• +90 542 830 80 62
  • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
  • 9:30 - 17:30
annelik estetiği sonrası nelere dikkat edilmelidir
  • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
  • 355
  • 0

Hamilelik ve emzirme döneminde, kadın vücudunun pek çok farklı bölgesinde önemli değişiklikler meydana gelir. Bu süreçte en büyük değişiklik memelerde, hacim kaybı ve sarkma şeklinde ortaya çıkar. Ayrıca karın bölgesinde yaşanan gerilmeye bağlı olarak karın bölgesi derisi sarkabilir. Karın, kalça ve uyluk bölgesinde kilo fazlalığı meydana gelmesi olasıdır. Hamilelik ve emzirme süreci sona erdikten sonra pek çok kadın vücudunu gençleştirmek, daha fit ve düzgün konturlu bir vücuda sahip olmak ister. Bunu sağlamak için uygulanabilecek en etkili ve kesin çözüm ise annelik estetiği (Torsoplasti) diğer bir deyişle Mommy Makeover prosedürü olacaktır.

Annelik estetiği her kadın özelinde planlanabilen, yani özelleştirilebilen kombine estetik cerrahi prosedürüdür. Kadınların annelik estetiği kapsamında en çok tercih ettikleri prosedürlerin başında meme dikleştirme, liposuction ve karın germe gelir. Çünkü bu prosedürler, doğum ve emzirme sürecinin kadın vücudunda neden olduğu değişiklikleri ve deformasyonları topluca ele alırlar. Annelik estetiği sayesinde tüm prosedürlerin sonucunu aynı anda elde etmek mümkün olur. Bu sayede kadınlar hedefledikleri vücut imajına tek seferde ulaşabilirler. Ayrıca birden fazla estetik cerrahi prosedürünün iyileşme süreci birleştirilerek hasta açısından konfor sağlanabilir. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise; annelik estetiği kapsamında uygulanacak olan prosedürlerin her hasta özelinde ihtiyaçlara ve beklentilere göre planlanması gerektiğidir. Bu sayede her hasta için doğal ve estetik açıdan tatmin edici sonuçlara ulaşılabilecektir.

Annelik estetiğinden sonra dikkat edilmesi gerekenler, her hasta özelinde uygulanan prosedüre ve prosedürün kapsamına göre değişiklik gösterebilir. Bunun yanı sıra annelik estetiği ameliyatından sonra iyileşme sürecinin ne kadar süre içerisinde tamamlanacağı; hasta özelinde uygulanan prosedürlerin sayısına, türüne ve kapsamına göre farklı farklı olabilir. Bir genelleme yapmak gerekirse annelik estetiği sonrası iyileşme süreci 7 ila 10 günden birkaç aya kadar farklılık gösterebilir. Ameliyatlardan sonra erken dönemde ödem, morarma ve ağrı ile karşılaşılması mümkündür. İlk 24 ila 72 saat boyunca uygulama bölgesinde hissedilen hafif şiddetli ağrıları gidermek için doktorun reçete ettiği basit ağrı kesicileri kullanmak fayda sağlayabilir. İyileşme döneminde aspirin ve non-steroidal ağrı kesicilerin kullanımından uzak durulması dikkat edilmesi gereken konulardan biridir.

Hastaların annelik estetiği ameliyatından sonra hızlı ve sağlıklı bir iyileşme süreci yaşayabilmesi için birtakım noktalara dikkat etmesi gerekir. Dikkat edilmesi gereken noktalar ise uygulanan prosedür özelinde farklılaşabilir. Meme estetiği ve karın germe estetiği ameliyatı olan hastaların, ameliyattan sonra 8 hafta boyunca ağır spor aktivitelerinden uzak durması gerekir. Uygulanan prosedüre göre hastanın 4 hafta süreyle sporcu sutyeni ya da korsesi kullanması gerekliliği doğabilir. Ameliyattan genellikle 4 hafta sonra hafif sporlara başlamak mümkün olsa da, iyileşme süreci kişisel özelliklere göre değişebileceğinden, spora başlamadan önce mutlaka doktor onayı alınmalıdır.

Hastalar karın germe estetiği ameliyatından sonraki 2 hafta boyunca, zorlanmalarına neden olabilecek hareketlerden kaçınmalıdır. Yine doktorun belirtmiş olduğu süre boyunca öne doğru eğilerek yürümemeli ve “V” şeklinde yatmaya özen göstermelidir. Uygulanan estetik ameliyatlardan sonra hastaya dren takıldıysa, drenlerin çıkarılmasından sonra duş almaya başlanabilir. İyileşme sürecinin desteklenmesi için reçete edilen ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Bu sayede hızlı ve sağlıklı bir iyileşme sürecinin desteklenmesi, ağrı ve enfeksiyon oluşumunun önlenmesi mümkün olabilir. 

Annelik Estetiği İçin Doğru Zaman Nedir?

Hamilelik ve emzirme döneminin vücutta yarattığı değişikliklere zaman zaman kalıcı deformasyonlar da eşlik edebilir. Bazı kadınlar doğumdan sonra fazla kilolarından kurtulsalar da, bedenlerinin eski görünümüne kavuşamaması nedeniyle estetik kaygılar yaşayabilirler. Bu tür durumlarda memelerdeki sarkmaları, karın ve bacak bölgesindeki deformasyonları gidermek için kombine estetik ameliyatlardan yani hasta özelinde planlanan annelik estetiğinden faydalanılabilir. Annelik estetiği kapsamında uygulanan estetik cerrahi prosedürler sayesinde; hamilelik ve emzirme sürecine bağlı olarak oluşan, fiziksel görünüm ile ilgili memnuniyetsizliğe neden olan sorunlar giderilebilir.

Annelik Estetiği Kimlere ve Ne Zaman Yapılır?

Annelik estetiğinin yapılabilmesi için hasta doğum yaptıktan sonra en az 6 ay geçmiş ve bu arada emzirme süreci sona ermiş olmalıdır. Doğumun üzerinden en az 6 ay geçmiş olmasına rağmen anne bebeğini emzirmeye devam ediyorsa, bebek sütten kesilmeden önce annelik estetiği prosedürleri uygulanmaz. Annelik estetiği uygulanacak hastalarda aranan diğer bir özellik ise, annenin doğumdan sonra ideal kilosuna ya da ideal kilosuna yakın bir kiloya ulaşmış olmasıdır.

Doğumdan sonra en az 6 ay beklenmesinin nedeni, annenin iyileşmesi ve vücudun kendini yenilemesi için bu süreye ihtiyaç duyulmasıdır. Pek çok kişi annelik estetiğinin bir daha çocuk sahibi olmak istemeyen anneler için bir seçenek olduğunu düşünse de, yeni bir hamilelik planlayan kadınlar da annelik estetiği prosedürlerine başvurabilirler. Ancak bu durumda, yeni bir hamilelik ve emzirme sürecinin vücutta birtakım etkilere neden olabileceği, buna bağlı olarak yeniden annelik estetiği prosedürlerine ihtiyaç duyulabileceği gerçeği göz önünde bulundurulmalıdır. 

Annelik Estetiği Nasıl Yapılır?

Annelik estetiği yani Mommy Makeover, kadınların hamilelik ve emzirme döneminden önceki vücutlarını geri kazanması ve bu süreçlerin neden olduğu deformasyonların giderilmesi amacıyla uygulanan prosedürlerden oluşur. Bu nedenle, kişi özelinde planlanması gereken bir kombine prosedür olarak tanımlanabilir. 

Hamilelik ve emzirme sürecinin en büyük etkisi; memelerde hacim kaybı ve sarkma, mide bölgesinin ve vücudun formda bölgelerinin şekil değiştirmesi şekinde kendini gösterir. 30’lu ve 40’lı yaşların üzerindeki kadınlar, hamilelik ve emzirme süreci sonrası genellikle meme dikleştirme estetiği ameliyatına gereksinim duyarlar. Bunun nedeni sütle dolan ve genişleyen memelerin, emzirme sürecinin tamamlanmasıyla birlikte büzülür sarkmasıdır. Memelerin hacminin büyümesi istenen durumlarda, meme dikleştirme ameliyatının meme büyütme ameliyatı ile kombine edilmesi gündeme gelebilir.

Hamilelik döneminde karın büyüdükçe karın derisi de gerilir. Doğumun ardından karın derisi  eski formunu geri kazanıp düz bir hal alsa da, gevşemiş kasların düzenli egzersize rağmen eski haline geri dönememesi riski söz konusu olabilir. Bu tür sorunları gidermenin en etkili ve kesin çözümü, karın germe estetiği ameliyatıdır.

Uyluk, karın ve kalça bölgesinde yağ birikmesi hamilelik sürecinde sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bu yağların giderilmesi için genellikle düzenli diyet ve spor yeterli olmaz. Karın germe estetiğinin yanı sıra liposuction uygulamasına da gereksinim duyulan hastalarda ilk olarak liposuction yapılır. Böylece, çıkarılması gereken deri miktarı daha doğru bir şekilde tespit edilebilir. Kalça bölgesinde kilo alımı fazla olduğunda, doğumla birlikte sarkmalar oluşabilir. Buna bağlı olarak uyluk, karın ya da kalça bölgesinden liposuction yöntemiyle alınan yağ kalçalara enjekte edilerek, daha dik ve estetik açıdan daha iyi bir görünüm sağlanabilir.

Hamilelik ve emzirme sürecinin vücut üzerindeki etkileri her kadın özelinde değişebilir. Ayrıca her kadının vücut yapısı, ihtiyaçları ve beklentileri birbirinden farklıdır. Buna bağlı olarak, annelik estetiği kapsamında yer alan tüm prosedürlerin her hastaya uygulanması gerekli değildir. Annelik estetiği uygulanacak olan her kadının vücut yapısı, ihtiyaçları ve beklentileri değerlendirilir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, uygulanacak olan prosedürler hasta özelinde belirlenir ve planlanır.

Author

Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?