• +90 542 830 80 62
  • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
  • 9:30 - 17:30
  • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
  • 230
  • 0

Estetik cerrahi prosedürleri arasında en çok uygulananların başında meme estetiği gelir. Meme estetiği ameliyatlarının hem estetik hem rekonstrüktif nedenlerle uygulanması mümkündür. Kadın vücudunun hiç tartışmasız en önemli parçalarından biri olan memenin anatomik, fizyolojik ve estetik rolleri vardır. Orantılı olarak gelişmiş, belirli bir hacme ve estetik görünüme sahip olan memeler hem doğurganlığın ve cinselliğin belirtisi hem önemli bir kadınsı özellik olarak kabul edilir. Memelerin sağlıklı ve estetik bir görünüme sahip olması aynı zamanda kadınların öz güveni üzerinde de son derece önemli bir unsurdur.

Memelerinin yeterli büyüklüğe, estetik bir görünüme sahip olması ve sarkmaması pek çok kadının hayalidir. İri ve sarkık memeler yalnızca estetik açıdan kaygılara neden olmaz. Aynı zamanda kronik omuz ve sırt ağrıları ile memelerin altında döküntülere yol açabilir. Ayrıca memeleri istenilen büyüklükte ve şekilde olmadığında kadınların mutsuzluk ve yetersizlik duygusu hissetmesi sık rastlanılan bir durumdur. Bunun yanı sıra memelerin asimetrik olması, yaş alma başta olmak üzere çeşitli nedenlerle memelerde ortaya çıkan sarkma kadınların estetik açıdan kaygılar duymasına yol açabilir. Meme estetiği kadınların çeşitli sorunlar yaşamasına neden olan bu tür sorunları ortadan kaldırmak için kalıcı çözümler sunar. Bu sayede kadınların yaşam konforunu ve öz güvenini artırmaya yardımcı olur.

Meme Büyütme

Memelerin boyutunun istenilenden daha küçük olduğu durumlarda meme büyütme estetiği prosedürüne başvurulur. Meme büyütme prosedürü, meme implantı kullanılarak ya da yağ enjeksiyonu yoluyla uygulanabilir. Her iki prosedürün uygulanış şekli, sağladığı etki ve kalıcılığı farklıdır. Kalıcı bir etki sağlaması nedeniyle meme büyütme prosedürlerinde genellikle, meme implantının cerrahi olarak yerleştirildiği meme büyütme estetiği ameliyatı tercih edilir.

Meme büyütme estetiği ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirilir. Meme büyütme estetiği ameliyatı sırasında uygulanacak olan teknik ve kullanılacak olan meme implantının boyutu; her hasta özelinde anatomik yapıya, sahip olunmak istenen meme boyutuna, deri elastikiyetine ve benzer faktörlere göre belirlenir. 

Meme büyütme estetiği ameliyatlarında meme implantının yerleştirilmesi için 3 farklı teknik kullanılabilir. Hastanın meme dokusunun yeterli düzeyde olduğu durumlarda meme implantı meme altı oluğundan meme dokusunun altına yerleştirilir. Üst polde meme dokusunun yeterli olmaması halinde doğal bir görünüm elde etmek için meme implantı göğüs altına yerleştirilebilir. Diğer bir alternatif olan meme ucu insizyon yönteminde ise meme implantı göğüs dokusunun ya da göğüs kasının altına yerleştirilse de, hastanın meme dokusunun hacmini değerlendirilmesi gerekir. Koltuk altından insizyon yönteminde ise meme implantı kasın altına yerleştirilir.

Meme Küçültme

Normal olarak kabul edilenden daha iri boyutlarda olması nedeniyle ağırlık ve sarkma yapan meme dokusunu ve cildi çıkarmak, kalan meme dokusunu şekillendirmek, daha dik ve estetik açıdan tatmin edici bir görünüm vermek için meme küçültme estetiği ameliyatı yapılabilir. Meme küçültme estetiği ameliyatı, estetik ve rekonstrüktif bir ameliyattır. Memelerin boyutundan kaynaklanan sağlık sorunlarını giderme amacıyla meme küçültme estetiği ameliyatına başvurulabilir.

Memelerin normal kabul edilenden daha iri olması kronik boyun ve sırt ağrılarına, kamburluğa, meme altlarında döküntü gibi çeşitli olumsuzluklara neden olabilir. Buna bağlı olarak kişinin yaşam konforu azalabilir. Memelerin büyük boyutlu olması aynı zamanda kıyafet seçiminde ve hareket özgürlüğünde kısıtlanmalara, bunun sonucunda psikolojik açıdan çeşitli olumsuzluklara yol açabilir. 

Meme küçültme ameliyatı da tıpkı meme büyütme ameliyatı gibi genel anestezi altında gerçekleştirilir. Meme küçültme ameliyatında kullanılacak teknik hasta özelinde belirlenir. Meme küçültme ameliyatında uygulanacak olan teknik belirlenirken; hastanın memelerinin mevcut boyutu, meme başı ve meme kıvrımının konumu, meme dokusunun özellikleri, meme başıyla kalça ve omuz arasındaki mesafe ile hastanın cilt yapısı gibi etkenler değerlendirilerek hasta özelinde karar verilir. 

Lolipop kesi tekniğinde meme ucunun çevresi dairesel olarak kesilir, fazla meme ve cilt dokusu çıkarılır. Gerekli görülmesi halinde meme başı daha yukarıya taşınarak yeniden konumlandırılır. 

Ters T kesi tekniğinde memenin alt kısmında kalmak üzere ters T şeklinde bir kesi yapılır, fazla cilt ve meme dokusu çıkarılır. Meme küçültme estetiği ameliyatı pek çok hastada meme dikleştirme estetiği ameliyatı ile kombine edilir.

Meme Dikleştirme

Hamilelik, emzirme , yer çekimi ve yaş alma gibi faktörlerin etkisiyle memelerin zaman içinde diri ve dik görünümünü kaybettiği görülebilir. Meme dikleştirme ameliyatı kapsamında; derisi gevşeyen, içi boşalan ve sarkan memelerdeki deri fazlalıkları alınır, göğüs konturunu çevreleyen doku sıkılaştırılır ve memeler yeniden şekillendirilir. 

Genel anestezi altında uygulanan meme dikleştirme estetiği ameliyatında uygulanan teknikler, meme küçültme ve meme büyütme estetiği ameliyatlarında kullanılan tekniklerle benzerlik gösterir. Memedeki sarkma hafif düzeyde ise, memeleri dikleştirme amacıyla memenin altına silikon implant yerleştirilir. Sarkıklığın ve memedeki elastikiyet kaybının ileri düzeyde olduğu durumlarda, fazla deri kesilip çıkarılır. Memenin iç yapısı yeniden şekillendirilir, yuvarlak bir form verilir. Meme ucu ideal noktada konumlandırılır ve prosedür sonlandırılır. Hastanın göğüs iç yapısında doku yetersizliği varsa veya mevcut meme dokusunun çıkarılması gerekiyorsa, silikon meme implantlarının kullanılması yoluyla hacim, dik ve dolgun bir görünüm kazandırmak mümkün olur.

Meme Estetiği Avantajlarını Biliyor musunuz?

meme-estetigi-avantajlarini-biliyor-musunuz

Meme estetiği prosedürleri, kadınların görünümlerini iyileştirmeye ve öz güvenlerini artırmaya yardımcı olur. Diğer yandan tüm estetik cerrahi prosedürlerinde olduğu gibi meme estetiği ameliyatlarında da doktor seçimi çok önemlidir. Alanında uzman ve deneyimli estetik cerrahların gerçekleştirdiği meme estetiği ameliyatları sayesinde doğal ve estetik açıdan tatmin edici sonuçlar almak mümkündür.

Meme büyütme estetiği ameliyatı kadınlara arzu ettikleri boyutta memelere sahip olma imkanı verir. Ancak bu aşamada dikkat edilmesi gereken birtakım noktalar vardır. Elde edilecek sonuçların doğal ve estetik açıdan tatmin edici olması için, hastanın vücut ölçüleriyle uyumluluk esas alınmalıdır. 

Ayrıca meme estetiği göğüs kanserine bağlı olarak memelerinden birini ya da her ikisini kaybeden kadınlar için işlevsel bir çözüm olabilir. Meme estetiği ameliyatlarının ardından memelerin istenilen boyuta ve şekle sahip olması, kıyafetlerin kadınların üzerinde çok daha iyi görünmesini sağlar. 

Hamilelik, aşırı kilo kaybı ya da yaş alma durumunda meme dikleştirme ameliyatı uygulanarak, daha dik ve şekilli memelere sahip olunması, memelere eski şeklinin geri kazandırılması mümkündür. Memelerin ideal görünümüne kavuşması, vücut genelinde simetri sağlayan bir durumdur. Meme estetiği ameliyatları ile boş ve sarkık memelerin görünümünün değiştirilmesi mümkün olur. Öz güven sorunu yaşayan hastalar sahip oldukları estetik görünüm ile kendileriyle barışırlar. Meme estetiği ameliyatları ile memelerin doğal olmayan şeklini düzeltmek, her iki göğsü şekil ve boyut açısından normal ve simetrik bir görünüme kavuşturmak söz konusu olabilir. 

Memelerin normal olarak kabul edilenden daha büyük olması gerek fiziksel gerek psikolojik açıdan çeşitli sorunlar yaşamasına yol açabilir. Meme küçültme estetiği ameliyatı sayesinde memelerin boyutundan dolayı sırt ve bel bölgesinde yaşanan kronik ağrılar ve kamburluk gibi sorunlar giderilebilir. Hasta ameliyat sonrası iyileşme sürecinin tamamlanmasıyla fiziksel aktivitelerini çok daha kolay bir şekilde yerine getirebilmeye başlar, yaşam kalitesi artar.

Author

Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?