• +90 542 830 80 62
  • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
  • 9:30 - 17:30
meme dikleştirme ameliyatı sonrası iz kalır mı
  • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
  • 297
  • 0

 

Meme Dikleştirme Nedir?

meme-diklestirme-nedir

Memeler kadın güzelliğinin vazgeçilmez unsurlarından biridir. Meme dokusu anatomik ve fizyolojik olarak kas dokusunun üzerinde bulunmaktadır. Meme cildiyle birlikte altta bulunan asya sayesinde meme bir forma sahip olur. Ancak memenin yumuşak doku yapıları başta yer çekiminin etkisi olmak üzere çeşitli etkenlere bağlı olarak zaman içinde sarkabilir. Memelerin sarkma eğilimi kişi özelinde yapısal özelliklere ve genetik etkenlere bağlı olarak değişebilir.

Memelerdeki sarkmalar genellikle doğuştan gelen yapısal bozukluklardan, genetik faktörlerden, yaş almadan, hamilelik ve emzirme dönemlerinden kaynaklanmaktadır. Memelerin çeşitli nedenlere bağlı olarak sarkma, yumuşama ve deformasyon meydana gelebilir. Bunun sonucunda kadınlar estetik kaygılar ve öz güven eksiklikleri yaşayabilir. Meme derisinin gevşediği, meme dokusunun içinin boşaldığı, hacminin azaldığı ya da memenin sarktığı durumlarda meme dikleştirme estetiği ameliyatı etkili bir çözüm haline gelebilir. Meme dikleştirme ameliyatı sayesinde kadınlar genç ve dik bir göğüs profiline kavuşabilir.

Meme büyütme estetiği sırasında silikon implant kullanıldığında, hafif düzeyde sarkma olan memelerde bir miktar dikleşme etkisi sağlanabilir. Memelerdeki sarkma ileri düzeyde olduğu durumlarda, hasta dik ve iri memelere sahip olmak isterse meme dikleştirme ameliyatı ve meme büyütme ameliyatının kombine edilmesi gündeme gelebilir.

Meme dikleştirme ameliyatı günümüzde en sık uygulanan estetik cerrahi prosedürlerindendir. Prosedür kapsamında memeyi yeniden şekillendirmek ve dikleştirmek için deri fazlalıkları alınır, meme konturunu çevreleyen doku sıkılaştırılır. Memenin büyüklüğüne ilişkin herhangi bir sorun olmamasına karşın sarkmadan şikayetçi olunan durumlarda memenin toplanması için meme dikleştirme ameliyatına başvurulur.

Meme dikleştirme estetiği ameliyatı ortalama 1.5 ila 2.5 saat içinde tamamlanır. Ancak bu süre uygulanacak prosedürün kapsamına ve tercih edilen tekniğe göre hasta özelinde farklılaşabilir.

Meme dikleştirme ameliyatı sırasında meme bezi, meme başı ve süt kanalları arasındaki ilişki sağlıklı bir şekilde korunursa; hastanın meme dikleştirme ameliyatından sonra emzirme fonksiyonunu yerine getirmesi konusunda hiçbir sorun yaşanmaz. Bunun için ameliyatın söz konusu ilişkiye zarar vermeyecek bir teknikle gerçekleştirilmesi gerekir.

Meme Dikleştirme Neden Yapılır?

Memelerde herhangi bir sarkma olmadığı durumlarda meme başı, meme katlantı çizgisinin üzerinde konumlanır. Hafif düzey sarkma olan memelerde meme başı meme altı katlantı çizgisi seviyesindedir. İleri düzey sarkma halinde ise meme başı, meme altı katlantı çizgisinin altındadır.

Memelerdeki sarkma ileri düzeyde olan kişilerde, meme bezi miktarının yeterli olması durumunda memenin toparlanması için meme küçültme ameliyatı çözüm olabilir. Memelerdeki sarkma ileri düzeyde olmasına karşın meme bezi miktarı yeterli bulunmazsa, memenin toparlanmasına ek olarak silikon protez kullanımı gündeme gelir. Bu tür durumlarda memelere yerleştirilecek olan silikon protezin boyutu ve meme derisinde ne ölçüde toparlama yapılacağı mutlaka her hasta özelinde yapılan değerlendirmelerden sonra belirlenmelidir.

Meme Dikleştirme Nasıl Yapılır?

meme-diklestirme-neden-yapilir

Genel anestezi altında uygulanan meme dikleştirme ameliyatlarında kullanılan teknikler, meme büyütme ve meme küçültme estetiği ameliyatında kullanılan tekniklerle benzerlik gösterir. Memede hafif düzeyde sarkma varsa, memenin altına silikon implant yerleştirilir ve dik göğüsler elde edilir. Sarkma aşırı dereceyse ve meme dokusunun elastikiyeti önemli ölçüde azalmışsa, memenin dikleştirilmesi için meme dokusuna müdahale edilir. Memedeki fazla deri çıkarılır, meme dokusunun yeniden şekillendirilmesi yoluyla memeye yuvarlak bir form kazandırılır. İhtiyaç halinde meme ucu ideal konumuna taşınır. Meme iç yapısında doku yetersizse ya da meme dokusu çıkarılması gerekiyorsa meme dikleştirme ameliyatı kapsamında silikon protez kullanılır. Bu sayede memenin hacmi artırılır, dik ve dolgun göğüslere erişilir.

Meme dikleştirme ameliyatında genellikle lolipop ve ters T teknikleri uygulanır. Lolipop tekniği kapsamında hastanın meme ucu çevresinde yapılan kesi meme altı kıvrımına doğru bir çizgi şeklinde ilerler. Fazla doku çıkarılır ve meme başı ideal konuma taşınır. Genellikle hafif düzeyde sarkma olduğunda uygulanan bir yöntemdir.

Ters T tekniği memedeki sarkmalar fazla olduğunda tercih edilir. Lolipop tekniğinde yapılan kesilere ilaveten meme altı katlantı çizgisinde yatay bir kesi daha yapılarak uygulanan bir tekniktir. Fazla meme dokusunun çıkarılması yoluyla memedeki sarkık görüntü giderilir.

Ameliyat sırasında uygulanan tekniğe yani yapılan kesilerin konumuna göre, meme başı çevresinde ya da meme çizgisinin altında iz kalabilir. Kalan izler ameliyat sonrası iyileşme dönemiyle birlikte toparlanmaya başlar, tam iyileşmenin tamamlanmasıyla birlikte cilt rengine döner ve daha belirsiz bir hal alır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonra Nelere Dikkat Etmeli?

Meme dikleştirme ameliyatından sonra hastalar doktorlarının tavsiyelerine eksiksiz bir şekilde uymaları halinde hızlı, sağlıklı ve konforlu bir iyileşme süreci yaşarlar. Meme dikleştirme ameliyatından sonra hastanın memeleri üzerinde sutyene benzer sargılar bulunur. Ayrıca ilk 8 hafta boyunca sporcu sutyeni kullanılmalıdır. Hastalar ameliyattan genellikle 4 ila 7 gün sonra günlük yaşantılarına dönebilirler. Bu süre kişi özelinde çeşitli etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Diğer yandan hızlı ve sağlıklı bir iyileşme dönemi yaşanması için, doktorun reçete ettiği ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Hastalar meme dikleştirme estetiği ameliyatından sonra bir miktar ağrı hissedebilirler. Bu ağrı genellikle basit ağrı kesiciler kullanılarak kontrol altına alınabilir. Meme dikleştirme estetiği ameliyatı kapsamında genellikle eriyen dikişler kullanılır. Bu nedenle ameliyattan belirli bir süre sonra dikişlerin alınması gerekmez. Erimeyen dikişler kullanılmadığı takdirde ameliyatı izleyen ikinci haftada dikişlerin alınması söz konusu olur.

Meme dikleştirme ameliyatı yapılan hastalar ilk 5 gün kol bölgesinde ağrı yaşayabilirler. Operasyondan sonraki ilk hafta hastalar ağır kaldırmamalı, sert ve ani hareketler yapmamalıdır. İyileşme sürecini olumsuz yönde etkilememesi için ilk 10 gün boyunca alkol ve sigara kullanılmamalıdır.

Ayrıca meme dikleştirme ameliyatı olan hastalar ameliyatı takip eden 2 hafta süreyle araba kullanmamalı ve sırt üstü pozisyonda yatmalıdır. Genellikle ameliyatın üzerinden 4 hafta geçmeden spora başlanması önerilmez. Ancak bu süre iyileşme sürecine ve kişisel özelliklere bağlı olarak değişebildiğinden mutlaka doktor onayı alınması gerektiği unutulmamalıdır.

Ameliyatın ardından uygulama bölgesinde ödem oluşabilir. Ödeme bağlı olarak bu dönemde memeler olduğundan daha büyük görünebilir. Ameliyat sonrası elde edilen sonucu net bir şekilde görebilmek için ödemin tamamen geçmesini beklemek gerekir. Ameliyatın ardından oluşan doku ödemi meme başında ve ciltte geçici his kaybına neden olabilir.

Author

Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?