• +90 542 830 80 62
  • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
  • 9:30 - 17:30
bişektomi nasıl yapılıyor
  • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
  • 517
  • 0
bişektomi nasıl yapılır

Bişektomi, yanaklardaki yağların alınması ve yanaklarda daha keskin hatların elde edilmesi için uygulanan bir cerrahi prosedürdür. Yalnızca kadınların değil erkeklerin de tercih ettiği bir estetik operasyondur. Yanak bölgesinde yer alan ve bichat adı verilen yağ dokusu bazı kişilerde normalden çok daha fazla gelişir. Bazen zayıf kişilerde de yağ dokusunun fazlalığı dikkat çekici bir hal alabilir. Yanaklarda bulunan yağ birikiminin diyet ve egzersizle atılması mümkün değildir. Genellikle genetik kalıtım yoluyla ebeveynlerden geçen bu durum sonucu ortaya çıkan ve yuvarlak bir yüze neden olan bu yağ dokusu istenildiği zaman çıkarılabilir. Böylece kişi daha ince ve net çizgilere sahip bir yüze ulaşabilir.

Bişektomi ameliyatı yaptırmak isteyen kişinin ilk olarak tıbbi öyküsü alınır ve genel sağlık durumu incelenir. Yüz şekli ve oranları değerlendirildikten sonra hastaya, planlanan operasyonun detayları ve operasyon sonrası süreç ile ilgili detaylı bilgiler verilir. Operasyon tarihinin belirlenmesiyle birlikte planlama aşaması tamamlanır. 

Bişektomi ameliyatı lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Ağız içinde yaklaşık 1 cm’lik kesi yapılır. Yapılan kesiyle bichat denilen torbalar çıkarılır. Bichat torbalarının çıkarılması yüzde herhangi bir fonksiyon kaybına yol açmaz. Daha sonra eriyen dikişlerle kesi kapatılır. Operasyon yaklaşık 45- 60 dakikada tamamlanır. Kesi ağız içinden yapıldığı için herhangi bir iz kalması söz konusu değildir. 

Bişektomi Ameliyatına Gösterilen İlgi Artıyor

Kozmetik güzellik endüstrisinin giderek daha sofistike ve erişilebilir hale gelmesiyle birlikte insanlar cerrahi ve cerrahi olmayan kozmetik prosedürler aracılığıyla dış görünümleri üzerinde daha fazla kontrol sahibidirler. Modern tıptaki gelişmeler bişektomi gibi kozmetik prosedürlerin giderek daha yaygın hale gelmesinin en önemli nedenleri arasındadır. 

Hollywood estetiği olarak da bilinen bişektomi, yanaklarda bulunan yağ yastıklarının cerrahi olarak çıkarılması prosedürüdür. Bu prosedürle yüz hatlarının cerrahi olarak şekillendirilmesi sayesinde inatçı yanak yağları sonsuza kadar giderilir, daha köşeli ve belirgin yüz hatları elde edilebilir.

Bişektomi ameliyat diyet ya da egzersiz programlarıyla giderilemeyen yüzdeki inatçı yağ yastıklarını hedef alan bir prosedürdür. Fazla yanak hacmi bişektomi prosedürüyle alınarak elmacık kemikleri daha belirgin bir hale getirilir, yüzdeki yuvarlak görünüm azaltılır. Yağ yastıkları alındıktan sonra tekrar yenilenmediği için ameliyatın sonuçları kalıcıdır.

Bişektomi hızlı bir şekilde tamamlanan ve nispeten ağrısız bir cerrahi prosedürdür. Ameliyattan sonra hastanın doktor tavsiyelerini yerine getirmesi ve bakım talimatlarına uyması sağlıklı ve hızlı bir iyileşme süreci yaşanması açısından çok önemlidir. Bununla birlikte invaziv bir prosedür olan bişektomi tüm cerrahi prosedürlerde olduğu gibi birtakım riskler içerir. Olası riskler arasında; kanama, kötü yara iyileşmesi, anestezi riskleri, uyuşma, fasiyal sinirlerin yaralanması, derin ven trombozu, enfeksiyon, hematom, seroma, uzun süreli şişlik, tükürük kanalında yaralanma, kardiyak ve pulmoner komplikasyonlar, yetersiz estetik sonuç, kalıcı ağrı ve revizyonel cerrahi riski sayılabilir. Ameliyatın alanında uzman ve deneyimli bir cerrah tarafından yapılması risklerin minimize edilmesini sağlar. Bu sayede bişektomi ameliyatından sonra kalıcı yan etkilerle ya da hasarlarla karşı karşıya kalınmaz. 

Bişektomi Neden Yapılır?

bişektomi neden yapılır

Yaşın ilerlemesine ve kilo almaya bağlı olarak yüz bölgesi zaman içinde çok yağlı bir görünüm kazanabilir. Yanaktan yağ alınması yani bişektomi prosedürü ile yanaktaki fazla yağlar alınır. Bu sayede yüz konturu yeniden şekillendirilir. Bazı durumlarda zayıf kişilerin aşırı görünmesine ya da vücut yapısına uymamasına neden olan bichat yağ yastıklarının kaldırılması yoluyla V şeklinde çekici bir yüz sahibi olmayı sağlar. Bişektomi estetik cerrahide yüz gençleştirme ve yüz inceltme estetiği işlemlerinden biri olarak uygulanmaktadır.

Bişektomi ameliyatından sonra iyileşme süreci uygulanan tekniğe ve hastanın yapısal özelliklerine göre değişiklik gösterebilir. Operasyondan sonra elde edilen sonuçların tam olarak görülmesi için birkaç haftaya ihtiyaç duyulabilir. Bişektomi ameliyatının iyileşme süreci diğer cerrahi işlemlere göre daha kısa ve konforlu olsa da yine de spesifik bir iyileşme sürecine ihtiyaç duyulacağı unutulmamalıdır.

Ameliyat sonrası iyileşme sürecinin kolay ve hızlı olması için operasyondan önce sigara ve alkol tüketimi sınırlandırılmalı, mümkünse bırakılmalıdır. Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar da operasyondan önce en az 1 hafta süreyle kullanılmamalıdır. Operasyondan sonraki hastanın yarı sıvı bir diyet uygulaması gerekir. İyileşme sürecinde ağız hijyenine maksimum düzeyde dikkat edilmelidir. Aksi takdirde ağız içindeki dikişlerde enfeksiyon gelişmesi söz konusu olabilir. Hasta operasyondan sonra hastaneden taburcu edilir ve günlük hayatına devam edebilir. Yüzde oluşabilecek şişliklere karşı buz uygulanması etkili bir yöntemdir. Doktorun reçete ettiği ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalıdır.

Eğer hastanın farklı bir sağlık sorunu nedeniyle düzenli olarak kullandığı ilaç ya da ilaçlar varsa bu konuda doktorunu bilgilendirmesi gerekir. 

Yüz oranından memnun olmayan, yanaklarındaki yuvarlaklık nedeniyle yüzünün dolgun görünmesinden rahatsız olan kişilere yanaklarındaki yağların alınması, yüzün konturlanması ve yüz hatlarının belirginleştirilmesi için bişektomi uygulanabilir. 

Author

Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?