• +90 542 830 80 62
  • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
  • 9:30 - 17:30
meme büyütme ameliyatı sonrasında hangi sütyen giyilmeli
  • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
  • 700
  • 0

Tüm estetik cerrahi prosedürlerinde olduğu gibi meme büyütme ameliyatından başarılı, doğal ve estetik sonuçlar alınması için en önemli etken estetik cerrahın uzmanlığı ve deneyimidir. Bunun yanı sıra meme büyütme estetiği ameliyatından sonra hastaların doktorlarının direktiflerine uygun bir şekilde davranması operasyonun başarısı üzerinde doğrudan etkilidir. Meme büyütme estetiği ameliyatından sonra hastalar kendilerine önerilen süre boyunca yoğun tempolu sporlar yapmamalı, ağırlık kaldırmamalı, memelerini darbelerden korumalı ve sütyen seçimi konusunda özenli olmalıdır.

Meme büyütme estetiği ameliyatından sonra doğru sütyen seçiminin yapılmaması durumunda dikiş atılan kesi bölgelerine fazla bası uygulanması söz konusu olabilir. Bunun sonucunda meme protezleri doğru pozisyonda tutulamayabilir. Bu yüzden meme büyütme estetiği ameliyatından sonra hastalar mutlaka doktorlarının kendilerine önermiş olduğu özelliklere uygun sütyenleri kullanmalıdır.

Meme Estetiği Sonrası Sütyen Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Meme estetiği operasyonlarından sonra doktorlar, nasıl bir sütyen kullanılması gerektiği konusunda hastalarını bilgilendirirler. Özellikle operasyonu izleyen ilk bir ay hangi sütyenin tercih edileceği çok önemlidir. Hastalar bu süreçte balensiz ancak memeler için yeterli desteği sağlayan sütyenleri kullanmayı tercih etmelidir.

Yumuşak dokulu, kaşıntıyı önleme özelliğine sahip nefes alan kumaşlardan üretilen sütyenler kullanılmalıdır. Balenli sütyen kullanımının tercih edildiği durumlarda dolgulu modellerden uza durulması önerilir. Bunun nedeni memelerdeki iyileşme süreci devam ettiğinden dolgulu sütyenlerin meme protezlerinde yer değişikliğine neden olması riskidir.

Kişi özelinde değişiklik göstermekle birlikte meme büyütme estetiği ameliyatından yaklaşık 1 ila 2 ay sonra geleneksel sütyenlere geçiş yapılması mümkündür. Post operatif şikayetlerin ortadan kalkması ve memelerin nihai şeklini almaya başlamasıyla birlikte hastaların yeni göğüs ölçülerine uygun sütyenleri kullanması mümkündür.

Meme büyütme estetiği ameliyatından sonra memelerin korunması ve meme protezlerinin konumunu dengelemek için mutlaka doğru sütyen kullanılmalıdır. İyileşme döneminin doğru sütyen giyilerek tamamlanması halinde daha düzgün ve estetik açıdan daha iyi görünen memelere sahip olmak mümkündür.

Meme Estetiğinden Sonra İyileşme Süreci Nasıl Hızlandırılır?

Meme estetiği ameliyatları genel olarak iyileşme süreci kısa ve konforlu ameliyatlar arasında yer alır. Diğer yandan birtakım noktalara özen gösterilmesi halinde iyileşme sürecinin hızlandırılması ve hastanın konforunun artırılması mümkündür.

Meme büyütme estetiği ameliyatından sonra hastalar, doktorlarının ve iyileşme hızlarının izin verdiği ölçüde olmak kaydıyla mümkün olan en kısa sürede günlük yaşamlarına dönmelidirler. Bu sayede iyileşme süreci hızlandırılabilir. Meme estetiği ameliyatlarından sonra hastaların en çok yaptığı hatalardan biri kendilerini gündelik yaşamdan soyutlamak ve hasta psikolojisine girmektir. Bu durumda iyileşme sürecinin olumsuz yönde etkilenmesi mümkündür. 

Bu tür durumlarla karşılaşılmaması için hastalar doktorlarının koyduğu kurallara uymak kaydıyla günlük yaşantılarını sürdürmeli ve kesinlikle yatağa bağlı kalmamaya özen göstermelidir. Hareket etmek kişinin kan dolaşımını artırmakta ve hızlı bir iyileşme süreci başlamaktadır.

Meme estetiği ameliyatlarından sonra düzenli olarak uygulama bölgesine buz kompresi yapmak ödem ve şişlik oluşumunu minimize eder. Ödem temelde vücudun bir savunma mekanizmasıdır. Bu nedenle ödem oluşumu doğal bir süreçtir. Ancak operasyondan sonra fazla ödem olduğunda hastalar açısından rahatsız edici bir görünüm ortaya çıkabilir. 

Meme estetiği ameliyatından sonra yara bölgesine bantlar yapıştırılarak yara dudaklarının birleştirilmesi ve yaranın kapatılıp enfeksiyon oluşumunun önlenmesi amaçlanır. Bununla birlikte bandajın gereğinden fazla kalması halinde bölge hava almayacağından gecikme süreci yavaşlayabilir. Bu nedenle doktor onayıyla yara bölgesi dışında kalan bandajları çıkarmak iyileşme sürecini hızlandırabilir.

Meme estetiği ameliyatlarından sonra hızlı ve sağlıklı bir iyileşme süreci yaşanması için doktorun reçete ettiği ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Ameliyattan sonra kullanılan sporcu sütyenleri memelerin sallanması önler ve bu memelerin iyileşme sürecini olumlu yönde etkiler. Bu süreçte balenli ya da dantelli sütyenler kullanmak yeni ameliyat uygulanmış memelerde ağrıya ve memelerin şekillenme sürecinde sorunlar yaşanmasına neden olabilir.

Meme estetiğinden sonraki iyileşme sürecini hızlandırmak için ameliyatı izleyen ilk hafta çok sıcak suyla banyo yapılmamalıdır. Bunun nedeni sıcak suyun ödemi artırması ve memedeki yaranın iyileşme sürecini geliştirebilmesidir. Ameliyatı izleyen ilk bir aylık süre içinde kol ve göğüs kaslarının aşırı şekilde çalışmasına neden olabilecek hareketlerden uzak durmak gerekir. Bu hareketleri yapmak göğüs bölgesinde travmaya ve meme protezi çevresindeki kapsülü olumsuz yönde etkileyebilecek durumlar gelişmesine hatta iz genişlemesine yol açabilir. 

Meme estetiği ameliyatlarından sonra ağır kol sporları yapılması halinde yara henüz taze olduğu için travma oluşması riski vardır. Meme küçültme ameliyatından sonra kesinin daha dazla olmasından dolayı taze yara kısımları gerilebilir ve izler genişleyebilir. Bu yüzden 1 ay süreyle ağır sporlardan ve dokularda ödem oluşturması riskinden dolayı 2 ay hamam, sauna ve solaryum gibi sıcak ortamlardan uzak durulmalıdır.

Meme estetiği operasyonları nispeten kolay iyileşme sürecine sahip basit bir operasyon olarak kabul edilirler. İyileşme sürecini hızlandırmak ve ameliyat sonrası olası komplikasyonları engellemek için hasta, doktorunun verdiği talimatlara eksiksiz bir şekilde uymalıdır. 

Author

Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?