• +90 542 830 80 62
  • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
  • 9:30 - 17:30
annelik estetiği operasyonlarından sonra iyileşme süreci nasıl geçer
  • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
  • 420
  • 0

Annelik estetiği; hamilelik ve emzirme dönemine bağlı olarak vücudun farklı bölgelerinde ortaya çıkan değişiklikleri ve bunların neden olduğu estetik kaygıları gidermek amacıyla uygulanır. Kombine estetik cerrahi prosedürler olarak tanımlanabilen annelik estetiği ameliyatları, kadınların vücudunda hamilelik ve emzirme sürecinde ortaya çıkan değişiklikleri topluca ele almayı başarır.

Annelik estetiği operasyonlarından sonra iyileşmenin ne kadar süreceği; her hasta özelinde uygulanan prosedürlerin türüne, kapsamına ve sayısına göre değişiklik gösterir. Bunun yanı sıra kişisel farklılıklar da iyileşme sürecini etkileyen faktörler arasında ilk sırada gelir. Genel bir değerlendirme yapıldığında, annelik estetiği operasyonlarından sonra iyileşme sürecinin 7 ila 10 günden başlayıp birkaç aya kadar uzayan bir süreci kapsayabileceğini söylemek mümkündür.

Annelik estetiği ameliyatlarından sonra erken dönemde ödem, morarma ve ağrı ile karşılaşılması olağan bir durum olarak kabul edilir. Bu dönemde ağrı kontrolünün sağlanması ve hastanın yaşam konforunun iyileştirilmesi için doktorun reçete ettiği ağrı kesicilerin kullanılması etkili olabilir.

Hastaların annelik estetiği operasyonlarının ardından hızlı ve sağlıklı bir iyileşme süreci ile karşı karşıya kalması için dikkat etmeleri gereken bazı noktalar vardır. Ancak bunlar hastaya hangi prosedürlerin uygulandığına göre değişiklik gösterebilir.

Karın germe estetiği ve meme estetiği ameliyatı yapılan hastalar 8 hafta süreyle ağır spor aktivitelerinden uzak durmalıdırlar. Aynı şekilde en az 4 hafta boyunca sporcu sutyeni ve korse kullanılması iyileşme sürecini destekleyen önemli unsurlardan biridir. Hastalar genellikle ameliyattan 4 hafta sonra hafif spor aktivitelerine başlayabilirler.

Karın germe ameliyatı yapılan hastalar hızlı ve sağlıklı bir iyileşme yaşamak için en az 2 hafta boyunca zorlanmaya neden olabilecek hareketlerden uzak durmaya özen göstermelidir. Bunun yanı sıra “V” şeklinde yatmalı ve yürürken hafif öne doğru eğilmelidir.

Uygulanan estetik ameliyat sonucunda hastaya dren takıldıysa duş almak için drenler çıkarılmalıdır. Ağrı ve enfeksiyon oluşumunu önlemek için doktor tarafından reçete edilen ilaçlar düzenli olarak kullanılmalı, rutin doktor kontrolleri aksatılmamalıdır.

Annelik Estetiği İle Görünümünüzü Yenileyin

Hamilelik, doğum ve emzirme süreci kadınların vücudunda bazı değişikliklere, bunlara bağlı olarak estetik kaygılara neden olabilir. Bu süreçte kadınların memelerinde hacim kaybı ve sarkma oluşmasına sıklıkla rastlanılır. Hamilelik döneminde karın kasları gerildiği için bölgede sarkma meydana gelebilir. Karın, kalça ve uyluk bölgesinde kilo fazlalığı ortaya çıkabilir. Hamilelik, doğum ve emzirme sürecinden sonra daha genç, fit ve şekilli bir vücuda sahip olmak isteyen kadınlar için tercih edilebilecek en etkili çözüm annelik estetiği operasyonlarıdır.

Kadınların en çok tercih ettiği operasyonların başında meme estetiği, karın germe estetiği ve liposuction gelir. Kadın vücudunda hamilelik, doğum ve emzirme sürecinde ortaya çıkan deformasyonları topluca ele alan bu prosedürler pek çok açıdan avantaj sağlar. Bu avantajların başında; uygulanan tüm prosedürlerin sonuçlarının aynı zamanda alınabilmesi buna bağlı olarak birden fazla prosedür için tek bir iyileşme süreci yaşanması ve kadınların arzu ettikleri vücut imajına tek seferde ulaşabilmesi gelir. Diğer bir önemli nokta, annelik estetiği operasyonlarının özelleştirilebilmesidir. Yani her hasta özelinde ihtiyaçlara ve beklentilere uygun prosedürlerin tespit ve kombine edilebilmesidir.

Annelik Estetiği Nasıl Uygulanır?

Kadınların hamilelik, doğum ve emzirme öncesi vücut şekillerini geri kazanması amacıyla uygulanan annelik estetiği prosedürleri son derece etkili sonuçlar alınmasını sağlar. Hamilelik ve emzirme dönemine bağlı olarak; kadınların memelerinde hacim kaybı ve sarkma, mide bölgesinde kilo birikimi, vücudun çeşitli bölgelerinde şekil değişikliği gibi estetik açıdan kaygılara neden olabilen sorunlar yaşanması olasıdır.

30’lu ve 40’lı yaşlarındaki pek çok kadın doğum ve emzirme sürecinin tamamlanmasıyla birlikte meme dikleştirme ameliyatı yaptırma ihtiyacı duyar. Bunun nedeni; emzirme döneminde sütle dolan ve genişleyen memeler emzirme dönemi bitince hamilelik öncesi boyutuna ulaşsa da büzülme sonucu fazla derinin sarkmasıdır. Doğum öncesi dönemde memelerinin boyutunun küçük olduğunu düşünen kadınlar meme büyütme estetiği yaptırmayı tercih edebilir.

Hamilelik döneminde kadın vücudunun en çok değişen bölgesi, karın bölgesidir. Karın bölgesinin büyümesine bağlı olarak karın derisi gerilmeye devam eder. Doğumdan sonra ise bazı kadınların cildi hamilelikten önceki formunu ve düz bir görünümü geri kazanamaz. Gerilmiş kaslar, düzenli olarak egzersiz yapılmasına karşın eski gergin haline geri dönemeyebilir. Bu durumda devreye karın germe estetiği ameliyatı girer.

Karın, kalça ve uyluk bölümünde yağ birikmesi hamilelik döneminde sıklıkla karşılaşılan sorunlardan biridir. Bu yağların giderilebilmesi için yalnızca diyet ve egzersiz genellikle yeterli olmaz. Karın germe prosedürü uygulanması gereken hastalarda bu nedenle ilk adım bölgedeki fazla yağları gidermek için liposuction prosedürü uygulamaktır. Ancak bu işlem sonucunda uygulama bölgesinde ne kadar fazla deri olduğu görülebilir.

Doğum sonrası dönemde kalça bölgesinde de sarkma görülebilir. Karın, uyluk, bel ve sırt bölgelerinden alınan yağların popoya enjekte edilmesine dayanan BBL prosedürü ile daha estetik görünümlü ve dik bir kalçaya sahip olmak mümkündür.

Author

Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?