• +90 542 830 80 62
  • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
  • 9:30 - 17:30
Meme Büyütme Ameliyatında Kullanılacak Silikon İmplant Büyüklüğü Nasıl Belirlenir?
  • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
  • 347
  • 0

Meme büyütme estetiği ameliyatında kullanılacak olan silikon implantlar, her hasta özelinde seçilmelidir. Çünkü her kadının meme yapısı ve meme dokusu birbirinden farklıdır. Ayrıca bazı kadınların memeleri arasında asimetri bulunur. Bu tür olasılıklar söz konusu olabileceğinden, silikon implant seçimi hasta özelinde yapılmalıdır. 

Meme büyütme ameliyatında kullanılacak olan silikon implant türü ve büyüklüğü seçilirken öncelikle hastanın göğüs kafesi üzerinden ölçümlemeler yapılır, ayrıca doku karakteristiği değerlendirilir. Elde edilen veriler değerlendirildikten sonra, hastanın beklentilerinin genel vücut hatlarına oranla uyumlu sonuçlar alınmasını sağlayıp sağlamayacağı konusunda karar verilmelidir. Hasta bu doğrultuda bilgilendirilmeli, gerekli görülen durumlarda hasta en doğal ve tatmin edici sonuçların alınacağı şekilde yönlendirilmelidir.

Meme Büyütme Öncesi Hasta ve Doktor Arasında Açık Bir İletişim Kurulmalı

Meme büyütme estetiği ameliyatında kullanılacak silikon implantın türü ve büyüklüğü kararlaştırılırken; hastanın boyu, göğüs kafesinin yapısı ve genişliği, kol uzunluğu, memelerinin mevcut taban genişliği ve yüksekliği gibi pek çok farklı etken değerlendirilmelidir. Bunların yanı sıra hastanın hayat tarzı, kaslarının gücü, profesyonel sporcu olup olmadığı gibi çeşitli unsurlar da mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. 

Meme büyütme estetiği ameliyatından en etkili ve estetik açıdan tatmin edici sonuçların alınmasını saplamak için temel unsur, hasta özelinde silikon implant seçimi yapmaktır. Memelerinde emzirmeye bağlı sarkma bulunan kadınlara takılacak silikon implantın büyüklüğü ve şekliyle, emzirmemiş ve daha farklı meme yapısı olan kadınlara takılacak implantın büyüklüğü ve şekli aynı değildir.

Meme estetiği ameliyatlarının başarılı olmasını sağlayan en önemli etken, hastanın vücuduna uygun olarak planlama yapılması diğer bir deyişle prosedürün özelleştirilmesidir. Hasta özelinde yapılan planlamaya uygun gerçekleştirilen prosedürler sayesinde doğal ve estetik açıdan tatmin edici sonuçlar alınabilir. Buna dayanarak, farklı vücut yapılarına ve özelliklerine sahip olan hastalara aynı implantı yerleştirmenin söz konusu olmayacağı açıkça ifade edilebilir.

İmplant seçimi sırasında hastanın istediği boyut ve hacim önemli olsa da, hastanın gövdesinin ne kadar boyut ve hacim için uygun olduğu da son derece önemlidir. Damla ya da yuvarlak implant modelleri arasından seçim yapılırken hastanın isteği göz önünde bulundurulmalı, ayrıca mevcut meme hacmi değerlendirilmelidir. Çok az meme dokusuna sahip olan kadınlarda genellikle damla silikon implant kullanımı tercih edilir ve daha doğal bir görünüme ulaşılır. Yuvarlak silikon implant kullanımı ise genellikle üst dekolte bölgesinde daha dolgun bir görünüm isteyen kadınlarda tercih edilir.

Meme büyütme ameliyatında kullanılacak silikon implant belirlendikten sonra implantın hangi bölgeden yerleştirileceği de her hasta özelinde belirlenmelidir. Bu konuda hastanın ve doktorun birlikte karar vermesi önemlidir.

Meme Estetiğinde Kullanılan Protezler Nelerdir?

Meme büyütme estetiği ameliyatı olmak isteyen ya da mastektomi sonrası meme rekonstrüksiyonuna gereksinim duyan hastalar, hangi meme implantının kendileri için uygun olduğunu sıklıkla merak ederler. Estetik cerrahlar ilk muayene sırasında hastanın meme anatomisini değerlendirir ve hastayla estetik hedeflerini tartışırlar. Bu sayede ameliyat sırasında kullanılacak implant türüne ve uygulanacak tekniğe karar verirler.

Meme estetiği ameliyatında kullanılan protezler diğer bir deyişle meme implantları, hastanın memelerine cerrahi olarak yerleştirilir. Meme implantlarının memelerinin daha büyük olmasını isteyen hastaların yanı sıra; kanser gibi hastalıklara bağlı olarak meme kaybı yaşayan, memelerinin şeklini ya da boyutunu değiştirmek isteyen hastalara uygulanması mümkündür. Bu kapsamda meme implantlarının hem estetik iyileştirme hem rekonstrüksiyon prosedürlerinde kullanıma uygun olduğunu söyleyebiliriz.

Diğer yandan meme implantlarının yüzeye, şekle ve içeriğe göre farklılık gösteren türleri vardır. Meme implantlarının yüzeyleri pürtüklü ya da düz, formları ise anatomik ya da yuvarlak olabilir. Ayrıca meme implantlarının içeriği salin ya da silikondan meydana gelebilir. Her bir meme implantının kendine göre farklı özellikleri, avantajları ve dezavantajları bulunur. Bu nedenle her hasta özelinde karar vermek çok önemlidir.

Kullanılacak Meme İmplantı Kişi Özelinde Belirlenmelidir

Meme implantları anatomik ya da yuvarlak şekilli olabilir. Anatomik implantların görünümü gözyaşı damlasına benzer. Eğimli bir üst ve daha dolgun bir alt sayesinde, memelerin doğal görünümünü taklit etmeye yardımcı olurlar.

Her tür implantın tipik olarak silikondan yapılan bir dış kabuğu bulunur. Dış kabuğun yüzeyinin pürtüklü ya da düz olması mümkündür. Son yıllarda pürtüklü yüzeye sahip silikon implantların kullanım sıklığı giderek artmaktadır. Çünkü pürtüklü yüzeye sahip implantlar, meme dokusunun implanta yapışmasını sağlar. Böylece hareket ve migrasyon olasılığı minimize edilir. Pürtüklü implant kullanımının kapsül insidansını azalttığına dair veriler bulunsa da, olası bir enfeksiyon ve malpozisyon insidansını artırma riskleri göz ardı edilmemelidir.

Gerçek memeyi taklit edebilmelerini sağlamak için meme implantlarının içi salin ya da silikon içeren bir maddeyle doldurulmaktadır. Silikon implantlar genellikle memeye yerleştirilmeden önce doldurulmasına karşın, salin implantlar memeye boş olarak yerleştirilir. Silikon implantlar, salin implantlara göre daha doğal bir his sağlar. Kalın bir madde olmaları sayesinde fazla dalgalanma söz konusu olmaz. Diğer yandan, implantta bir sızıntı yaşanması halinde, salin idrar yoluyla güvenli bir şekilde vücuttan atılır. Silikon ise tipik olarak koltuk altındaki lenf düğümleri olmakla birlikte vücudun diğer bölgelerine göç ederek çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu yüzden silikonda bir sızıntı olması halinde, silikon mutlaka cerrahi olarak çıkarılmalıdır. 

Memeleri arasında asimetri olan ya da bir memesinden mastektomi geçiren hastalar için salin implant kullanımı genellikle daha iyi bir seçenek olarak kabul edilir. Memelerden her birinin farklı dolgu hacimlerine ihtiyacı olduğu durumlarda, ameliyat sırasında ayarlama ve gerekli miktarda dolgu imkanı verdiğinden; salin implantlar kullanılarak simetri daha kolay sağlanabilir.

Meme Protezi Seçimi Neye Göre Yapılır?

Meme implantının taban genişliği yani en geniş kısmının boyutu, hastanın doğal göğüs anatomisinin kapladığı alana göre belirlenmektedir. Genişliğin doğal göğüsü aşması halinde, anatomik olarak yanlış ve istenmeyen bir görünümle karşı karşıya kalınır.

Meme implantlarının profil ve projeksiyon olarak farklılık göstermesi de mümkündür. Projeksiyon, meme implantının göğüs duvarından ne kadar ileriye uzandığını ifade eder, santimetre ya da inç ile ölçülür. Profil ise toplu olarak izdüşüm, taban genişliği ve dolgu hacmi kullanılarak belirlenir. Profilin düşük, orta, yüksek ve ekstra yüksek olarak sınıflandırılması mümkündür. Düşük profilli implantlar genellikle daha doğal bir görünüm sağlarken, yüksek profilli implantlar daha yuvarlak ve dolgun bir görünüm kazandırır.

Meme büyütme estetiği olacak hastalar, estetik cerrah seçimini özenle yapmalıdır. Mutlaka alanında uzman ve deneyimli doktorlara başvurmaya özen gösterilmelidir. Estetik cerrah hastanın fiziksel özelliklerini değerlendirmeli ve silikon implant seçimini bu doğrultuda gerçekleştirmelidir. İmplant seçimi yapılırken hastanın boyu, yaşı, memelerinin boyutu, şekli ve göğüs kafesinin şekli mutlaka incelenmelidir. İmplant seçimini kolaylaştırmak için muayene sırasında 3D görüntüleme sisteminden faydalanılması gündeme gelebilir. Böylece hasta ameliyat sonrası elde edeceği görünüm hakkında fikir sahibi olabilir. Meme büyütme ameliyatı alanında uzman ve deneyimli estetik cerrahlar tarafından gerçekleştirildiği sürece konforlu bir estetik cerrahi prosedürüdür. Hızlı ve sağlıklı bir iyileşme süreci yaşanması için mutlaka doktorun önerileri eksiksiz bir şekilde yerine getirilmelidir.

Author

Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?