• +90 542 830 80 62
  • Ataköy Towers B blok no:122 Bakırköy/İstanbul
  • 9:30 - 17:30
meme estetiğinin planlanması nasıl yapılır
  • by Op. Dr. Evren Tevfik İşçi
  • 326
  • 0

Hem ülkemizde hem dünyada en sık uygulanan estetik cerrahi prosedürlerden biri meme estetiğidir. Meme estetiği ameliyatı kapsamında; meme küçültme, meme büyütme ve meme dikleştirme ameliyatıları yapılır. Meme estetiği ameliyatlarından doğal ve başarılı sonuçlar elde edilebilmesi için, mutlaka alanında uzman ve deneyimli estetik cerrahlara başvurulmalıdır. Ayrıca ameliyat planlaması her hasta özelinde yapılmalıdır.

Meme estetiği planlaması sırasında tek öncelik hastanın beklentileri olmamalıdır. Aynı zamanda hastanın vücut yapısı ve ihtiyaçları da değerlendirilmeli, daha sonra ameliyat planlanmalıdır. Aksi takdirde estetik görünümden ve doğallıktan uzak sonuçlarla karşı karşıya kalınması riski yüksektir.

Hastaların meme formunda gerek doğuştan gelen gerek çeşitlere bağlı olarak sonradan meydana gelen deformasyonlar, hastaların hem fiziksel hem psikolojik açıdan rahatsızlıklar yaşamasına neden olabilir. Her hasta özelinde ihtiyaçlar, beklentiler ve vücut yapısı değerlendirilerek yapılan planlama ve meme estetiği sayesinde, kadınların hem fiziksel hem psikolojik rahatsızlıklarının giderilmesi mümkün olabilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Planlanır?

Tıp ve teknoloji alanında yaşanan gelişmeler; meme estetiği ameliyatlarının güvenilir, başarılı ve tatmin edici sonuçlar vermesini sağlamaktadır. Meme estetiği kapsamında gerçekleştirilen prosedürler kadınların dış görünümünü doğrudan etkilediğinden, en çok ilgi gösterilen prosedürler olma özelliğine sahiptir. 

Meme küçültme estetiği ameliyatından başarılı ve doğal sonuçlar alınabilmesi için temel öncelik, ameliyatın hasta özelinde planlanmasıdır. Bunun için en önemli adım, fiziksel muayenedir. Fiziksel muayene sırasında hastanın tıbbi geçmişi hakkında bilgi edinildiği gibi ailede meme kanseri veya yumurtalık kanseri hikayesi olup olmadığı öğrenilir.

Hastanın gövde ve göğüs uzunluğu, göğüslerin ağırlık ve yükseklik ilişkisi, cilt altı yağ kalınlığı, cilt kalitesi, meme ucu seviyesi, meme simetrisi, meme ucu boyutu, meme altı kıvrım seviyesi, memede kitle olup olmadığı ve pektoralis major kasının boyutu gibi pek çok farklı unsur değerlendirilir.

Bunlara ek olarak hasta özelinde değişebilen ihtiyaçlar ve beklentiler öğrenilir. Ameliyattan beklentilerin gerçekçiliğinden emin olmak bu süreçte çok önemlidir. Elde edilen bilgiler ışığında ameliyat kapsamında uygulanacak teknik belirlenir ve süreç planlanır.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Planlanır?

Meme büyütme, en çok tercih edilen meme estetiği prosedürlerinden biridir. Kadınların daha dolgun ve büyük memelere sahip olması amacıyla uygulanır. Ameliyat kapsamında hastanın memelerine silikon implant yerleştirilir. Bu sayede memelerin küçüklüğünden dolayı oluşan vücut yapısıyla uyumsuz görünüm giderilebilir. Meme dokusunda yaş alma, hamilelik, emzirme, kilodaki dalgalanmalar gibi etkenlere bağlı olarak gelişebilen hacim ve doku kayıplarını gidermek için sıklıkla meme büyütme estetiği ameliyatına başvurulur.

Meme büyütme estetiği ameliyatında kullanılacak silikon implantlar her hasta özelinde belirlenir. Bu kapsamda hastanın kilosu, boyu, göğüs kafesinin şekli ve meme yapısı gibi çeşitli fizyolojik etkenler değerlendirilir. Protezin yerleştirileceği seviyenin doğru bir şekilde belirlenmesi, estetik açıdan tatmin edici sonuçların alınması noktasında çok önemlidir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Planlanır?

 Kadınların memelerinde yaş alma, hamilelik, emzirme, kilo değişikliği ve çeşitli nedenlerle ortaya çıkan sarkmayı gidermenin en etkili yolu meme dikleştirme estetiği ameliyatıdır. Meme dokusunun elastikiyet kaybını gideren meme dikleştirme ameliyatı planlanmadan önce hastayla detaylı bir şekilde görüşülmeli ve hastaya fiziki muayene uygulanmalıdır. Çünkü her hastanın göğüslerinin boyutu, şekli ve göğüslerindeki sarkma derecesi farklı olduğu gibi beklentiler ve ihtiyaçlar da hasta özelinde değişebilir. Bu nedenle hastanın beklentileri mutlaka gerçekçi olmalı, ameliyat sonrası elde edilecek görünüm ile ilgili kendisine detaylı bir bilgilendirme yapılmalıdır.

Meme dikleştirme ameliyatından önce yapılan muayene sırasında; hastanın memelerinin deri kalitesi, memelerin mevcut durumu, hacmi, pozisyonu, şekli, memelerdeki sarkma derecesi, meme ucunun konumu, meme başı çevresindeki areolanın genişliği, göğüs kafesinin yapısı, meme dokusunun içeriği ve kıvamı değerlendirilmelidir. Bunun yanı sıra hastanın arzu ettiği meme büyüklüğü öğrenilir, bu boyutun vücut hatlarıyla uyum sağlayıp sağlamayacağı kararı verilerek gerekli durumda hasta yönlendirilmelidir. Yapılan değerlendirmelerin ardından uygulanacak olan teknik belirlenir. İzlerin hangi bölgelerde kalacağı hakkında hasta bilgilendirilir. 

Meme dikleştirme ameliyatı tek başına uygulandığında, meme boyutunu önemli ölçüde değiştirmez ya da memenin üst kısmının yuvarlaklaşmasını sağlamaz. Memelerde daha dolgun bir görünüme sahip olmak için yapılması gereken, meme dikleştirme ameliyatı ile meme büyütme ameliyatını kombine etmek olmalıdır. Hastanın memelerinin hem toparlanması hem daha küçük boyutlu olması istendiği durumlarda, meme dikleştirme ameliyatının meme küçültme estetiği ameliyatıyla kombine edilmesi söz konusu olabilir. 

Meme dikleştirme ameliyatından sonra hasranın emzirme işlevinin korunması, doğru bir planlama yapılmasıyla mümkündür. Bu tür durumlarda meme dikleştirme ameliyatında, süt kanallarını ve emzirmeden sorumlu diğer yapıların işlevselliği korunabilir.

Meme Estetiğinde Hangi Meme Protezleri Kullanılır?

Meme büyütme estetiği ameliyatında şekil, içerik ve yüzey yapısı açısından farklı özelliklere sahip protez çeşitlerinin kullanılması söz konusu olabilir.

Şekillerine Göre Meme Protezleri

Meme protezlerini şekillerine göre ikiye ayırabiliriz: Yuvarlak meme protezleri ve anatomik (damla) meme protezleri. Yuvarlak meme protezleri yarım küreyi andırır, orta kısmının kalın bir yapısı vardır. Böylece yerleştirildiği bölgede dolgun bir görünüme kavuşulabilir. 

Yağmur damlasına benzeyen anatomik meme protezlerinin üst kısmı ince, alt kısmı ise daha geniştir. Bu sayede memenin alt kısmında daha dolgun bir görünüm elde edilmesini sağlar. Damla meme protezi yani anatomik meme protezi genellikle meme dokusunun az olduğu memelerde, yukardan aşağı doğru büyüyen görünümüyle doğal bir görünüm elde etme amacıyla kullanılır.

İçeriklerine Göre Meme Protezleri

İçeriklerine göre meme protezlerini silikon ve serum fizyolojik içerikli olarak ikiye ayrılır. Serum fizyolojik içerikli meme protezlerinin, koheziv jel ve sıvı silikon olmak üzere iki farklı türü vardır. Dış kılıfı silikonla kaplı protezlerin içeriklerinin, serum fizyolojik ya da jel kıvamında silikon olması mümkündür. 

Serum fizyolojik içerikli meme protezlerinin, koltuk altı bölgesinden ya da göbek deliği çevresinden kesi yapılarak yerleştirilmesi mümkündür. Meme protezinin herhangi bir travma dolayısıyla zedelenmesi halinde içindeki tuzlu suyun sızması riski olsa da, bu durum meme dokusu açısından sakıncalı değildir. İçi sert jel dolu olan protezler, olası bir travmaya bağlı gelişen zedelenmelerde risk gündeme gelmez. Çünkü bu jellerin içeriğinde bulunan yapışkan moleküller, herhangi bir kesilme durumunda bile sızdırmaya neden olmaz. 

Kılıflarına Göre Meme Protezleri

Dış kılıfları sert silikonla kaplı olan meme protezlerini düz yüzeyli ve pütürlü olarak sınıflandırmak mümkündür. Pütürlü yüzeye sahip meme protezlerinin kullanım sıklığı daha fazladır. Çünkü bu protezlerin çevresinde kapsül kontraktürü gelişmesi riski daha azdır. 

Meme protezlerinin hasta özelinde uygulanacak tekniğe göre; göbek deliği, koltuk altı, meme başı ve meme altı gibi alanlardan kesiler yapılarak kas zarı altı, meme altı, kas üstü ya da kas altı bölgelerine yerleştirilmesi söz konusu olabilir. 

Meme büyütme estetiği ameliyatı kapsamında hangi meme protezlerinin kullanılacağı; hasta özelinde memelerin yapısına, hacmine ve hastanın vücut yapısına bağlı olarak belirlenir. Meme büyütme estetiği ameliyatından sonra hasta memnuniyetinin maksimize edilmesi, hasta özelinde planlama yapılmasına ve doğal görünümlü sonuçlar elde edilmesine bağlıdır.

Author

Op. Dr. Evren Tevfik İşçi

Plastik cerrahi alanında ülkemizin prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden uzmanlığını alan Evren Tevfik İşçi; samimi ve sıcak bir ortamda her hasta için kişinin ihtiyacına özel çözümler sunmaktadır.Op. Dr. Evren Tevfik İşçi’nin estetik ve plastik cerrahi kliniğinde; herhangi bir prosedürün başarısı için çok önemli olan açık iletişim üzerine güçlü bir doktor – hasta ilişkisi kurulur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?