• +90 542 830 80 62
  • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
  • 9:30 - 17:30
lazer lipoliz ile liposuction arasındaki fark nedir
  • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
  • 941
  • 0
lazer lipoliz ile liposuction arasındaki fark nedir

Lazer lipoliz, dioid lazer ışını kullanılarak doğrudan yağ hücresi zarının patlatılması şeklinde uygulanan bir yöntemdir. Vücut şekillendirme uygulamalarındaki en yenilikçi tedavilerden biri olarak kabul edilmektedir. Lazer lipoliz bölgesel yağlanma ve cilt gevşekliği sorunlarının giderilmesi aşamasında en etkili tedavi yöntemlerinden biri olarak sıkça tercih edilmektedir.

Spora ve diyete dirençli bölgesel yağlanmaların tedavisinde kullanılan lazer lipoliz spora ve diyete rağmen erimeyen bölgelerde etkili sonuçlar alınmasını sağlar. Bu durumda amaç kilo vermek değil vücut imajını bozarak orantısız bir görünüme neden olan lokalize yağlanmaların eritilmesi için bölgesel zayıflama yöntemlerinin kullanılmasıdır. Bu açıdan değerlendirildiğinde lazer lipolizin bir kilo verme değil bölgesel şekillendirme yöntemi olduğu net bir şekilde görülebilir.

Lazer Lipoliz Konforlu Bir Yöntemdir

Lazer lipoliz için liposuction prosedürünün cerrahi olmayan şekli denilebilir. Lazer lipoliz, yağların giderilmesinin istendiği uygulama bölgesindeki yağların kümelendiği alana lazer ışınlarının özel lazer lipoliz cihazlarıyla gönderilmesi yoluyla uygulanır. Böylece yağ dokularını tutan ve kilo görünümüne neden olan doku duvarlarının yıkılması amaçlanır. Yağ dokularının duvarları parçalanınca yağlar sıvılaşır ve vücutta atılır. Bu sayede kilo verilir ve incelme sağlanır. 

Lazer lipoliz selülitli bölgelerin yanı sıra göğüs, kalça, karın, göbek, basen, gıdı gibi bölgelere de uygulanabilir. Lazer ve liposuction uygulaması için uygun olan adayların tümüne lazer lipoliz işlemi de yapılabilir. Hamilelik ve emzirme döneminde olan, uygulama bölgesinde deri üzerinde enfeksiyon hastalıkları olmayan, hormonal gelişimi normal olan, herhangi bir ilaç tedavisi görmeyen kadın ve erkeklere lazer lipoliz uygulanabilir.

Liposuction işleminde olduğu gibi lazer lipoliz işleminde bir hafta kadar önce de kan sulandırıcı özelliğe sahip ilaçların kullanımı bırakılmalıdır. İşlem bölgesi temiz ve uygulama yapılması için hazır olmalıdır. Uygulamadan sonraki 2 gün boyunca güneş koruyucu özellikli kremler kullanılmalı, tahrişe ve enfeksiyona neden olabilecek unsurlardan uzak durulmalıdır. Seans sayısı bölgedeki yağların tipi, zarlarının kalınlığı ve bu etkenlere bağlı olarak yağların ne kadar sürede yok olacağına göre değişiklik gösterebilmektedir. Lazer lipoliz en az 3 seans uygulanmakta olup kişi özelinde yapılan değerlendirmeler sonucu gerek görüldüğü takdirde seans sayısı artırılabilmektedir. 

Lazer lipoliz uygulamasına başlanmadan önce ilk olarak müdahale edilecek olan bölgesel yağ fazlalıkları işaretlenir. Lokal anestezi uygulandığı gibi foto termal enerjiden de koruma sağlanmaktadır. Lokal anestezinin etki ettiği yaklaşık 10 dakika sonunda lazer fiber optik kablosu yağ dokusunun bulunduğu bölgeye gönderilmekte ve kablo sayesinde yağ dokusunun tüm katmanları taranmaktadır. İşlem belirli bir enerjinin dokuya verilmesiyle sonlandırılmakta ve dikiş gerekmeden yalnızca baskılı bandaj uygulaması yapılmaktadır.

Seans süresi uygulama bölgesinin genişliğine göre değişiklik gösterebilmektedir. Dar alanlar için genellikle 15 dakika yeterli gelse de geniş uygulama bölgelerinde tek seans 40 dakika kadar sürmektedir.

Lazer lipoliz işleminin sonuçlarının kalıcılığı hastanın vücut yapısına, hormonal yapısına ve uygulayacağı beslenme düzenine göre değişiklik gösterebilmektedir. İşlemin uzun süre kalıcılığının sağlanabilmesi için hasta beslenme şekline ve düzenli olarak egzersiz yapmaya özen göstermelidir.

Lazer lipoliz uygulamasından sonra işlemin yapıldığı kısım bandajlanır. Uygulamanın ardından bir miktar ağrı hissedilmesi normal olup bu durumda basit ağrı kesicilerin kullanılması yeterli gelmektedir. Lazer lipoliz yağ dokusu birikintisinin olduğu tüm bölgelerde rahatça kullanılabilmektedir. İşlemden sonra morlukların ve şişliklerin az olması ve uygulamanın lokal anestezi altında gerçekleştirilmesi lazer lipolizin en önemli avantajları arasında sayılmaktadır. 

lazer lipoliz ile liposuction farklılıkları

Lazer Lipoliz ve Liposuction Farklı İşlemlerdir

İnsan vücudunda; hamilelik, yetersiz aktivite, beslenme bozukluğu ve birçok farklı nedenden dolayı yağlanma meydana gelmektedir. Lazer lipoliz ve liposuction kişilerin istenmeyen, sporla ve dengeli beslenmeyle giderilemeyen yağlarından kurtulması için tercih edilebilen etkili yöntemlerdir. Her iki işlem de karın, basen, bel, bacak ve çene altı gibi farklı vücut bölgelerine uygulanabilmektedir. 

Lazer lipoliz diğer bir deyişle yağ parçalama prosedürünün yanı sıra eritilen yağların vücuttan atılmasının da gerçekleştirildiği işlem liposuction işlemidir. Lazer lipoliz işleminde ağrı, klasik liposuction işlemine göre çok daha azdır. Lazer lipoliz işleminde lazer ışınlarının sıkılaştırıcı etkisi sayesinde sorunlu cilt yapısına sahip olan kişilerde sarkma meydana gelmesi önlenir. Klasik liposuction prosedürüne oranla lazer lipoliz işleminde ağrı ve şişlik çok daha az olur. En sık görülen uygulama sonrası yan etki hassasiyettir. Uygulama tamamlandıktan sonra kalın sargılar ve bandajlar kullanılması gerekmez. 

Lazer lipoliz işleminde cildin toparlanmasına ve sıkılaşmasına bağlı olarak bölgesel incelme imkanı elde edilebilmektedir. Uygulama sonrası iyileşme süreci hızlı ve konforludur. Oldukça güvenli bir uygulama olan lazer lipoliz lokal anestezi ile uygulanmakta ve hasta günlük yaşantısına hızlı bir şekilde dönebilmektedir. Aynı seansta birden fazla bölgeye müdahale etme imkanı vardır. Ayrıca lazer lipoliz, klasik liposuction uygulamasından sonra hastada oluşan deformasyonların giderilmesi amacına yönelik olarak da tercih edilebilir. 

Author

Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?