• +90 542 830 80 62
 • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
 • 9:30 - 17:30
meme dikleştirme ameliyatından sonra tekrar sarkma olur mu
 • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
 • 2
 • 0

Öncesi & Sonrası Galeri

Sağlık bakanlığı tarafından aldığımız Sağlık Turizmi yetki sertifikamız sadece yabancı hastalara yönelik olduğu için Türkçe içerik olan sayfalarda öncesi – sonrası kullanımı yapamamaktayız.

 

Before & After Gallery

Meme dikleştirme ameliyatından sonraki erken dönemde göğüsler fazla kalkık ve sert olurlar. Zamanla yumuşayan ve hafifçe sarkan göğüsler daha doğal kalkık bir görünüme ulaşırlar. Ameliyattan sonra aşırı kilo alımı ya da kilo kaybı memelerde sarkmaya neden olabilir. Bu tür durumların önüne geçilebilmesi için ameliyattan sonra kilo kontrolüne dikkat edilmelidir.

Yine meme dikleştirme ameliyatından sonra hamilelik süreci yaşanması da hamilelik ve emzirme döneminde yaşanan değişimlere bağlı olarak sarkmaya neden olabilir. Bu nedenle hamilelik planlayan kadınların meme dikleştirme ameliyatını hamilelik sonrası döneme ertelemeleri önerilir.

Tüm bunların yanı sıra meme dikleştirme ameliyatından sonra yaş almaya ve yer çekiminin etkisine bağlı olarak göğüslerde sarkma görülmesi mümkündür. Ancak bu doğal etkenler ameliyattan önceki görünümün yeniden ortaya çıkacağı kadar ciddi değişimlere neden olmazlar.

Meme Dikleştirme Ameliyatından Sonra Göğüsler Yeniden Sarkarsa Ne Yapılmalıdır?

Meme dikleştirme ameliyat olacak kişiler öncelikle tüm germe ameliyatlarından sonra zaman içerisinde yeniden gevşeme ile karşılaşılabileceğini kabul etmelidirler. İnsan vücudundaki dokular yıllar içerisinde elastikiyetini kaybetmeye başlar, yer çekiminin etkisine karşı koyamaz ve gevşer. Meme dikleştirme ameliyatı bu süreci tersine çevirerek göğüslerin eski görünümüne kavuşmasını sağlar. Ancak zamanın etkisini durdurmak mümkün değildir. Bu nedenle meme dikleştirme ameliyatı ile istenilen görünüm elde edilse de dokular yıllar içerisinde yine yer çekiminin etkisine maruz kalarak gevşeme sürecine girmektedir.

Meme dikleştirme ameliyatından sonra göğüslerde yeniden sarkma oluşmasına etki eden bazı faktörler vardır. Göğüslerde sarkma üç boyutlu bir olay olup doku bir bütün halinde sarkmaktadır. Bu yüzden sarkan dokunun düzeltilmesinde de üç boyutlu bir yöntemin kullanılması gerekmektedir. En etkili yöntem cerrahi yöntemlerle bir bütün olarak meme dokusunun yukarı taşınması ve gevşemiş olan derinin çıkarılması olup bu sayede en uzun süreli etkinin elde edilmesi mümkün olmaktadır. Eğer hastanın derisi genetik olarak ince ve dirençsizse, üzerinde çatlaklar bulunduruyorsa dirençsiz olabilir. Deri sıkı ve kuvvetliyse deri kalitesi daha iyidir. Bu durumda sarkma daha geç oluşur. Ayrıca sarkma konusunda derinin taşıyacağı yük de önemlidir. Diğer bir deyişle meme dokusunun hacmi ameliyattan sonra erken dönemde yeniden bir sarkma oluşur oluşmayacağı konusunda belirleyicidir. Derinin zayıf olduğu durumlarda taşıyacağı yük azaltılıp meme dokusu küçültülerek elde edilen sonucun daha uzun süreli olması sağlanabilir. 

Ameliyatın kaç yaşında yapıldığı ve ameliyattan sonraki süreçte kişinin yaşam şekli de oldukça önemlidir. Yirmili yaşlarda meme dikleştirme ameliyatı olan kişiler kırklı ya da ellili yaşlarda yeni bir meme dikleştirme ameliyatı olma gereksinimi duyabilirler.  Meme dikleştirme ameliyatından sonra hamile kalan ve emzirme süreci yaşayan kişilerde göğüs dokusu doğal olarak deforme olacağından yeniden toparlayıcı bir işlem ihtiyacı oluşabilir. Ameliyattan sonra fazla kilo alma ve fazla kilo verme söz konusu olursa meme dokularında deformasyon görülebileceğinden yeniden meme dikleştirme ameliyatı yapılması gerekebilir.

Meme dikleştirme ameliyatının doğum yapıldıktan sonra ve yeniden bir hamilelik planlanmadığı dönemde, otuzlu yaşlarında sonunda ya da kırklı yaşların başında yapılması durumunda muhtemelen yeni bir meme dikleştirme ameliyatına ihtiyaç duyulmamaktadır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

meme dikleştirme hakkında bilmeniz gerekenler

İlerleyen zaman, hamilelik, emzirme, yer çekimi ve genetik etkenlere bağlı olarak ciltte ve memelerin içerisindeki bağ dokularda elastikiyet kaybı görülür. Buna bağlı olarak memede şekil bozuklukları oluşur. Meme yumuşar ve sarkma başlar. Sarkmış memelerin yeniden şekillendirilmesi, dikleştirilmesi ve dirilik kazanması için memenin üzerindeki deri fazlasının alındığı ve içindeki meme dokusunun şekillendirildiği bir cerrahi işlem olan meme dikleştirme ameliyatının uygulanması etkili bir çözüm olabilir. 

  Memelerinde sarkma ve deri fazlası olan kişilere meme dikleştirme estetiği ameliyatı uygulanabilir. Bazı hastalar dramatik kilo kaybından ya da bariatrik cerrahi operasyonlarından sonra meme dikleştirme ameliyatı olmak isteyebilirler. 

  Meme dikleştirme ameliyatı uygulanması için ideal bir aday olan kadınlar aynı zamanda göğüslerinin boyutunu ve hacmini artırmak istedikleri takdirde meme dikleştirme ameliyatı ile birlikte meme büyütme ameliyatının da uygulanması mümkündür. Meme dikleştirme ameliyatında uygulanacak yöntem belirlenirken elde edilmek istenilen göğüs boyutu, şekli, sertliği, meme ucu çevresinin mevcut konumu ve derinin elastikiyeti gibi birçok faktör göz önünde bulundurulmalıdır. Meme dikleştirme ameliyatında meme başının çevresinde bir iz oluşur. Bununla birlikte uygulanan tekniğe göre meme başıyla meme katlantı çizgisi arasında dikey bir iz bazı hastalarda ise buna ek olarak meme altı katlantı çizgisi boyunca yatay bir iz de oluşur. 

   

  Meme dikleştirme ameliyatında kesi yapıldıktan sonra alttaki göğüs dokusu yeniden şekillendirilir. Göğüs ucu çevresi doğal ve simetrik bir pozisyonda yerleştirilir. Sarkmış olan derinin daha genç ve güzel bir görünüme sahip olması için deri fazlası alınır. Dışarıdan gözükmeyecek şekilde estetik dikişlerin kullanıldığı meme dikleştirme ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Ameliyattan sonra doktorun tavsiyelerine eksiksiz bir şekilde uyulması hızlı ve sağlıklı bir iyileşme süreci yaşanabilmesinin temel koşuludur.

  Author

  Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

  Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

  Yorum Ekle

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

  Gönder & Send
  TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
  EN: Hello, How may I help you?