• +90 542 830 80 62
  • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
  • 9:30 - 17:30
jawline dolgu nedir
  • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
  • 497
  • 0
jawline dolgu nedir

İnsan vücudunun ilk odak noktası olan yüzde estetik bir görünüm elde edilebilmesi için tüm unsurlar birbiriyle uyumlu olmalıdır. Yüzdeki en önemli unsurlardan biri olan çenenin yüzle uyumlu, simetrik ve düzgün hatlara sahip olması diğer bir deyişle çekici ve güçlü bir çene yapısına sahip olunması hem kadınlarda hem erkeklerde estetik bir görünümün temelini oluşturmaktadır. Belirgin bir çene çizgisi hem erkeklerde hem kadınlarda önemli olsa da cinsiyete özgü bazı özellikler göz ardı edilmemelidir. Erkeklerde kare bir çene çizgisi yüzü erkeksileştirip çerçevelerken kadınlarda alt yüze daha oval bir şekilde oluşturulması amacıyla tanımlanan çene çizgisi daha güzel kabul edilir.

Çene çizgisi genellikle yüzün gözden kaçırılan bir bölgesi olsa da temel olarak yüzdeki üst, orta ve alt üçte birlik bölümün orantısı noktasında son derece önemlidir. Çene dolgusu kaybedilen hacmi geri kazandırdığı gibi yanak ve çene bölgesine yapısal destek ekler. Bu sayede daha genç ve dengeli bir çene çizgisi kazandırılmasını sağlar. İhtiyaç halinde alt yüzde bulunan aşırı aktif kasların bir kısmının gevşetilmesi için botoks enjeksiyonuyla kombine edilebilir. 

Çene hatlara yaş alma, darbe ya da genetik etkenlere bağlı olarak belirginliğini kaybedebilir. Bu durumda çenede sarkma meydana gelebilir, çene uç yapısı olması gerekenden daha geride olabilir ya da çenede geniş, asimetrik ya da sivri bir görünüm ortaya çıkabilir. Ortaya çıkan görünümün estetik açıdan hoş olmaması kadın ya da erkek fark etmeksizin kişide memnuniyetsizliğe neden olabilir. Bu tür sorunların ortaya giderilmesi noktasında jawline dolgusu etkili bir çözüm olarak daha simetrik, şık ve çekici bir çene yapısına sahip olma imkanı verir.

Jawline Dolgu Neden Yapılır?

Jawline dolgu erkeklerin ve kadınların yüzlerini çevreleyen, daha erkeksi ya da daha kadınsı bir çene çizgisi elde etmesi için çene çizgisi konturu oluşturulmasını sağlar. Cildin elastikiyetini kaybetmeye ve sarkmaya başlaması sonucu çene çizgisi yumuşak ve belirginlikten uzak bir görünüm alır. Ağız köşelerinde sarkma oluşur. Kukla çizgileri ve gıdı meydana gelir. 

Yağ dokusu kaybı genellikle çene çizgisi boyunca, gıdı öncesi sulkus olarak bilinen ve gıdı görünümünü daha da vurgulayan iki oluğun oluşmasına yol açar.

Bu durumlarda çizgilerin doldurulması, kaybolan yerlere hacim kazandırılması, lifting etkisi yaratılması ve stratejik olarak yerleştirilen dolgu maddeleriyle gıdı görünümünün kamufle edilmesi için dermal dolgu maddelerinden yararlanılabilir. Bu işlem gerekli görülmesi halinde cildin sıkılaştırılmasını sağlayan tedaviler ile de birleştirilebilir.

Yaş almaya bağlı olarak ortaya çıkan görünümün giderilmesi için kullanılan dermal dolgu maddeleri aynı zamanda genç bir hacmin korunmasından ve cildin geri dönme yeteneğinden sorumlu maddeler olan kolajen ile elastin üretimini de tetikler. Böylece çene çizgisi bölgesi hem daha sıkı hem daha hacimli bir görünüm kazanır.

Jawline Dolgu Kimlere Yapılır?

Jawline dolgu yüzünün çok ince ya da oval olmasından hoşnutsuz olan, daha keskin bir profile sahip olmak isteyen erkekler arasında oldukça yaygın bir medikal estetik prosedürdür. Yaş alma nedeniyle çene bölgesi belirginliğini kaybeden ve gıdılarını yukarı kaldırarak daha genç bir görünüm elde etmek isteyen kadınlar da sıklıkla jawline dolgudan yararlanırlar.

Jawline dolgu bir erkeğin çenesini dermal dolgu maddeleri kullanarak şekillendirmeyi, hastanın kemik yapısını güçlendirmek için açılar ve düz çizgiler oluşturmayı içerirken kadınlarda daha yumuşak ve kadınsı kıvrımlar oluşturulmasını hedefler.

Jawline Dolgu Nasıl Yapılır?

jawline dolgu nasıl yapılır

Jawline dolgu ortalama 30 dakika içinde uygulanan bir medikal estetik prosedürdür. Dolgu uygulaması mandibula boyunca birden fazla bölgeye bir dizi küçük enjeksiyon yapılarak gerçekleştirilir. Lokal anestezi altında gerçekleştirildiği için tipik olarak ağrılı bir prosedür değildir. Ancak enjeksiyon nedeniyle hafif bir batma ve rahatsızlık hissi oluşabilir. 

Dermal dolgu maddesi enjeksiyonu, çenenin etkili bir şekilde yeniden şekillendirilmesi, tanımlanması ve geliştirilmesi amacıyla uygulanır. Gevşek cilt ve gıdı görünümünün azaltılmasında etkilidir. Kadınlarda elde edilmek istenilen yüz şekline bağlı olarak çene hattı dolgularıyla yumuşaktan daha serte kadar değişebilen bir açı elde edilebilir.

Jawline dolgu enjeksiyonunun ortalama 15 ila 18 ay olan kalıcılık süresi belirli etkenlere göre kişi özelinde değişebilir. Bununla birlikte jawline dolgu enjeksiyonu ile elde edilen sonuçların kalıcılığının sağlanması için UV ışığından kaçınmaya ve güneş kremi kullanılarak cildin güneşten korunmasına özen gösterilmelidir. Cilt düzenli olarak nemlendirilmeli ve bol miktarda su tüketilmelidir. Sağlıklı bir beslenme programı uygulanması ve stresten uzak durulması da son derece önemlidir.

Jawline dolgu güvenilir, hızlı, etkili sonuçlar veren ve pratik bir medikal estetik prosedürdür. Herhangi bir yan etkiye neden olmamakla birlikte her enjeksiyon sonrası olduğu gibi jawline dolgusu sonrası da enjeksiyon bölgesinde şişlik, kızarıklık, kaşıntı, morarma ve hassasiyet oluşması normal bir durum olarak kabul edilir.  Olası bir şişlik genellikle 48 ila 72 saat içinde kendiliğinden düzelir. Şişliğin minimize edilmesi için uygulamayı takip eden en az 24 saat egzersiz yapılmamalı, sert yiyecekleri çiğnemekten kaçınmalıdır.

Author

Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?