• +90 542 830 80 62
  • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
  • 9:30 - 17:30
asimetrik göğüsler nasıl düzeltilir
  • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
  • 476
  • 0

Memeler arasında doğumsal ya da gelişimsel bozukluklar, hamilelik ya da emzirme veya hormonal dengesizlik gibi nedenlere bağlı olarak hacim, şekil ya da büyüklük farklılığı olması veya bir meme başı seviyesiyle çağının diğerinden farklı olması gibi durumlar meme asimetrisi olarak adlandırılır.

Meme asimetrisi düzeltme ameliyatlarında hastanın ihtiyaçları, beklentisi, memenin yapısı, boyutu ve giderilmek istenilen sorun özelinde değerlendirme yapılarak meme küçültme, meme büyütme, yağ enjeksiyonu gibi yöntemlerden herhangi biri uygulanabilir ya da uygun yöntemler kombine edilerek memeler arasındaki asimetri giderilebilir.

Meme  Asimetrisi Teşhisi ve Tedavisi

Meme asimetrisi estetik cerrahlar tarafından yapılan muayene ve ölçümler sonrası teşhis edilir. Memeler arasındaki orantısızlık ve şekil bozuklukları değerlendirilerek hasta özelinde en doğru tedavi yöntemi belirlenir ve uygulanır.

Meme asimetrisi sorunu yaşayan hastalarda memelerin şekli, meme derisinin durumu, meme başının mevcut ve olması gereken konumu ile hastanın yaşı uygulanacak tedaviyi etkileyen faktörler arasında sayılabilir. Uygulanacak yöntem hastanın memelerindeki asimetri derecesine göre belirlenir.

Aşırı büyük olan memelerin küçültülmesi ya da küçük kalmış memelerin silikon meme protezi ya da yağ enjeksiyonu yöntemlerinden hasta özelinde uygun olan yöntemin belirlenmesi sonrası planlamaya geçilir.

Ameliyattan önce hasta 40 yaşın altındaysa meme ultrasonu, 40 yaşın üzerindeyse meme mamografisi talep edilir. Hastanın ameliyattan en az 1 hafta önce aspirin ve türevi kan sulandırıcı ilaçları, yine ameliyattan en az 1 ila 2 hafta önce alkol ve sigara tüketimini bırakmalıdır. 

Meme asimetrisi sorununun tedavisinde meme estetiği ameliyatları kullanılır. Uygulanacak olan tekniğe göre lokal ya da genel anestezi altında gerçekleştirilebilir. Tercih edilen teknik özelinde prosedür 30 dakika ila 2.5 saat arasında tamamlanır. 

Her iki memede küçük ancak şekil olarak birbirinden farklıysa memeler arasındaki asimetrinin giderilmesi için farklı boyutlarda meme implantı ya da yağ enjeksiyonu yöntemi kullanılır. Memelerden biri normal boyutundayken diğeri küçükse küçük memeye meme implantı yerleştirilebilir ya da yağ enjeksiyonu yapılabilir. Memelerden birinin normal diğerinin çok büyük olduğu durumlarda meme asimetrisi sorununun giderilmesi için meme küçültme estetiği ameliyatı uygulanabilir. Meme başı asimetrisinin olduğu durumlarda iki meme başının aynı konumda olacağı şekilde meme ucu estetiği prosedürleri uygulanır.

Meme Asimetrisi Tedavisi Sonrası İyileşme Süreci

Meme asimetrisi tedavisinden sonra iyileşme süreci uygulanan yönteme göre değişiklik gösterebilir. Meme asimetrisi tedavisi kapsamında yalnızca memeye yağ enjeksiyonu yönteminden faydalanıldıysa hastalar genelikle birkaç gün içinde günlük yaşantılarına kaldıkları yerden devam ederler. Meme büyütme, meme küçültme ve meme ucu estetiği ameliyatlarından sonra günlük hayata dönüş süresi biraz daha uzun olabilir.

Meme küçültme ve meme büyütme yöntemleriyle gerçekleştirilen meme asimetrisi düzeltme ameliyatından sonra ilk birkaç gün boyunca ağrı hissedilmesi normaldir. Bu süreçte doktorun reçete ettiği ilaçların düzenli olarak kullanılması gerekir. Ameliyat sonrası dönemde hızlı ve sağlıklı bir iyileşme süreci yaşanması için 6 ila 8 hafta boyunca sporcu sutyeni kullanılması gerekir. Erken iyileşme döneminde hastaların ağır sporlardan ve zorlanmaya neden olacak hareketlerden uzak durması gerekir.

Meme Asimetrisi Neden Olur?

Memeler arasında boyut, şekil ve yerleşim açısından fark olması ya da bir meme başı seviyesinin ve çapının diğeriyle aynı olmaması meme asimetrisi olarak adlandırılmakta olup farklı yöntemlerle tedavi edilebilir. Memeler arasındaki büyüklük farkı doğuştan ya da gelişimsel nedenlerden aynaklanabilir. 

Doğumsal meme anomalileri yaş alma, doğum ya da çeşitli hastalıklar gibi nedenlere bağlı olarak zaman içerisinde meydana gelmez. Doğuştan gelen meme anomalileri estetik cerrahlar tarafından önerilen dönemde uygun yöntemlerle tedavi edilebilir.

Meme gelişiminden önce geçirilmiş olan meme enfeksiyonları ergenlik döneminde meme dokusunun algılayıcı hücrelerinde farklılık ve menopoz gibi nedenlerle meme asimetrisine diğer bir deyişle memeler arasında büyüklük farklarına neden olabilir.

Memeler hamilelik ve emzirme döneminde büyümekle birlikte sonrasında aynı oranda küçülmezse meme asimetrisi ortaya çıkabilir. Aşırı kilo değişimi yaşandığı durumlarda her iki memede aynı oranda küçülme ya da büyüme gerçekleşmeyebileceğinden asimetri oluşması riski vardır.

Memelerden birinde ya da ikisinde içsel ya da dışsal nedenlere bağlı olarak rahatsızlık yaşanması sonucu meme asimetrisi gelişebilir. Yaş almaya bağlı olarak memelerinde hacim kaybı yaşayan kadınların meme asimetrisi ile karşılaşması riski söz konusudur. 

Çeşitli nedenlere bağlı olarak geçirilen travmalara ya da ameliyatlara bağlı olarak memeler arasında şekil ve boyut farklılığı oluşması mümkündür. Meme kanserine bağlı olarak gerçekleştirilen cerrahi müdahalelerden sonra meme asimetrisi yaşanması söz konusu olabilir.

Meme asimetrisi her iki memenin farklı şekil ve büyüklüğe sahip olması şeklinde ortaya çıkabilir. Memelerden biri az gelişmiş ya da hiç gelişmemiş olabilir. Memelerden biri normal boyuttayken diğeri büyük ya da hem büyük hem sarkık olabilir. Ayrıca meme asimetrisi sorunu olan kişilerde meme areolasının şekli ya da büyüklüğü farklı olabilir. Memeler arasında şekil ve büyüklük farkı bariz olur.

Author

Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?