• +90 542 830 80 62
  • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
  • 9:30 - 17:30
Çene Dolgusu
  • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
  • 542
  • 0

Yüz, insan vücudunun en önemli odak noktasıdır. Yüzün estetik bir görünüme sahip olması için yüzdeki tüm unsurların uyum içerisinde olması gerekir. Çene yüzün en önemli unsurlarından biri olarak yüzde simetrik, uyumlu ve düzgün hatlara sahip olma konusun etkili bir görev üstlenir. Çekici ve güçlü bir çene yapısına sahip olmak kadınlarda da erkeklerde de estetik bir görünümün temelini oluşturan etkenlerin başında gelir. 

Belirgin bir çene çizgisine sahip olmak kadınlar için de erkekler için de önemlidir. Ancak bu aşamada cinsiyete özgü birtakım özelliklerin göz ardı edilmemesi gerekir. Kare bir çene çizgisine sahip olmak erkeklerde erkeksi bir görünümle yüzün çevrelenmesini sağlarken kadınlarda estetik olan alt yüze daha oval şekil kazandıran bir çene çizgisine sahip olmaktır.

Çene çizgisi çoğu durumda yüzün gözden kaçırılan bir bölgesidir. Oysaki çene yüzdeki üst, orta ve alt üçte birlik bölümün orantısı noktasında çok önemli bir role sahiptir. Çene dolgusu sayesinde bölgeye kaybedilen hacim geri kazandırıldığı gibi yanak ve çene bölgesine de yapısal destek sağlanır. Böylece kişinin yüzünde daha genç ve dengeli bir çene çizgisi oluşturulur. İhtiyaç halinde alt yüz bölgesindeki aşırı aktif kasların bir kısmının gevşetilmesi amacıyla çene dolgusunun botoks yöntemiyle kombine edilmesi mümkündür.

Çene Dolgusuna Neden İhtiyaç Duyulur?

Çene hattı zaman içinde yaş alma, darbe ya da genetik etkenlere bağlı olarak belirginliğini kaybetmesi riski vardır. Buna bağlı olarak çenede sarkma ortaya çıkabilir. Çenenin uç yapısı olması gerekenden daha geride bir hal alabilir. Diğer yandan çenede asimetrik, geniş ya da sivri bir görünüm ortaya çıkması söz konusu olabilir. 

Ortaya çıkan bu görünüm kişinin estetik açıdan hoşnutsuz olmasına neden olabilir. Bu tür sorunların ortadan kaldırılması noktasında en etkili yöntemlerden biri çene dolgusudur. Kişi özelinde planlanan ve uygulanan çene dolgusu sonrasında estetik açıdan daha iyi görünen, simetrik ve çekici bir çene yapısı elde edilebilir.

Çene Dolgusu Neden Yapılır?

Erkeklerin ve kadınların yüz bölgesini çevreleyen, cinsiyet özelinde daha erkeksi ya da daha kadınsı bir çene çizgisi elde edilmesi için çene dolgusu yönteminden faydalanabilir. Böylece çene çizgisi konturu oluşturulabilir. Cilt elastikiyetini kaybedip sarktıkça çene çizgisi yumuşak ve belirginlikten uzak bir görünüm ortaya çıkar. Ağız köşelerinde sarkma oluştuğu gibi gıdı ve kukla çizgileri meydana gelebilir.

Yağ dokusu kayboldukça çene çizgisi boyunca, gıdı öncesi sulkus olarak adlandırılan ve gıdı görünümünün daha da belirginlik kazanmasına neden olan iki oluk oluşur.  Bu tür durumlarda çizgileri doldurma, kaybolan bölgelere hacim kazandırma, lifting etkisi sağlama ve stratejik olarak dolgu maddelerinin yerleştirilmesiyle gıdı görünümünün kamufle etme etkisi sağlanabilir. Bu işlemin gerekli görüldüğü durumlarda cilt sıkılaştırma tedavileriyle kombine edilebilir.

Yaş alma sonucu ortaya çıkan görünümü gidermek için dermal dolgu malzemelerinin kullanılmasıyla kolajen ve elastin üretiminin tetiklenmesi de mümkündür. Bu sayede çene çizgisi bölgesine daha sıkı ve daha hacimli bir görünüm kazandırılabilir.

Çene Dolgusu Kimlere Yapılır?

Yüzünün çok ince ya da oval olmasından hoşnut olmayan, daha keskin bir profile sahip olmak isteyen erkekler sıklıkla çene dolgusu prosedürüne başvururlar. Yaş almaya bağlı olarak çene bölgesi belirginliğini kaybetmiş kadınlar da genellikle gıdılarını yukarı kaldırıp daha genç bir görünüm elde etme amacıyla çene dolgusunu tercih ederler.

Çene dolgusu erkeklere uygulandığında dermal maddeleri kullanılarak şekillendirme yapılır. Hastanın kemik yapısını güçlendirmek için açılar ve düz çizgiler oluşturulur. Kadınlarda ise çene dolgusu ile daha yumuşak ve kadınsı kıvrımlar oluşturulması mümkün olur.

Jawline Dolgu Nasıl Uygulanır?

Çene dolgusu ortalama 30 dakika içinde gerçekleştirilen bir medikal estetik prosedürdür. Çene dolgusu enjeksiyonu kapsamında mandibula boyunca birden çok bölgeye bir dizi küçük enjeksiyon yapılır. Uygulama lokal anestezi altında yapıldığından ağrı ya da acı söz konusu değildir. Diğer yandan enjeksiyon sırasında hafif bir batma ya da rahatsızlık hissi oluşması mümkündür.

Dermal dolgu maddesinin enjeksiyonuna dayanan çene dolgusu prosedürü sayesinde çene etkili bir şekilde yeniden şekillendirilir, tanımlanır ve geliştirilir. Ciltteki ve gıdıdaki gevşek görünüm azaltılır. Kadınlarda elde edilmesi hedeflenen yüz şekline göre prosedür özelleştirilir. Çene hattına dolgu enjeksiyonuyla yumuşaktan daha serte kadar değişen bir açı kazandırmak mümkündür.

Çene dolgusu enjeksiyonu yaklaşık 15 ila 18 ay kalıcılığa sahiptir. Ancak bu süre belirli etkenlere bağlı olarak hasta özelinde değişebilir. Diğer yandan çene dolgusu enjeksiyonunun ardından elde edilen sonuçların daha uzun süre kalıcı olması için UV ışınlarından uzak durmak ve düzenli olarak güneş koruyucu kremler kullanarak cildi güneşten korumak çok önemlidir. Buna ek olarak cilt düzenli olarak nemlendirilmeli, bol miktarda su tüketilmeli, sağlıklı beslenmeye özen gösterilmeli ve stresten uzak durulmalıdır.

Çene dolgusu alanında uzman ve deneyimli doktorlar tarafından, hasta özelinde planlandığı ve doğru tekniklerle uygulandığı takdirde etkili sonuçlar veren bir medikal estetik prosedürdür.

Author

Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?