yolu meme dikleştirme ve meme büyütme ameliyatlarından geçer. Genel anestezi altında uygulanması gereken meme estetiği prosedürleri hasta özelinde belirlenen farklı tekniklerle gerçekleştirilebilir.

Hamilelik döneminde vücuttaki en büyük değişiklikler karın bölgesinde meydana gelir. Karın alt bölgesinde oluşan deri sarkmalarını düzenli spor ve diyetle eski haline döndürmek pek mümkün değildir. Hamilelikten sonra kadınların yaşadığı en önemli sorunlardan bir diğeri karın kaslarının birbirinden ayrılması durumudur. Bahsi geçen durumları düzeltmek, karın bölgesindeki fazla deriyi çıkarmak, karın kaslarını sıkılaştırmak ve karın alt bölgesini yeniden şekillendirmek için karın germe estetiği ameliyatı gündeme gelebilir.

Liposuction annelik estetiği kapsamında en sık uygulanan prosedürlerdendir. Vücudun farklı bölgelerindeki, diyete ve spora dirençli yağ birikintilerinin giderilmesi, daha şekilli ve uyumlu vücut hatlarına sahip olmak için tercih edilebilecek en etkili yöntemlerden biridir. Liposuction, ideal kilosunda ya da ideal kilosuna yakın olan hastalarda inatçı yağ birikintilerini gidermek ve bölgesel şekillendirme etkisi sağlamak için liposuction ve yağ enjeksiyonu prosedürleri kombine edilebilir.

BBL estetiği hamilelik ve doğum sonrası dönemlerinde en çok etkinin meydana geldiği bölümlerden biri olan kalça bölgesini yeniden şekillendirilmesi için liposuction ile kombine edilir. Hastanın karın, bel ya da bacak bölgesinde liposuction yöntemiyle alınan yağlar işlemden geçirildikten sonra popoda belirlenen noktalara enjekte edilir. Daha yuvarlak, dolgun ve kontürlü kalçalara sahip olmayı sağlayan BBL prosedürü aynı zamanda vücudun yağ alınan donör bölgelerinde de incelme sağlar. 

BBL prosedürünün uygulanması için hastanın vücudundaki donör bölgelerde yeterli miktarda yağ olması, popo sarkmasının ileri düzeyde olmaması ve hastanın yeterli cilt elastikiyetine sahip olması şartı aranır. BBL prosedürü sırasında donör bölge hastanın bel bölgesi olarak seçilirse bel bölgesinde incelme sağlanabilir, daha dolgun ve şekilli kalça görünümüne belirginlik kazandırılabilir.

Annelik Estetiği ile Görünümünüzü Yenileyin

Annelik estetiği kapsamında uygulanan prosedürler hamilelik ve doğum ile birikte ortaya çıkan değişikliklerin giderilmesini bunun sonucunda kişinin vücudunun eski görünümünü geri kazanmasını sağlar. Hamilelik döneminde sıklıkla karşılaşılan sorunlar arasında memelerde hacim kaybı ve sarkma, mide çevresinde kilo fazlalığı, formda bölgelerde şekil bozukluğu oluşması sayılabilir.

30’lu ve 40’lı yaşlardaki kadınların çoğu doğum ve emzirme döneminden sonra meme dikleştirme estetiği ameliyatına ihtiyaç duyarlar. Emzirme döneminin tamamlanmasıyla memeler hamilelik önceki boyutunu geri kazansa da büzülme nedeniyle fazla deri sarkabilir. Ayrıca memelerinin boyutunun küçüklüğü konusunda doğumdan önce de şikayetleri olan kadınlara doğum sonrası aynı anda meme büyütme estetiği de yapılabilir. 

Hamilelik ayları ilerledikçe karın büyümeye ve karın derisi gerilmeye başlar. Doğumdan sonra bazı kadınların cildi hamilelik öncesi formunu geri kazanmaz, düz bir görünüm oluşmaz. Ayrıca gerilmiş kaslar düzenli yapılan egzersizle gergin halinini geri kazanamayabilir. Bu durumu çözümlemek için annelik estetiği sırasında karın germe estetiği prosedürüne sıklıkla başvurulur.

Vücut doğuma hazırlanırken karın, kalça ve uyluk bölgesinde yağ birikimi fazlalaşır. Genellikle diyet ve egzersizle giderilmesi mümkün olmayan bu yağlara müdahale edilmesi gerekebilir. Karın germe estetiği ve uyluk germe ihtiyacı olan hastalarda öncelikle bölgedeki fazla yağlar liposuction ile uzaklaştırılır. Bu işlemin ardından hedef bölgedeki deri fazlalığı görülebilir ve doğru müdahale planlanabilir.

Doğumdan sonra memelerde olduğu gibi kalçalarda sarkma görülmesi de mümkündür. Hamilelik sırasında kalçalarda fazla kilo biriken kadınlarda karın ve uyluk bölgelerinden alınan yağların popoya enjekte edilmesiyle daha dolgun, dik ve estetik açıdan iyi görünen bir popoya sahip olunabilir. BBL liposuction ile uygulanarak yağ gazlalığı olan bölgelerin kontürünün düzeltilmesi de sağlanabilir. Kısacası tüm bu prosedürlerden kişi özelinde ihtiyaç duyulanların annelik estetiği kapsamına dahil edilmesiyle etkili sonuçlar alınabilir.

Author

Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?