• +90 542 830 80 62
  • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
  • 9:30 - 17:30
göğüs büyütme ameliyatı riskli mi
  • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
  • 2
  • 0
göğüs büyütme ameliyatı riskli mi

Kadınların en sık tercih ettiği estetik operasyonlardan biri olan göğüs büyütme ameliyatının da her ameliyatta olduğu gibi bazı riskleri vardır. Göğüs büyütme ameliyatıyla birlikte ortaya çıkabilecek riskler arasında kanama, yara iyileşme sorunları ve enfeksiyon sayılabilir. Bunlara ek olarak anestezi kaynaklı bazı komplikasyonlar da gelişebilir. Bu riskler oldukça nadir görüldüğü gibi minimize edilmeleri için hastan yapılan tetkiklerle operasyon öncesinde gerekli önlemler alınır. Böylece olası risklerin ortadan kaldırılması ya da en aza indirilmesi hedeflenir. 

Silikon İmplantlar Sağlığa Zararlı mı?

Göğüs büyütme ameliyatında tıbbi olarak kullanımında sakınca olmayan ve kullanımına izin verilmiş olan silikon jeller kullanılmaktadır. Silikon jellerin farklı tipleri bulunmakta olup sağlığa herhangi bir zararları yoktur. Yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda silikon implantlar ile meme kanseri oluşumu arasında bir ilişki bulunmadığı tespit edilmiştir. Günümüzde kullanılan silikon protezler kapsül kontraktürünü azaltmak için özel olarak tasarlanır ve silikon kılıfın üzerinde poliüretan bir kaplama bulunur. Süngerimsi yapıdaki bu kaplama silikon implantın çevresindeki reaksiyonu yumuşatır ya da bloke eder, sertleşmeyi engeller. 

Silikon Protezler Patlar mı?

Silikon protezler kişinin normal hayatını kısıtlayan ürünler değildir. Silikon protezlerin içinde jel barındıran silikon kılıfı yüksek basınca maruz kaldığı durumlarda patlayabilir. Ancak böyle bir duruma neden olacak basıncın günlük kullanımda ortaya çıkması mümkün değildir. Ancak bir kaza esnasında memenin sıkışmasına ya da sivri bir cismin zorlamasına bağlı olarak gelişebilir.

Eğer silikon protez patlarsa memede ağrı, sertleşme ya da yumuşama, memenin şeklinin bozulması, büyüklüğünün değişmesi, memede yumru meydana gelmesi gibi durumlarla karşılaşılabilir. 

Vücuda koyulan tüm protezlerin çevresinde ince fibröz bir tabaka oluşması mümkün olup buna kapsül denilir. Bu tabana vücutla patlayan implant arasındaki temasın azalmasına neden olabilir. Gelişen teknolojinin bir ürünü olarak kullanılan silikon implantlarda akıcı jel bulunmaz. Bu nedenle patlama durumunda dahi jelin yer değiştirmesi pek söz konusu olmaz. Ve implantın patladığını gösterir bulgular ortaya çıkmayabilir.

Protezinde bir farklılık olduğunu düşünen hastalar en kısa süre içerisinde doktoruna başvurmalıdır. Doktor muayene esnasında şüpheli bir bulguyla karşılaştığı takdirde meme MR’ı ile memenin iç kısmının görüntülenmesi ve tanı konulması gerekebilir. Eğer hastada şikayete neden olmayan, sessiz bir silikon kaçağı bulunuyorsa herhangi bir müdahalede bulunulmadan beklenebilir. Semptomatik olgularda ise silikon protezlerin değiştirilmesi gerekir. Hasta yeni bir protez koyulmasını istemiyorsa silikonlar çıkarılıp gerekli görülen meme estetiği operasyonu ile memelerin şekli düzeltilebilir.

Silikon Protezler Kanser Taramalarına Engel Olur mu?

Silikon protezler mamografi çekilmesine engel değildir. Mamografinin görüntü kalitesini etkilemediği gibi silikon protezlerin çekimden dolayı bir zarar görmesi de söz konusu olmaz. Modern cihazlar kullanılarak yapılan mamografi çekiminde memenin bir miktar sıkıştırılması proteze zarar vermese de çekim yapacak olan kişiye silikon implantın varlığı hakkında bilgi verilmelidir. Bu sayede teknisyenin silikon proteze uygun dozu ve açıları ayarlaması mümkün olmaktadır. Silikon yoğun görünümlü bir yapıda olduğunda memenin bazı bölümlerinin görüntülenmesi noktasında sorun yaratabilir. Bu nedenle çekimin doğru açıdan yapılması çok önemlidir.

Silikon protezi bulunan kadınlar da diğer tüm kadınlar gibi 40 yaşın altında ultrason, 40 yaşın üzerinde mamografi çektirmeyi ihmal etmemelidir. Pürtüklü yüzey yapısına sahip olan silikon protezlerin kullanıldığı hastalarda 3 yılda bir MR takibi yapılması önerilir.

Bununla birlikte silikon implantlar meme dokusunun altına takıldığından dolayı fiziki muayene esnasında kitleler daha kolay fark edilmektedir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı İle Hayalinizdeki Görünüme Kavuşun

göğüs büyütme ameliyatı nedir

Meme yapısı kadınların fiziki görünümünü tamamlayan en önemli unsurlardan biri olup silikon protezler ile kadınlar daha estetik bir görünüme kavuşabilmektedir. Meme protezleri meme şeklinde hazırlanmış balona benzer bir yapıya sahiptir. Yuvarlak ve damla şekilli protezler bulunmakta olup kadının memesi ve diğer etkenler değerlendirilip uygun olan tür tercih edilir. Balon kısmı silikondan yapılan protezler değişik boyutlarda ve hacimlerde üretilirler. Kullanılacak olan implant hasta ve doktor arasındaki görüşme ile belirlenir. Bazı durumlarda doktor ameliyat esnasında denemeler yaparak ideal ölçüyü belirleyebilir ve tespit edilen boyuta göre silikon implant yerleştirilebilir.

Meme büyütme estetiği ameliyatı olan yani memelerine silikon protez takılan kadınların emzirmesi için herhangi bir engel bulunmaz. Meme kanseri başta olmak üzere herhangi bir hastalık gelişmesi riski silikon implantı bulunmayan kişilerden daha fazla değildir. Meme büyütülürken vücut için yabancı bir madde kullanıldığından nadiren proteze ait sorunlar görülebilir. Protezin çevresinde ince bir zar gelişebilir, daralmalar ve sertleşmeler oluşabilir. İnce zar herhangi bir soruna neden olmazken orta kalınlıkta bir zar oluşması durumunda memede hafif bir sertlik ya da meme tabanında belirginlik fark edilebilmektedir.

Meme büyütme ameliyatında protezin yerleştirilebilmesi için küçük bir kesi yapılır. Kesi meme altı kıvrımında, koltuk altında ya da meme başının kenarında olabilir. Operasyondan sonraki süreçte belirgin olan izler iyileşme süreci ile birlikte yavaş yavaş soluklaşmaya başlar.

Author

Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?