• +90 542 830 80 62
  • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
  • 9:30 - 17:30
ideal göğüs büyüklüğü oranı nasıl belirlenir
  • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
  • 448
  • 0

Meme büyütme estetiği ameliyatı, kişinin görünümü buna bağlı olarak öz güveni üzerinde doğrudan etkili ve konforlu bir ameliyat olduğu için farklı yaş gruplarındaki kadınlar arasında son derece popülerdir. Meme büyütme estetiği son derece iyi sonuçlar veren bir cerrahi prosedür olmakla birlikte ameliyatı yapacak olan cerrahın uzmanlığı ve deneyimi ameliyatın başarısı noktasında önemli bir faktördür. Ameliyatın başarısını etkileyen önemli faktörlerden bir diğeri ise kişi özelinde doğru bir planlama yapılmasıdır.

Meme büyütme ameliyatı olacak kadınlarda kullanılacak silikon implantların büyüklüğü konusunda hastanın beklentileri kadar vücut yapısına da özen gösterilmelidir. Bu sayede hastanın vücut hatlarıyla uyumlu, doğal ve estetik açıdan etkileyici bir görünüm elde edilebilir. Peki, vücuda uygun meme büyüklüğü nasıl tespit edilir?

Meme Protezi Nasıl Seçilir?

Meme protezi seçimi her hasta özelinde belirli kriterler değerlendirildikten sonra yapılmalıdır. Yapılan değerlendirmeler yalnızca kullanılacak meme protezinin değil aynı zamanda meme büyütme ameliyatının hangi teknikle uygulanacağının belirlenmesinde de kritik öneme sahiptir.

Hastanın Boyu ve Kilosu

Hastanın boyu ve kilosu diğer bir deyişle genel vücut yapısı kullanılacak meme protezi seçilirken göz önünde bulundurulması gereken en önemli etkenlerdendir. Normale göre daha uzun boylu ve kilosu daha fazla olan kadınlara daha büyük protezler koyulması mümkündür. Kısa boylu hastalarda D cup meme estetik açıdan rahatsız edici bir görünüme neden olabileceği gibi uzun boylu hastalarda B cup memeler istenilenden küçük boyutlarda memeler elde edilmesine yol açabilir.

Hastanın Göğüs Kafesi Şekli

Hastanın göğüs kafesinin şekli, meme protezinin büyüklüğü seçilirken dikkat edilmesi gereken diğer bir konudur. Bazı kadınlar uzun boylu olmalarına karşın dar göğüs kafesine sahip olabilirler. Uzun süre spor yapmış kadınlarda ise kısa boylu olsalar dahi geniş omuzlar ve göğüs kafesi görülebilir. Bazı durumlarda göğüs kafesinin ön – arka çapta içeri doğru dönük ya da dışarı doğru çıkık olması söz konusu olabilir. Bu etkenlerden her biri kişi özelinde kullanılacak silikon protezin büyüklüğünü etkileyebilir.

Hastanın Mevcut Memelerinin Büyüklüğü

Hastanın meme büyütme estetiği ameliyatından önce yeterli büyüklükte ve miktarda meme dokusunun olması halinde protezi yeterince kaplayacağından protez büyüklüğü seçiminde daha özgür bir şekilde davranılabilir.

Meme dokusu çok az olduğunda yerleştirilen protezin büyük olması, protezin dışarıdan belli olması riski vardır. Memeleri küçük olan kadınlara daha küçük protezler yerleştirildiğinde daha iyi ve doğal sonuçlar alınması söz konusu olabilir.

Hastanın Mevcut Memelerindeki Sarkma Oranı

Meme büyütme estetiği aynı zamanda hastaların memelerinin daha dik bir görünüme sahip olmasına da yardımcı olur. Özellikle meme dikleştirme ameliyatına ihtiyaç duyan hastalarda dual plan tekniği kullanılarak meme dikleştirme ameliyatı tekniklerinin beraberinde getirdiği izler olmadan dikleşme etkisi elde edilebilir. Memedeki sarkmanın boyutu arttıkça kullanılacak protezin büyüklüğü de artmalıdır.

Hastanın meme büyütme ameliyatı kapsamında memelerinin dikleştirilmesi ihtiyacı da bulunuyorsa memelerinin istediğinden bir miktar daha büyük olması söz konusu olabilir. Özellikle deri gevşemesi bulunan hastalarda aşırı büyük protezler kullanılırsa bir noktadan sonra protezin neden olduğu ağırlık nedeniyle sarkma oluşabilir. Diğer bir deyişle protez yeterince büyük olmazsa ya da çok büyük olursa sarkık meme görünümü olabilir. Bu nedenle hasta özelinde optimal büyüklük doktorun uzmanlığı ve deneyimi ile belirlenmelidir.

Memelerin Büyüklüğünün Asimetrik Olması

Meme asimetrisi pek çok kadında görülen ve aslında doğal olan bir durumdur. Hastaların çoğunda özellikle adet döneminde memelerinin büyüklüğü arasındaki fark belirgin bir hal alır. Bu büyüklük farkının karşıdan bakıldığında çok belirgin bir şekilde görülmemesi ya da bir memenin ekstra olarak yastıkçıklarla desteklenmesinin gerekmemesi durumunda memelerin büyüklüğü arasındaki asimetrinin düzeltilmesi gerekmez. Bununla birlikte asimetri çok belirginse hastalarda küçük tarafa daha büyük protez koyulması söz konusu olabilirse de optimal büyüklüğün cerrah tarafından belirlenmesi gerekir.

Meme Ölçümleri

Juguler nokta – meme başı arası, meme başı – meme altı kıvrımı, köprücük kemiği orta noktası – meme başı arası ile memenin alt – üst ve medikal – lateral çaplarının ölçümleri hem ameliyattan önce hem ameliyat sırasında protezin yerleştirileceği poş oluşturulduktan sonra yapılmalıdır. Yerleştirilecek protez oluşturulan poş ile uyumlu olmalıdır. Poştan büyük bir protez yerleştirmek iyileşme döneminde olumsuzluklara ve estetik açıdan rahatsız edici bir görüntüye neden olabilir. Buna ek olarak hastada kapsül kontraktürü oluşması riski de fazlalaşır.

Meme büyütme ameliyatında hastanın memeleri olması gerekenden daha büyük yapılırsa iyileşme süresi uzayabilir ve hastanın konforu azalabilir. Hasta daha fazla ağrı, morluk ve şişlikle karşı karşıya kaldığı için normal hayata dönüş süresi uzayabilir. Yara yerlerindeki gerginlik artabileceği için özellikle sigara içen hastalarda kötü yara izi iyileşmesi sorunu görülebilir. Meme başına alttan aşırı baskı yapılması sonucu his kaybı gibi sorunlar yaşanması riski artabilir. Ayrıca meme büyütme ameliyatında görülmesi olası diğer komplikasyonlarla daha fazla karşılaşılabilir.

Author

Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?