• +90 542 830 80 62
  • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
  • 9:30 - 17:30
  • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
  • 162
  • 0

Kadınlar ve erkekler arzu ettikleri fiziksel görünüme erişmek, daha sağlıklı ve genç bir görünüme sahip olmak için farklı estetik operasyonlara başvurmayı tercih ederler. Bişektomi son yıllarda uygulanma sıklığı artmasına karşın en çok uygulanan estetik cerrahi prosedürler arasında gelir. Yanak estetiği ya da Hollywood estetiği olarak da adlandırılan bişektomi genç, çekici ve estetik bir yüz görünümüne kavuşmak için uygulanır. Bişektomi prosedürü sonucunda daha ince bir yüz hattına ve daha belirgin elmacık kemiklerine sahip olmak mümkündür. Prosedür kapsamında orta yanak bölgesinde bulunan bukkal yağ pedleri çıkarılır.

Bişektomi ameliyatı ağrısız, acısız ve doktor tavsiyelerine uyulması halinde son derece konforlu ve hızlı bir iyileşme sürecin sahiptir. Bişektomi ameliyatı ergenlik dönemini tamamlamış, 20 yaşının üzerindeki kişilere uygulanır. Bununla birlikte bişektomi ameliyatının yapılması için ideal yaş kişi özelinde değişebilir. Bu nedenle bişektomi ameliyatının uygulanması için standart bir yaştan söz edilmesi mümkün değildir. Her hasta özelinde muayene sonrası yapılan değerlendirme ile ameliyata uygunluk kararı verilir. 

Bişektomi ameliyatı kalıcı bir işlemdir. Kilo verilmesine karşın istenilen şekle getirilemeyen ancak vücudun en önemli bölgesi olan yüzde arzu edilen görünüme sahip olmanın en etkili yöntemlerindendir. Hasta özelinde ihtiyaç görülmesi halinde bişektomi prosedürü sırasında yanaklardan alınan yağlar elmacık kemiği bölgesine enjekte edilerek daha güçlü bir profile erişilebilir.

Bişektomi prosedürü dışında yanak bölgesine farklı prosedürler oynanması mümkündür. Ancak bu prosedürlerden bişektomi sonrası sağlanan sonuçların gerek kalıcılık gerek etki açısından elde edilmesi söz konusu olmaz. Bişektomi ameliyatından sonra elde edilen yeni yüz görünümünden memnun olunmazsa alınan yağların yanak içine yeniden koyulması mümkündür. Ancak bunun için bişektomi ameliyatından sonra en az 1 ay beklenmelidir.

Bişektomi Öncesi ve Sonrası

Bişektomi ameliyatından en etkili sonuçların alınması için hasta özelinde uygunluk kararı verilmelidir. Daha sonra hasta özelinde planlama yapılmalı ve en uygun tekniklerle prosedür gerçekleştirilmelidir. Hastanın düzenli olarak kullandığı ilaçlar varsa bunlarla ilgili olarak doktorunun yaptığı düzenlemelere uymalı, alkol kullanımı ameliyattan önce bırakılmalıdır.

Bişektomi ameliyatından önce hastanın beklentilerini doğru anlamak ve ihtiyaçlarını değerlendirmek önemlidir. Beklentilerin elde edilecek sonuçlarla karşılanıp karşılanamayacağı çok önemlidir. Ayrıca ameliyatın olası riskleri ve komplikasyonları hakkında hasta bilgilendirilmelidir.

Bişektomi ameliyatından sonra hastanın hastanede yatması gerekmediği gibi günlük yaşantıyı kesintiye uğratacak bir durum söz konusu olmaz. Hastanın yüzünde herhangi bir yara izi de olmaz. Operasyonun gerçekleştirilmesini sağlayan kesi yanağın iç kısmından yapıldığı için dışarıdan bakıldığında bir yara izi görülmez. Operasyondan sonra uygulama bölgesindeki şişliğin inmesi ve yüzün yeni görünümünün oturması için belirli bir süre geçmesi gerekir. İhtiyaç duyulan süre kişi özelinde çeşitli etkenlere göre değişebilir.

Tüm medikal estetik ve estetik cerrahi prosedürlerinde olduğu gibi bişektomi ameliyatından optimum fayda sağlanması için de cerrahın uzmanlığının ve deneyiminin en önemli kriterlerin başında geldiği unutulmamalıdır. Deneyimli doktorlar kişi özelinde en doğru yöntemi belirler ve doğru tekniklerle uygular.

 

Bişektomi Nasıl Yapılır?

Bişektomi prosedüründen önce hastaya intravenöz sedasyon, lokal anestezi ya da genel anestezi uygulanabilir. Hangi yöntemin uygulanacağını hasta özelinde belirlemek ameliyattan en iyi sonuçların alınmasını sağlar. Bişektomi ameliyatı bir başka prosedürle kombine edilmeyeceği takdirde genellikle lokal anestezi altında yapılır. Hasta uygulama sırasında acı ya da ağrı hissetmediğinden konforludur. Bişektomi ameliyatının farklı prosedürlerle kombine edileceği durumlarda genel anesteziye başvurulması tercih edilebilir.

Uygulama kapsamında hastanın ağzının iç kısmından yanağa bir kesi atılır. Yanağın dış kısmına bası yapılarak bukkal yağ pedi çıkarılır. Her iki yanaktaki bukkal yağ pedleri çıkarıldıktan sonra dikişler atılarak prosedür sonlandırılır.

Bişektomi ameliyatı doğru tekniklerle gerçekleştirildiği takdirde kalıcı sonuçlar elde edilmesi mümkündür. Bişektomi estetiği kepçe kulak estetiği, çene botoksu ve burun estetiği gibi farklı prosedürlerle kombine edilebilir. Bişektomi ameliyatı sırasında hastanın yüzünden ne kadar yağ alınacağı belirlenirken hastanın yüzü bir bütün olarak değerlendirilmelidir. Yalnızca yanakların dolgunluğunu değerlendirerek yağ alımı yapılması halinde hastanın yüz bütünlüğü göz önünde bulundurulmadığından yanakların çökmesi gibi istenmeyen durumlarla karşılaşılması riski vardır. Bu nedenle ameliyatı yapacak doktorun deneyimli, uzman ve yüz anatomisine hakim olması gerekir.

Bişektomi kişilerin sağlık açısından ihtiyaç duyduğu bir prosedür değildir. Kozmetik bir prosedür olması nedeniyle kişinin kendi görünümünde bişektomi ameliyatı ile sağlanabilecek bir değişiklik yapmak istemesi durumunda uygulanabilir. Yanaklarının sahip olduğu tombul ya da dolgun görünümden rahatsız olan kişilere bişektomi estetiği yapılabilir. 

Normal kilosunda olmasına karşın yuvarlak bir yüz yapısına sahip olan ve bu nedenle yanakları olduğundan daha şişman görünen kişilere bişektomi ameliyatı uygulanabilir. Diğer yandan 45 yaşının üzerinde olan, aşırı kilo ya da obezite sorunu yaşayan kişiler bişektomi ameliyatı uygulanması tercih edilen bir durum değildir. Bunun yanı sıra yüzünde doku kaybı ve/veya deri sarkmaları olan kişiler bişektomi yapılması söz konusu olmaz.

Author

Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?