• +90 542 830 80 62
  • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
  • 9:30 - 17:30
göğüs büyütmenin ve küçültmenin psikolojik yönü
  • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
  • 993
  • 0
göğüs büyütmenin ve küçültmenin psikolojik yönü

Meme büyütme ve küçültme operasyonlarına gösterilen ilginin artması ile birlikte söz konusu operasyonların psikolojik nedenlerine ve sonuçlarına da çok daha fazla önem verildiği biliniyor. Her bireyin kendine ait bir öz imajı olup kendi öz imajlarından memnun olan kişiler daha öz güvenli, iş ve sosyal hayatlarında daha etkili ve ilişkilerinde daha rahat olma eğilimleri gösteriyorlar. Göğüs büyütme ve küçültme gibi pek çok estetik operasyon bireylerde güçlü ve olumlu bir öz imajı teşvik ediyor. Dış görünüşte yapılan küçük bir değişiklik bile kişinin psikolojisinde olağanüstü bir etki yaratarak özgüveninin gelişmesine katkı sağlıyor.

Göğüs güzelliği kadın güzelliğinin en temel unsurlarından biri olarak kabul edildiğinden göğüslerinin güzelliği, kadınların özgüvenlerini artırıp psikolojik durumlarını pozitif yönde etkileyen unsurlar arasında yer alıyor. Kız çocukları ergenlik dönemlerine girdikleri andan itibaren göğüslerinin büyümesi için sabırsızlanıp bunu hem bir büyüme hem de genç kızlığa adım atma belirtisi olarak kabul ediyorlar. Göğüslerinin gelişmesi geciken ya da gelişim dönemi sonunda yeterince büyük göğüslere erişemeyen kadınlar, çözümü göğüsleri büyük göstermeyi sağlayan iç çamaşırlarının kullanılmasında arıyorlar. Pek çok açıdan zorlu bir süreç olan ergenlik  dönemini yaşayan genç kızlar, bu dönemde genel kabul görmüş estetik yargılara göre kendilerini eksik olarak değerlendirebiliyor ve fiziksel özelliklerini takıntı haline getirebiliyorlar. Yeterli göğüs dokusuna ve büyüklüğüne sahip olmayan pek çok kadın kalıcı çözüme ulaşabilmek için meme büyütme estetiği operasyonlarını tercih ediyorlar. Operasyonun ardından ise kendilerini daha mutlu ve daha kadınsı hissetmeye başlamalarından dolayı özgüvenlerinde bir artış da yaşıyorlar. Buna bağlı olarak günümüzde pek çok psikolog ve plastik cerrah memelerinin büyüklüğü konusunda memnuniyetsizlik yaşayan kadınlara, imkanları olduğu takdirde meme estetiği yaptırmalarını tavsiye ediyorlar. 

Küçük göğüslü olmak bir sağlık sorunu olmadığından meme büyütme ameliyatlarının bedenin sağlığı için değil görünümlerinden memnun olmayan kadınların sosyal ve psikolojik rahatlıklarının sağlanması için yapıldığı açıkça ifade edilebiliyor. 

Meme Estetiği Operasyonları İle Görünüşünüzü Değiştirin

Araştırmalara göre meme büyütme ya da küçültme estetiği yaptıran hastalar ameliyatın ardından çok daha mutlu ve sağlıklı bir yaşama sahip oluyorlar. Ameliyattan önce bırakmış oldukları sigaraya başlamayan, daha sağlıklı bir beslenme programı uygulamayı ve vitamin kullanmayı tercih eden pek çok kadının meme estetiği operasyonlarını daha sağlıklı bir yaşam sürdürme yolunda bir fırsat haline getirebildiği biliniyor. 

Meme estetiği operasyonları yalnızca memelerinin doğal boyutundan memnun olmayıp meme büyütme ya da küçültme operasyonu yaptırmak isteyen kadınlara değiş göğüslerinde asimetri bulunan kadınlara da tavsiye ediliyor ve bu sayede son derece kalıcı bir çözüm sunulmuş oluyor.  İki göğüs arasında asimetri aslında hemen her kadında bulunuyor. Ancak bu durum bazı kadınlarda yaşam kalitesini etkileyecek boyutta olabiliyor. Göğüsler arasında asimetri olması kimi kadınlar için bedensel bir görünüm sorunu olmaktan çok daha fazlasını ifade ediyor ve bir öz güven sorununa dönüşebiliyor. Söz konusu sorunu yaşayan kadınlar göğüsler arasındaki asimetrinin giderilmesine dair estetik operasyonların ardından kıyafet seçimlerini daha rahat yapabilir hale geliyorlar. 

Doğum yapan bazı kadınlar, doğum ve emzirme süreçlerinin ardından meme dokularının kaybolması ve göğüslerin sönmüş bir balon görünümüne kavuşmasından dolayı şikayetçi olabiliyorlar. Bu sorunu gidermek için destekli iç çamaşırları giymeyi ve göğüslerini bu şekilde toparlamayı tercih edebiliyorlar. Daha düzgün görünüme kalıcı bir şekilde sahip olabilmek için ise estetik ameliyat yaptırmayı tercih edebiliyorlar. Bu tür şikayetleri olan hastalarda; hastaya meme implantı ya da dolgusu dışında meme dikleştirme operasyonu uygulanmasına da ihtiyaç duyulabiliyor. 

Meme büyütme, meme küçültme ve diğer pek çok estetik operasyonun bireylerin psikolojileri ve özgüvenleri üzerinde son derece olumlu etkilere sahip olduğu bilinse de göz ardı edilmemesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Estetik operasyon yaptırma kararı vermeden önce tüm kadınların; yapılan hiçbir estetik ameliyatın tek başına bireylerin psikolojik sorunlarını ya da sorun yaşanan ilişkileri düzeltemeyeceğini, tek başına kişinin özgüvenini yerine getiremeyeceğini kabul etmeleri gerekiyor.  Yalnızca estetik operasyon sonrasında bu tür sorunların tümünün bir anda ortadan kalkacağı inancı, kadınların estetik ameliyatlar ile ilgili gerçek dışı beklentilere sahip olmasına ve ameliyat sonucundan ciddi boyutlarda memnuniyetsizlik duyabilmesine yol açabiliyor. Bedensel görünümün düzeltilmesi kişinin psikolojisinin düzeltilmesine ve özgüvenini kazanmasına ancak belirli bir ölçüde katkıda bulunabiliyor. 

Estetik operasyonların büyük kısmının altında yatan temel nedenin; kişinin kendisini daha iyi, daha sağlıklı ve daha güzel hissetme ihtiyacı olduğu biliniyor. Günümüzde hem teknolojide hem de bilimsel çalışmalarda yaşanan gelişmeler sonucunda estetik operasyonlar daha kolay bir şekilde uygulanabiliyor; üstelik estetik operasyonlar her geçen gün toplumun her kesimi tarafından daha kolay ulaşılabilir hale geliyor. Alanında deneyimli uzmanlar tarafından yapılan estetik operasyonların bireyin psikolojisi üzerinde olumlu etkisi yadsınamasa da operasyondan önce kişinin estetik ameliyat olma isteğinin ardındaki gerçek nedenin tespit edilmesine de özen gösterilmesi gerekiyor. 

Author

Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?