• +90 542 830 80 62
  • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
  • 9:30 - 17:30
meme dikleştirme ameliyatı sonrası hissizleşme ne kadar sürede iyileşir hangi yöntemle yapılmalı
  • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
  • 521
  • 0

Meme dikleştirme, en çok uygulanan meme estetiği prosedürlerinden biridir. Hastalar genelikle meme dikleştirme ameliyatından sonra memelerinde bir his kaybı olup olmayacağını merak ederler. Meme dikleştirme ameliyatından sonraki erken dönemde his kaybı yaşanması söz konusu olabilir. Bununla birlikte yaşanan his kaybı geçici bir durum olma özelliğine sahiptir. İyileşme süreciyle birlikte uygulama bölgesindeki sinirlerin innerve olmasıyla uyarılma hissi tamamen geri kazanılır yani hissizleşme kaybolur. Diğer yandan meme dikleştirme ameliyatından önce hastaya mutlaka geçici bir süre his kaybı yaşanabileceği bilgisi verilmelidir.

Meme Dikleştirme Nedir? Neden Yapılır?

Mastopeksi olarak da adlandırılan meme dikleştirme estetiği kadınların en çok talep ettiği estetik operasyonlardan biridir. Yer çekiminin etkisiyle kadınlarda meme sarması sık görülen bir durumdur. Doğum ve emzirme süreci, aşırı kilo kaybı gibi nedenlere bağlı olarak da meme sarkması gelişebilir. 

Meme dikleştirme ameliyatı uygulanması aşamasında öncelik hastanın tercihi ve beklentileridir. Hastaların meme uçlarının meme katlanma çizgisi seviyesinden üstte kalması memede sarkma olmadığı anlamına gelir. Meme uçları meme katlanma çizgisi seviyesine kadar indiği durumlarda hafif derecede sarkmadan bahsedilebilir. Meme uçlarının meme katlanma çizgisinin altında kaldığı durumlarda ileri derecede meme sarkması söz konusudur. Meme uçlarının tam aşağı baktığı durumlarda meme dikleştirme ameliyatı uygulanması gerekir.

Memelerdeki sarkmanın pek çok farklı nedeni olabilir. bunlardan biri yaşa bağlı hormonal değişimler nedeniyle meme dokusunun azalmasıdır. Bu azalma sonucu meme iç dokusu boşalır ve meme aşağı doğru sarkar. Emzirme döneminden sonra meme sarkması daha çok görülebilir. Lohusalık döneminde memelerdeki süt keseleri dolarak büyür ve genişler. Emzirmeden sonra ise bir anda boşalır. Bunun defalarca tekrarlanması sonucunda memelerde doğal olarak sarkma meydana gelir. 

Memelerdeki sarkma, yumuşama ve deformasyon kadınlarda önemli estetik kaygılara neden olabilir. Yağ ve süt bezlerinden oluşan meme dokusunun yapısında kas olmaz. Yaş alma, kilodaki değişiklikler, emzirme gibi nedenler sonucu dik ve diri görünümü bozulan memelerde deri gevşemesi, hacim azalması ve sarkması sonucu meme dikleştirme estetiğine başvurulması gündeme gelebilir.

Meme Dikleştirme Nasıl Yapılır?

Meme dikleştirme estetiği ameliyatından sonra uygulanan tekniğe bağlı olarak memede iz kalması söz konusudur. Ameliyat sonrası iz kalacağı konusunda hastalar ameliyattan önce mutlaka bilgilendirilmelidir.

Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Ameliyatın tamamlanma süresi uygulanacak tekniğe bağlı olarak 2 ila 4 saat arasında değişiklik gösterebilir. Hafif sarkma bulunan memelerde meme altına silikon protez yerleştirilmesi tercih edilebilir. İleri derecede meme sarkması sorunu yaşayan ve meme bezi yeterli olan hastalarda meme küçültme ameliyatına benzer prosedürlere başvurulabilir. Meme bezi miktarının yetersiz olduğu durumlarda ise silikon protez yerleştirildikten sonra meme küçültme ameliyatındakine benzer tekniklerle derideki bolluk çıkarılarak istenilen görünüm elde edilir. 

Meme Dikleştirme Sonrası Nelere Dikkat Etmeli?

Meme dikleştirme ameliyatından hemen sonra buz kompres tedavisine başlanır ve hastaya sporcu sutyeni giydirilir. Dikişlerin üzerine koyulan ince bantlar dışında başka bir pansuman bulunmaz. Ameliyatı izleyen 24 ila 48 saat sonra deri altında sıvı birikiminin önlenmesi amacıyla koyulan drenler çıkarılır. Drenler çıkarıldıktan 1 ya da 2 gün sonra duş yapılabilir. 

Ameliyattan sonra 4 hafta boyunca sporcu sütyeni giyilmesi hastanına ağrısının azaltılması açısından çok önemlidir. Ayrıca göğüslere destek sağlayarak hastanın konforunu artırır. Ameliyattan sonra ödem görülebilir. İyileşme süreciyle birlikte ödem atıldıkça memelerin şekli net bir şekilde belirir. Memenin son şeklini alması için de yaklaşık 8 ila 10 hafta süreye ihtiyaç duyulabilir.

Meme dikleştirme ameliyatından sonra 3 ila 4 hafta boyunca ağır eşyalar kaldırılmamalı ve zorlanmaya neden olabilecek itme – çekme hareketlerinden uzak durulmalıdır. Sporcu sütyeni mutlaka düzenli olarak kullanılmalıdır. En az 1 hafta süreyle cinsel ilişkide bulunulmamalı ve en az 4 hafta ağır ve aktif sporlardan kaçınılmalıdır.

Meme dikleştirme ameliyatı 18 yaşının üzerindeki kişilere yapılabilir. Ancak her hasta özelinde yapılan değerlendirmelerden sonra ameliyata uygunluk kararı verilmelidir. Meme dikleştirme ameliyatı sırasında ya da ameliyatın sonrasında kanama ve hematom yani doku içinde kan birikmesi riski vardır. Diyabet hastalarında, sigara kullanan kişilerde ya da hassas cilt yapısına sahip olan kişilerde yara iyileşmesinin gecikmesi veya belirgin bir yara izi kalması gibi sorunlarla karşılaşılabilir. 

Meme dikleştirme ameliyatından sonra enfeksiyon, dikişlerin atması ve yaranın yeniden açılması gibi risklerle karşılaşılabilir. Zamanında müdahale ile bu tür sorunlar çözümlenebilir. Ameliyattan sonra memelerde ağrı, yanma, batma ve sızlama görülebilir. 

Meme dikleştirme ameliyatının hangi tekniklerle yapıldığına bağlı olarak hastanın emzirme işlevi korunabilir. Emzirme fonksiyonun yerine eksiksiz bir şekilde getirilmesi için meme ucu, süt kanalları ve süt bezleri meme dikleştirme ameliyatında herhangi bir şekilde zarar görmemelidir. Meme ucu, kanallar ve süt bezlerinin bütünlüğü korunursa meme dikleştirme ameliyatından sonra hasta emzirme işlevini yerine getirebilir.

Author

Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?