• +90 542 830 80 62
 • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
 • 9:30 - 17:30
çene kasılması neden olur
 • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
 • 3
 • 0
çene kasılması neden olur

Masseter kası, alt çenenizi yanağınıza bağlayan bir yüz kasıdır. Çiğnemekten sorumlu birkaç kastan biridir. Genellikle diş gıcırdatan veya sıkan hastalarda bu kas büyüdüğünde, alt yüzünüzün şeklini önemli ölçüde değiştirebilir. Büyümüş bir masseter, oval bir yüzü kare gibi gösterebilir. Ayrıca çenenizin bir tarafını diğerinden daha belirgin hale getirerek yüz asimetrisine neden olabilir. Botox enjeksiyonu masseter kaslarınızın boyutunu küçültmenin ve uygun yüz oranlarınızı geri kazanmanın harika bir yoludur.

Normal çene hareketi tipik olarak masseter kas büyümesine neden olmaz. Ancak kaslarınızı çalıştırdığınızda büyürler ve masseter kasları da bir istisna değildir. Masseter kasının büyümesine katkıda bulunan en yaygın davranışlar dişlerinizi sıkmak ve gıcırdatmaktır. Bunları stres altındayken, hatta uyurken bile yapabilirsiniz.

Bu davranışların fark edilmesi zordur ve unutulmaları daha da zor olabilir. Botox enjeksiyonları, potansiyel olarak diş gıcırdatma ve sıkma sorununun giderilmesine yardımcı olurken, masseter kasınızı gevşetecektir.

Botox enjeksiyonu hareketini sınırlayarak masseter kasının gevşemesine yardımcı olur. Bir kez enjekte edildiğinde, kas çok sıkı çalışmayı ve çok fazla baskı uygulamayı bırakabilir. Tedavinizden sonra hala çiğneyebilecek, çenenizi hareket ettirebilecek ve normal yüz ifadeleri yapabileceksiniz.

Kas artık fazla çalışmadığında normal boyutuna geri dönebilir. Bu, çenenize daha ince bir görünüm kazandırarak yüzünüzün orantılarını ve dengesini iyileştirecektir. Kadınlar için bu tedavi, alt yüzlerinin daha ince ve daha kadınsı görünmesini sağlayabilir.

Masseter Botox Nedir?

Yüzün şekillendirilmesi amacıyla masseter kasını azaltma amacıyla uygulanan botox enjeksiyonuna masseter botox denilir. Masseter botox diş gıcırdatma, diş sıkma ve çene kasılması sorunlarının giderilmesi için uygulanır. Masseter kası ana çiğneme kaslarından biridir. Dişleri birbirine kenetler. Her yemek yediğinizde, sakız çiğnediğinizde veya dişlerinizi sıktığınızda masseter kasını kullanırsınız. Diğer kaslar gibi, masseter ne kadar çok çalıştırılırsa o kadar güçlenir. 

Diş gıcırdatmaktan Masseter kasları aşırı gelişebilir. Diş gıcırdatmanın veya diş sıkmanın tıbbi adı Bruksizmdir. Uyku sırasında bilinçaltında birçok diş gıcırdatma olur. Bu dişleri aşındırabilir ve baş ağrısı, çene ağrısı ve çene kasılmasına neden olabilir. 

Masseter ağrısı, temporomandibular eklem disfonksiyonu (TME) ve gerilim tipi baş ağrılarının bir belirtisi olabilir. Masseterlere yapılan botoksun bu durumlarda ağrı seviyelerini önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir. 

Her masseter kasına 3 ila 4 enjeksiyon yapılır. Enjeksiyon, doğrudan kas içine olacak şekilde kaslar sertçe sıkılırken gerçekleştirilebilir. Tedaviden sonra bir veya iki gün kas sıkma ile biraz ağrı hissedebilir. Çoğu zaman anestezi gerekmese de bazı durumlarda lokal anestezi tercih edilebilir. Uygulamadan sonra hasta normal aktivitelerine hemen dönebilir.

Çene Kasılmasını Gidermenin En Etkili Yolu: Masseter Botoks

çene kasılmasını gidermenin en etkili yolu

Güzellik endüstrisinde botoks esasen kırışıklıkların ve çizgilerin giderilmesinde kullanılır. Ancak, diğer etiket dışı kullanımları giderek popülerlik kazanmaktadır. Bunlardan biri de masseter kasları için botokstur. Belirgin bir çene hattınız, baş ağrınız, diş ağrınız, sürekli diş gıcırdatmaya bağlı kulak ağrınız ya da çene kasılmanız varsa masseter botokstan faydalanabilirsiniz. 

Masseter Botox, botulinum toksin tip A’nın alt çenedeki masseter kaslarına enjekte edilmesini içeren cerrahi olmayan bir tedavidir. Masseter, çene sıkıldığında yüzün kenarlarında görünen kaslardır. Enjekte edilen nörotoksin , kaslara sinyal gönderen sinirleri bloke eder ve kaslar gevşer. Hasta hala çiğneyebilir, ancak masseter hareketi sınırlıdır ve çene, azalan aktiviteden dolayı küçülür.

  Hastalara aşağıdaki nedenlerden dolayı masseter botoks uygulanabilir:

  • Kare, çıkık görünümlü çenenin inceltilmesi,
  • İstem dışı diş gıcırdatmanın (Bruksizm) önlenmesi,
  • Diş gıcırdatma kaynaklı olası ağrıların azaltılması,
  • Çenedeki kasılmaların giderilmesi.

  Çenedeki kare görünüm kişinin kemik yapısından kaynaklanıyorsa masseter botoks tedavisi ile sonuç alınması mümkün değildir. Masseter botox çeneyi, ancak aşırı aktif olan masseter kasları şekil değişikliğine ve belirginlik kazanmasına neden olduysa inceltme özelliğine sahiptir.

  Masseter botoks hamilelik ve emzirme dönemindeki kadınlara, tedavisi planlanan bölgede cilt enfeksiyonu bulunanlara, kanama bozukluğu ve nöromüsküler bozukluğu olanlara uygulanamaz. 

  Masseter botoks enjeksiyonundan sonra 24 saat süreyle alkol ve nikotin kullanılmamalıdır. Tedavi bölgesinde kızarıklık, morarma ve şişme meydana geldiği takdirde soğuk kompres yapılmalıdır. Enjeksiyondan sonraki ilk 4 saat yatılmamalıdır. Uygulama bölgesine baskı uygulanmaması çok önemlidir. Enjeksiyondan sonraki ilk 24 saat süreyle egzersiz yapılmamalı, hamam ve sauna gibi sıcak ortamlardan kaçınılmalıdır.

  Botoks enjeksiyonu, masseter kasının aktivitesini ve buna bağlı olarak kasların boyutunu azaltır. Tedaviden sonra daha ince bir çene, diş gıcırdatma sorununda ve aşırı aktif çene kaslarının neden olduğu ağrılarda azalma elde edilmesi mümkündür.

  Hastalar masseter botox enjeksiyonunu takiben çene kaslarının aktivitesinde iyileşme fark ederler. Bununla birlikte masseter botoksu enjeksiyonunun etkileri ve çene hattı konturlarının iyileşmesi tipik olarak prosedürün ilk haftasında ortaya çıkar. Masseter kasına yapılan botoks enjeksiyonları bruksizmi hafifletirken aynı zamanda daha ince, konturlu bir çene çizgisi ve kadınsı bir yüz şekli oluşturur. Enjeksiyonlar, alt yüzde “V” veya daha konturlu bir görünüm oluşturarak kas yoğunluğunu azaltır.

  Author

  Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

  Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

  Yorum Ekle

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

  Gönder & Send
  TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
  EN: Hello, How may I help you?