• +90 542 830 80 62
  • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
  • 9:30 - 17:30
meme boyutunu etkileyen faktörler nelerdir
  • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
  • 375
  • 0

Meme büyütme ameliyatı başta olmak üzere tüm meme estetiği ameliyatları ihtiyaçlara ve beklentilere göre hasta özelinde planlanmalıdır. Ancak bu durum meme büyütme ameliyatlarında her hastaya, istediği büyüklükte implant kullanılabileceği anlamına gelmez. Elde edilecek sonuçların doğal ve estetik açıdan tatmin edici olması için vücudun geri kalanıyla uyumlu bir görünüm sağlayacak protezler kullanmaya özen gösterilmelidir.

Kullanılacak implantın buna bağlı olarak elde edilecek meme boyutunu belirlerken dikkate alınması gereken en önemli faktörlerden biri, hastanın göğüs taban çapı olup bu ölçü her kişi özelinde değişir.

Tercih edilecek implant büyüklüğünü belirleyen diğer bir faktör, meme dokusunun ve derisinin hacmi ve esnekliğidir. Göğüs altına yerleştirilen silikon protez hacmine meme dokusunun yeterince esneyerek uyum sağlayabilecek olması önemlidir.

Çok sıkı deriye sahip sıfır beden memelere, ilk seferde büyük bir implant yerleştirilmesi olası değildir. Ayrıca implantın yerleşim yeri de önemlidir. Kas altına yerleştirilerek silikon implantlar, kas üstüne yerleştirilecek implantlara göre daha küçük taban çapına ve hacme sahip olması gerekir. Meme büyütme ameliyatında kullanılacak silikon protez seçimi sırasında göz önünde bulundurulması gereken diğer etken hastanın mevcut göğüs dokusu hacmidir.

Tüm bu etkenler değerlendirildiğinde, meme büyütme ameliyatında kullanılacak implantların büyüklüğünün çeşitli anatomik kriterler doğrultusunda sınırlı olduğunu söylemek mümkündür. Söz konusu kriterleri zorlayıp optimal büyüklükten farklı implantlar kullanmak ameliyatın ardından farklı sorunlara ve deformasyonlara neden olabilir. Bunun sonucunda ikinci bir ameliyat yapılması ve mevcut implantın daha küçük bir implant ile değiştirilmesi gerekliliği doğabilir.

Meme boyutunda çok büyük farklılıkların hedeflendiği durumlarda aşamalı birkaç ameliyat planlanmalıdır. Bununla birlikte implant hacmi büyüdükçe ağırlık artacağı için zaman içerisinde memelerde sarkma meydana gelmesi riskinin de artacağı unutulmamalıdır.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme büyütme ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirilen bir estetik cerrahi prosedürüdür. Hasta özelinde belirlenen bölgede bir kesi yapılarak silikon implantın yerleştirileceği cep hazırlanır. Cepte kanama kontrolü yapıldıktan sonra çeşitli antibiyotik ya da antiseptik içeren solüsyonlarla cep yıkanarak protezin yerleştirilmesine hazır hale getirilir.

Oluşturulan cebe hangi büyüklükte ve şekilde meme protezinin yerleştirileceği test protezleriyle son bir kez kontrol edildikten sonra orijinal implantlar yerleştirilir. Uygulamayı gerçekleştiren estetik cerrahın tercihine bağlı olarak implant çevresinde birikebilecek kan ve doku sıvısını dışarı almak için, cebe dren denilen bir silikon boru yerleştirilip bir ucu dışarı çıkarılabilir. Prosedür kapsamında gerçekleştirilmiş olan kesiler dikilip uygulama bölgesi bandajlanarak ameliyat sonlandırılır.

Kadınlarda İdeal Meme Şekli ve Büyüklüğü Nedir?

Kadınlarda ideal ya da en çok tercih edilen meme şekli ve büyüklüğü yaş grubuna, kültürlere ve hatta dönemsel olarak farklılık gösteren trendlere göre değişebilir. Meme şekli temel olarak büyüklükten farklı bir kavram olduğu gibi meme estetiğinde, büyüklükle birlikte değerlendirilmelidir. Pek çok farklı meme şekli olsa da memenin üst ve alt yarısının eşit oranda ve dolgun olduğu yuvarlak göğüs şekli genel olarak en estetik görünendir.

Bir memeye bakıldığı zaman göğüs ucunun mutlaka meme kıvrımının yukarısında kalması diğer bir deyişle sarkık bir görünümde olmaması gerekir. Göğüs uçlarının hafif yukarıya dönük olması, göğüs ucunun yukarısında kalan kısmın ne çok içbükey ne çok dışbükey olması istenir. Ayrıca göğüs ucuyla meme altı kıvrımı arasındaki göğüs alt kutup konturuysa hafif dış bükey olsa da gergin olmamalıdır.

Silikon İmplant Protez Çeşitleri Nelerdir?

Meme büyütme amacıyla sıklıkla kullanılan implantlar, tıbbi bir silikon kılıf içine yerleştirilmiş farklı kıvamlarda olabilen silikon jelle doldurulmuş yapılar olarak tanımlanabilir. Meme protezlerinin serum fizyolojik sıvı ile doldurulan türleri de bulunur. Silikon implantların yuvarlak ve anatomik olmak üzere farklı şekilleri vardır.

Yuvarlak implantların yatay ve dikey çapları eşit olduğu için vücutta dönme hareketi yapsalar da bir sorun meydana gelmez. Yuvarlak protezlerde silikon hacmi her yerde eşit bir şekilde dağıtıldığından bu tür protezler göğsün üst kısmını doldurma noktasında çok daha başarılı bir performans sergilerler. Özellikle sıfır beden göğüslerde şekil verme amacıyla kullanılan anatomik tip implant dikey ve yatay çapları farklı olmaktadır. Vücut içinde dönme hareketi olmaması için özellikle üzerleri pürtüklü olarak üretilirler. Yuvarlak şekilli implantların düz yüzeyli ya da pürtüklü yüzeyli olması mümkündür.

Meme dokusunun altında göğüs kası, onun altında ise kaburgalar bulunur. Silikon implant, kas üstü – meme altı ya da kas altı plana yerleştirilebilir. Kas üstü plana daha geniş tabanlı implantların daha kısa sürede yerleştirilmesi mümkündür. Bununla birlikte implantın üzerini örten göğüs dokusunun yeterince kalın olamadığı durumlarda implant çevresinde belirgin bir sınır oluşması söz konusu olacaktır.

Ayrıca meme – göğüs kafesi geçişi doğal olmadığından memelerde yapay bir görünüm ortaya çıkar. Kas altı yerleştirilen implantların üzerini kas dokusuyla göğüs dokusu birlikte kaplayacağından dışarıdan bakıldığında daha doğal bir görünüme kavuşma imkanı vardır.

Author

Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?