• +90 542 830 80 62
  • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
  • 9:30 - 17:30
Meme Büyütme ve Dikleştirme Ameliyatı Birlikte Yapılabilir mi?
  • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
  • 327
  • 0

Memenin hacmiyle alakalı herhangi bir sorun olmamasına karşın, estetik açıdan rahatsız edici olabilen meme sarkmasını toparlama amacıyla meme dikleştirme ameliyatına başvurulabilir. Meme dikleştirme ameliyatı kapsamında memelerdeki fazla doku çıkarılır ve meme yeniden şekillendirilerek dik bir duruş kazanması sağlanır. Meme büyütme ameliyatı, memelerinin hacminden şikayetçi olan kadınların meme hacminin artırılması amacıyla uygulanır. Meme büyütme ameliyatı kapsamında hasta özelinde seçilen silikon protezler memelere yerleştirilerek, istenilen hacim ve dolgunluk elde edilebilir.

Meme büyütme ve meme dikleştirme ameliyatları çoğunlukla hamilelik, emzirme ya da aşırı kilo kaybından sonra memelerde ortaya çıkan sarkmayı ve hacim kaybını giderme amacıyla uygulanabilir. Temelde iki ameliyat birbirinin tamamlayıcısı haline gelebildiğinden, meme büyütme ve meme dikleştirme ameliyatı birlikte yapılabilir. Meme büyütme ve meme dikleştirme ameliyatının kombine edilmesi halinde, çeşitli nedenlere bağlı olarak kaybolan meme hacmi yerine koyulur, memedeki sarkma ve gevşeme önemli ölçüde toplanabilir. 

Meme büyütme ve meme dikleştirme estetiği ameliyatlarının temel amacı, hastaya doğal ve estetik açıdan tatmin edici bir görünüm kazandırmaktır. Meme büyütme ve meme dikleştirme ameliyatı sırasında kas üstüne, kas altına ve subfasyal olarak silikon protez yerleştirilebilir. Meme büyütme ve meme dikleştirme estetiği ameliyatı planlaması sırasında; hastanın göğüslerinin şekli, mevcut göğüs ölçüleri, deri miktarı ve kalitesi, deri altındaki yağ dokusunun miktarı, göğüs kafesinin büyüklüğü, meme ucunun konumu, memedeki sarkma miktarı ve şekli gibi çok çeşitli etkenler dikkate alınmalıdır. Hasta özelinde yapılan değerlendirme sonucu silikon protez; kasın altına, meme dokusunun altına, kas fasyasının altına ya da kısmen meme kısmen kas dokusunun altına yerleştirilebilir. Her ne kadar hasta özelinde değişiklik gösterebilen bir durum olsa da, en çok tercih edilen yöntemlerin kas altına ya da kısmen kasın kısmen meme dokusunun altına yerleştirme olduğu bilinir. 

Meme Estetiği Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Pek çok kadın sağlık nedenleriyle ya da daha estetik bir görünüme sahip olmak için meme estetiği uygulamalarını tercih edebilirler. Evrensel güzellik anlayışı kadınların dik, dolgun ve güzel göğüslere sahip olması anlayışını temel alır. Bu nedenle meme estetiği operasyonlarına gösterilen ilgi her geçen gün artmaktadır. Meme estetiği ameliyatları meme şeklini ya da boyutunu iyileştirme amacıyla uygulanır. Bu doğrultuda kadınların öz güceninin artmasına yardımcı olduğu da açıkça ifade edilebilir. 

Meme estetiği ameliyatları arasında meme büyütme ve meme dikleştirme en sık uygulananlardır. Memelerin normalden daha küçük, daha büyük, sarkık ya da şeklinin bozuk olması durumunda meme estetiği etkili bir çözüm haline gelebilir. Meme estetiği ameliyatları, uygulanacak olan işlemlerin türüne ve kapsamına göre farklılaşabilir. Her ameliyatın farklı tekniklerle uygulanması söz konusu olabilir. Bu aşamada önemli olan uygulanacak olan tekniğin; hastanın beklentileri, ihtiyaçları, memelerinin boyutu ve estetik cerrahın değerlendirmeleri sonucu belirlenmesidir.

Meme estetiği ameliyatları mutlaka alanında uzman ve deneyimli estetik cerrahlar tarafından yapılmalıdır. Hastalar ön görüşme sürecinde doktorlarıyla açık ve net bir iletişim kurmalı, kendilerini iyi bir şekilde ifade etmelidir. Ayrıca ameliyat sonrası elde edilecek sonuçlarla ilgili olarak doğru bir şekilde bilgilendirilmesi, hasta memnuniyetinin sağlanması açısından olmazsa olmazdır. Hastanın meme estetiği ameliyatı için uygun olup olmadığı değerlendirilirken; hastanın fiziksel özellikleri, beğenileri, ihtiyaçları ve içinde olduğu koşullar göz önünde bulundurulmalıdır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı İleri Yaşlarda Daha Çok Tercih Edilir

Meme estetiği ameliyatlarının temel amacı; daha sağlıklı ve güzel bir görünüm elde edilmesini sağlamaktır. Bu nedenle uygulanacak olan prosedür her hasta özelinde belirlenir, diğer bir deyişle standart bir meme estetiği prosedüründen bahsedilemez. Hasta özelinde belirlenen, doğru planlanan ve uygulanan prosedürler sayesinde hastanın vücudundaki estetik sorunlar giderilerek, potansiyel güzellikleri ortaya çıkarma imkanı elde edilebilir. 

Kadınlarda meme dokusu; yaş alma, yer çekimi, doğum, emzirme, yanlış sutyen kullanımı ve sık kilo alıp verme gibi pek çok farklı etkene bağlı olarak zaman içinde dik ve diri görünümünü kaybedebilir. Memelerin içinin boşalması, meme derisinin aşırı ölçüde boşalması veya sarkması sonucu kadınlar meme dikleştirme ameliyatına ihtiyaç duyabilirler. Meme dikleştirme ameliyatı kapsamında meme dokusuna şekil verilmesi ve sarkık olan memelerin dikleştirilmesi sağlanabilir. 

Memelerde sarkma olmadığında, meme başının meme altı katlantı çizgisinin üzerinde kaldığı görülebilir. Meme başının meme altı katlantı çizgisinin seviyesinde olduğu durumlarda, hafif ölçüde meme sarkmasından bahsedilebilir. Daha ileri ölçüdeki meme sarkmalarında ise meme başı, meme altı katlantı çizgisinin altında konumlanır. 

Memedeki sarkma çok fazla ve meme bezi miktarı yeterli ise, meme küçültme ameliyatında kullanılan tekniklere benzer yöntemlerle meme toparlanabilir. Memedeki sarkma fazla ve meme bezi miktarı yetersizse, meme toparlanır ve silikon protez yerleştirilir. Protezin boyutu ve meme derisinde ne kadar toparlanma yapılacağı, hasta özelinde belirlenir.

Meme dikleştirme ameliyatından önce, hasta ayakta olacak şekilde muayene edilir. Muayene sırasında meme bezinin miktarı ve meme başının yeri ölçülerek değerlendirilir. Yapılan değerlendirmelerle birlikte hastanın beklentileri göz önünde bulundurularak, uygulanacak prosedür belirlenir. Memelerdeki sarkmanın hafif ve meme bezi miktarının kabul edilebilir düzeyde olması halinde, meme bezinin altına silikon meme protezi yerleştirilir. Böylece dolgun ve dik görünümlü bir memeler elde edilebilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci

Meme dikleştirme ameliyatından sonra uygulanan tekniğe göre, meme çizgisinin altında ya da meme başı çevresinde iz kalması mümkündür. Kalan izler genellikle ameliyattan sonraki 1 ila 3 aylık dönemde düzelmeye başlar, cilt doğal rengine döner ve izler belirginliğini kaybeder. 

Meme dikleştirme estetiği ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Ameliyat, hasta özelinde belirlenen tekniklerle gerçekleştirilir. Kullanılacak olan tekniğe göre ameliyat 2 ila 3 saat içinde tamamlanır. Ameliyattan sonra estetik cerrahın reçete ettiği antibiyotik ve diğer ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Hastalar ameliyattan sonra bir miktar ağrı hissedebilir. Hissedilebilecek olan ağrı genellikle basit ağrı kesicilerin kullanılmasıyla kontrol altına alınabilir. Ameliyat sırasında kendiliğinden eriyen dikişler kullanılması halinde, ameliyattan belirli bir süre sonra dikişlerin alınmasına ihtiyaç duyulmaz. Aksi takdirde, ameliyattan iki hafta sonra dikişlerin alınması gerekir. 

Hastalar operasyondan sonraki ilk 5 gün boyunca kol ağrısı hissedebilirler. Ameliyattan sonraki ilk bir hafta içinde hasta ağır kaldırmamalı, ani ve sert hareketler yapmaktan kaçınmalıdır. İyileşme sürecinin olumsuz yönde etkilenmesi riski dolayısıyla hastalar ameliyattan sonraki 10 gün boyunca alkol ve sigara kullanımına ara vermelidir. Ameliyattan genellikle 1 ay sonra spora başlanması mümkün olsa da, yapılacak olan spora ve hasta özelinde değişebilen iyileşme sürecine göre, öncelikle doktor onayı alınmalıdır.

Meme dikleştirme ameliyatından sonra göğüs bölgesinde ödem oluşması doğal bir durum olarak kabul edilir. Bu nedenle ameliyat sonrası erken dönemde göğüslerin boyutu, nihai halinden daha büyük görünebilir. Göğüslerdeki ödemin geçmesi ve göğüslerin normal boyutuna dönmesi için yaklaşık 6 ila 8 haftalık bir süreye ihtiyaç duyulur. Bu sürenin sonunda, ameliyatın nihai sonuçlarını görmek söz konusu olabilmektedir. Hızlı ve sağlıklı bir iyileşme süreci yaşanması için doktorun tüm tavsiyelerine eksiksiz uyulması gerekliliği göz ardı edilmemelidir.

Author

Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?