• +90 542 830 80 62
  • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
  • 9:30 - 17:30
jinekomasti ameliyatsız tedavi edilirmi
  • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
  • 1
  • 0
jinekomasti ameliyatsız tedavi edilirmi

Jinekomasti olarak bilinen erkek meme büyümesi, erkeklerin normalden çok daha fazla meme benzeri göğüs dokusu geliştirmesi durumu olarak tanımlanabilir. Bu durumda genellikle göğüslerdeki doku kütlesinin azaltılması için ameliyat yöntemi tercih edilir. Jinekomasti tedavisi için ameliyatsız bazı seçenekler olsa da bunlar sorunun çözümlenmesi için her zaman yeterli değildir. Diğer yandan jinekomasti ameliyatı anında ve etkili bir çözüm sunar. Fazla meme dokusunu ortadan kaldırarak göğsün erkeksi görünümünü iyileştirebilir.

Bazı erkekler için non-invaziv tedavi seçenekleri memenin görünümünü iyileştirmek için etkili olabilir. Bununla birlikte orta ve şiddetli jinekomastiden muzdarip erkeklerde genellikle fazla meme dokusunun giderilmesi için jinekomasti ameliyatına ihtiyaç duyulabilir.

Jinekomasti Tedavisi Kişi Özelinde Belirlenmelidir

Genç erkeklerde ergenlik döneminde yaşanan hormon değişiklikleri memelerde büyümeye neden olabilir. Ancak bu durum normalde zaman içinde kendi kendine düzelir. Bununla birlikte yaşamın ilerleyen dönemlerinde de erkeklerde aşırı meme dokusunun gelişmesi ve göğüslerin büyümesi gibi durumlarla karşı karşıya kalınabilir. Bu durum genellikle kişinin sağlığını etkileyen bir durum değildir. Ancak bundan etkilenen erkekler için jinekomasti ameliyatı ciddi düzeyde duygusal fayda sağlayabilir. Birçok genç erkek jinekomasti semptomları nedeniyle zorbalığa maruz kalmakta ve görünümlerinden utanmaktadır. Aynı şekilde bu durum erkeklerde öz güven eksikliğine neden olabilmektedir. Bu açıdan değerlendirildiğinde, jinekomasti her ne kadar yaygın ve genellikle zararsız olsa da, erkeklerin bu problemler birlikte yaşaması gerektiği anlamına gelmemelidir.

Jinekomasti Neden Kaynaklanır?

Bazı erkeklerin göğüsleri kilo alımına bağlı olarak ortalamadan daha büyük olsa da gerçek jinekomasti yalnızca yağdan kaynaklanmaz. Tipik olarak sorunun temelinde erkek ve kadın hormonları olarak da bilinen testosteron ve östrojen bulunur. Tüm kadınların ve erkeklerin vücudunda bu hormonlar doğal olarak bulunur. Ancak erkeklerde testosteron, kadınlarda ise östrojen fazladır. Bu hormonlar eril ya da dişil olarak tanımlanan özellikleri etkiler ve herhangi bir dengesizlik durumunda kişinin görünümünde değişiklikler meydana gelebilir.

Erkekler normalden daha fazla östrojene sahip olurlarsa aşırı meme dokusu gelişebilir. Bu nedenle jinekomasti özellikle yaşamın belirli dönemlerinde daha sık bir şekilde karşımıza çıkar. Bebekler, ergen erkekler ve yaşlı erkeklerin jinekomastiden etkilenme olasılığı daha yüksektir. Çünkü bu yaşam evrelerinde hormon seviyelerinde dalgalanmalar yaşanmaktadır. Ayrıca çeşitli tıbbi durumlar, uyuşturucu madde ve steroid kullanımı da ekstra meme bezi dokularının gelişimini tetikleyebilir. 

Tüm jinekomasti vakaları kalıcı değildir. Bazı erkekler bu sorunu yalnızca kısa bir süreliğine yaşarlar. Özellikle gençlerde görülen jinekomasti sorununda çoğu cerrah, ameliyata başvurmadan önce durumun kendi kendine çözülüp çözülmediğini görmek için beklemeyi tercih eder. Sorunun kendiliğinden çözülmemesi durumunda cerrahi tedavi uygun olabilir.  

Sahte jinekomasti olarak da adlandırılan sorunu yaşayan yani memelerinde aşırı yağ bulunan erkekler, kilo verdiklerinde bu sorunun çözümlendiğini görebilirler. Bununla birlikte gelişen bez dokusu tipik olarak kalıcıdır ve tedavi edilmesi gerekir.

Bununla birlikte kendi kendine geçmeyen jinekomasti vakaları da vardır. Bazı erkeklerde hormon seviyeleri o kadar dengesizleşir ki kalıcı glandüler meme dokusu meydana gelir. Hormon dengesizliklerinin kontrol edilmesi bazı hastalarda etkili sonuçlar alınmasını sağlarken bazı hastalarda göğüslerin görünümünün iyileştirilmesi için tek çare jinekomasti ameliyatıdır. 

Erkeksi bir göğüs konturu oluşturmanın ve jinekomastiyi düzeltmek için tek güvenilir yöntem olan cerrahi prosedürün sonuçları, hastanın hormonları yaşamının daha sonraki yıllarında önemli ölçüde dengesizleşmediği takdirde kalıcıdır.

Jinekomasti Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler

jinekomasti amelliyatı hakkında merak edilenler

Jinekomasti ameliyatı yalnızca bu alanda uzman ve deneyimli estetik cerrahlar tarafından yapılması gereken kozmetik bir işlemdir. Ameliyat sırasında cerrah istenmeyen meme bezi dokusunu çıkarır ve göğüsteki fazla yağı almak aynı zamanda bölgeyi şekillendirmek için liposuction yönteminden yararlanır. 

Jinekomasti ameliyatından sonra hastalara iyileşmek için bir iki hafta istirahat etmeleri, en az 4 hafta süreyle yorucu egzersizlerden kaçınmaları önerilir. Göğsün yeni hatlarının desteklenmesi için ameliyatı izleyen ilk birkaç hafta boyunca kompresyon giysisi giyilmesi gerekir. Jinekomasti, iyileşme süreci çok sıkıntılı olmayan bir cerrahi prosedürdür. Bu dönemdeki rahatsızlık hissi genellikle ağrı kesici ilaçlar ve buz kompresi ile kontrol altına alınabilir düzeydedir.

Ameliyatsız tedavi söz konusu olduğunda uygulanabilecek farklı yöntemler vardır. Bunlar kişinin sorunu değerlendirilerek belirlenir. Fazla kilolu kişilerin göğüs çevresi de dahil olmak üzere tüm vücutlarındaki yağ oranı daha fazladır. Vücut yağındaki artış, jinekomastiye neden olabilen testosteron seviyesinde düşmeye de neden olabilir. Çoğu durumda, diyet ve egzersiz alışkanlıklarını iyileştirmek meme boyutunu ve genel olarak vücut yağını azaltmaya yardımcı olabilir.

Hormonal dengesizlikler de erkeklerde kadın tipi meme gelişimine neden olabilir. Testosteron replasman tedavisi (TRT), testosteron seviyelerini artırmak ve jinekomasti semptomlarını iyileştirmek amacıyla uygulanabilir.

Sağlık açısından daha belirgin olumsuz etkilerinin yanı sıra alkol tüketimi erkeklerde kadın tipi meme büyümesi riskini artırabilir. Bu nedenle alkol tüketiminin azaltılması önerilir. 

Düzenli olarak kullanılan bir ilacın jinekomasti oluşumuna neden olduğundan şüphelenilirse ilacın değiştirilmesi ya da dozunun azaltılması söz konusu olabilir. Hipertiroidizm ve yetersiz beslenme gibi altta yatan belirli sağlık durumlarını tedavi etmek, jinekomastinin hafif semptomlarını iyileştirebilir. 

Author

Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?