• +90 542 830 80 62
  • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
  • 9:30 - 17:30
dudak dolgusu sonrası hangi krem kullanılır
  • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
  • 45
  • 0

dudak dolgusu sonrası hangi krem kullanılır

Dudak dolgusu, dudağın farklı noktalarına dermal dolgu maddeleri enjekte edilerek uygulanan bir medikal estetik prosedürdür. Dudak dolgusu son yılların en çok uygulanan aynı zamanda etkili sonuçlar alınmasını sağlayan pratik ve konforlu medikal estetik prosedürleri arasında ilk sıralarda gelir. Dudak dolgusu dudakların dolgunlaştırılması, daha genç bir görünüme kavuşması, dudağın dolgunlaştırılarak kontürlerinin belirlenmesi ve dudaktaki şekil bozukluklarının giderilmesi amacıyla uygulanabilir.

İnsan doğası gereği üst dudaklar alt dudaklara göre daha ince bir yapıya sahiptir. Bu nedenle dudak dolgusu prosedürü sırasında genellikle üst dudağın hacminin artırılması söz konusu olur. Kişi özelinde planlanan ve uygulanan bir dudak dolgusu prosedürü, alanında uzman ve deneyimli doktorlar tarafından doğru tekniklerle uygulandığı sürece doğal ve estetik açıdan tatmin edici sonuçlara ulaşılabilir.

Dudak dolgusu tedavisinden sonra uzun bir iyileşme sürecine gereksinim duyulmamakla birlikte doktorun önerilerine uymak hem hastanın konforunu artıracak hem de uygulamadan optimum fayda elde edilmesini sağlayacaktır. Bu kapsamda dudakların nemliliğini sağlamak için doktorun önermiş olduğu nemlendirici kremlerin kullanılması gerekir. Diğer yandan dudaklara doktor onayı olmaksızın herhangi bir krem ya da kozmetik ürün sürülmemesi gerektiği unutulmamalıdır.

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Dudak dolgusu mutlaka alanında uzman ve deneyimli doktorlar tarafından uygulanması gereken bir medikal estetik prosedürdür. Dudak dolgusu tedavisinden doğal ve estetik açıdan tatmin edici sonuçlar alınması için hasta özelinde planlama yapılmalı, yani enjeksiyon noktaları ve enjekte edilecek doz hastanın ihtiyaçlarına ve beklentilerine uygun olarak belirlenmelidir. Bu aşamada hastanın beklentileri detaylı bir şekilde öğrenilmeli, yüz yapısına uygun ve doğal bir dudak şekli oluşturacak şekilde uygulama yapılmalıdır.

Dudak dolgusu yapılmadan önce dudak bölgesine anestezi etkisi sağlayan krem sürülür. Yaklaşık yarım saat beklendikten sonra dudak dolgusuna başlanabilir. Bu sayede enjeksiyon nedeniyle hissedilmesi olası acı ve ağrı minimize edilir. Dudak bölgesi uyuştuktan sonra hasta özelinde belirlenen noktalara ve yine belirlenen dozda dudak dolgusu enjekte edilir. Dolgu sırasında ince uçlu iğneler ve hyaluronik asit bazlı dermal dolgu maddeleri kullanılır.

Dudak dolgusu daha önce de belirttiğimiz üzere standart bir uygulama değildir. Bazı hastalarda yalnızca dudağın alt ya da üst bölgesine kimilerinde dudağın kontür bölgesi de dahil olacak şekilde yapılabilir. Dudak dolgusunun etkisi, enjeksiyondan kısa bir süre sonra fark edilmeye başlar. Hastanın dudakları yavaş yavaş belirginleşir ve dudakların hacmi yavaş yavaş artar.

Dudak dolgusu ortalama 15 ila 20 dakika içinde tamamlanır. Enjeksiyondan önce hastaya lokal anestezik etkili krem sürüldüğünden hastanın acı ya da ağrı hissetmesi söz konusu değildir. Ayrıca prosedür sırasında çok ince uçlu iğneler kullanılır.

Dudak Dolgusu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dudak dolgusu enjeksiyonundan sonra hastanın günlük yaşantısı kesintiye uğramaz. Hızlı ve konforlu bir prosedür olan dudak dolgusundan sonra enjeksiyon bağlı olarak dudak çevresinde ödem, şişlik ve rahatsızlık hissi meydana gelebilir. Dudak dolgusu enjeksiyonunu takip eden 4 saat boyunca yemek yenilmemesi ve herhangi bir şey içilmemesi gerekir. Dudakların zorlanmasına neden olabilecek mimiklerden kaçınmak ve ruj sürmemek önemlidir.

Dudak dolgusu enjeksiyonunu takip eden birkaç gün boyunca günde 30 dakika süreyle buz kompresi yapılması hastanın konforunu artırabilir. Doktorun bölgeyi rahatlamaya yönelik önerdiği kremler düzenli olarak kullanılmalıdır. Bu süreçte dudaklardaki ödemi ve morluğu gidermek için K vitamini içerikli bitkisel ürünlerden faydalanılması söz konusu olabilir.

Diğer yandan dudak dolgusu enjeksiyonundan önce ve sonra belirli bir süre boyunca alkol kullanılmamalıdır. Çünkü alkol kullanmak ödem artışına yol açabilir. Dudak dolgusu enjeksiyonunun ardından yine doktorun belirttiği süre boyunca çok sucak yiyecek ve içecekler tüketmemek gerekir. Ayrıca sert çiğneme hareketlerinden kaçınılmalıdır. Dudak dolgusu enjeksiyonunu takip eden 2 hafta boyunca hamam ve sauna gibi ortamlardan uzak durulmalı ve ağır egzersizlerden kaçınılmalıdır.

dudak dolgusu sonrası hangi krem kullanılır

Dudak Dolgusu Neden Yapılır?

Dermal dolgu maddeleri kullanılarak gerçekleştirilen dudak dolgusu prosedürü sayesinde daha belirgin, hacimli ve doğal görünümlü dudaklara sahip olmak mümkündür. Dudak dolgusu dudakları ve yanakları güzelleştirmeye, yüz hatlarının görünümünü belirginleştirmeye yardımcı olabilir.

Yüz ya da dermal dolgu maddeleri, lignokain olarak adlandırılan hafif bir lokal anestezik maddeyle karıştırılmış berrak hyaluronik asit jelleridir. Hyaluronik asit insan vücudunda doğal olarak bulunan ancak zaman içerisinde miktarı asalan bir maddedir. Hyaluronik asitin derideki işlevi besinlerin iletilmesi, cildin nemlendirilmesi, yumuşatılması ve daha dolgun bir görünüm kazandırılması için yastıklama maddesi görevi görmektir. Dermal dolgu maddeleri ortalama 9 ila 18 aylık bir süre içinde vücut tarafından emilir.

Dermal dolgu maddeleri daha dolgun, belirgin ve şekilli dudaklar elde etmek için sıklıkla kullanılır. Bu sayede ince dudaklara hacim kazandırılabilir ve daha dolgun bir görünüm elde edilebilir. Dermal dolgu maddelerinin, daha genç ve düzgün görünüm sağlayan bir dudak çizgisini vurgulamak için dudakların kenarı boyunca ve cupids provasına enjekte edilmesi mümkündür.

Marionette çizgileri, ağız köşelerinin hemen altında yer almakta olup yaş almaya bağlı olarak yaşanan hacim kaybı nedeniyle oluşur. Kişinin yüzüne hüzünlü ve mutsuz bir ifade vererek ağzı aşağı doğru çekebilir. Bölgeye hacim kazandırmak ve dudaklara şekil vererek bu çizgileri yumuşatmak için ağız köşesinin hemen altına dermal dolgu maddelerinin enjekte edilmesi tercih edilebilir. Çoğunlukla üst dudağın üstünde ve boyunca uzanan dikey çizgiler olan sigara çizgileri dermal dolgu maddelerinin enjeksiyonuyla etkili bir şekilde azaltılabilir.

Dudak Dolgusu Zararlı mı?

Dudak dolgusu enjeksiyonunda kullanılan dermal dolgu maddeleri, dudak ve ağız çevresindeki bölgeye hitap edecek şekilde tasarlanır. Jel benzeri bir kıvama sahip oldukları için daha dolgun ve esnek bir görünüm verecek şekilde su tutar. Hiçbir şekilde sağlığa zararı olmayan dermal dolgu maddelerini, dudak hatlarını yeniden şekillendirmek ve dudaklardaki asimetriyi gidermek için kullanılabilir. Dermal dolgu maddeleri dudaklara hacim, nem ve elastikiyet kazandırarak ağız ve dudak çevresindeki çizgileri yumuşatır, daha genç bir görünüm elde etmeye yardımcı olabilir.

Dudak dolgusu, dudak bölgesine hacim ve belirginlik kazandırmak için tercih edilebilecek en etkili ve güvenli yöntemdir. Ayrıca dudak dolgusu prosedürü kapsamında yenilikçi bir hyaluronik asit bileşiği kullanılmaktadır. Bunun sonucunda enjekte edilen dermal dolgu maddeleri, vücut tarafından ortalama 6 ila 9 ay içinde doğal olarak metabolize edilir. Bu, aynı zamanda dudak dolgusu tedavisinden elde edilen sonuçların kalıcı olmadığı anlamına gelir.

Dermal dolgu maddeleri sayesinde dudakları dolgunlaştırmak, dudakları belirginleştirmek ve dudaklarda kaybolan hacmi geri kazandırmak mümkündür. Hyaluronik asit bazlı dermal dolgu maddeleri dudak bölgesine enjekte edilince doğal ve dolgun bir görünüm elde edilebilir.

Dudaklar hem dermal dolgu maddelerinin enjekte edilmesi hem düzeltilmesi konusunda teknik açıdan yüzdeki en zorlu bölgelerdir. Dudak dolgusu enjeksiyonundan sonra dudaklarda doğal ve yüzle uyumlu bir görünüm elde etmek için doğru ürünün, doğru miktarda ve çok hassas bir doku düzlemine enjekte edilmesi gerekir. Bu aşamada temel unsur, yalnızca yüz dinlenme halindeyken değil aynı zamanda hareket halindeyken de iyi görünüm sağlayacak bir sonuç elde edilmesi gerekliliğidir. Bu dengeyi tam olarak sağlamak için dudak dolgusunun alanında uzman ve deneyimli doktorlar tarafından yapılması gerekir.

Author

Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?