• +90 542 830 80 62
  • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
  • 9:30 - 17:30
hamilelikten sonra meme büyütme ameliyatı zararlı mıdır
  • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
  • 412
  • 0

Gebelik, doğum ve emzirme süreçleri kadı vücudunda çeşitli deformasyonlara neden olabilen süreçlerdir. Özellikle emzirme döneminde meme dokusunda sönme, sarkma ve hipertrofi gibi çeşitli değişimler yaşanması mümkündür. Bazı kadınlarda bu sürece bağlı olarak memeler arasında asimetri oluşması söz konusu olabilir.

Buna ek olarak memelerinin boyutuyla ilgili olarak şikayeti olan kadınlar da doğumdan sonra meme büyütme estetiği ameliyatı olmak isteyebilirler. Hamilelikten sonra meme büyütme ameliyatı yaptırmak zararlı değildir. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken temel nokta, hasta özelinde gerekli değerlendirmeler yapıldıktan sonra meme büyütme ameliyatına uygunluk kararı verilmesidir.

Hastanın ameliyata engel herhangi bir durumu olmadığı tespit edildiği takdirde ameliyat hasta özelinde planlanarak uygulanabilir. Diğer yandan unutulmaması gereken diğer nokta, doğum ve emzirme döneminden sonra meme estetiği prosedürlerinin uygulanması için en az 6 ay beklenmesi gerektiğidir. Bunun  nedeni, kadının hormonlarındaki ve meme dokusundaki değişimlerin bu süre içerisinde devam ediyor olmasıdır.

Doğum Sonrası Meme Estetiği

Hamilelik ve doğum nedeniyle meme bölgesinde meydana gelen değişikliklerin ve deformasyonların giderilmesi için meme esttiği prosedürlerine sıklıkla başvurulur. Hamilelik ve emzirme döneminde süt bezleri sürekli olarak büyür ve meme derisi genişler. Hamilelik döneminden sonra ise kadınların memeleri küçülebilir. Bu tür durumlarda genişlemiş ve incelmiş çatlak meme derisi söz konusu küçülmeye uyum sağlayamaz. Meme başının üstünde hacim boşalmasından kaynaklanan sarkık bir göğüs görüntüsü oluşur. Kadınlarda estetik açıdan memnuniyetsizliğe neden olan bu durum meme estetiği prosedürlerinden faydalanılabilir.

Doğumdan sonra meme estetiği prosedürleri ancak emzirme süreci tamamlandıktan sonra yapılabilir. Emzirme süreci devam ettiği sırada süt bezleri genişlemiş ve üretken olduğundan meme estetiğinin bu dönemde yapılması söz konusu olamaz. Emzirme sürecinin tamamlanmasının ardından meme bezleri ile kanallarının küçülmesi aynı zamanda meme dokusunun eski halini alması için 6 ay beklenmesi gerekir. Diğer yandan meme şeklinin tamamen oturduğu ve hastanın ameliyat için uygun olduğu kararı yapılan değerlendirmeler sonucu hasta özelinde verilir.

Doğumdan Sonra Hangi Meme Estetiği Ameliyatları Yapılabilir?

Doğumdan sonra meme estetiği ameliyatları kişinin ihtiyacına ve beklentilerine göre en iyi sonuçların alınacağı şekilde planlanır ve uygulanır. Bu kapsamda meme küçültme, meme büyütme ve meme dikleştirme ameliyatı yapılabilir.

Doğumdan sonra sık uygulanan meme estetiği prosedürlerinin başında meme büyütme ameliyatı gelir. Hastanın memelerindeki sarkmayla birlikte meme hacminin artırılmasını da istemesi halinde meme protezi ya da memeye yağ enjeksiyonu ile meme büyütme yapılabilir. Meme büyütme aynı zamanda memedeki sarkmanın da giderilmesini sağlar. Meme büyütme estetiği ameliyatı kapsamında hastanın meme bezlerine müdahalede bulunulması söz konusu değildir. Meme büyütme estetiği uygun tekniklerle yapılırsa hastalar meme büyütme estetiğinden sonra bir gebelik yaşamaları halinde bebeklerini emzirebilirler.

Doğumdan sonra meme dokusunun normalden daha büyük ve sarkık bir hal alması durumunda meme küçültme estetiği ameliyatının uygulanması gündem gelebilir. Meme küçültme estetiği kapsamında meme başının yeri değiştirilir ve fazla dokunun deriyle birikte çıkarılması sağlanır. Meme küçültme ameliyatından sonra yapılan kesilere bağlı olarak meme altında T şeklinde ya da lolipop şeklinde iz kalması mümkündür. Bu izler sağlıklı bir iyileşme süreci sonunda belirginliğini kaybedip silinebilir. Ancak meme küçültme ameliyatı kesileri iç çamaşırının içinde kalacak şekilde yapıldığından her koşulda izler hastada estetik açıdan kaygılara neden olacak boyutta değildir.

Meme küçültme ameliyatı kapsamında mem başı yukarı doğru taşındığı için meme başı da küçülür. Meme dokusundaki fazlalık kesilip çıkarıldığı için süt kanallarının zarar görmesi riski vardır. Bu tür durumlarda ameliyat sonrası yeni bir gebelik durumunda emzirme işlevinin yerine getirilememesi söz konusu olabilir. Bu nedenle operasyon sonrası yeni bir gebelik planı varsa operasyondan önce mutlaka doktor bilgilendirilmelidir.

Doğum ve emzirme süreçlerinin ardından en sık karşılaşılan sorunlardan biri memelerin dikliğini kaybetmesi ve içlerinin boşalmasıdır. Özellikle normal boyutlarda memelere sahip olan kadınlarda sık karşılaşılan bir durumdur. Bu hastalarda meme küçültme ya da meme büyütme ameliyatlarına gerek olmayıp meme dikleştirme ameliyatının yapılması tercih edilir. Meme dikleştirme ameliyatı kapsamında hastanın memelerindeki fazla deri kesilir ve çıkarılır. Bu sırada meme dokusuna herhangi bir müdahalede bulunulması söz konusu değildir. Hastanın meme dokusu olduğu gibi bırakılsa da meme başının yukarı taşınması gerekliliği doğabilir. Ameliyat sonrası memenin altında iç çamaşırının içinde alacak şekilde lolipop ya da T şeklinde iz kalabilir. Bu durumda hastanın süt kanallarına dokunulmadığından operasyon sonrası yeni bir gebelik durumunda emzirme söz konusu olabilir.

Meme estetiği ameliyatlarından sonra doktorun önerilerine eksiksiz bir şekilde uyulması halinde hızlı ve sağlıklı bir iyileşme süreci yaşanması mümkündür. Hastalar genellikle 1 gece hastanede gözetim altında tutulurlar. Ameliyattan sonra doktorun belirttiği süre boyunca destekleyici sporcu sutyeni kullanılmalıdır. Erken iyileşme döneminde zorlanmaya neden olabilecek hareketlerden ve ağır kaldırmaktan kaçınılmalıdır.

Author

Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?