• +90 542 830 80 62
  • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
  • 9:30 - 17:30
meme dikleştirme ameliyatı nasıl yapılır
  • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
  • 789
  • 0
meme dikleştirme ameliyatı nasıl yapılır

Memeler kadınların estetik görünümünün en önemli unsurlarından biridir. Gebelik, kilo alıp verme, emzirme ya da zamana bağlı olarak ciltte ve meme içi bağ dokularda elastik yapı kaybolabilir. Buna bağlı olarak memeler yumuşar, sarkar ve şekillerini kaybederler. 

Memeleri normal kabul edilenden daha büyük olan kadınlarda sarkma daha erken yaşlarda gerçekleşir. Hatalı sutyen kullanıldığı durumlarda da memeler diriliklerini daha erken kaybedebilirler. Meme başı normal şartlarda meme katlantı çizgisinin üzerinde olmalıdır. Sarkan memelerde ise meme başı meme katlantı çizgisi ile aynı seviyede ya da daha altındadır. Bu durum sarkmanın derecesine göre değişebilir.

Çeşitli düzeylerde sarkma meydana gelen memelerin yeniden dik bir görünüm elde etmesi için meme dikleştirme estetiği ameliyatı yapılır. Bu cerrahi müdahale kapsamında meme başlarının olması gereken noktaya taşınmasının yanı sıra meme dokusu yeniden şekillendirilerek fazla deri çıkarılır. Eğer memeler fazla büyükse bölgedeki fazla meme dokusunun çıkarılması, memelerin normal kabul edilenden küçük olması durumunda ise silikon protez uygulaması yapılması tercih edilir.

Meme dikleştirme ameliyatı ihtiyacı olan hemen her kadına uygulanabilir. Ancak meme dikleştirme ameliyatı sonuçlarının kalıcı olması ve meme dokusunun uzun bir süre korunabilmesi için hamilelik planlayan kadınlarda meme dikleştirme ameliyatının doğumdan sonraya ertelenmesi ve kişinin fazla kiloları varsa öncelikle bunları vermesi gerekir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

Meme dikleştirme estetiği ameliyatı diğer tüm estetik ameliyatlarda olduğu gibi tıbbi bir zorunluluk olmadığı sürece 18 yaşının üzerindeki kadınlara uygulanabilir. Hamilelik ve emzirme döneminin ya da yer çekiminin etkileri nedeniyle memelerin dik görünümlerini kaybetmesi durumunda meme dikleştirme estetiği ameliyatı yapılabilir. 

Sık kilo alıp veren, memeleri normalden daha büyük olan kadınlarda memeler daha erken dönemde sarkabilir. Bu durumda da meme dikleştirme ameliyatı yapılarak istenilen görünümün elde edilmesi sağlanabilir.

Meme dikleştirme ameliyatı memelerinin mevcut boyutundan ve görünümünden memnun olmayan kişilere de uygulanabilir. Gebelik planlayan kadınlarda meme dikleştirme ameliyatı doğum ve emzirme süreci sonrasına ertelenmelidir. 

Meme Dikleştirme Prosedürü Nasıl Uygulanır?

Meme dikleştirme ameliyatı diğer bir deyişle mastopeksi kişi özelinde belirlenen tekniklerle uygulanır. Eğer hastanın memeleri küçükse cilt altına silikon yerleştirilmesi, büyükse fazla meme dokusunun çıkarılması yoluyla memelerin dik bir görünüme kavuşturulması mümkündür. Meme dikleştirme ameliyatı ile memeler arasındaki asimetrilerin giderilmesi de söz konusu olabilir.

Meme dikleştirme ameliyatından önce hasta detaylı bir muayene sürecinden geçirilir. Hastanın hem meme dokusu hem de meme katlantı çizgisine göre meme başının konumu değerlendirilir. Ayrıca hastanın operasyondan beklentileri ve nasıl bir görünüme sahip olmak istediği öğrenilir. Bu değerlendirmeler sonucunda sarkmanın derecesi tespit edilerek operasyon kapsamı hakkında hastaya detaylı bilgi verilir. 

Operasyondan önce bazı tetkikler yapılır ve ameliyata engel bir durum olup olmadığı araştırılır. Hastanın önceden geçirdiği operasyonlar ve düzenli olarak kullandığı ilaçlar olup olmadığı öğrenilir. Mamografi, ultrason tetkikleri gibi süreçlerin tamamlanmasının ardından operasyon tarihi saptanır. 

Meme dikleştirme ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirilen bir prosedürdür. Hastanın meme dokusu şekillendirilerek meme başları meme katlantı çizgisine göre planlanan yere yerleştirilir. Memeler normalden küçükse silikon protez koyulur, büyükse fazla doku çıkarılır. Gerekli durumlarda ilgili bölgedeki fazla derinin alınmasıyla prosedür tamamlanır.

Meme dikleştirme ameliyatı genellikle 2 saat içerisinde tamamlanır. Memelerdeki sarkmanın boyutuna, memenin ve areolanın duruş şekline, boyutuna, deride ne kadar fazlalık bulunduğuna ve cilt tipine göre operasyon süresi değişebilir. 

meme dikleştirme ameliyatı nedir

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Meme dikleştirme ameliyatının ardından memelerde ve çevresinde bir miktar şişlikle karşılaşılması normaldir. Şişlikler operasyondan sonraki ilk hafta inmeye başlasa da bu süreçte memeler olması gerekenden daha dik ve daha yukarıda bir görünüme sahip olur. Operasyonun üzerinden bir ay geçtikten sonra meme de meme altı kıvrımı da doğal haline ulaşmaya başlar. 

Meme dikleştirme ameliyatından 3 saat kadar sonra genellikle hasta ayağa kaldırılır ve beslenmeye başlayabilir. Aksi belirtilmediği sürece ikinci gün hasta duş alabilir. Operasyondan sonraki ilk 3 hafta memeleri kavrama ve destek olma özelliğine sahip sporcu sutyeni kullanılmalı, sportif faaliyetlerden de uzak durulmalıdır. 3.hafta tamamlandıktan sonra kol ve göğüs hareketlerini gerektirmeyen ve bu bölgeler için zorlayıcı olmayan sporlara başlanılabilir.

İyileşme süreci ve gülük aktivitelere dönme süresi aslında kişi özelinde değişiklik gösterebilir. Sağlıklı ve hızlı bir iyileşme süreci yaşanabilmesi için doktorun tavsiyelerine eksiksiz bir şekilde uyulmalı ve verilen ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. 

Meme dikleştirme ameliyatından sonra memeler yaklaşık 3 ayda son halini alır. Tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi meme dikleştirme ameliyatında da iz kalması doğaldır. Günümüzde uygulanan tekniklerle yapılan ameliyatlarda kalan izler çok dikkatli bakılmadığı sürece fark edilemeyecek düzeyde olur. Özellikle esmer tenli kişilerde ameliyat izi daha zor fark edilir. Meme dikleştirme ameliyatından sonra geçici olarak his kaybı görülmesi mümkün olsa da ilerleyen dönemlerde bu durum düzelir. Ancak meme başı farklı konuma taşındığında nadiren de olsa kalıcı duyu kaybı oluşabilir.

Author

Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?