• +90 542 830 80 62
 • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
 • 9:30 - 17:30
kök hücre ile doğal meme büyütme mümkün müdür
 • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
 • 1
 • 2
kök hücre ile doğal meme büyütme mümkün müdür

Modern plastik cerrahi uygulamalarında kullanılan tekniklerde yaşanan sorunların giderilmesi, daha etkili ve kalıcı çözümler bulunabilmesi için çalışmalar aralıksız olarak devam etmektedir. Bu anlayış çerçevesinde meme büyütme tedavilerinde kullanılmakta olan silikon protezlere ve istenildiği kadar kalıcı sonuçlar sağlamayan yağ greftlerine alternatif olarak adipozit kök hücre çalışmaları yapılmaktadır. Adipozit kök hücre çalışmaları kapsamında kişinin kendi hücrelerinden elde edilen kök hücreler sayesinde doğal ve uzun süreli meme büyütme imkanı elde edilebilmektedir.

Bugüne kadar yapılan meme büyütme ve rekonstrüksiyon operasyonlarında doğal olmayan ve implant olarak da bilinen silikon protezler ya da yağ dokusu greft olarak kullanılmaktaydı. Doğal olduğu için tercih edilen yağ greftlerinin ancak % 30’luk kısmı uzun vadede canlı kalabilmektedir. % 70’lik kısmının zaman içerisinde kayboluyor olması, kalıcılığının ve doğallığının yanı sıra kişinin kendi dokusundan elde edilmesi özelliği ile de ön plana çıkan bu yöntem üzerindeki çalışmalara ağırlık verilmesini sağlamıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda kök hücre çalışması ile kalıcı ve doğal meme büyütme gerçekleştirilebilmektedir.

Kök Hücre İle Doğallık Ve Kalıcılık Yakalanabilir

Kişinin kendi yağ hücrelerinden ve kemik hücrelerinden diğer bir deyişle vücutta mevcut olan dokulardan yararlanılarak yapılan işlem ilk bakışta basit görünmekle birlikte oldukça kompleks bir uygulamadır. Ameliyathane koşullarında gerçekleştirilmesi gereken uygulamada yağ dokusunun elde edilebilmesi için öncelikle hastaya liposuction yapılır. Bazı hastalara aynı seansta yapılan işlemle vücut konturunun şekillendirilmesi de mümkündür.

Hastadan alınan yağ dokusu öncelikle kan dokusu hücrelerinden arındırılır. Bu sayede asitliği azaltılmış olur. Yıkama ve enzimatik işlemden sonra hücreler ayrışarak on dakikalık santrifüj sürecinin ardından yeniden yıkanır. Bu işlemler yaklaşık bir saat kadar sürer. Ve Stromal Vasküler Fraksiyon denilen mezanşimal hücre grubunun ayrışması sağlanmış olur. Bu hücrelerin içerisinde; öncü yağ hücreleri, öncü damar hücreleri, öncü bağ dokusu hücreleri özellikle de inflamatuvar hücreleri yer alır. Bunun sonucunda kök hücre ile zenginleştirilmiş yağ dokusunun memeye yerleştirilmesi ile kalıcı sonuçlar elde edilebilmektedir.

Mezenşimal denilen ve kişinin yağ hücreleri ile kemik iliğinden alınan dokular işlemden geçirilip ayrıştırıldıktan sonra elde edilen kök hücreler meme büyütmenin dışında sonradan ya da doğumsal efektlerin düzeltilmesi, yumuşak doku onarımı, osteoartrit tedavisi, yumuşak dolgu dokusu, kronik yara tedavisi, eklem hasarlarının giderilmesi ve eklem fonksiyonlarının artırılması amacına yönelik olarak da kullanılabilmektedir. Geniş yanık izleri bulunan hastaların izlerinin azaltılması ve ilerleyici kontraktür gibi deformitelerin giderilmesi amacına yönelik olarak yanık sahalarına yapılan uygulamalar sonucunda yara izlerinin olgunlaşmasında ve giderilmesinde de kayda değer sonuçlar elde edilmektedir.

Kök Hücre İle Meme Büyütme Estetiği Nasıl Yapılır?

Kök hücre ile doğal meme büyütme, meme büyütme yöntemleri arasında kullanılan en yeni ve en etkili teknikler arasında yer almaktadır. Kişinin kendi yağ dokusunun kök hücre ile zenginleştirilmesi sayesinde daha doğal ve daha dolgun görünümlü meme dokuları yaratılabilmektedir. 

Bu yöntem meme cerrahisinden sonra da tercih edilmekte olup kadınlara doğal görünümlü memelere sahip olma imkanı verilmektedir. Küçük, asimetrik ya da sönük memeleri olup bu durumdan memnun olmayan kadınlar teknolojinin sağladığı bu imkandan yararlanarak kök hücre ile doğal meme büyütme estetiği yaptırabilmektedirler. 

Meme büyütme estetiğinde kullanılan yöntemlerden biri olan yağ enjeksiyonu ile meme büyütme doğal sonuçlar sağlamasına rağmen etkisi çok uzun sürmediği için pek tercih edilmemektedir. Kök hücre ile zenginleştirilmiş yağ transferiyle ise % 80’e yakın oranda kalıcılığa ulaşılması mümkün olmaktadır. Böylece hem kişinin kendi hücrelerinden elde edilen kök hücre yöntemiyle doğal meme görünümü yakalanmış hem de memedeki dolgunluk kalıcı bir hale getirilmiş olmaktadır.

 

kök hücre ile meme büyütme estetiği nasıl yapılır

Kök hücre ile meme büyütme estetiği uygulamasında kişinin kendi vücudundan alınan yağ hücreleri kullanılmaktadır. İlk olarak hastanın dazla gölgesel yağları lokal anestezi ya da sedasyon altında vaser liposuction yöntemi ile dışarı çekilmektedir. Ardından bu yağ dokusu kan hücrelerinden arındırılır ve asitliği azaltılır. Yağ dokusu yıkanır ve enzimatik işlemlerin ardından hücreler ayrışır. 10 dakika süre ile santrifüj yapılır. Bu yöntemde kişinin bölgesel yağları yaklaşık bir saat kadar süren özel bir işlemden sonra kök hücre ile meme büyütme estetiği yapılması için uygun bir hale gelmektedir.

Kök hücre ile doğal meme estetiğinin;

 • Daha doğal sonuçlar elde edilmesi,
 • Yağ transferi ile meme büyütme ameliyatına oranla sonuçlarının daha kalıcı olması,
 • Kişinin meme yapısına özel olarak uygulanabilmesi, 
 • Daha hızlı bir iyileşme sürecinin olması,
 • Vücudun diğer bölgelerinde incelme sağlanması,
 • İhtiyaç duyulduğu takdirde işlemin yeniden tekrarlanabilmesi gibi avantajları bulunmaktadır.

Kök hücre ile meme büyütme estetiğinden sonra hastalar genelde aynı gün içerisinde taburcu olmaktadır. Ameliyatın ardından doktorun önermiş olduğu sporcu sütyeninin bir ay süreyle kullanılması önemlidir. Hastalar kök hücre yöntemiyle meme büyütme ameliyatından sonraki birkaç gün içerisinde iş hayatlarına geri dönebilmektedirler. Kök hücre ile meme büyütme ameliyatı ağrılı bir ameliyat olmayıp hastalar son derece konforlu bir iyileşme dönemi geçirebilmektedirler.

Author

Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

2 Comments

 1. Firdevs
  10 Mart 2023 at 16:04

  58 kiloyum kalça ve karın bölgemde yağlanma var ama bu meme için yeterli olur mu bilmiyorum aslında küçük memenin diğer meme ile esinlenmiş yeterli olacak…

  • Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
   10 Mart 2023 at 18:05

   Merhaba, +90 542 830 80 62 numaramızdan bizlere ulaşabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?