• +90 542 830 80 62
  • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
  • 9:30 - 17:30
meme estetiği nedir nasıl yapılır
  • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
  • 717
  • 0
meme estetiği nedir nasıl yapılır

Kadınlar için güzelliğin ve dişiliğin en önemli temsilcilerinden biri olarak kabul edilen göğüslerin kişinin beklentilerini karşılamıyor olması öz güven eksikliğine ve kişinin kendini mutsuz hissetmesine neden olabilir. Bu amaca yönelik olarak uygulanmakta olan farklı estetik uygulamalar ile kadınlar kendilerini daha güzel hissedebilir. Meme estetiği operasyonlarına bazı durumlarda sağlık nedeni ile de ihtiyaç duyulmakta olup aynı şekilde bu tür sağlık sorunlarından da meme estetiği ile kurtulmak mümkündür. Hem ülkemizde hem dünyada kadınların en çok tercih ettiği estetik uygulamaların başında gelen meme estetiği memelerin küçültülmesi, büyütülmesi ve dikleştirilmesi amacına yönelik olarak yapılabilir.

Meme estetiği kadınların ideal ölçülerde memelere sahip olması için gerçekleştirilen bir cerrahidir. Meme yapısına müdahale edilerek meme yapısının büyütülmesi, dikleştirilmesi ya da normale oranla daha büyük olan memelerin küçültülmesi meme estetiği ile mümkündür. Meme estetiği hem görünümün hem de sağlığın iyileştirilmesi amacıyla uygulanabilir.

Meme estetiği genellikle memelerinin daha büyük bir yapıda olmasını isteyen kadınlar tarafından tercih edilir. Deforme olan meme yapısının düzeltilmesi de meme estetiğinin en çok tercih edilmesini sağlayan ikinci neden olarak kabul edilir. Bu yöntem çoğunlukla doğum ve emzirme sürecinden sonra memelerinde oluşan sarkıklıkların ve deformasyonun giderilmesini isteyen kadınlara uygulanır. Meme estetiği memelerini küçülttürür hem daha küçük göğüslere kavuşmak hem de bu durumdan kaynaklanan sağlık sorunlarını gidermek isteyen kadınlar tarafından da sıklıkla tercih edilir. 

Meme Estetiği Ağrılı Bir Cerrahi Değildir

Normale oranla çok daha küçük memelere sahip olan kadınlarda, meme dokusunun büyütülmesi yoluyla daha güzel bir estetik görünüme erişilebilir. Zaman içerisinde çeşitli nedenlerle deforme olmuş memeler dikleştirilerek eski formuna kavuşturulabilir. Bu iki teknik genellikle estetik bir görünüm elde edilmesi amacıyla uygulanır. Meme küçültme estetiği ise çoğunlukla sağlık açısından yapılan ve kişinin yaşam kalitesini doğrudan etkileyen bir operasyon olarak kabul edilir. Memelerin normale oranla daha büyük olması kadınlarda bazı deformasyonlar oluşmasına neden olabilir. Büyük meme yapısından dolayı kadınlarda sırt ağrıları, bel ağrıları ve omuz eğrilikleri gibi yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilecek sorunlarda karşılaşılması olasıdır. Bu tür sorunların giderilebilmesi için meme küçültme estetiği ameliyatı sağlık açısından bir zorunluluk haline gelebilir.

Meme Estetiği Nasıl Uygulanır?

Meme estetiği; meme büyütme, meme küçültme ve meme dikleştirme ameliyatları olarak gruplandırılabilir. Meme büyütme, kadınların en çok tercih ettiği estetik uygulamalardan biridir. Meme büyütme ameliyatı; meme ölçülerinin ideal ölçülere ulaştırılması, iki meme arasında bulunan beden farkının giderilmesi, geçirilen hastalıklara bağlı olarak meme kaybı yaşanması, kilo alıp vermeye bağlı olarak meme dokusunda meydana gelen deformasyonların ve sarkmaların giderilmesi amacıyla uygulanır.

meme estetiği nasıl uygulanır

Meme büyütme estetiği ameliyatı 18 yaşını tamamlamış kişilere yapılabilir. Bunun nedeni 18 yaşından önce vücut gelişiminin tamamlanmamış olmasıdır. Meme büyütme ameliyatından önce hasta muayene edilir, beklentileri öğrenilir. Ardından hastanın vücut yapısı ile en uyumlu olacak göğüs protezleri belirlenir, doktor ve hasta tarafından karar verilir. Protezler ameliyat ile uygulanır ve hastanın bedeni ile uyumlu olacak şekilde istediği meme ölçülerine kavuşması sağlanır.

Meme küçültme ameliyatı genellikle estetik görüntünün iyileştirilmesindense hastanın sağlık sorunlarının giderilmesi için uygulanır. Memelerin normale oranla daha büyük olması bazı sağlık problemlerine neden olabilir. Bu kadınlarda genellikle kronik olarak bel ve sırt ağrıları ile karşılaşılır. Memelerin büyüklüğü nedeniyle sütyen kullanımı omuzlarda içe çökmeye ve deformasyona neden olabilir. Yine memelerin büyüklüğüne bağlı olarak memelerin aralarında ve alt kısımlarında alerji ve enfeksiyon oluşumu görülebilir. Aynı zamanda kadınlar günlük aktivitelerini yerine getirmede zorluk ve yaşam kalitelerinde azalma ile karşı karşıya kalabilirler. Tüm bu nedenlere bağlı olarak yapılan meme küçültme ameliyatı ile fazla olan meme dokusu çıkarılır ve memeler yeniden şekillendirilir.

Meme bölgesinde oluşan deformasyonlardan kaynaklanan sarkmaların ve şekil bozukluklarının giderilmesi için ise meme dikleştirme estetiği uygulanabilir. Bu kapsamda hastanın memesindeki şekilde bozuklukları ve deformasyonlar giderilir, memeye yeniden bir yapı ve şekil verilir. Meme dikleştirme ameliyatı özellikle doğum ve emzirme nedeniyle memelerinde deformasyon oluşan kadınların sıklıkla tercih ettiği bir uygulamadır. Meme dikleştirme ameliyatı ile yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen sarkmalar ve şekil bozuklukları da giderilebilir. Meme dokularının, yeniden şekil kazandırılarak dikleştirildiği bu yöntemde gerekli görüldüğü takdirde protez uygulamaları ile memeye şekil verilmesi de söz konusu olabilir. Silikon protez memede sarkıklığın ve hacim kaybının bir arada görüldüğü durumlarda tercih edilir. 

Meme estetiği operasyonlarından sonra hızlı ve sağlıklı bir iyileşme süreci yaşanabilmesi için doktorun tavsiyelerine eksiksiz olarak uyulmalı ve verilen ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Uygulama bölgesinin temiz ve kuru tutulmasına özen gösterilmeli bu sayede enfeksiyon gelişmesi riski minimize edilmelidir. Yara iyileşmesini yavaşlatıcı özelliği nedeniyle operasyondan sonra sigara kullanılmamalıdır. Hasta doktor tarafından belirtilen sürelerden önce spor aktivitelerinden, havuz, deniz, sauna gibi ortamlardan uzak durmalıdır.

Author

Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?