• +90 542 830 80 62
  • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
  • 9:30 - 17:30
meme estetiği ameliyatı öncesinde mamografi gerekli midir
  • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
  • 268
  • 0

Meme estetiği ameliyatları öncesinde yapılan değerlendirmenin önemli bir adımı, hastanın memelerinin mevcut durumunun kontrol edilmesidir. Özellikle ailesinde meme kanseri öyküsü bulunan hastalar, ameliyattan önce meme ultrasonun ya da gerekli görülürse mamografi çektirmelidir.

Meme estetiği ameliyatından önce hastanın muayenesi sırasında; hastanın kullandığı ilaçlar,  kronik hastalıkları ve sigara alışkanlığı olup olmadığı, gebelik olup olmadığı, ailesinde meme kanseri öyküsü bulunup bulunmadığı değerlendirilir. Memede ağrı, şişlik ya da ele gelen doku tespiti konusunda meme ultrasonundan ya da mamografiden faydalanılır.

Bu nedenle meme estetiği ameliyatlarından önce, her hasta meme ultrasonu / mamografi çektirmelidir. Memeye uygulanan işlemden önce elde edilen radyolojik görüntü, kişinin sonraki takiplerinin gerçekleştirilmesi açısından çok önemlidir. Ameliyatın üzerinden 1 yıl geçtikten sonra meme ultrasonu / mamografi tekrarlanmalıdır.

Meme İmplantları Güvenli midir?

Meme implantları ilk kez 1960’lı yıllarda kullanılmış olup gelişen teknolojiler sonucunda günümüzde tamamen farklı noktalara gelmiştir. Bunun sonucunda FDA onaylı protezler bulunduğu gibi son nesil protezler dayanıklılıkları ve güvenilirlikleri ile ön plandadır. Pek çok marka ürünlerine belirli süreler boyunca garanti vermektedir. Bu aşamada alanında uzman ve deneyimli doktorların, kaliteli meme implantlarını doğru tekniklerle uygulamasına özen gösterilmelidir.

Meme İmplantları Mamografi Çekilmesini Önler mi?

Meme implantının olması, mamografi çekimlerinde görüntüleme yapılmasını önlemez. Bununla birlikte mamografi çekimini yapacak olan teknisyene implantların varlığından söz edilmesi gerekir. Bu sayede doğru açılardan mamografi görüntülemesi yapılması mümkün olabilir.

Meme Büyütme Estetiği

Meme büyütme estetiği, normalden daha küçük olan memelerin büyütülmesi amacıyla uygulanır. Herhangi bir yan etkisi olmayan meme büyütme estetiği alanında uzman ve deneyimli estetik cerrahlar tarafından hasta özelinde planlanmalı, doğru tekniklerle uygulanmalıdır. Meme içerisine, elde edilmek istenilen boyuta göre belirlenen meme implantları yerleştirilerek gerçekleştirilen bir prosedürdür. Memelerin içerisine yerleştirilen meme implantları yapay bir hisse neden olmaksızın daha büyük ve hacimli memelere kavuşma imkanı verir.

Meme Dikleştirme Estetiği

Memelerin zaman içerisinde çeşitli nedenlere bağlı olarak sarkması, estetik açıdan rahatsız edici bir görünüme neden olabilir. Özellikle gebelik sonrası emzirme dönemi memelerin sarkmasına neden olan en önemli etkenlerden biri olarak kabul edilir. Bu tür durumlarda meme dikleştirme estetiği en etkili çözüm olarak öne çıkar.

Meme Küçültme Estetiği

Memelerin normalden daha büyük olması yalnızca estetik kaygılara değil çeşitli sağlık sorunlarına da neden olabilir. Memelerin fazla büyük olması kol, sırt ve omuz ağrılarına neden olarak kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir. Memelerin büyüklüğü, fiziksel anlamda boyun ve omur ağrılarına yol açabilir.

Meme küçültme estetiği ameliyatı hasta özelinde planlanır. Memelerin boyutuna, elde edilmek istenen sonuca ve ihtiyaçlara göre çeşitli tekniklerle uygulanır. Meme küçültme estetiği ameliyatı sayesinde memelerin boyutunun neden olduğu sağlık sorunlarını devre dışı bırakmak mümkündür. Ayrıca kişi vücut hatlarıyla uyumlu memelere sahip olunca estetik açıdan daha iyi bir görünüm elde etme imkanı doğar.

Meme Estetiği Nasıl Yapılır?

Meme büyütme ameliyatı; koltuk altı, meme altı ya da meme ucu çevresine yapılan kesilerle uygulanır. Şekli ve büyüklüğü kişi özelinde belirlenen meme implantları, açılan kesilerden yerleştirilir. İmplant seçimi yapılırken hastanın beklentileri göz önünde bulundurulmalı ancak mutlaka vücut ölçüleri de değerlendirilmelidir. Vücut hatlarıyla uyumlu olmayacak bir implant seçilmesi halinde doğallıktan uzak bir görünüm ile karşı karşıya kalınacaktır.

Meme küçültme estetiği ameliyatında uygulanacak teknikler de her hasta özelinde meme dokusunun miktarına, şekline ve elde edilmek istenen sonuca göre belirlenir. Fazla meme dokusu çıkarılarak daha küçük ve şekilli memelere sahip olma imkanı veren meme küçültme ameliyatı genel anestezi altında uygulanır.

Meme dikleştirme ameliyatının meme büyüme ve meme küçültme ameliyatı ile kombine edilmesi mümkündür. Çok sarkık olan memelerin dikleştirilmesi için meme protezi uygulanması etkili bir çözüm olabilir. Hastanın meme dokusunun yeterli olması halinde genellikle mevcut doku kullanılarak meme toparlanır ve dikleştirilir. Memenin sarkık görünümü giderilip meme başının yeniden konumlandırılması söz konusu olabilir.

Meme Estetiği Emzirmeye Engel mi?

Meme implantları meme dokusunun altına yerleştirildiği için süt kanalları ile doğrudan bir temasta bulunmazlar. Süt kanallarına zararları olmadığı için meme büyütme ameliyatı sonrası emzirmeye engel bir durum oluşmaz.

Meme küçültme ameliyatı olacak hastalar, ameliyat sonrası yeni bir gebelik ve emzirme süreci planlıyorsa bu konuda doktorlarını bilgilendirmelidirler. Bu sayede uygun teknik kullanılabilir ve süt kanallarının zarar görmemesi için gerekli önlemler alınır.

Author

Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?