• +90 542 830 80 62
  • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
  • 9:30 - 17:30
bbl ameliyatı nasıl yapılır
  • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
  • 467
  • 0

Estetik bir görünümün en önemli unsurlarından biri kalçaların şekli, görünümü ve vücutla oranıdır. BBL ya da Brezilya poposu aynı zamanda Brazilian Buttock Lift olarak da bilinir. BBL ameliyatı hastanın vücudunun belirli bölgelerinden liposuction yöntemiyle alınması, işlemden geçirilmesi ve poponun belirlenen noktalarına enjekte edilmesiyle gerçekleştirilir. 

Brezilya poposu estetiğinde kullanılacak yağ bel, karın, sırt gibi kişi özelinde uygun bulunan bölgelerden alınabilir. Yağ alımının hastanın bel bölgesinden yapıldığı durumlarda bel bölgesindeki incelme kum saati görünümünün elde edilmesini sağlar. Beldeki incelme kalçalardaki daha dolgun ve şekilli görünümü vurgulayan bir unsur haline gelebilir.

BBL Ameliyatı Birden Fazla Aşamadan Oluşur

BBL ameliyatına başlanmadan önce hastanın prosedüre uygunluğu değerlendirilir. Uygunluk kararı verildiği durumlarda yağların alınacağı ve enjekte edileceği bölgeye ilişkin planlamalar yapılır. 

İki aşamalı bir prosedür olan BBL’in ilk aşaması liposuction uygulamasıdır. Popoya enjekte edilecek yağlar hastanın sırt, karın yan bölgesi ya da karın ön duvarı bölgesinden alınabilir. Dikkat edilmesi gereken nokta yağların vücuda kum saati görünümü kazandıracak şekilde alınmasıdır. Buna ek olarak hangi miktarda yağ alınacağı belirlenirken hastanın yapısal özellikleri ve genel sağlık durumu mutlaka değerlendirilmelidir.

Vücudun uygun görülen bölgelerinden yağlar alınır ve bu yağlar saflaştırılmak üzere işlemden geçirilir. Bu işlem sonucunda hastadan alınan yağlar kök hücre açısından zengin bir hale gelir. Vücudun belirlenen bölgelerindeki yağlar liposuction prosedürü kapsamında, özel kanüller kullanılarak vücuttan uzaklaştırılır. Saflaştırma işlemiyle yağ transferi için hazırlanan yağlar popoda kişi özelinde belirlenmiş noktalara enjekte edilerek BBL ameliyatı tamamlanır.

BBL ameliyatı yani Brezilya popo estetiği uygulandıktan sonra doktorun reçete ettiği ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Uygulama sonrasında bölgede ödem ve morarma meydana gelmesi olağan bir durum olarak değerlendirilir. Sağlıklı ve hızlı bir iyileşme dönemi yaşanabilmesi aynı zamanda uygulamadan elde edilen sonuçların başarılı olması anlamına gelir. Bunun için uygulama sonrası dönemde, yağ enjeksiyonu yapılan bölgelere baskı uygulamamaya özen gösterilmelidir. 

BBL ameliyatından sonra hastalar doktorun belirttiği süre boyunca korse kullanmalıdır. Yine belirtilen süre boyunca istirahat etmeli, uygulama bölgesinde zorlanmaya neden olması olası aktivitelerden ve hareketlerden uzak durmalıdır. Bu kapsamda yaklaşık 2 ay boyunca poponun üzerine oturmamaya özen gösterilmelidir. Ayrıca gerilme ve çömelme gibi hareketler de iyileşme sürecinde yapılmamalıdır.

BBL Ameliyatının Popülerliği Artıyor

Brezilya poposu estetiği ile vücudun alt kıvrımları geliştirilebilir ve kalçalara dolgun bir görünüm kazandırılabilir. Ayrıca uygulamanın temelini oluşturan yağların elde edilmesi amacıyla uygulanan liposuction prosedürü sayesinde yağların alındığı bölgelerin şekillendirilmesi konusunda da önemli bir avantaj sağlar.

BBL ameliyatı sonucunda kişi daha şekilli vücut hatlarına ve ulaşmak istediği estetik görünüme sahip olabilir. Kalçalarındaki düz form dolayısıyla BBL estetiği yaptırmayı tercih eden kişilerin alt ve üst vücut formunda daha dengeli bir görünüme sahip olması sağlanabilir.

BBL estetiği ameliyatında hastanın kalçalarının boyutu kişinin kendi vücudundan alınan ve özel işlemden geçirilen yağların enjeksiyonu yoluyla büyütüldüğünden implant olarak da bilinen silikon kalça protezlerinin kullanılması gerekliliği ortadan kalkar. BBL estetiği ameliyatı ile doğal ve belirgin sonuilir.çlar elde edilir.

Bununla birlikte kişi çok zayıfsa ve BBL estetiği ameliyatı sonucu kalçalarda istenilen etkinin elde edilmesini sağlayacak miktarda yağının olmaması durumunda istenilen dolgun kalça görünümünün yakalanması için silikon kalça protezi kullanılarak popo estetiği yapılması gerekebilir. Silikon kalça protezleri enfeksiyon ve kapsül kontraktürü gibi riskleri beraberinde getirebilir. Ayrıca silikon kalça protezlerinin kullanılmasıyla elde edilen sonuçlar BBL estetiğine oranla daha az belirgin olabilir.

BBL Estetiği Kimlere Yapılır?

Brezilya poposu yani Brazilian Buttock Lift ameliyatı sırt ve basen bölgesi arasında kıvrımlar yerine düz hatlar olan, kalça hatları belirgin olmayan, popo bölgesinde gevşeklik ve çökme görülen, kalça hatları vücudunun kalanına oranla daha küçük olan ve giydiği kıyafetler vücut hatlarındaki belirsizlik nedeniyle vücuduna tam olarak oturmayan kişilerde etkili sonuçlar alınmasını sağlayan bir prosedürdür. Kadın ya da erkek olması fark etmeksizin daha dik bir popoya ve daha belirgin vücut hatlarına sahip olmak isteyen herkes BBL estetiği adayıdır.

Ancak BBL estetiği kararı verilirken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Hacim kaybı dolayısıyla kalçası tamamen düzleşmiş olan kişilerde, kalça dokusunda tamamen düşme ve sarkma görülen kişilerde BBL estetiği ile etkili sonuçlar alınması mümkün değildir.

BBL estetiği uygulanacak hastaların karın ya da bel bölgesinde yeterli yağ dokusu olduğu durumlarda tercih edilen bu bölgeden yağ dokusu almaktır. Böylece bel bölgesinde hedeflenen ve görünümü iyileştiren incelme etkisinin sağlanması mümkün olur. Bel ince olduğunda popo daha dolgun görünecektir. Ayrıca yapısal özellikleri nedeniyle bel ve karın bölgesindeki yağların enjekte edildikleri bölgede canlı kalma olasılığının daha yüksek olması BBL operasyonunun başarısını da artıran önemli bir etken haline gelebilir. BBL estetiği sonuçlarının kalıcı olması için operasyondan sonra kilo dalgalanmalarından uzak durulması gerekir. 

Author

Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?