• +90 542 830 80 62
  • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
  • 9:30 - 17:30
Meme Büyütme Ameliyatından Sonra Hissizleşme Olur mu?
  • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
  • 318
  • 0

Meme büyütme estetiği ameliyatından sonra erken dönemde his kaybı ya da aşırı hassasiyet gelişmesi gibi durumlar yaşanabilir. Ameliyatı takip eden ilk birkaç ay içerisinde bu durumun genellikle düzeldiği görülür. Meme büyütme estetiği ameliyatından sonra kalıcı his kaybı görülmesi nadir bir durumdur. Bu durumun en önemli nedeni, aşırı büyük protez kullanılmasıdır. Silikon protezler takıldıktan sonra bir his kaybı oluştuysa, kapsül kontraktürü gelişmesi riski göz ardı edilmemelidir. 

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kadın vücudunun en öne çıkan bölgelerinden biri memelerdir. Memelerin vücut estetiğine olan etkisi; meme dokusu, hacmi, meme açısı, cilt yapısı ve meme dokusuyla meme başının orantısı gibi pek çok farklı unsurdan etkilenir. Memeler çok çeşitli etkenlere bağlı olarak sarkabilir, deforme olabilir veya atrofi nedeniyle hacmini kaybedebilir. İdeal meme güzelliği; memenin boyutları, hacmi, meme ucunun orantısı, büyüklüğü ve meme dokusu gibi unsurlar özelinde değerlendirilir.

Sık sık ve fazla kilo alıp verme, hamilelik, emzirme, yanlış beslenme, yaş alma ve genetik etkenler meme dokusunun sarkmasına ve estetik görünümden uzaklaşmasına neden olabilir. Meme dikleştirme estetiği, emzirme süreci tamamlandıktan yaklaşık 4 ila 6 ay sonra yapılabilir. Meme dikleştirme ameliyatının amacı; meme dokusunu diklik, büyüklük ve orantı açısından doğal ve estetik bir görünüme kavuşturmaktır. Bununla birlikte, meme dikleştirme ameliyatıyla eş zamanlı olarak meme büyütme estetiği ameliyatı uygulanması söz konusu olabilir.

Meme Büyütme Estetiği Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Meme büyütme estetiğinden sonra hastalar genellikle aynı gün ya da bir gece hastanede gözetim altında tutulduktan sonra taburcu edilir. Operasyonu izleyen erken saatlerde, anestezinin etkisinin azalmasıyla birlikte, hafif bir ağrı hissedilmesi söz konusu olabilir. Aynı zamanda göğüs bölgesinde basınç ve dolgunluk hissedilmesi de olasıdır. Bunlar aslında vücudun, cerrahi operasyona verdiği olağan tepkilerdir. Bu dönem genellikle üç gün kadar sürer. Bu süreçte hissedilmesi olası ağrılar, doktorun reçete ettiği basit ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilir. 

Meme büyütme estetiğini takip eden 2 ila 4 gün sonra uygulama bölgesindeki sargılar çıkarılır. Bu aşamada morluk ve şişlik görülmesi olasıdır. Bu yüzden görülen sonuç, ameliyat sonrası nihai sonuç olarak değerlendirilmemelidir. İyileşme sürecinin tamamlanmasından sonra, hasta ameliyatın nihai sonucunu görebilir.

Hastalar meme büyütme estetiği ameliyatından sonra genellikle 2. haftadan itibaren iş hayatına ve sosyal aktivitelerine kaldıkları yerden devam edebilirler. Ofis ortamında çalışan kişilerin işe dönüş süresi, yapılan işin niteliğine göre değişmekle birlikte ortalama 5. günden itibaren işe dönülmesi söz konusu olabilir. Meme büyütme estetiği ameliyatını takip eden 2 ay boyunca, hasta sert hareketlerden ve ağır işlerden kaçınmaya özen göstermelidir.

Meme büyütme estetiğini takip eden ilk haftalarda, uygulama bölgesinde his kaybı yaşanabilir. Bu durum ortalama 2 ay içinde kendiliğinden eski haline döner. Meme büyütme ameliyatından sonra ameliyat öncesi görünümle bir kıyaslama yapılabilmesi için, yaraların iyileşmesi ve bölgede meydana gelen ödemin tamamen geçmesi beklenmelidir. İyileşme tamamlandıktan ve bölgede oluşan ödem indikten sonra, ameliyat sonrası elde edilen yeni göğüs konturu görülebilir. Hastalar meme büyütme ameliyatından sonraki ilk haftanın ardından, göğüslerindeki değişimi yavaş yavaş fark etmeye başlar. Ancak göğüslerin yeni halinin oturmaya başlaması için 4 haftaya ihtiyaç duyulur. Meme büyütme ameliyatından sonra memelerin yeni halini tam olarak alması için ortalama 4 ila 6 aylık bir süreye gereksinim duyulur.

Meme Büyütme Estetiği Ameliyatından Sonra Yapılması Gerekenler

Meme büyütme estetiği ameliyatından sonra hastaların istirahat etmesi çok önemlidir. Ameliyattan sonraki 2. ve 3. günden itibaren basit günlük aktivitelere başlamak mümkündür. Doktorun reçete ettiği ilaçlar ameliyattan sonra düzenli olarak kullanılmalı, yaraya önerilen bakım uygulamaları yapılmalı ve ameliyat bölgesi mutlaka nemlendirilmelidir. Ciltteki yara izi iyileştikten sonra en az 3 ay boyunca, estetik cerrahın önerdiği kremlerin kullanımına devam edilmelidir. Böylece yaraya en iyi bakımı uygulamak ve kusursuz bir görünüm elde etmek mümkün olabilir.

Meme büyütme estetiği ameliyatından sonra bölgede şişlik ve ödem görülmesi son derece olağan bir durum olarak kabul edilir. Bu tür durumlar hemen her tür cerrahi operasyonun ardından görülebilir. Çünkü temelde, vücudun dışarıdan yapılan müdahalelere karşı verdiği bir tepki olma özelliği taşırlar. Operasyon sırasında zorlanan ve sıkışan bölge ödem toplayabilir, bölgede gözle görülmesi söz konusu olan şişkinliklere yol açabilir.

Meme büyütme estetiği ameliyatının ardından ortaya çıkan şişlikler, genellikle ameliyatın 3. gününden itibaren yavaş yavaş azalacaktır. Bununla birlikte ameliyat bölgesindeki ödemin hemen dağılması ya da inmesi söz konusu olmayacaktır. Bu aşamada operasyonu gerçekleştiren estetik cerrahın yönlendirmeleri doğrultusunda masaj uygulamaları yapılması gündeme gelebilir. Yapılan masaj uygulama bölgesindeki lenf kanallarının genişletilmesini sağlayarak ödemin daha hızlı bir şekilde atılmasını sağlayabilir. Normal şartlar altında ameliyatı izleyen ilk haftanın sonunda masaj uygulamasına başlanması söz konusu olmakla birlikte her hasta özelinde uygunluk alınması gerekir. Doktorun onayına bağlı olarak genellikle 3 ay boyunca düzenli olarak masaj yapılması gerekebilir.

Meme büyütme estetiği ameliyatından sonra hastaların, medikal sutyen ya da memeleri saran sporcu sutyenlerini kullanması önerilir. Ameliyattan sonra 8 hafta boyunca özel sutyenleri kullanmak, hızlı ve sağlıklı bir iyileşme süreci yaşanmasını sağlayabilir. 

Meme büyütme estetiği ameliyatının ardından bandajlar çıkarılınca hasta duş almaya başlayabilir. Banyo yapmak için ise doktorun onayı alınmalıdır. Ciltteki yaralar tam olarak iyileşmeden ve doktor onay vermeden havuza ya da denize girmemek gerekir. Bu konuda gereken özeni göstermemek, enfeksiyon kapılması gibi istenmeyen durumlar yaşanmasına neden olabilir. Meme büyütme estetiği ameliyatının ardından güneşin zararlı ve yakıcı ışınlarından kaçınmak, operasyondan sonraki 3 ay boyunca güneşe çıkarken mutlaka koruyucu krem kullanmak dikkat edilmesi gereken diğer bir unsurdur.

Meme büyütme estetiği ameliyatından sonra spor yapmaya engel bir durum bulunmaz. Ancak doktorun yapılmak istenen sporun özelliğini, yoğunluğunu ve ne kadar ağır bir aktivite içerdiğini değendirdikten sonra hasta özelinde uygunluk kararı vermesi gerekir. Hastalar meme büyütme ameliyatından sonraki ilk haftanın sonunda uzun yürüyüşlere başlayabilirler. 2. haftadan itibaren ise tempolu yürüyüşe ve koşuya başlanması mümkün olabilir. Bu süreçte hasta mutlaka vücudunu dinlemeli ve doktorun tavsiyelerine eksiksiz bir şekilde uymalıdır. Hasta kendini zorlamamaya ve dikkatli davranmaya özen göstermelidir. Doktor onayı alındıktan sonra daha aktif ve hareketli sporlara geçilmesi söz konusu olabilir.

Meme büyütme estetiği ameliyatından sonraki iyileşme süreci, teknolojideki gelişmeler ve uygulanan teknikler sayesinde son derece konforlu bir hal almıştır. Diğer yandan operasyonun başarı olması ve sağlıklı bir iyileşme süreci yaşanması konusunda önemli olan diğer bir konu, doktorun deneyimi ve uzmanlığıdır. Aynı şekilde hastanın operasyondan sonra doktorunun reçete ettiği ilaçları düzenli bir şekilde kullanması ve doktorunun tavsiyelerine eksiksiz uyması, konforlu bir iyileşme süreci yaşanması açısından olmazsa olmazdır. Tüm bu noktalara uyulması halinde, meme büyütme estetiği ameliyatlarından sonra kısa ve ağrısız bir iyileşme süreci yaşanması mümkün olabilir.

Author

Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?