• +90 542 830 80 62
  • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
  • 9:30 - 17:30
göğüs büyütme estetiği için yuvarlak protez mi damla protez mi tercih edilmeli
  • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
  • 665
  • 0

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en çok tercih edilen estetik cerrahi prosedürlerinden biri meme büyütme estetiğidir. Meme büyütme amacıyla kullanılan en etkili yöntem silikon implant kullanılmasıdır. Bu aşamada yuvarlak silikon ve damla silikon implantlar arasında seçim yapmak gerekir. Doğru kararın verilebilmesi için her iki implant türünün sağladığı avantajlar ve dezavantajlar bilinmelidir.

Yuvarlak ve Damla Protezlerin Özellikleri Nelerdir?

Meme büyütme ameliyatında kullanılan implantları yuvarlak ve damla şekilli ya da anatomik tip olarak iki ana grupta toplanması mümkündür. Gruplardan her birinde farklı projeksiyonlarda ve şekillerde alt gruplar bulunmakta olup tek ve ideal bir implant şekli söz konusu değildir.

Meme büyütme ameliyatı sırasında hangi silikon protezin kullanılacağı estetik cerrah ve hasta tarafından kararlaştırılır. Bu aşamada estetik cerrahların deneyimleri ve bilgileri çok önemlidir. Yuvarlak ve damla protezler arasında; implant tabanının şekli, implant içindeki silikon jelin taban üzerindeki dağılımı, jelin sertlik derecesi, jelin çevresindeki kılıfın düz ya da pürtüklü yüzey olması gibi farklılıklar olabilir.

Yuvarlak Silikon Protezlerin Avantajları ve Dezavantajları

Yuvarlak implantların daire şeklinde tabanı vardır ve silikon jel homojen şekilde tüm alanlara dağılmıştır. Bu sayede implant yerleştirildikten sonra zaman içerisinde kendi çevresinde dönme hareketi yapsa dahi meme şeklinde değişim yaşanmayacak olmasıdır. 

Ayrıca yuvarlak silikon protezler memenin dekolte kısmı olarak da adlandırılan üst yarısını çok daha iyi bir şekilde doldurabilirler. Memelerin hem küçük hem sarkık olduğu durumlarda meme büyütme estetiği ameliyatı meme dikleştirme ameliyatı ile kombine edilebilir. Memenin dekolte kısmının doldurulmak istendiği durumlarda genellikle yuvarlak protezlerin kullanılması tercih edilir.

Yuvarlak implantların içindeki silikon jel daha yumuşak olup dokunulduğunda daha doğal bir his verebilir. Yeterince meme dokusu bulunmayan hastaların meme altına bir cep oluşturulup yuvarlak implant yerleştirildiğinde uzun dönemde kapsül kontraktürü olarak adlandırılan bir sorunun oluşması riski vardır. İmplantın kas altına yerleştirildiği durumlarda ise bu tür sorunlarla nadiren karşılaşılır.

Damla Silikon Protezlerin Avantajları ve Dezavantajları

Damla ya da anatomik silikon protezlerin tabanı daire şeklinde olmadığı gibi yatay ve dikey eksenlerinin farklılık göstermesi söz konusudur. Bu nedenle damla silikon protez zaman içerisinde kendi çevresinde dönerse memenin şekli bozulur. İmplantın doğru eksende yerleştirilmesi bu nedenle çok önemlidir. Damla silikon protezler, daha sonra kendi çevrelerinde dönmenin önlenmesi için silikon jeli saran kılıf pürtüklü yapıya sahip olarak üretilebilirler.

Yuvarlak olmayan taban üzerindeki jel özellikle meme anatomisini taklit edecek şekilde alt yarıda daha fazla olup bu tür implantlar genellikle hiç meme dokusu olmayan yani sıfır beden olarak adlandırılan hastalarda kullanılır. Bu tür memelerde kullanımı tercih edilen implantın içindeki jelin yuvarlak implantlara göre daha sert olması gerekir. Bu sayede memeye daha iyi şekil verilebilir.

Geç dönem komplikasyonlar açısından değerlendirildiğinde yuvarlak ve damla silikon implantların yüzey yapıları, büyüklükleri, uygulandıkları cebin kas altı ve kas üstü ile kullanılan cerrahi teknikler gibi pek çok farklı detay göz önünde bulundurulmalıdır.

Yuvarlak ve Damla Silikon Protezler Kimler İçin Uygundur?

Damla yani anatomik silikonlar protezler yapışkan silikon jelle doldurulabilirler. Jel tipi implantlar memelere daha doğal bir his kazandırır. Ayrıca yapışkan silikon jel kabuk kırılsa dahi sıvı gibi hareket etmesi söz konusu olmaz. Bu nedenle form stabil implant olarak da adlandırılırlar. Yapışkan silikon jel, standart silikon jele göre daha sıkı olduğundan anatomi implantlar meme dokusunun yuvarlak implantlardan daha iyi şekillendirilmesini sağlayabilirler.

Meme büyütme, meme implantı değişimi ve revizyon meme ameliyatı uygulanan hastalarda genellikle damla silikon implantların kullanımı tercih edilir. Damla silikon implantlar daha dolgun, daha büyük, daha sert ve daha doğal görünen memelerin elde edilmesi amacıyla kullanılır. Hastanın vücut yapısına uyum sağlar ve ameliyat yapılmış gibi duran görünüme neden olmazlar. Damla silikon implantların kullanıldığı hastalarda meme büyütme ameliyatından sonra güzel, çekici ve genç görünümlü memlere sahip olmak mümkündür.  Meme büyütme ameliyatında kullanılacak implantlar hastanın beklentisi, vücut tipi, şekli ve cerrahın deneyimi gibi çok çeşitli etkenlere bağlı olarak belirlenir.

Hafif sarkık memeleri olan hastalarda damla silikon protezler meme dikleştirme ameliyatı ihtiyacını bir noktaya kadar ortadan kaldırabilir. Meme şekli hiç olmayan diğer bir deyişle çok düz memeli olan hastalarda çok iyi sonuçlar alınabilir. Damla silikon implantlar ameliyattan sonra zaman içerisinde hastanın doğal meme yapısıyla bütünleşirler. Yaş alma ya da kilo kaybı durumlarında göğüs dokusunun implant üzerine sarkması halinde damla silikonlar göğüs dokusunun göğüs duvarından aşağı kaymasını önler.

Ayrıca damla silikon implantlar meme asimetrisinin düzeltilmesi noktasında yuvarlar silikon implantlardan daha iyi performans sergilerler. Damla silikon protezlerle memeler arasında denge ve uyum sağlamak mümkündür. Meme dikleştirmeyle silikon implant yerleştirileceği zamanlarda göğüs yapısına göre yuvarlak silikon implantların tercih edilmesi söz konusu olabilir.

Author

Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?