• +90 542 830 80 62
  • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
  • 9:30 - 17:30
meme estetiği işlemleri sonrası doğum yapılabilir mi
  • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
  • 369
  • 0

Meme dikleştirme, meme küçültme ve meme büyütme yani meme estetiği ameliyatları meme dokusunu kısmen etkileyen estetik cerrahi prosedürleridir. Özellikle meme estetiği ameliyatlarından sonra erken iyileşme döneminde meme dokusunun içindeki bağ dokusu oluşumu ve ödem gibi iyileşme sürecine ilişkin gelişmeler sürer. Bu süreç içerisinde hastaların hamile kalması önerilmediğinden bir iki yıl içinde yeni bir hamilelik planlanıyorsa meme estetiği ameliyatlarının ertelenmesi gerekir.

Bununla birlikte meme estetiği ameliyatlarından sonra hamile kalmaya engel bir durum yoktur. Hamilelik döneminde aşırı kilo alınması halinde memelerde deformasyon oluşması riski bulunur. Buna bağlı olarak yeniden bir meme estetiği ameliyatı ihtiyacı doğması gündeme gelebilir.

Diğer yandan meme estetiği ameliyatlarından sonra yeni bir hamilelik planlanıyorsa ameliyattan önce hastanın doktorunu bu konuda bilgilendirmesi önemlidir. Bu her durum için geçerli olmasa da bazı meme estetiği prosedürlerinde uygulanan tekniklere bağlı olarak emzirme işlevinin yitirilmesi söz konusu olabilir. Bu nedenle ameliyattan sonra bir hamilelik planlandığı durumlarda emzirme işlevinin korunmasını sağlayacak teknikler uygulanacaktır.

Meme Estetiğinden Sonra Hamile Kalınırsa Sorun Olur mu?

Meme estetiği ameliyatlarından elde edilecek sonuçları en çok etkileyen faktörlerden biri hamilelik ve emzirme süreci, diğeri ise önemli ölçüde kilo alınması ve verilmesidir. Hamilelik ve emzirme süreçlerinde memelerde meydana gelen değişimler sonucunda; memelerin şekli ve hacmi değişebilir. Bu değişikliklerin bir kısmı meme estetiği ameliyatları ile düzeltilmesi amaçlanan durumlardır. Hamilelik ve emzirme nedeniyle memelerin önce hacim kazanması daha sonra kazanmış olduğu hacmi kaybetmesi mümkündür. Ayrıca memelerde dirilik kaybı, sarkma ve gevşeme meydana gelebilir. Bu nedenle, yakın zamanda bir hamilelik planlayan kişilerin hamilelik ve emzirme sürecinin ardından meme estetiği ameliyatını olması daha doğru bir adım olacaktır.

Meme büyütme ameliyatı olmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konuların bir diğeri ise meme büyütme ameliyatının emzirmeyi etkileyip etkilemediğidir. Meme estetiği ile ilgili birçok farklı faktör, ameliyat sonrası emzirme işlevinin devamlılığını etkileyebilir. Bu faktörler arasında; meme estetiği ameliyatında kullanılan teknik, silikon implant kullanılıyorsa yerleştirildiği düzlem, meme içi dokularda meydana gelen yara izi dokusunun miktarı, çıkarılan dokunun türü ve miktarı, ameliyattan önce ve sonraki fonksiyonel süt bezi miktarı, memelerdeki his ve hassasiyet sıralanabilir.

Meme estetiği ameliyatlarının ardından hamile kalınması sağlık açısından herhangi bir sorun yaşanmasına neden olmaz. Bununla birlikte memelerin şekli ve kıvamındaki değişiklikler ile eğer olursa emzirme yeteneğinin azalması ya da bozulması söz konusu olabilir. Meme büyütme estetiği ameliyatı genellikle hastaların emzirme yeteneğini etkileyen bir prosedür değildir. Bu olasılık meme dikleştirme ameliyatının ardından biraz daha artarken, meme küçültme estetiği ameliyatında daha fazla olmaktadır.

Hamilelik ya da Emzirme Döneminde Meme Estetiği Ameliyatı Yapılır mı?

Meme estetiği ameliyatları genel anestezi altında gerçekleştirilen cerrahi prosedürlerdir. İstisnai durumlar haricinde meme estetiği ameliyatlarının lokal anestezi altında yapılması söz konusu değildir. Anestezi ilaçları, gebelik ya da emzirme döneminde kullanıma uygun değildir. Hamilelik döneminde bebeğin gelişimine, emzirme döneminde ise süt yoluyla yine bebeğe ve gelişim sürecine zarar vermeleri söz konusu olabilir. Bu yüzden hamilelik ya da emzirme döneminde meme estetiği ameliyatları yapılmaz.

Hamilelikten Önce Yapılan Meme Estetiği Ameliyatının Tekrarlanması Gerekir mi?

Hamilelik ve emzirme döneminden önce meme estetiği yaptırmış olan kişilerin hamilelik ve emzirme dönemi sonrası meme estetiği ameliyatının tekrarlanması ihtiyacı duyup duymayacağı hasta özelinde göğüs yapısı başta olmak üzere çeşitli etkenlere bağlı olarak değişebilir. Hamilelik ve emzirme dönemi memelerde herhangi bir deformasyona neden olmadıysa meme estetiği ameliyatının tekrarlanması gerekmez. Deformasyon oluşması halinde yeniden meme estetiği ameliyatı yapılması gerekliliği doğabilir.

Hamilelik ve Emzirme Sürecinden Ne Kadar Sonra Meme Estetiği Yapılabilir?

Hamilelik ve emzirme sürecinden sonra memede meydana gelen deformasyonları gidermek için öncelikle emzirme sürecinin bitmesi beklenir. Annenin ve bebeğin sağlığı önemli etkenlerden biridir. Bebeğin beslenme sürecinin etkilenecek olması halinde ameliyat planlaması yapılmaz. Bu nedenle emzirme sürecinin sona ermesi ve üzerinden en az 3 ay geçmesi halinde meme estetiği ameliyatı yapılması gündeme gelebilir.

Meme Büyütme Estetiği Ameliyatı ve Hamilelik

Meme büyütme estetik ameliyatı, memelerin hacminin büyütülmesi ve memelere dolgunluk kazandırılması amacıyla uygulanır. Hamilelik döneminde kadınların vücudunda çeşitli hormonal değişimler yaşanır ve bazı deformasyonlar oluşabilir. Hamilelik ve emzirme süreci sona erdikten sonra meme büyütme estetiği ameliyatı planlaması yapılabilir. Meme büyütme estetiği ameliyatında kullanılan silikon protezler emzirmeye engel olmaz. Meme büyütme estetiği ameliyatı sırasında emzirme işlevinin korunması için süt bezlerinin korunmasına özen gösterilir.

Memelerin sarkıklığı, hamilelik ve emzirme döneminin de etkisiyle sarkma riskinin en yüksek olduğu durum olarak kabul edilir. Sarkıklığın ileri düzeyde ve rahatsız edici derecede olması durumunda hasta özelinde en uygun zamanda ameliyat planlaması yapılarak hastanın konforunun ve öz güveninin artması sağlanabilir.

Author

Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?