• +90 542 830 80 62
  • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
  • 9:30 - 17:30
meme büyütme ameliyatı izleri nasıl geçer
  • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
  • 532
  • 0

Günümüzde en çok tercih edilen estetik cerrahi ameliyatları meme büyütme, meme küçültme ve meme dikleştirme uygulamalarıdır. Meme estetiği uygulamaları gelişmiş cerrahi teknikler sayesinde son derece kolay ve konforlu bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Ancak cerrahi prosedürler olmaları nedeniyle tüm meme estetiği ameliyatlarında kullanılan teknik özelinde değişmekle birlikte iz kalması mümkündür. 

İzlerin bulunduğu yer kesinin yapıldığı yere göre yani temelde uygulanan tekniğe göre değişiklik gösterir. Bazı izler gizli, belirsiz ve silik bazıları memenin orta hattında ince bir çizgi şeklinde olmakla birlikte her meme estetiği ameliyatında iz kalır.

Ameliyattan sonra memelerde kalacak iz konusunda en avantajlı meme estetiği prosedürü meme büyütmedir. Meme büyütme estetiği ameliyatlarında genellikle 4 cm gibi kısa bir iz kalır ve meme altı kıvrımında saklı olan izler görünür değildir. Meme dikleştirme ve küçültme operasyonlarında ters T ya da lolipop şeklinde iz kalabilir. 

Meme büyütme ameliyatında yapılan kesiler sağlıklı bir iyileşme sürecinden sonra belirsiz ve silik bir hal alabilmekle birlikte tamamen kaybolması söz konusu değildir. Sigara içmeyen hastalarda iyileşme çok daha kısa sürede ve çok daha hızlı bir şekilde yaşanabilir.

Ameliyattan 1 hafta sonra dikiş izlerinin üzeri ince beyaz bantlarla örtülü olur. İnce yapılı bantlar her iki taraftaki bantları birbirine yapıştırdığından yaranın kapanması sürecinde etkili bir rol oynar. Ameliyattan 1 ay sonra izler kırmızı ve belirgin olmakla birlikte yara kapanmış haldedir. Ameliyattan 3 ay sonra dikiş hattındaki kırmızılık giderek açılmakla beraber belirginliğini korumaya devam eder. Ameliyattan 6 ay sonra yara hattı üzerindeki renk tamamen pembeleşir. Hastanın hiç sigara kullanmaması halinde daha açık bir renk alması mümkündür. Ayrıca ele herhangi bir sertlik gelmez. Ameliyattan 1 yıl sonra kesi izinin tamamen beyazlaştığı, inceldiği ve belirsiz bir hat şeklini aldığı görülebilir.

Meme Büyütme Sonrası İyileşme Süreci

Meme büyütme ameliyatı silikon meme protezleri kullanılarak yapılır. Silikon protezler memenin üstüne ya da altına koltuk altı, meme ucu çevresi ya da memenin alt kıvrımından yapılan kesilerle yerleştirilir. Kas altına silikon protez yerleştirilen meme büyütme estetiği ameliyatından sonra ağrı hissedilmesi olağan bir durumdur. 

Ağrı protezin pektoral kas altına koyulmasından kaynaklanır. Ameliyattan bir hafta sonra ağrı giderek azalır. Ağrıya neden olan diğer bir etken meme protezinin çevre dokular üzerinde gerginlik yaratmasıdır. Meme protezi meme dokusunun altına yerleştirildiğinde ameliyat sonrası hissedilen ağrı daha az olmakla birlikte gerginlik hissi daha fazladır.

Pektoral kasın gevşek kalmasını ve ağrı oluşumunun kontrol edilmesini sağlamak için omuz ve kol hareketleri belirli bir süre kısıtlanmalıdır. Ameliyat sonrası memelerde hissizleşme ya da memelerin aşırı duyarlılık kazanması görülebilen bir durumdur.

Hastalar genellikle bir gece hastanede gözetim altında tutulurlar. Ameliyat sonrası hasta 1 ay süreyle korse şeklinde bir sütyen giyer. İlk pansumandan sonra genellikle hastalar duş alabilirler. İlk hafta istirahat etmeye özn gösterilmelidir. Ameliyat sonrası görülen ağrı, gerginlik, ödem ve varsa hafif morarmalar genellikle 1 hafta içinde geçmeye başlar. Hastalar bu sürenin sonunda daha rahat hareket edebilir ve günlük yaşantılarına kaldıkları yerden devam edebilirler. Bununla birlikte fiziksel temposu yoğun işlerde çalışan kişilerin işe dönüş süreçleri daha uzun sürebilir.

Hastalar normal şartlar altında ameliyattan bir hafta sonra araba kullanmaya ve yürüyüşlere başlayabilse de yorucu egzersiz ve kuvvet gerektiren aktivitelerden uzak durmalıdırlar. Ağırlık kaldırma, tenis ve yüzme gibi sportif aktivitelere başlanması için ameliyatın üzerinden 2 ay geçmelidir. Ayrıca solaryumdan ve güneş ışınlarına maruziyetten 3 ay süreyle uzak durulmalıdır.

Meme Büyütme Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Meme büyütme ameliyatından sonra hızlı ve sağlıklı bir iyileşme süreci yaşanması için doktorun tavsiyelerine eksiksiz bir şekilde uyulmalıdır. Doku henüz iyileşmeden zorlanmaya maruz kaldığı takdirde meme protezi istenmeyen yönlere doğru kayabilir. Bu yüzden ciddi sportif aktivitelerden kaçınmak, doktorun önerdiği sütyeni kullanmak ve push-up sütyenlerden kaçınmak gerekir. Sporcu sütyenleri memelerin sallanmasını önler ve konforlu bir kullanım sunar. Böylece ameliyat sonrası hastanın konforu azalmaz.

Sıcak su ameliyatlı bölgede ödemin artmasına neden olabileceğinden banyo sırasında çok sıcak su tercih edilmemelidir. Ayrıca hamam ve sauna gibi ortamlardan uzak durulmalıdır. Hastalar günlük yaşama dönerken zorlanmalarına neden olmayacak, basit günlük işlerini yapabilirler. Hareket sırasında ağrı hissedilmesi surumunda hasta kendini zorlamamalıdır. Bu noktada iyileşme sürecinin her hasta özelinde farklı olduğunun ve iyileşme sürecinin temelde hastanın vücudu tarafından belirlendiğinin söylenmesi gerekir. 

Sargıların çıkarılmasının ardından doktor onayının alınmasıyla birlikte memelere nemlendirici kremle ve nazikçe masaj yapılabilir. İyileşme sürecinde hastanın zorlanmaya neden olabilecek hareketlerden kaçınması çok önemlidir. Ameliyatı izleyen en az 1 ay boyunca ağır sporlardan uzak durulmalıdır. Özellikle silikonun yerleştirildiği bölgede iyileşme ve uyum süreci tamamlanana dek travmaya neden olabilecek ağır sporlardan kaçınılmalıdır.

Author

Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?