• +90 542 830 80 62
  • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
  • 9:30 - 17:30
botoks çeşitleri
  • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
  • 55
  • 0
botoks çeşitleri Yıllar içinde mimiklerin aşırı kullanılması, genetik etkenler, yaş alma ve daha pek çok farklı nedenden dolayı yüzde çizgiler ve kırışıklıklar oluşması son derece olağan bir durumdur. Alın bölgesinde, burun kökünde, göz çevresinde ve kaşların arasında ortaya çıkan bu kırışıklıklar botoks uygulamaları sayesinde hızlı, etkili ve konforlu bir şekilde giderilebilir. Botoks uygulamasında, Clostridium Botulinum bakterisinden elde edilip saflaştırılan bir nörotoksin kulanılır. Cilde enjekte edilen botoks maddesi, sinir uçlarında iletimi sağlayan maddenin salınımını önler. Böylece hedef bölgedeki kasları geçici olarak devre dışı bırakır, mimik kaslarının yıllarca kullanımından kaynaklanan kırışıklıkları azaltabilir ve yeni kırışıklıkların oluşmasını önleyebilir. Buna ek olarak botoks tedavisi, kronik migren ağrılarını iyileştirmek ve aşırı terleme sorununu gidermek gibi farklı amaçlarla da uygulanabilir.

Yüz Botoksu

Alın, kaş arası, ağız kenarı ve göz çevresi yüzde derin çizgilerin ve kırışıklıkların yoğun olarak görüldüğü bölgelerdir. Yüz botoksu bu sorunları gidermek için sıklıkla uygulanabilen bir medikal estetik prosedürdür. Botoks enjeksiyonu sırasında kullanılan madde, sinirlerin asetilkolin salgılamasını, buna bağlı olarak mimik kaslarının kasılmasını önler ve mimik kaslarını zayıflatır. Sonuç itibarıyla uygulama bölgesindeki çizgilerin ve kırışıklıkların görünümü önemli ölçüde azalır. Yeni oluşacak çizgiler ve kırışıklıklar için de geciktirici bir etki elde edilir. Botoks uygulaması sırasında enjekte edilen karışım belirli bir süre etkisini sürdürür. Bu süre her hasta özelinde pek çok farklı faktöre göre değişiklik gösterebilir. Botoks enjeksiyonunun etkisi geçince cilt eski görünümüne döner. Botoks enjeksiyonu hastanın talep etmesi ve doktorun uygun görmesi halinde düzenli aralıklarla tekrarlanabilir. Botoks enjeksiyonunun tekrarlanması sonuçların daha uzun süre kalıcı olmasını da sağlayabilir.

Baby Botoks

Yaş almayla birlikte alın, dudak çevresi, göz çevresi, kaşların arası ve yüzün diğer bölgelerinde ortaya çıkan kırışıklıklar dolayısıyla kişi yorgun, kızgın, üzgün ve olduğundan daha yaşlı görünebilir. Baby botoks uygulaması söz konusu bölgelerdeki kırışıklıkları giderirken mimiklerin kaybedilmesi gibi bir riske neden olmaz. Diğer bir deyişle kırışıklıkları giderirken doğal görünümü de korur. Baby botoks temelde yüzdeki mimikler yok edilmeden ince kırışıklıkları açmak için uygulanır. Geleneksel botoks prosedürü ile aynı maddenin kullanıldığı baby botoksta, daha düşük doz enjekte edilir. Bunun sonucunda, geleneksel botoksta bloke olabilen bazı yüz hareketleri ve mimikleri baby botoksta hiçbir zarar görmez. Sonuç itibarıyla yüz görünümünün ve mimiklerin doğallığı korunur. Baby botoks göz çevresi, alın, kaşların arasındaki dikey çizgiler, yatay çizgiler ve kaz ayakları gibi pek çok farklı sorunu gidermeyi sağlayabilir. Etkileri kalıcı olmadığından genellikle 6 aylık periyotlar halinde tekrarlanması önerilir. Bu tekrarlamalar sırasında enjekte edilecek doz yeniden düzenlenir.

Boyun Botoksu

Nefertiti botoks olarak da bilinen boyun botoksu, çeşitli nedenlere bağlı olarak boyun bölgesinde ortaya çıkan ve kişinin daha yaşlı görünmesine yol açan kırışıklıkları ve sarkmaları gidermek için yapılır. Böylece boyun kırışıklıkları giderilebilir ve “platisma” olarak adlandırılan boyun kasının oluşturduğu bantlar tedavi edilebilir. Boyun gerildiğinde çizgiler kayboluyorsa boyun botoksunun tek başına faydalı olması mümkündür. Kaybolmadığı takdirde ise boyun botoksuyla kırışıklıkların azalması, cildin daha canlı ve diri gözükmesi sağlanır. Boyun botoksu gıdı bölgesindeki kas bantları üzerinde de etkili bir prosedürdür. Bu bantlar gıdı bölgesinin sarkık görünmesine ve bantlar arasında çukur bir görünüm oluşmasına neden olabilir. Boyun botoksu ile gıdı bölgesindeki kırışıklıkların giderilmesi ve elastikiyet kaybının azalması sayesinde boyun bölgesinin daha güzel görünmesi sağlanır. Boyun bölgesinin devamı niteliğindeki dekolte bölgesindeki kırışıklıkları ve çizgileri gidermek için de dekolte botoksu yapılabilir.

Masseter Botoks

Yüzün her iki yanında bulunan masseter kasının çok fazla sakız çiğneme, sert besinler tüketme, uykuda ya da uyanıkken bilinçsiz olarak dış sıkma ve gıcırdatma gibi nedenlere bağlı olarak zaman içinde gelişmesi ve yüzde kare bir görünüm oluşması mümkündür. Bu aynı zamanda yüzde daha sert ve erkeksi bir görünüm ortaya çıkması anlamına gelir. Masseter kasına uygulanan masseter botoks tedavisiyle kaslar zayıflatılır ve küçültülür. Kare ve yuvarlak yüz şekli, bu sayede daha estetik bir görünüm sağlayan üçgen, kalp ya da oval şeklini alır. Masseter botoks tedavisi aynı zamanda çene kaslarını rahatlatıp yüzdeki gerginliği azaltarak diş sıkma kaynaklı sorunların da önlenmesini sağlar. botoks çeşitleri

Terleme Botoksu

Stres, heyecan, utanç ve çeşitli hastalıklar ellerde terlemeye neden olabilir. Bu durumda el ele tutuşma, tokalaşma ve kalem tutma gibi işler sırasında çeşitli sorunlar yaşanabilir. Ayrıca öz güven eksikliği ve sosyal fobi gündeme gelebilir. Ellerde olduğu gibi ayaklarda da hareketli ortam, stres, hava sıcaklıkları ve hastalıklar gibi farklı nedenler bağlı olarak aşırı terleme görülebilir. Ayaklardaki aşırı terleme özellikle yaz aylarında ayak kokusuna neden olarak yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir. Yine yaz aylarında insanların en çok rahatsız olduğu durumlardan biri koltuk altı terlemesi ve bunun neden olduğu kokudur. Deodorant, stick ve roll-on gibi ürünlerle bu koku giderilmeye çalışılsa da bu yolla kalıcı çözüm elde edilemez. El, ayak ve koltuk altı bölgesindeki aşırı terleme sorununu gidermenin en etkili yolu botokstur. Terleme botoksu el terlemesi sorununu çözmek için avuç içine uygulanır. Bu sayede avuç içindeki terlemeler önlenebilir. Yaklaşık 6 ay süreyle etkisini koruyan prosedür kapsamında, avuç içine botoks enjeksiyonu yapılır. Bölgede asetilkolin salınımının önlenmesiyle birlikte ter bezleri ter üretmez. Aynı şekilde ayak terlemesini önlemek için de terleme botoksundan faydalanılabilir. Çok ince uçlu iğnelerle gerçekleştirilen enjeksiyondan sonra hasta günlük yaşantısına kaldığı yerden devam edebilir. Koltuk altı botoksu ile koltuk altındaki ter bezlerinden ter salınımının önlenmesiyle kişinin yaşam kalitesi iyileştirilebilir.

Diş Eti Estetiği – Gummy Smile Botoks

Diş, dudak ve diş eti uyumu olmadan göz alıcı bir gülümsemeye sahip olmak mümkün değildir. Estetik bir gülüşe sahip olmak pek çok kişi açısından sosyal ilişkileri olumlu yönde etkileyen bir faktördür. Gülerken diş etlerinin görünmesi gummy smile olarak adlandırılır ve kişinin gülmekten kaçınmasına neden olabilir. Gummy smile botoks ile gülüş estetiğini bozan bu durumu ortadan kaldırmak mümkündür. Gummy smile botoks gülerken diş etlerinin görünmesine neden olan estetik bozukluğu gidermek için burun deliklerinin yan taraflarına enjeksiyon yapılarak gerçekleştirilir. Etkisini genellikle 3 ila 4 gün içinde göstermeye başlasa da, tam etkisini göstermesi için genellikle 2 haftalık bir süreye gereksinim duyulur. Gummy smile botoks üst dudaktaki kasları çalıştırır. Böylece gülümsemeyi ve dudak hareketlerini engellemeden üst dudağın diş etlerini örtmesi sağlanabilir. Sonuç itibarıyla tedavi etkisini koruduğu sürece hasta gülümsediğinde sadece dişleri görünür, diş etleri görünmez.

Mezobotoks

Mezobotoks, botoks ve mezoterapi prosedürlerinin bir arada uygulandığı bir işlemdir. Cildin alt katmanlarına hyaluronik asit, amino asit, vitaminler, mineraller ve Botulinum toksini enjekte edilir. Botoks cildin alt katmanına tutunan kas liflerine nüfuz ederek liflerin gevşemesini sağlar. Böylece lifting etkisi oluşur. Kasa doğrudan işlem yapılmadığından doğal görünüm korunur ve herhangi bir mimik kaybı yaşanmaz.

Author

Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?